Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Agama brodata | ABC hodowcy w jednym miejscu

Facebook
Twitter
Agama brodata | ABC hodowcy w jednym miejscu

By Toni Segers – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49039439

Agama brodata to jedna z łatwiejszych w hodowli jaszczurek polecana dla początkujących. Z tego poradnika dowiesz się, jak przygotować się do hodowli Pogony.

Spis treści - kliknij strzałkę

Agama brodata – stanowisko systematyczne

Domena

Eukarioty

Królestwo

Zwierzęta

Typ

Strunowce

Podtyp

Kręgowce

Gromada

Gady

Rząd

Łuskonośne

Rodzina

Agamowate

Rodzaj

Pogona

Gatunek

Pogona vitticeps

Agama brodata - systematyka gatunku

Agama brodata, czyli Pogona vitticeps, to jeden z kilku gatunków australijskich jaszczurek brodatych, które różnią się wielkością, wyglądem oraz obszarem występowania.

Agama brodata – środowisko przyrodnicze

Agamy brodate zamieszkują obszary od suchych stepów aż po lasy tropikalne Australii.

Jaszczurki te dużą część dnia spędzają na wygrzewaniu się i obserwacji okolicy, wykorzystując do tego skały, konary, ale również nasypy kolejowe i szosy z rozgrzanym asfaltem. Między innymi z tego powodu i z uwagi na szeroki zakres występowania tych jaszczurek każdego roku pod kołami samochodów giną tysiące agam.

Agamy brodate – wybrane gatunki

Wśród agam brodatych z rodzaju Pogona wyróżnić można kilka gatunków:

  • Pogona barbata
  • Pogona microlepidota
  • Pogona minima
  • Pogona minor
  • Pogona mitchelli
  • Pogona nullarbor
  • Pogona henrylawsoni
  • Pogona vitticeps (agama brodata)

Agama brodata Pogona barbata

Brodatogama brodata, czyli Pogona barbata to największy gatunek agamy brodatej. Długość jaszczurki wynosi od 55 do nawet 75 cm. Jaszczurka ta ubarwiona jest ciemno, z szarościami i czerniami. Samce mają czarne brody. Mimo, że gatunek ten ma dużą zdolność do adaptacji w nowym środowisko, to zamieszkuje on przede wszystkim wschodnią Australię.

Agama brodata Pogona microlepidota

Ten gatunek agamy brodatej dorasta nawet do 41 cm. Jej długie ciało pokrywają jednak niewielkie łuski. Podstawową barwą tej jaszczurki jest żółto-szary, przechodzący w szaro-brązowy; spód ciała jest biało-brązowy. Pogona microlepidota występuje w północno-zachodniej Australii, gdzie suche pustynie graniczą z tropikalnymi lasami deszczowymi.

Agama brodata Pogona minima

Jak nazwa wskazuje, jest to jeden z najmniejszych gatunków wśród agam brodatych, których osiąga do 36 cm długości. Umaszczenie tej jaszczurki to połączenie jasnych szarości i brązu. Obszar występowania Pogony minima to zachodnie wybrzeże Australii. Co ciekawe, jaszczurki te uzupełniają swoją dietę o zieloną roślinność i kwiaty.

Agama brodata Pogona minor

Pogona minor swoją budową przypomina Pogona barbata. Jest to jaszczurka, która dorasta jednak do 40 cm długości. Po bokach jej ciała biegnie rząd kolców. Osobniki tego gatunku nie mają jednak typowej brody. Ubarwienie Pogona minor jest szare, z rombowym wzorem na grzbiecie i żółtymi pasami zarówno na grzbiecie, jak i pysku. Jaszczurki tego gatunku występują w zachodniej Australii oraz na przybrzeżnych wyspach i na pustyni Gibsona.

Agama brodata Pogona mitchelli

Ta średniej wielkości agama osiąga długość ciała do 40 cm. Po bokach ciała jaszczurki biegnie rząd kolców. W umaszczeniu dominują kolory brązu, czerwono-brązowe i żółte. U podnieconej mitchelli łeb może zmienić kolor na pomarańczowo-szary. Agama ta zamieszkuje obszary południowo-zachodniej Australii. Z doświadczeń hodowców wynika, że gatunek ten powinien być hodowany w pojedynkę, ewentualnie dwie, trzy samice z jednym samcem.

