Reklama
Reklama

Akwarium dla dzieci – ZAKŁADANIE AKWARIUM krok po kroku

Facebook
Twitter
akwarium dla dziecka

pixabay.com/images/id-1195749/

Pierwsze akwarium dla dziecka to ważne wydarzenie. By akwarystyczna przygoda była lekcją biologii i odpowiedzialności warto wiedzieć, jak założyć akwarium. 

Spis treści - kliknij strzałkę

Akwarium dla dziecka – dlaczego warto je założyć?

Zastanawiasz się czy zakup akwarium dla dziecka to dobry pomysł? Jak w przypadku każdego zwierzęcia, przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu akwarium dla dziecka należy rozważyć wszelkie za i przeciw.

Rybki akwariowe dla dzieci mogą być pierwszym poważnym egzaminem odpowiedzialności, postawionym przed młodym człowiekiem:

 • posiadanie rybek akwariowych może wpłynąć na naukę systematyczności i obowiązkowości. Dziecko zrozumie, że to od jego zaangażowania zależy powodzenie w zakładaniu akwarium;
 • akwaria dla dzieci to żywa lekcja biologii; dziecko, które złapie akwarystyczne hobby ma szansę dowiedzieć się więcej na temat wielu gatunków rybek akwariowych oraz roślin, które są zwykle jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia akwarium;
 • akwarium dla dziecka, to również szansa na rozwój zmysłu estetycznego, jak wiadomo akwarium wymaga odpowiedniej aranżacji oraz pielęgnacji flory, która zostanie nasadzona;
 • obserwacja życia rybek akwariowych to źródło relaksu i możliwości odetchnięcia od przebodźcowanego otoczenia.

 

Jeżeli jednak sądzisz, że rybki akwariowe dla dziecka to mniejsza odpowiedzialność niż posiadanie psa czy kota możesz się mylić. Decydując się na zakup akwarium dla dziecka, jako rodzic będziesz w mniejszym bądź większym stopniu odpowiedzialny za edukację młodego adepta.

Wzbudzenie pasji do akwarystyki wymaga czasu, wiedzy i profesjonalnego podejścia, podczas edukacji dziecka. Jeżeli nie czujesz się na siłach zastanów się dwa razy, zanim zaproponujesz dziecku akwarium. Niepowodzenie, podczas zakładania zbiornika może zrazić dziecko do dalszej eksploracji akwarystycznego świata.

Pamiętaj również, że akwarium dla dziecka to pasja, która może rozwijać się latami, dlatego na sam początek wskazane jest akwarium dla początkujących, które nie będzie stawiało poprzeczki zbyt wysoko. Dzięki temu ryzyko niepowodzenia będzie minimalne.

Jakie akwarium dla dziecka wybrać?

Przed Tobą bardzo ważna decyzja, która może mieć wpływ na powodzenie projektu „akwarium dla dziecka”. Jak duży zbiornik akwariowy wybrać na start?

Na początek przygody z akwarystyką wystarczy małe akwarium 18-24. litrowe, w którym zmieści się jedna, dwie rybki. Taki mały i gotowy zestaw pozwoli ocenić Ci, czy Twoje dziecko zapała miłością do akwarystyki.

Obecnie na rynku dostępne gotowe małe zestawy akwariowe, wyposażone np. w filtr węglowy i inne akcesoria, które ułatwiają prowadzenie akwarium. O zaletach zestawu akwariowego przeczytasz dalej.

Być może masz przekonanie, że akwarium 25L to mały i prosty zestaw – w sam raz na start, podczas misji ”akwarium dla dziecka”. Musisz jednak wiedzieć, że małe akwarium dla rybek również wymaga odpowiedzialności.

Jednym z  podstawowych celów, podczas zakładania akwarium dla dzieci będzie utrzymanie w nim równowagi biologicznej. Jest to stan, w którym negatywne procesy np. przemiany materii u ryb i roślin równoważą się z pozytywnymi, dzięki czemu rybki i rośliny mogą rozwijać się w zdrowiu.

Im mniejsze akwarium dla rybek, tym trudniej utrzymać stan równowagi biologicznej:

 • przekarmienie, które jest jednym z częstych błędów, popełnianych przy pierwszym akwarium dla dziecka może doprowadzić do szybkiego zanieczyszczenia wody, którą będzie trzeba wymienić w całości;
 • małe akwarium dla dziecka, usytuowane w niewłaściwym miejscu może bardzo szybko zapełnić się glonami;
 • małe akwarium dla rybek ogranicza obsadę, może się okazać, że nie starczy w nim miejsca np. dla glonojada, który mógłby pomóc w utrzymywaniu czystości zbiornika.

