Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Agama brodata. Oswajanie i słów kilka o rozmnażaniu

Facebook
Twitter
Jak oswoić agamę brodatą.

Oswajanie agamy brodatej powinno odbywać się stopniowo z odpowiednim czasem na aklimatyzację, by umożliwić zwierzęciu zapoznanie się z nowym lokum.

Spis treści

Rozmnażanie agamy

Rozmnażanie agam jest stosunkowo łatwe jednakże, z racji tego że na rynku dostępnych jest bardzo dużo agam mnożonych bez sensu, często w złej kondycji zdrowotnej, rozmnażanie zarezerwowane powinno być głównie dla osób mających wieloletnie doświadczenie w hodowli tego gatunku, jak i mających konkretne cele/misje hodowlane, zmierzające do tego, aby konkretne linie osobników były przede wszystkim zdrowe, a dopiero później ładne (idealnie jest gdy oba czynniki są spełnione i do tego też należy dążyć).

Oswajanie agam i puszczanie swobodnie po mieszkaniu

Po zakupie agamy brodatej, powinniśmy dać jej 2 tygodnie na aklimatyzację. Ograniczamy w tym czasie wszelkie czynności w terrarium, jak i poza nim, do minimum, tak żeby umożliwić zwierzęciu komfortowe warunki do zapoznania się z jego nowym lokum. Po tym czasie, zaczynamy powoli przyzwyczajać agamę do naszej obecności. Starajmy się nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie łapać jej od góry (imituje to atak drapieżnika, który najczęściej odbywa się od góry). Gdy zauważymy, że nasze smoczysko nie ucieka już panicznie przed naszą ręką i nie zmienia koloru na ciemniejszy (podczas wymiany wody, sprzątania w zbiorniku czy karmienia) możemy zacząć powoli je wyciągać i oswajać z naszą obecnością. Młode osobniki są szczególnie delikatne i szybkie więc starajmy się wybierać takie miejsce poza terrarium, które będzie bezpieczne i uniemożliwi ucieczkę agamy z naszych rąk. Gdy zdobędziemy zaufanie agamy i osiągnie ona odpowiedni rozmiar (około 30-35cm z ogonem), możemy spróbować wypuszczać agamę poza terrarium (po uprzednim przystosowaniu „wybiegu zewnętrznego” tak aby był on dla niej bezpieczny). Pamiętajmy jednak o tym, że jest to zwierzę egzotyczne, dodatkowo zmiennocieplne i zdecydowaną większość swojego życia powinno spędzać w terrarium. Uważajmy też na inne zwierzęta czy małe dzieci, które mogą stanowić zagrożenie dla smoka, który został wyjęty z terrarium.

Agama brodata - jedna czy więcej?

Agamy brodate są bardzo terytorialnymi jaszczurkami, w związku z tym, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, odpowiedniej wielkości terrarium czy nie planujemy w przyszłości rozmnażać tego gatunku, najlepiej ograniczyć się do posiadania 1 osobnika.

Jeśli już zdecydujemy się na posiadanie egzotycznego zwierzęcia, jakim niewątpliwie jest agama brodata, pamiętajmy, aby najpierw zapoznać się z wszystkimi wymaganiami tego gatunku, dopiero później kupić czy zbudować terrarium. Ostatnim etapem jest zakup zwierzęcia. Starajmy się wybierać takie hodowle, które oferują osobniki w dobrej kondycji zdrowotnej i w których możemy liczyć na pomoc w przyszłości, gdy odpukać agamie będzie coś dolegało.

Chcesz dowiedzieć się więcej o agamie? Przeczytaj nasze artykuły: Jak wyposażyć terrarium agamy? Żywienie i suplementacja agamy.

Krzysztof Maraś

Hodowca z wieloletnim doświadczeniem. Właściciel sklepu ZOOekspert w Bydgoszczy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli agamy?

Summary
Agama brodata. Oswajanie i słów kilka o rozmnażaniu
Article Name
Agama brodata. Oswajanie i słów kilka o rozmnażaniu
Description
Oswajanie agamy brodatej powinno odbywać się stopniowo z odpowiednim czasem na aklimatyzację, by umożliwić zwierzęciu zapoznanie się z nowym lokum
Author

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emilka
Emilka
2 lat temu

Fajny artykuł 🙂

2
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x