Agama brodata Pogona nullarbor

To jedna z najmniejszych agam brodatych, która osiąga do 34 cm długości. Po bokach ciała tej jaszczurki biegnie aż 7 rzędów kolców. Ubarwienie występuje w brązach, czerwieniach, pomarańczach, szarościach i bieli. Agama ta zamieszkuje południową Australię.

Agama brodata Pogona henrylawsoni

To najmniejsza spośród ośmiu gatunków agam brodatych – mierzy ok. 30 cm długości. Głowa tej agamy jest okrągła, a nie trójkątna. Jej ubarwienie może być zarówno jasno-szare, jak i pomarańczowo-brązowe. Występuje na terenach centralnych i południowo-zachodnich Queensland. Z uwagi na łatwość utrzymania i rozmnażania jest to jeden z najpopularniejszych gatunków wśród hodowców.

Agama brodata Pogona vitticeps

Pogona vitticeps to agama, która mierzy do 55 cm długości, jednak odmiana German Giant może mierzyć do 60 cm.

Umaszczenie agamy brodatej jest zwykle szare z domieszką brązu, żółtego i pomarańczowego. Mimo to na świecie hodowcy wyhodowali wiele odmian barwnych agamy brodatej o czym więcej w dalszej części opracowania.

Agama vitticeps w środowisku naturalnym zamieszkuje suche i ciepłe biotopy o temperaturach między 20 a 40 st. C.

Jest to najpopularniejsza odmiana wśród agam brodatych oferowana na polskim rynku. Jej wymagania powodują, że nada się ona nawet dla początkujących hodowców.

Pogona vitticeps ¬– wybrane odmiany pod względem wielkości

  • Pogona vitticepsGerman Giant
  • Pogona vitticepsYellow German Giant
  • Pogona vitticepsOrange X German Giant

Agama brodata kolory (odmiany barwne)

Z dominacją czerwieni:

  • Pogona vitticeps Red Flame
  • Pogona vitticeps Red Phase
  • Pogona vitticeps Red Sandfire
  • Pogona vitticeps Red Flame X Sansfire

 

Z dominacją pamarańczowego:

  • Pogona vitticeps Hypo Red
  • Pogona vitticeps Flamin Tiger X Sandfire Red
  • Pogona vitticeps Orange
  • Pogona vitticeps Orange Hypopastel

 

Z dominacją żółtego:

  • Pogona vitticeps Citrus
  • Pogona vitticeps Sandfire X Sunburst
  • Pogona vitticeps Yellow Red Desert
  • Pogona vitticeps Sandfire Yellow
  • Pogona vitticeps Sandfire Gold

 

Jasne odmiany:

  • Pogona vitticeps Leucistic
  • Pogona vitticeps Hypo Pastel
  • Pogona vitticeps Hypo
  • Pogona vitticeps Hyposnow

Agama brodata – życie w grupie i charakter

Grupa agam brodatych

pixabay.com/images/id-3657887/

Agamy brodate, żyjące w jednym terrarium komunikują się między sobą poprzez kiwanie łbami, przysiadanie na przednich łapach, a nawet poprzez rysowanie łapą szerokich kół w powietrzu (ang. waving).

Młode agamy żyją zwykle w zgodzie, wspólnie polując i wygrzewając się pod promiennikiem. Mimo to w stadzie młodych może wystąpić agresja, często nakierowana na jednego osobnika. Grupa atakuje zwykle osobniki chore – osłabione.

Agresja w stadzie dotyczy samców agam brodatych. Jeżeli manifestacja dominującego osobnika, względem innych nie wystarczy, to dochodzi do kąsania. Jeżeli walka o dominację nie zostanie rozstrzygnięta w walce, to nie pozostaje nic innego, jak rozdzielić osobniki. Samiec atakowany powinien zostać oddzielony od grupy.

