Reklama

Agama błotna - terrarium, hodowla, cena, opis gatunku jaszczurki

Facebook
Twitter
Agama błotna - terrarium, hodowla, cena jaszczurki

pixabay.com/images/id-1513016/

Agama błotna to jedna z bardziej popularnych jaszczurek, którą spotkać można w polskich hodowlach. Jakich błędów unikać w jej hodowli?

Spis treści - kliknij strzałkę

Agama błotna - opis gatunku

Agama wodna, chińska agama wodna, zielona agama wodna to angielskie określenia na agamę błotną – Physignathus cocincinus. Jest to gatunek jaszczurki ziemnowodnej z rzędu łuskonośnych i z rodziny agamowatych – Agamidae.

Jak wygląda agama błotna?

Agama wodna jest jedną z największych agam. Okazy żyjące na wolności potrafią osiągnąć nawet metr długości. Warto jednak wiedzieć, że 2/3 z tej długości stanowi ogon agamy. Samce agamy są zwykle nieco większe od samic, a w niewoli osiągają do 80 cm długości. Samice z kolei mierzą 60-70 cm.

Zwierzęta te przybierają charakterystyczny zielono-oliwkowy kolor, który może się zmieniać od żółto-zielonego do szaro-zielonego w zależności od nastroju, pogody i natężenia światła.

Wzdłuż ciała agamy przebiega grzebień, który jest większy u samców. Wzdłuż tułowia i początkowej części ogona przebiega rząd turkusowych pasów.

Głowa agamy ma trójkątny kształt i jest płaska z dużymi oczami. Pomiędzy oczami o otworem usznym przebiega ciemna smuga; podgardle może mieć kolor pomarańczowy, czerwony bądź jasnoniebieski.

Tryb życia agamy błotnej

Chińska agama wodna to jaszczurka, która prowadzi dzienny tryb życia. Większość dnia spędza na niskich gałęziach drzew w pobliżu zbiorników wodnych. Jej naturalnym biotopem są tropikalne lasy deszczowe, a jej ojczyzną jest południowo-wschodnia Azja.

Physignathus cocincinus - zachowanie

Zielona agama wodna przejawia agresją oraz podniecenie przez szereg sygnałów:

 • ruchy głową w górę i w dół
 • ruchy ogona
 • machanie łapą
 • nadymanie podgardla
 • kąsanie
 • gonitwy po terrarium

 

Agamy wykonują również skoki na szybę, w wyniku których może u nich dojść do uszkodzenia żuchwy. Dzieje się tak zwykle, gdy samice, uciekając przed samcem, próbują wydostać się przez szybę. Z tego względu niezwykle istotne jest przestronne terrarium z dużą ilością roślin, gałęzi i półek.

Ile żyje agama błotna?

W środowisku naturalnym agamy błotne żyją zwykle ok. 10 lat, z kolei w hodowli agama może żyć nawet przez 15-20 lat.

Żywienie Physignathus cocincinus

Żywienie tych gadów ma istotny wpływ na ich zdrowie. Agama błotna jest mięsożercą. Pokarm podstawowy stanowią: 

 • świerszcze
 • szarańcza
 • koniki polne i pasikoniki
 • karaczany szare i argentyńskie
 • noworodki myszy

Jak często karmić dorosłe osobniki?

Dorosłe osobniki należy karmić 3-4 razy w tygodniu pokarmem podstawowym aż do oporu.

Jak często karmić młode agamy?

Młode osobniki należy karmić codziennie.

Uzupełnienie diety Physignathus cocincinus

Dodatkiem do diety zielonej agamy wodnej mogą być mączniki oraz drewnojady. Jednak w obydwu przypadkach pokarm ten powinien być podawany sporadycznie ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i kiepski stosunek wapnia do fosforu.

Uzupełnieniem diety dla tych gadów mogą być również rybki akwariowe: gupiki, mieczyki.

Wśród planktonu polnego dodatkiem do pokarmu mogą być ćmy, motyle, ślimaki skorupowe i dżdżownice.

Około 20% diety agamy mogą stanowić rośliny. Dopuszczalne jest podawanie bazylii, mniszka lekarskiego czy liści melisy, jednak agamy prawdopodobnie nie będzie przepadała za takim pokarmem.

Zdecydowanie bardziej interesujący pokarm to owoce: figi, mango, arbuz, papaja. Również maliny, banany i jabłka.

Czym nie karmić agamy wodnej?

Dieta tych gadów nie powinna zawierać kapusty, sałaty, nabiału, ślimaków bezskorupowych, a także owadów z żądłami.

Hodowla jaszczurki błotnej

pixabay.com/images/id-1545393/

Wapń i witaminy w diecie jaszczurki

Wapń w diecie jaszczurki należy podawać np. w postaci sepii do każdego posiłku. By wapń został wchłonięty w jelicie cienkim potrzebna jest witamina D3, którą jaszczurki wytwarzają pod wpływem promieni UVB.

Odwapnienie prowadzi do szybkich i nieodwracalnych zmian, takich jak krzywica.

Raz w tygodniu należy podawać jaszczurkom mieszkankę witaminową w proszku, którą można zakupić w sklepie zoologicznym.

Wapń i witaminy możesz podawać poprzez obtoczenie w nich żywego pokarmu.

