Reklama

Buldog francuski miniaturka – czy istnieje taka rasa psów?

Facebook
Twitter
Buldog francuski miniaturka – czy istnieje taka rasa psów?

pixabay.com/images/id-1423766/

Jeżeli spotkasz ogłoszenie, w którym hodowca sprzedaje buldoga francuskiego miniaturkę, to najlepiej o nim zapomnij. To oszustwo!

Spis treści - kliknij strzałkę

Buldog francuski miniaturka – historia rasy

Historia buldogów, a w zasadzie ich przodków sięga czasów starożytnych molosów. Od molosów wzięły się m.in. mastify angielskie oraz wymarła rasa bullenbeisser. One z kolei dały początek buldogowi angielskiemu.

W 1835 roku, kiedy w Anglii zakazano walk psów buldogi znalazły się bez pracy. Doprowadziło to zmiany przeznaczenia buldogów angielskich, które hodowcy zaczęli miniaturyzować i już ok 1860 roku na wystawach zaczął pojawiać się Toy Bulldog.

Kiedy w Anglii rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, rzemieślnicy którzy stracili pracę, zaczęli emigrować do Francji. W podróż zabierali ze sobą swoje psy, m.in. miniaturowe buldogi.

W tamtych czasach buldog miniaturowy ważył ok 7-11 kg, chociaż pojawiały się również psy lżejsze, ważące ok. 5 kg.

We Francji miniaturowe buldogi zaczęto krzyżować m.in. z mopsami, pinczerami i terierami i tak narodził się buldog francuski, najbliższy temu, jakiego znamy dzisiaj.

Początkowo buldogi francuskie żyły w otoczeniu francuskich tragarzy, rzeźników i wozaków. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi bardzo szybko zyskały jednak względu u arystokratów – miłośnikiem buldogów francuskich był sam król Edward VII.

Pierwszy klub miłośników buldogów powstał w 1880 roku w Paryżu, a już w 1898 roku ustanowiono we Francji wzorzec tej rasy. W kolejnych dekadach wzorzec rasy był wielokrotnie modyfikowany, a ostatni raz w 2012 roku przez komitet Klubu Buldoga Francuskiego.

Buldog francuski miniaturka a normalny

Buldog miniaturowy zwany również buldogiem zabawkowym to rasa, która istniała w Anglii w XVIII i na początku XIX wieku. Niestety wyginęła. Jej potomkowie – buldogi francuskie charakteryzują się jednak zupełnie innymi rozmiarami.

Należy zatem napisać wprost, że buldog francuski miniaturowy nie istnieje i nigdy nie istniał. Bulldog toy był rasą pierwotną względem buldoga francuskiego.

Niektórzy pasjonaci psów myśląc o buldogu francuskim miniaturowym mogą mieć na myśli psa o bardzo podobnym wyglądzie i zdecydowanie mniejszych rozmiar.

Pies, który wygląda, jak mały buldog, to w istocie terier bostoński. Jednak jest to zupełnie inna rasa psów, choć łudząco podobna do buldoga francuskiego.

Szukasz karmy wspierającej rozwój młodego psa?

Reklama

Karma z drobiem i ziemniakami zalecana dla szczeniąt i młodych psów

Buldog francuski miniaturka waga

  • Buldog miniaturowy to nieistniejąca już rasa psów, której okazy ważyły od 5 do 11 kg.
  • Typowy buldog francuski waży zwykle od 8 do 14 kg.
  • Terier bostoński, który wygląda jak buldog francuski mini waży zwykle od 6 do 9 kg.

 

Dla porównani buldog angielski waży między 20 a 27 kg.

Buldog francuski miniaturka hodowla

Buldog francuski miniaturka cena

pixabay.com/images/id-4243948/

W Internecie pojawiają się od czasu do czasu ogłoszenia zatytułowane np. buldog francuski mini, buldog miniaturka czy mały buldog. Wszelkie tego typu ogłoszenia wynikają albo z niewiedzy sprzedających, albo z chęci zysku. Biorąc pod uwagę, że w Polsce panuje obecnie moda na miniaturowe wersje psów, np. bulterier miniaturowy, to samo zjawisko może dotyczyć buldogów francuskich.

Trzeba mieć na względzie, że kupując takiego miniaturowego buldoga francuskiego otrzymujesz psa, który nie jest zgodny ze wzorcem rasy. Mniejsze rozmiary szczeniaka mogą oznaczać, że nie był on wystraczająco zadbany. Być może nie mógł dostać się do mleka matki, a hodowca nie wykarmił szczeniaka we właściwy sposób. Niedożywione szczenię może być narażone na wiele chorób w wyników osłabionej odporności. Jeśli taki mały buldog francuski trafi do odpowiedniego domu, gdzie zostanie dobrze odżywiony bardzo szybko przestanie być miniaturowym buldogiem francuskim i dorówna wymiarami swoim rówieśnikom.

Nie jest to zatem buldog francuski miniaturka, a jedynie mniejszy okaz.

Buldog francuski miniaturka cena

Wszelkie ogłoszenia zatytułowane: buldog francuski miniaturka sprzedam najlepiej omijać szerokim łukiem. Nie ma miniaturowych buldogów francuskich.

Cena buldoga francuskiego wacha się zwykle od 2000 do nawet 7000 zł, w zależności od osiągnięć rodziców i renomy hodowli.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Buldog francuski miniaturka – czy istnieje taka rasa psów? | Zoonews.pl
Article Name
Buldog francuski miniaturka – czy istnieje taka rasa psów? | Zoonews.pl
Description
Jeżeli spotkasz ogłoszenie, w którym hodowca sprzedaje buldoga francuskiego miniaturkę, to najlepiej o nim zapomnij. To oszustwo!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 973

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x