W literaturze przedmiotu opisany jest przypadek, w którym dwa samce agamy brodatej spotkały się na podłodze dużego pokoju. Zaczęły wykonywać waving, po czym jeden z samców wykonał odwrót, uciekają, jak agamy kołnierzaste, wyłącznie na tylnych łapach.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem agamy brodatej

  • Agama brodata powinna mieć czystą skórę, okolice oczy, nozdrzy i kloaki
  • Na ciele agamy brodatej nie powinny występować wyniosłości, guzki ropne czy wrzody
  • Agama brodata nie powinna mieć tkanek martwiczych na palcach oraz ogonie
  • Palce agamy nie powinny być zdeformowane
  • Agama brodata nie może być wychudzona
  • Agama nie powinna mieć wzdętego brzucha
  • Deformacje kości żeber i ogona oraz łap są nedopuszczalne
  • Młoda agama powinna mieć dosyć jasne ubarwienie

 

Jeżeli kupujesz kilka agam w celu dalszej hodowli, to lepiej kupić osobniki z kilku hodowli, gdyż zakup od jednego hodowcy może wiązać się z pozyskaniem agama z jednego lęgu.

Agama brodata w nowym domu – oswajanie

Zwykle tylko niewielki odsetek agam ma problemy z aklimatyzacją w nowym domu. Warto jednak wiedzieć, jak przeprowadzić oswajanie prawidłowo.

Po wprowadzeniu agamy do nowego domu obejrzyj dokładnie zwierzę, sprawdź, czy nie ma żadnych uszkodzeń ciała. Jeżeli agama ubrudziła się w swoich odchodach, to przemyj jej ciało ściereczką, nasączoną letnią wodą.

Gdy transport odbywał się w chłodzie nie wsadzaj agamy od razu pod promiennik. Nagrzewanie powinno odbywać się stopniowo – początkowo w dłoniach, a później w terrarium.

Agamy lękliwe powinny mieć więcej czasu na aklimatyzację. W przypadku takiego osobnika nie zaglądaj zbyt często do terrarium, tym bardziej nie wyciągaj z niego jaszczurki. Zestresowana jaszczurka nie będzie miała ochoty na jedzenia i będzie raczej przebywała w ukrycia. Z czasem powinno jej to minąć.

Oswajanie agamy brodatej można rozpocząć po aklimatyzacji. Najpierw przyzwyczaj agamę do swojej obecności, podając jej pokarm. Wyjmowanie agamy z terrarium lepiej wykonywać z większymi osobnikami, które mają już 25 cm. Należy pamiętać, że gady źle znoszą wyjmowani z terrarium, głaskanie, czy noszenie na rękach – jeśli nie ma takiej konieczności, to po prostu tego nie rób.

Agama brodata w terrarium

pixabay.com/images/id-1302402/

Pielęgnacja agamy brodatej

W przypadku agam brodatych pielęgnacja polega na podawaniu pokarmu oraz doglądaniu stanu zdrowia tych jaszczurek.

Agamy słabo pływają i nie ma potrzeby, by je często kapać. Można to zrobić, gdy agama jest bardzo zabrudzona bądź gdy cierpi na wzdęcia i zatwardzenie.

Terrarium dla agamy brodatej

Terrarium dla agamy brodatej powinno odzwierciedlać biotop pustynny lub półpustynny. Najlepsze terrarium dla agamy brodatej to takie, które zbudowane jest z trzech poziomów wysokości:

  1. Poziom gruntu
  2. Poziom wyższy (kamienie i skały)
  3. Poziom najwyższych (korzenie i konary

 

Jest to bardzo ważne, ponieważ agamy brodate bardzo lubią wspinaczki.

  • Minimalne wymiary terrarium dla Pogona vitticeps to 140x60x50 cm (dł./szer./wys.). Jeżeli nie masz miejsca na taki zbiornik, to pomyśl o mniejszym gatunku. Jest też możliwość zapewnienia jaszczurce większej powierzchni poprzez wyciąganie jej z terrarium do pokoju, ale nie jest to najlepsza praktyka.
  • W przypadku samca w dwoma samica można zastosować terrarium dwupiętrowe o wymiarach 130/50/100 cm.
  • Generalne zasada jest taka, że terrarium powinno być tak duże, jak to możliwe i pełne elementów do wspinaczki.
  • Za ściółkę w terrarium dla agamy można wykorzystać piasek. Dopuszczalna jest także kostka bukowa, podłoże kokosowe bądź kora. Podłoża te można ze sobą również mieszać.
  • Tylna ściana terrarium powinna zostać zaaranżowana do wspinaczki np. stopniami z kamieni piaskowca bądź korzeniami.
  • Korzenie z lasu powinny być wcześniej wyczyszczone z gnijących części i umyte. Kamienie wystarczy dobrze wypłukać.
  • Za rośliny mogą służyć wysokiej jakości imitacje, odporne na podskubywanie.
  • W terrarium musi się również znaleźć miska na pokarm i miska na wodę.
  • Terrarium należy zraszać raz dziennie – wieczorem.
  • Dobrym rozwiązaniem będzie terrarium z rozsuwaną przednią szybą, które ułatwi obsługę zbiornika.
  • Najbardziej higieniczne będą terraria szklane, które łatwo umyć.
  • Akwaria z pokrywami nie nadają się na terrarium dla agamy z uwagi na złą wentylację. Otwory wentylacyjne w terrarium powinny być zlokalizowane w następujących konfiguracjach:
    • Bok + górna pokrywa
    • Przód + górna pokrywa
    • Bok prawy dół + bok lewy góra

