Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Agama brodata. Żywienie i suplementacja

Facebook
Twitter
Brodaty smok - agama

Agama brodata, to jedno z tych zwierząt egzotycznych, które swoim wyglądem przypomina smoka, co bez wątpienia wpływa na jej popularność wśród hodowców. Zanim jednak zdecydujemy się na posiadanie agamy brodatej (z łac. pogona vitticeps) powinniśmy zapoznać się szczegółowo z wymaganiami życiowymi tego gatunku. Ze względu na wysoką szczegółowość omawianego zagadnienia artykuł podzielony został na trzy części.

Spis treści

Agama brodata - charakterystyka gatunku

Agama brodata jest średniej wielkości jaszczurką, osiągającą przeważnie 40-55cm (zdarzają się również osobniki odpowiednio mniejsze i większe +- 5cm) ważącą 300-550g. Przy zapewnieniu agamie odpowiednich warunków i nieprzekarmianiu jest jaszczurką bardzo aktywną i kontaktową.

Agama brodata prowadzi dzienny tryb życia. W zależności od samopoczucia może zmieniać swoją barwę na ciemniejszą lub jaśniejszą. Podstawowa barwa agam brodatych zwanych classic lub normal jest dość zróżnicowana – od koloru szarego do brązowego. Istnieje również wiele innych odmian barwnych agam brodatych od agam pomarańczowych (orange), agam żółtych (yellow) czy agam czerwonych (red, hypo red) po agamy białe (zero). Istnieją również odmiany, które zamiast klasycznych kolców i łusek (charakterystycznych dla tego gatunku) posiadają je zredukowane – agama leatherback lub są ich całkowicie pozbawione – agama silkback.

Środowiskiem naturalnym życia agamy brodatej są tereny pustynne, sawanny i stepy umiejscowione na kontynencie australijskim.

Ile kosztuje agama brodata?

Cena agamy brodatej z dobrej hodowli waha się od 100 do 600 zł i zależy od renomy hodowli oraz płci agamy i jej koloru.

Co je agama brodata?

Żywienie agamy nie powinno nastręczać wielu problemów osobom, które mają doświadczenie w ich hodowli.

Co może jeść agama brodata? Odpowiedź jest prosta – wszystko. Agama jest wszystkożerna (roślino- i mięsożerna). Zdania co do tego, jaki powinien być stosunek podawania tych pokarmów są różne. Wielu hodowców karmi swoje agamy pokarmem głównie zwierzęcym, jednak coraz więcej zwolenników zyskuje sposób karmienia oparty na bardzo dużym udziale pokarmu roślinnego w diecie (im starszy osobnik tym większy udział roślin w diecie).

Do najczęściej podawanych pokarmów pochodzenia zwierzęcego należą: larwy mącznika młynarka (Tenebrio molitor), larwy drewnojadów (Zophobas morio), karaczany (tureckie [Shelfordella lateralis], szare [Nauphoeta cinerea], brazylijskie [Blaberus craniifer], argentyńskie [Blaptica dubia] i madagaskarskie [Gromphadorhina portentosa]), świerszcze (kubańskie [Gryllus assimilis], domowe [Acheta domesticus], bananowe [Gryllodes sigillatus], śródziemnomorskie [Gryllus bimaculatu]), szarańcze (wędrowna [Locusta migratoria], pustynna [Schistocerca gregaria]), larwy moli woskowych (Galleria mellonella).

Warto zwrócić uwagę na to, że z powyższej listy powinniśmy wybierać nie te owady karmowe, które najbardziej smakują naszym jaszczurkom tylko te, które są dla nich najzdrowsze. Najlepszym rozwiązaniem jest karmienie agamy świerszczami, karaczanami lub szarańczą jako podstawą diety, którą urozmaicać należy mącznikami, molami czy drewnojadami.

Wśród pokarmów roślinnych najczęściej podawanymi powinny być: koniczyna, trzykrotka, mniszek lekarski (kwiaty i liście), lucerna, bazylia. Nie powinniśmy podawać sałaty, kapusty, szpinaku. Okazjonalnie możemy również podać niektóre z owoców (arbuz, brzoskwinie, nektarynki, maliny, truskawki), ale zwróćmy uwagę na to, że nie spełniają one jakiejkolwiek pozytywnej funkcji w diecie agamy, a podawane zbyt często lub w zbyt dużych ilościach mogą powodować problemy zdrowotne.

Suplementy dla agamy brodatej

Dbając o zdrowie i kondycję naszego smoka nie powinniśmy zapominać o suplementach w diecie agamy. Spośród rożnych preparatów dostępnych dla zwierząt egzotycznych, powinniśmy się skupić na tych bogatych w wapń/sepię i witaminy odpowiednie dla takich zwierząt, jak agama brodata. Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele specjalistycznych produktów. Jeśli chodzi o wapń to powinniśmy wybierać taki, który pozbawiony jest dodatku witaminy D3. Jeśli nie wiemy czy dany preparat jest odpowiedni kupmy sepię, najlepiej w proszku (sepia jest pozbawiona wit. D3). Natomiast jeśli chodzi o witaminy, to wybierajmy specjalnie przeznaczone do hodowli agam z dodatkiem witaminy D3.

Wapń i witaminy powinnyśmy podawać w następujących proporcjach. Wapń/sepię co 1-3 dni (im starsza agama tym rzadziej), preparaty witaminowe z D3 co 7-14 dni (zasada ta sama co wcześniej).

W drugiej część materiału przeczytasz o wyposażeniu terrarium dla agamy brodatej

Krzysztof Maraś

Hodowca z wieloletnim doświadczeniem. Właściciel sklepu ZOOekspert w Bydgoszczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli agamy?

Summary
Agama brodata. Żywienie i suplementacja
Article Name
Agama brodata. Żywienie i suplementacja
Description
Zanim zdecydujemy się na posiadanie agamy brodatej (z łac. pogona vitticeps) powinniśmy zapoznać się szczegółowo z wymaganiami życiowymi tego gatunku.
Author

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x