Szukasz akwarium dla dziecka?

Reklama

akwarium dla dzieci

Kliknij i sprawdź: akwaria dla dzieci zolux

Akwarium dla dziecka – obowiązek dla rodzica

Przed zakupem akwarium dla dziecka warto rozpisać harmonogram obowiązków, które pojawią się wraz z akwarium.

Poza regularnym karmieniem obsady akwarium wymaga innych czynności pielęgnacyjnych, z którymi mniejsze dzieci mogą sobie nie poradzić:

 • akwarium dla dziecka wymaga systematycznej podmiany wody;
 • akwarium dla rybek wypełniają zwykle rośliny, które również należy systematycznie przycinać;
 • akwarium dla początkujących również wymaga czyszczenia szyb i filtrów oraz podłoża.

 

W zasadzie wszystkie czynności, które wymagają włożenia rąk do wody dziecko powinno wykonywać pod opieką dorosłych – w akwarium znajduje się przecież wyposażenie, które podłączone jest do prądu!

Akwarium dla rybek – jaki powinno mieć kształt?

Zakładanie akwarium należy rozpocząć od podjęcia decyzji o wielkości i kształcie zbiornika. Tę pierwszą mamy już za sobą. Optymalne akwarium dla początkującego powinno mieć minimum 25 litrów pojemności. Chociaż bezpieczniej byłoby zakupić 50L.

Większość doświadczonych akwarystów poleca tradycyjne – prostokątne akwaria, które nie będą utrudniały wykonywania czynności pielęgnacyjnych oraz instalacji osprzętu.

Stanowczo odradzamy akwarium kulę. Rybki w szklanej kuli to klasyk, który niestety jest bardzo szkodliwy dla ryb:

 • szklane kule dla ryb są zwykle bardzo małe, przez co mogą być klaustrofobiczne dla nawet mało wymagających rybek;
 • kula uniemożliwia znalezienie kryjówek, których wiele gatunków ryb po prostu potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania;
 • w szklanej kuli powierzchnia lustra wody jest zwykle zdecydowanie zbyt mała, co negatywnie wpływa na proces rozpuszczania się tlenu;
 • okrągłe akwarium prowadzi do tego, że rybki pływają w kółko, co może wpływać negatywnie na ich dobrostan;
 • okrągły kształt akwarium uniemożliwia prawidłowe zainstalowanie takiego osprzętu, jak grzałka czy filtr, co w wielu przypadkach prowadzi do całkowitej z nich rezygnacji, a przecież nie wszystkie gatunki rybek są zimnowodne – gupiki czy neonki to rybki tropikalne, które potrzebują odpowiedniej temperatury;
 • kula zniekształca widok, przez co zarówno rybki, jak i posiadacz akwarium nie będą mieli na siebie zbyt dobrego widoku.

 

Kompromisem pomiędzy akwarium prostokątnym, a akwarium kulą może być akwarium prostokątne z profilowaną półokrągłą ścianą frontową, jednak i ona zniekształca w pewnym stopniu widok na wnętrze akwarium.   

Wyposażenie akwarium dla dzieci

Wyposażenie akwarium dla dzieci

pixabay.com/images/id-842729/

Pierwsze akwarium wymaga odpowiedniego wyposażenia. Goły zbiornik to zdecydowanie zbyt mało dla ryb tropikalnych, a w większości przypadków właśnie takie gatunki trafią do akwarium dla dziecka. A więc co potrzeba do akwarium?

Filtry akwariowe

Jednym z najważniejszych elementów technicznego wyposażenia akwarium jest wydajny filtr, który pozwoli utrzymać wodę w czystości.

W sklepach zoologiczny znajdziesz filtry akwariowe sklasyfikowane w czytelny sposób, np. z przeznaczeniem do akwarium o konkretnej pojemności:

 • Filtr do akwarium 25L
 • Filtr do akwarium 30L
 • Filtr do akwarium 60L

 

Kolejna, często stosowana klasyfikacja dzieli je na:

 • Filtr zewnętrzny do akwarium
 • Filtr wewnętrzny do akwarium

 

Zwykle filtr do małego akwarium np. 25L będzie filtrem wewnętrznym. Filtry zewnętrzne stosuje się w akwariach o pojemności większej niż 100 litrów.