Oświetlenie w terrarium dla agamy brodatej

Świetlówki emitujące promieniowanie UV, to najlepsze źródło światła dla agam. Lampy takie nie tylko dobrze wyeksponują terrarium, ale również umożliwią jaszczurkom syntezę witaminy D3. Świetlówki należy jednak wymieniać zwykle co 6 miesięcy – po tym czasie nie emitują już wystarczającej ilości promieniowania UV.

Promiennik powinien być umiejscowiony u góry – jest to najbardziej naturalny kierunek źródła ciepła. Promienniki powinny być izolowane, by jaszczurka się nie poparzyła. Lampy powinny być włączone 12-14 godzin na dobę. W nocy można dogrzewać terrarium matami grzewczymi.

Temperatura w terrarium powinna wynosić 25-35 st. C. w dzień i 20-24 st. C. w nocy. Pod promiennikiem temperatura może przekraczać 40 st. C.

Agamy mają skłonność do zasypiania w miejscu, w którym przebywały gdy zgasło światło. Wobec tego dobrze jest zastosować czasowe wyłączanie poszczególnych żarówek, by odzwierciedlić naturalny zachód słońca. Umożliwi to agamom wyszukanie kryjówki na noc.

Z jakimi gatunkami nie łączyć agamy w terrarium

  • Większość gekonów
  • Gatunki żyjące w terrariach tropikalnych i leśnych
  • Kameleon jemeński
  • Anolis brązowy
  • Waran stepowy

Z jakimi gatunkami można połączyć agamę w terrarium

  • Legwan pustynny
  • Legwan obrożny
  • Agama kołnierzasta
  • Agama czerwonogłowa
  • Tarczowce

Terrarium sterylne dla agamy brodatej

Jeżeli przeprowadzasz kwarantanny, to koniecznie przygotuj sterylne akwarium. W takim akwarium nie można zapomnieć o oświetleniu i nagrzewaniu oraz wentylacji. Szyby powinno pozostać puste. Jedyne co powinno znaleźć się w zbiorniku to korzeń oraz miski na wodę o pokarm.

Agama brodata – żywienie

Agamy brodate to drapieżniki, które uzupełniają dietę pokarmem roślinnym. Ich taktyka polowania polega na zajęciu stanowiska i wypatrywaniu potencjalnej ofiary. Jaszczurki te polują na wszystko, co dadzą radę pożreć. W hodowli należy je karmić owadami oraz drobnymi kręgowcami.

Popularnym pokarmem w hodowli są różne gatunki świerszczy. Co ważne świerszcze karmowe same muszą być dokarmiane, by nie zaczęły się zjadać. Nada się do tego celu pokarm  dla ryb akwariowych bądź płatki owsiane. Źródłem wody dla świerszczy może być wilgotna gąbka.

Kolejnym źródłem pokarmu mogą być karaczany i szarańcza. Uzupełnieniem diety mogą być larwy chrząszczy – mączniaka i drewnojada. Te ostatnie mają jednak twarde, chitynowe pancerze, które mogą doprowadzić do zatwardzenia u agamy, dlatego nie należy ich podawać zbyt często.

Młode agamy możesz również karmić mysimi noworodkami, dla starszych jaszczurek lepsze będą szczurze noworodki. Dorosłe agamy mogą od czasu do czasu zmierzyć się z niewielką myszą.