Hodowla jaszczurki błotnej

Dorosłe jaszczurki stają się dojrzałe płciowo w wieku 2 lat. Agam nie trzeba zachęcać do kopulacji w żaden specjalny sposób. Zdrowa samica może składać jaja kilka razy w roku, jednak nie można przesadzać z częstotliwością, gdyż może się to negatywnie odbić na zdrowiu samicy i coraz słabszym potomstwie.

Samica może składać nawet do 17 jaj, chociaż zwykle ta liczba nie przekracza 10 sztuk. W okresie ciąży należy suplementować samicy dodatkowo większą ilość wapnia. Z drugiej strony nie wolno jej przekarmiać. Ciężarna samica powinna mieć zapewniony dostęp do wilgotnego podłoża, w którym będzie mogła złożyć jaja. Najlepiej sprawdzi się do tego włókno kokosowe. Samice na kilka dni przed porodem przestanie przyjmować pokarm.

Wymagania dotyczące inkubacji

Złożone jaja należy inkubować w temperaturze 27-30 st. C. Przy górnej granicy temperatury wylęg nastąpi już po 55 dniach. Pojedyncze agamy wykluwają się z jaja nawet do 10 godzi, a cały miot może wylęgać się nawet przez tydzień. Młode po wylęgnięciu powinny trafić do osobnego terrarium o wielkości 60x40x40 cm z promiennikiem oraz basenem.

Jak odróżnić samca od samicy agamy błotnej?

Po pierwsze, samce osiągają zwykle większa długość ciała oraz mają bardziej wydatny grzebień. Głowa samców również jest większa niż u samic. Podgardle u samców jest zwykle czerwone, a w okolicy kloaki widoczne są dwie wypukłości.

Jak rozpoznać płeć jaszczurki?

By rozpoznać płeć najlepiej zajrzeć agamie pod ogon. Samiec będzie miał grubszą podstawę ogona z widocznymi dwoma wypukłościami. Samce mają również na udach większe i ciemniejsze łuski.

Choroby niebezpieczne dla agamy

Do częstych problemów zdrowotnych tych jaszczurek zaliczyć można:

 • krzywice
 • choroby nerek
 • grzybice
 • pasożyty

 

Bardzo często dochodzi u jaszczurek do poparzeń przez niewłaściwie zainstalowane ogrzewanie.

Terrarium dla agamy wodnej

Para agam powinna mieć zapewnione terrarium o minimalnej wielkości 150x80x170 cm. Z kolei dla pojedynczej agamy wielkość terrarium może być trochę mniejsza – wystarczy 120x80x150 cm. Terrarium nie może być zbyt niskie.

Temperatura w terrarium dla agamy

W ciągu dnia temperatury w terrarium powinna wynosić 25-30 st. C., a pod promiennikiem nawet 34 st. C. W nocy ogrzewanie powinno utrzymywać się na poziomie 17-24 st. C.

Wilgotność w terrarium dla agamy

W ciągu dnia wilgotność powinna wynosić ok 70-80%, a nocą nawet do 90%. By osiągnąć taką wilgotność przyda się generator pary. Sam basem to zbyt mało.

Oświetlenie terrarium dla agamy

Odpowiednie warunki w terrarium zależą przede wszystkim od oświetlenia. Kluczowe jest źródło promieniowania UVB, które zapewnią świetlówki 5-10% – rzeczywisty współczynnik może być różny w zależności od producenta urządzenia. Świetlówka powinna znajdować się na wysokości ok. 30 cm na półką, a czas jej pracy powinien wynosić 12h na dobę.

Wystrój terrarium dla agamy

Na wyposażeniu terrarium powinny znaleźć się gałęzie, konary i półki, które pozwolą jaszczurkom na swobodną wspinaczkę. Rośliny w terrarium mogą być żywe bądź sztuczne – wszystko zależy od temperamentu jaszczurki. Żywe rośliny mogą być często niszczone. Są one jednak bardzo ważne, ponieważ zapewniają osobnikom schronienie. W terrarium musi być również basen, w którym woda zawsze będzie czysta. Podłoże terrarium może zostać wyłożone włóknem kokosowym.

Agama błotna cena

Cena agamy błotnej wynosi od 100 do 400 zł w zależności od renomy hodowli.

Gdzie kupić agamę wodną?

Agamę wodną kupić możesz w sklepie terrarystycznym, specjalistycznym sklepie zoologicznym z działem z jaszczurkami, jednak najlepiej, jeśli poszukasz tej jaszczurki w wyspecjalizowanych w tym gatunku hodowlach. Od hodowcy dowiesz się, jak prawidłowo zadbać o dobrostan swojej jaszczurki.

Ciekawostki o agamie wodnej

 • Gdyby agama błotna straciła ogon, to zostanie on zastąpiony przez nowy, który początkowo jest czarny i pozbawiony łusek.
 • Agamy błotne mogą wytrzymać na dnie basenu nawet 30 minut bez pobierania powietrza.
 • Bezpiecznym rozwiązaniem dla samic jest stworzenie haremu

 

Redakcja

Przeczytaj również o agamie brodatej

Summary
Agama błotna - terrarium, hodowla, cena jaszczurki | Zoonews.pl
Article Name
Agama błotna - terrarium, hodowla, cena jaszczurki | Zoonews.pl
Description
Agama błotna to jedna z bardziej popularnych jaszczurek, którą spotkać można w polskich hodowlach. Jakich błędów unikać w jej hodowli?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 198

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x