Napowietrzacze do akwarium

Jeżeli twój filtr do akwarium nie posiada wbudowanego napowietrzacza, to czas na wybór natleniacza do akwarium. Napowietrzacz do akwarium dla dzieci może przybrać bardzo efektowne kształty, jeżeli kupisz osobno pompę, to można do niej podłączyć dyfuzory w rozmaitych kształtach, np. podwodnego wulkanu, albo statku.

Innym sposobem na napowietrzenie jest brzęczyk do akwarium, bądź kamień napowietrzający. Przed podjęciem decyzji warto ją skonsultować z doświadczonym akwarystą.

Grzałka do akwarium dla dzieci

Grzałka to wyposażenie niezbędne w każdym akwarium dla rybek, gdzie obsada nie jest zimnowodna – warto zatem przed podjęciem decyzji o zakupie rybek dokładnie sprawdzić, jakie wymagania mają poszczególne gatunki. Ryby tropikalne żyją zwykle w temperaturze wody 22-25 st. C.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się grzałka wewnętrzna z termostatem, która podgrzeje wodę do zaprogramowanej temperatury i będzie ją utrzymywała na takim poziomie bez konieczności dodatkowej kontroli temperatury wody.

Mimo wszystko warto zabezpieczyć się w termometr, ponieważ grzałka, jak każde urządzenie może przestać działać.

Należy również pamiętać, że moc grzałki musi być dobrana do pojemności akwarium – zalecenia w tym względzie są zwykle określone na opakowaniu grzałki.

Do akwarium 25L warto zakupić grzałkę wewnętrzną.

Szukasz akwarium dla dziecka?

Reklama

akwarium dla dzieci

Kliknij i sprawdź: akwaria dla dzieci zolux

Podłoża do akwarium dla dziecka

Dno akwarium dla rybek możesz pokryć wieloma produktami, dostępnymi w sklepach zoologicznych, najpopularniejsze z nich to:

 • żwirek do akwarium
 • piasek do akwarium
 • podłoże do akwarium ogólnego

 

Najpowszechniejszym rozwiązaniem, stosowanym w akwariach dla początkujących jest żwir akwarystyczny o drobnej granulacji 1-3 mm, który stanowi dobry grunt dla roślin, nie utrudniając im ukorzenienia.

Do wyboru jest żwir kwarcowy, zwykle w odcieniach bieli; żwir bazaltowy o czarnym kolorze oraz żwir rzeczny, który łączy w sobie odcienie szarości, zieleni i czerwieni, pozwalając przy tym zachować naturalny wygląd.

Samo podłoże do akwarium to jednak zdecydowanie zbyt mało. Nawet jeśli rośliny się w nim ukorzenią, to prawdopodobnie bardzo szybko zaczną obumierać ze względu na jałowość podłoża. Z tego względu pod warstwą podłoża należy ułożyć substrat nawozowy, który pozwoli roślinom czerpać niezbędne mikro- i makroelementy, a jednocześnie zostanie on odizolowany od wody np. żwirem, dzięki czemu substancje zawarte w nawozie nie będą mogły przedostać się bezpośrednio do wody.

Rośliny akwariowe

Dobór roślin akwariowych zależy od obsady, jaka będzie pływała w zbiorniku. Niektóre gatunki ryb wymagają gęstej roślinności, która stanowi dla nich naturalną kryjówkę, a inne rybki w akwarium mogą nie potrzebować podwodnych zarośli.

Rośliny, które zwykle sprawdzają się w akwarium dla dziecka to np. anubias, moczarka argentyńska czy wgłębka pływająca.

Oświetlenie do akwarium dla dziecka

Rośliny akwariowe, by mogły prawidłowo rosnąć wymagają odpowiedniego oświetlenia. Rodzaj użytego światła ma również wpływ na jakość życia ryb, a także na walory estetyczne akwarium.

Obecnie stosuje się powszechnie oświetlenie led do akwarium montowane w pokrywach. Pokrywa ogranicza odparowywanie wody, zabezpiecza ryby przed niekontrolowanym wyskoczeniem z akwarium, jest również zabezpieczeniem przed ciekawymi dziećmi, które mogłyby włożyć ręce do zbiornika.

Jak urządzić akwarium?

Mając już wszystkie niezbędne elementy wyposażenia akwarium możesz przejść do jego aranżacji. Początkowo możecie kierować się ze swoim dzieckiem własną intuicją, sadząc rośliny i ustawiając dodatkowe elementy aranżacji, takie jak jaskinie.