Szczury i chomiki nie są wskazane w diecie agam, gdyż będą dla nich stanowiły zagrożenie.

Wiosną dietę agamy można ubogacić o:

  • koniki polne
  • pasikoniki zielone
  • ćmy
  • motyle
  • pająki
  • drobne bezkręgowce, które nie mają żądeł

 

Pokarm roślinny nie powinien stanowić więcej niż 20% dziennego posiłku. Nadmiar zieleniny może doprowadzić do biegunki. Wśród zielonych roślin mogą być:

  • liście i kwiaty mleczu
  • liście i kwiaty akacji
  • liście i kwiaty babki
  • liście winogron
  • liście truskawek
  • liście groszku

 

Wśród owoców i warzyw mogą być:

  • marchewka
  • groszek
  • ogórek
  • dynia
  • jabłko
  • brzoskwinia
  • arbuz

 

Dieta agamy powinna być uzupełniana o witaminy i wapń. Przy prawidłowym naświetlaniu UV dodatki można podawać maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Wapń można podawać w formie płynu, syropu lub tabletek. W sklepach zoologicznych będzie to sepia. Za suplementację witamin może posłużyć Vibovit.

Najlepiej ukryć witaminy i wapń w pożywieniu.

Agama brodata z jedzeniem

pixabay.com/images/id-1302305/

Czym nie karmić agamy brodatej

W diecie agamy pomijaj:

  • sałatę
  • rośliny kapustne
  • szczaw
  • rabarbar
  • biały ser
  • inne nabiały
  • larwy much

Jak często karmić agamę?

  • Młode osobniki agam między 8 a 15 cm długości powinny być karmione dwa razy dziennie.
  • Starsze agamy powinny być karmione raz dziennie.
  • Dorosłe agamy brodate karm 3 razy w tygodniu.

Agama brodata – ciekawostki

  • Świerszcze śródziemnomorskie mogą być groźne dla młodych agam, dlatego niezjedzone osobniki należy usunąć z terrarium.

Agama brodata – rozmnażanie

Przed przystąpieniem do rozmnażania agam warto jest przeprowadzić zimowy spoczynek jaszczurek, podczas którego w terrarium zostanie obniżona temperatura, zostanie skrócony czas oświetlenia, a ilość pokarmu również będzie mniejsza niż zwykle. Czas ten powinien trwać od 6. do 12. tygodni. W okresie tym agamy będą wykazywały się niewielką aktywnością i będą dużo spały. Zimowy spoczynek pozwoli zwierzętom lepiej przygotować organizmy do rozmnażania.

Gody poprzedzają zaloty samca. Samiec rozkłada brodę i macha łbem. Barwa samca staje się bardzo jasna, a broda może być ciemna. W dalszej kolejności rytuału godowego samiec zaczyna robić pompki. Jeżeli samica odwzajemnia to zachowanie, to samiec podchodzi o podgryza samicę w kark, bok lub ramię. Samica, która akceptuje takie zaloty pozwoli samcowi wejść na swój grzbiet. Samiec uderza tylnymi łapami w grzbiet samicy, która podnosi ogon, godząc się na kopulację.

Samica, może kłaść jaja kilka razy do roku, ma też zdolność do przechowywania żywego nasienia.

Ciąża agamy brodatej trwa 6 tygodni. W tym czasie samica powinna być odpowiednio karmiona, dietą wzbogaconą o witaminy i wapń. Samica je w tym czasie więcej i więcej odpoczywa.

By samica mogła złożyć jaja należy wstawić do terrarium głęboką skrzynkę, wypełnioną torfem lub ziemią. Można również przenieść samicę do małego terrarium o grubej warstwie podłoża. Po wykonaniu dołu w podłożu samica złoży w nim jaja. Po przysypaniu jaj samica nie interesuje się więcej złożonymi jajami.

Inkubacja jaj powinna odbywać się w temperaturze 27-31 st. C. i wilgotności 95%. Jaja powinny być przeniesione do inkubatora. Młode agamy wykluwają się zwykle od września do maja – w czasie Australijskiej wiosny. Wylęg będzie sygnalizowany zmianą barwy skorupek i poceniem się jajek. Niedługo potem na jajkach pojawią się szczeliny, przez które wylęgną się młode agamki.

Młode po wylęgnięciu korzystają jeszcze przez pewien czas z pokarmu zgromadzonego w woreczku żółtkowym.