Aranżacja pierwszego akwarium dla dziecka ma być również dobrą zabawą, która zasieje pasję w młodym akwaryście.

W przyszłości na pewno uda się Wam wspólnie zaaranżować wnętrze akwarium, odtwarzając biotop charakterystyczny dla danego gatunku, który pływa w akwarium Twojego dziecka.

Rybki akwariowe dla początkujących

Rybki akwariowe dla początkujących

pixabay.com/images/id-2238451/

Rybki dla dzieci do pierwszego akwarium powinny być przede wszystkim odporne na trudne warunki. Nic tak nie podcina skrzydeł, jak śmierć obsady.

Idealnym gatunkiem rybki do małego akwarium będzie gupik – to spokojny i pokojowy gatunek rybki, który jest bardzo odporny, a dodatkowo łatwo się rozmnaża.

Uzupełnieniem obsady mogą być również neonki, które wyróżniają się swoim czerwono-niebieskim ubarwieniem. Ponieważ żyją one w stadach zaleca się zakup ok. 10 osobników neon Innesa.

Uzupełnieniem do akwarium dla dziecka mogą być również glonojady, które pomogą utrzymać porządek w akwarium.

Warto jednak pamiętać, żeby nie wprowadzać do obsady więcej niż trzech gatunków rybek. Gatunki te powinny mieć podobny temperament oraz wymagania dotyczące temperatury wody i karmienia.

Zanim jednak wpuścisz rybki do małego akwarium wstrzymaj się przynajmniej kilkanaście dni – woda w akwarium musi dojrzeć.

Kiedy można wpuścić ryby do nowego akwarium?

Zanim wpuścisz ryby do nowego akwarium musi ono dojrzeć. Proces dojrzewania to czas, w którym w zbiorniku namnażają się bakterie nitryfikacyjne, odpowiedzialne za rozkładanie amoniaku – toksycznej dla ryb substancji, która pojawia się w wodzie na skutek wydalania przez ryby odchodów i mocznika.

Bakterie nitryfikacyjne zasiedlają zbiornik i filtr przez około 4 tygodnie i tyle czasu należy odczekać zanim wpuścicie do akwarium całą obsadę.

Jak przeprowadzić dojrzewanie akwarium krok po kroku

 1. Zaraz po zalaniu akwarium należy wykonać uzdatnienie wody za pomocą preparatów, które usuną chlor i zwiążą metale ciężkie.
 2. Po 24 godzinach od uzdatnienia można wlać do akwarium bakterie nitryfikacyjne.
 3. Po kolejnych 48 godzinach można wpuścić do zbiornika pierwsze 2-3 sztuki ryb – zwykle są to bardziej odporne na trudne warunki gupiki.
 4. Testuj wodę na poziom stężenia azotynów i jonów amonowych.
 5. Raz w tygodniu podmieniaj 20% zawartości wody w zbiorniku.
 6. Po podmianie uzdatnij wodę, jak w pkt. 1.
 7. 24 godziny po uzdatnieniu wody wlej do akwarium kolejną porcję bakterii nitryfikacyjnych.
 8. Po kolejnych 48 godzinach wpuść do zbiornika kolejne rybki.

 

Cały proces wprowadzania do akwarium obsady warto rozłożyć w czasie na 4 tygodnie.

Zestawy akwariowe – dlaczego warto?

Jeżeli ogrom wiedzy opisany w tym poradniku wydaje się przytłaczający z pomocą może przyjść gotowy zestaw akwariowy. Wszystkie opisane powyżej techniczne elementy wyposażenia akwarium dla dziecka można kupić w jednym zestawie, dostosowanym do pojemności akwarium.

Mały zestaw akwariowy o pojemności 18-24 litrów może być wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria: grzałkę, filtr węglowy, gąbkę redukującą zanieczyszczenia, pokrywę z oświetleniem itd.

W dobrze wyposażonym zestawie akwariowym znajdziesz dozownik do pokarmu. Ułatwi on dziecku opiekę nad zbiornikiem i jednocześnie uniemożliwi przekarmienie rybek akwariowych.

Gotowe zestawy umożliwiają nawet wybór koloru akwarium czy tła do akwarium, które stanowi element dekoracyjny.

Bardziej rozbudowane zestawy akwariowe zawierają nawet szafki na wymiar z odpowiednim udźwigiem.