Jak opiekować się młodymi agamami?

Wyklute agamy należy włożyć do pojemników wyłożonych czystą ligniną. W tym miejscu powinny pozostać do czasu wchłonięcia całego woreczka żółtkowego. Następnie młode agamy powinny trafić do terrarium przejściowego z prostym wyposażeniem: papier jako ściółka, jeden konar, miski na pokarm i wodę.

W jednym terrarium powinno przebywać od 5 do 10 młodych.

Osobniki czarne, z zamkniętymi oczami, które nie przyjmują pokarmu należy odizolować.

Młode agamy osiągnąć dojrzałość płciową po pierwszym roku życia.

Jak często agama ma wylinkę?

U wyklutych agam linienie następuje raz na 2-3 tygodnie, z uwagi na ich szybki wzrost.

U starszych osobników częstotliwość linienia zaczyna się obniżać:

Wiek agamy

Częstotliwość linienia

Czas trwania linienia

Pierwsze 6 miesięcy

Co 1-3 tygodnie

1-3 dni

7-18 miesięcy

Co 6-8 tygodni

1-2 tygodnie

Powyżej 18. miesięcy

2-3 razy w roku

Ok. 3 tygodnie

Agama brodata – typowe choroby

  • Metabolic bone diesese – krzywica
  • Ropnie – często występują na szczęce
  • Zranienia i oparzenia
  • Złamania
  • Pasożyty wewnętrzne
  • Pasożyty zewnętrzne
  • Biegunka
  • Zatwardzenie
  • Martwica skóry
  • Zakażenie przyranne
  • Anoreksja adaptacyjna
  • Anoreksja stresowa
  • Anoreksja związana z chorobą wirusową bądź bakteryjną

Agama brodata – profilaktyka zdrowotna

Choroby gadów ujawniają się zwykle, gdy problem jest już bardzo zaawansowany i może być już zbyt późno na leczenie. Postawienie trafnej diagnozy może być wykonane tylko przez lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach wymaga to przeprowadzenia wielu badań: RTG, USG, badania mikrobiologiczne, cytologiczne oraz parazytologiczne.

Przyczynami chorób jaszczurek może być zbyt niska temperatura w terrarium, brak promieniowania UV, niewłaściwa dieta, podawanie nieodpowiednich pokarmów, brak suplementacji wapniem i witaminami.

Agama brodata cena

Cena agamy brodatej z dobrej hodowli waha się od 100 do 600 zł i zależy od renomy hodowli oraz płci agamy i jej koloru.

Ile żyje agama brodata?

Agama brodata w dobrze prowadzonej hodowli może żyć 10-12 lat.

Pytania czytelników

Czy agama brodata może ugryźć?

Agamy brodate to jedne z najspokojniejszych jaszczurek w domowej hodowli. Niestety w ich przypadku również mogą występować osobniki bardziej agresywne – szczególnie samce, które mogą ugryźć. Nie będzie to jednak zbyt dotkliwe.

Co ile dni agama się wypróżnia?

Młode agamy, które karmione są dwa razy dziennie powinny wypróżniać się każdego dnia. Dorosłe agamy powinny wypróżniać się co 2-3 dni. W przypadku okresu dłuższego niż 7 dni warto udać się z agamą do lekarza weterynarii.

Jak długo śpi agama brodata?

W ciągu dobry agama brodata śpi 10-12 godzin.

Czy agama zmienia kolor?

Tak, w okresie godów samce agamy zmieniają kolor na jaśniejszy. Podrażniona agama może zmienić kolor na żółty z pomarańczowymi pasami.

Ile waży agama?

W zależności od gatunku agamy mogą ważyć  od 280 do 550 gramów.

Redakcja

Bibliografia:

A. Papiór, Agama brodata, A.W. Egros, Wyd. II, Warszawa.

Przeczytaj inne poradniki o agamach

Summary
Agama brodata | ABC hodowcy w jednym miejscu | Zoonews.pl
Article Name
Agama brodata | ABC hodowcy w jednym miejscu | Zoonews.pl
Description
Agama brodata to jedna z łatwiejszych w hodowli jaszczurek polecana dla początkujących. Z tego poradnika dowiesz się, jak przygotować się do hodowli Pogony.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x