Szukasz akwarium dla dziecka?

Reklama

akwarium dla dzieci

Kliknij i sprawdź: akwaria dla dzieci zolux

Akwarium dla dzieci – gdzie je ustawić?

Czy akwarium można postawić w pokoju dziecka? Oczywiście, że tak. Warunkiem jest jednak odpowiednie przeszkolenie dziecka z zasad bezpieczeństwa. Warto uzmysłowić młodego akwarystę/kę, że nie tylko on słyszy to, co dzieje się w akwarium. Rybki również słyszą to, co dzieje się w pokoju, a długotrwały hałas może mieć negatywny wpływ na ich dobrostan.

Szafka pod akwarium nie może być zwykłym domowym meblem. Szafki akwariowe są specjalnie wzmacnianie, by stabilnie i bezpiecznie utrzymać ciężar akwarium. Szafka pod akwarium jest zwykle zabezpieczona przed rozlewającą się wodą.

Poza tym akwarium nie powinno stać w miejscu nasłonecznionym, gdyż sprzyja to namnażaniu się glonów. Najlepiej wybrać najciemniejszy kąt w pokoju dziecka, który dzięki akwarium zostanie dodatkowo rozświetlony.

Akwarium dla dziecka – czy potrzeba dużo miejsca?

Pierwsze akwarium dla dziecka zmieści się w nawet bardzo małym mieszkaniu. Mały zbiornik nie wymaga dedykowanych szafek ze wzmocnieniami. Akwarium można postawić na szafce nocnej albo na większym biurku. Ważne tylko, by nie wystawiać akwarium w nasłonecznione miejsce. 

Akwarium dla dzieci – najczęstsze błędy

Najczęstsze błędy popełniane podczas zakładania i prowadzenia pierwszego akwarium to:

 • Zbyt szybkie wprowadzenie ryb do akwarium, które nie zdążyło jeszcze dojrzeć
 • Przekarmianie ryb – niestosowanie się do zaleceń na opakowaniach karm
 • Niewłaściwy dobór gatunków w obsadzie jednego zbiornika – łączenie ryb agresywnych i terytorialnych z osobnikami łagodnymi
 • Brak podmiany wody
 • Brak monitorowania parametrów wody
 • Brak pełnego wyposażenia technicznego
 • Nieprawidłowe ustawienie akwarium w domu – w nasłonecznionym miejscu

Sztuczne akwarium dla dzieci

Dla bardzo młodych dzieci: trzy- czterolatków również można kupić akwarium. W tym przypadku warto jednak skorzystać ze sztucznych akwariów, gdzie rybki zostaną zastąpione sztucznymi imitacjami. W akwarium można również umieścić ulubionych bohaterów bajek, albo budowle z klocków. Pierwszy etap zapoznania ze zbiornikiem może w przyszłości przerodzić się we wspaniałą pasję.

Ile kosztuje akwarium dla dzieci?

Małe akwarium dla rybek, z akcesoriami, ciekawą obsadą oraz roślinami, no i oczywiście odpowiednią szafką możesz skompletować za nie więcej niż 500-1000 zł. Prawda jest jednak taka, że akwarium dla dziecka to ekosystem, który żyje i który potrafi zaskoczyć. Choroby ryb wymagają zakupu lekarstw, a w najgorszym razie podmiany całej obsady. Wyposażenie, takie jak filtr i grzałka mają określoną żywotność i z czasem również będzie trzeba je wymienić. Pokarm dla rybek to stały wydatek, który będzie ponoszony przez cały czas istnienia akwarium. Od czasu do czasu konieczne może okazać się zakupienie chemii, w celu utrzymania właściwych parametrów wody.

Początkowy większy koszt jest jednak niczym w porównaniu z walorem edukacyjnym, rozwojem wrażliwości dziecka na potrzeby otaczającej nas fauny i flory. Akwarium to również doskonały powód, by spędzać wspólnie więcej czasu z dzieckiem i budować przyjacielskie relacje.

 

Redakcja

Summary
Akwarium dla dzieci – ZAKŁADANIE AKWARIUM krok po kroku | Zoonews.pl
Article Name
Akwarium dla dzieci – ZAKŁADANIE AKWARIUM krok po kroku | Zoonews.pl
Description
Pierwsze akwarium dla dziecka to ważne wydarzenie. By akwarystyczna przygoda była lekcją biologii i odpowiedzialności warto wiedzieć, jak założyć akwarium.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 716

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x