Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Żaba trawna – wygląd, występowanie, opis gatunku

Facebook
Twitter
Żaba trawna – wygląd, występowanie, opis gatunku

Autorstwa Richard Bartz, Munich aka Makro Freak Image:MFB.jpg – cropped version of Image:European_Common_Frog_Rana_temporaria.jpg, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4621043

Żaby trawne to płazy, które zasiedlają większą część Europy. W Polsce to powszechnie występujący gatunek, który mimo to jest pod częściową ochroną.

Spis treści - kliknij strzałkę

Żaba trawna – systematyka

Rana temporaria, czyli żaba trawna to płaz z rodziny żabowatych z rodzaju rana, który należy do żab brunatnych. Skóra tych żab jest zwykle oliwkowozielona bądź brązowa, stąd określenie żaba brunatna. W języku angielskim żabę tę określa się jako European red frog.

Jak wygląda żaba trawna?

Rana temporaria osiąga długość ciała od 7 do 11 cm. Osobniki największych rozmiarów pochodzą z umiarkowanej szerokości geograficznej. Głowa żaby jest mała; źrenice ułożone są horyzontalnie; pysk żaby jest zaokrąglony a język rozwidlony. Żaby tego gatunku mają krępe i wydłużone ciała. Między palcami występują widoczne błony pławne.

Ubarwienie poszczególnych osobników może się od siebie różnic. Grzbiet żaby może mieć rozmaite kolory: szarobrązowy, oliwkowobrązowy, żółty, szary, rudawy. Na grzebiecie zawsze widoczne jest plamkowanie. Charakterystyczna u tych żab jest plama skroniowa, która przebiega od oka aż do nasady kończyn. Na tylnych łapach widoczne są poprzeczne prążki. Brzuch żaby jest zwykle koloru białego, żółtawego i szarawego z brązowymi plamkami.

Jak odróżnić samca od samicy żaby trawnej?

Dymorfizm płciowy żab trawnych jest zaznaczony. Samce są zwykle mniejsze od samic, chociaż z wiekiem ta dysproporcja ulega zmniejszeniu. W okresie godowym samce mają niebieskie podgardla, a ich ubarwienie staje się jasne. W  przypadku samic ubarwienie staje się brązowe i rude.

Żaba trawna – występowanie

Żaby trawne występują na potężnej powierzchni od Półwyspu Iberyjskiego aż do północnej części Europy w Norwegii, Finlandii i Rosji aż po Kazachstan. Na południu Europy granica jej występowania zakreślona jest przez linię biegnącą od północnej części Portugalii, przez północnej Włochy aż do górzystych terenów Bałkanów. Żaby te występują również w Chinach i Japonii.

Europę Środkową zasiedliły już w plejstocenie. 

Żaba trawna – tryb życia

Żaby z tego gatunku polują głównie od zmierzchu przez noc. Żyją zwykle w lasach mieszanych, na łąkach i torfowiskach. Można je również spotkać w ogrodach, parkach i sadach. Płaz ten żyje również w stawach, rzekach i jeziorach.

Żaby trawne zimują w wodzie, zagrzebane w mule. Zwykle hibernują w dużych grupach, liczących nawet kilka tysięcy osobników. W Europie Środkowej są one aktywne od lutego do listopada. 

Jak wygląda żaba trawna?

Autorstwa Ernie – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7811873

Co je żaba trawna?

Żaby trawne to płazy mięsożerne. Żaba żywi się owadami, stawonogami, dżdżownicami i ślimakami. Bytując w wodzie częściej żywi się owadami i mięczakami. 

Żaba trawna – rozmnażanie

Okres godów żaby trawnej w Polsce przypada od końca marca do końca czerwca. Żaby trawne rozmnażają się w wodzie, na głębokości od 5 do 50 cm.

Samice składają skrzek zwykle blisko brzegu zbiornika. Skrzek liczy od 600 do nawet 4500 jaj. Larwy żab wykluwają się po ok. 14 dniach. W przypadku niskich temperatur czas ten może zostać wydłużony do miesiąca. Młode larwy żywią się głównie pokarmem roślinnym. Wraz ze wzrostem zaczynają spożywać bardziej różnorodny pokarm. Kijanki przeobrażają się od czerwca do sierpnia. Młode żaby mierzą zwykle ok 1-1,5 cm i w czerwcu są gotowe, by opuścić zbiorniki wodne.

Żaby osiągają dojrzałość płciową najpóźniej w wieku 3 lat. Samice dojrzewają rok później od samców.

Ile żyje żaba trawna?

Żaby trawne żyją zwykle 6-8 lat, chociaż zdarzają się osobniki, których wiek szacuje się nawet na 17 lat. Ta długowieczność ma związek z obszarem występowania – ma to miejsce na Uralu Polarnym.

Choroby żab trawnych

Głównym pasożytem, bytującym w jelitach żab są nicienie. Z kolei na powierzchni ciała żab trawnych występują pasożyty Dermocystidium ranae i Dermosporidium granulosum.

Żaby te bywają również nękane przez indivirusy, które wywołują owrzodzenia i krwotoki.

Ciekawostki o żabie trawnej

  • Tylne łapy żaby trawnej ustawione do skoku sięgają okolicy oka.
  • Najdłużej żyjące osobniki tych żab występują na Uralu Polarnym – żyją nawet do 17 lat.

Żaba trawna – ochrona gatunkowa

Żaba trawna to najpospolitszy gatunek żab, który występuje w Europie Środkowej. Obecnie żabie tej nie grozi wyginięcie. Mimo to w Polsce objęta jest częściową ochroną. Znajduje się np. na Czerwonej Liście Kręgowców województwa opolskiego.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Żaba trawna – wygląd, występowanie, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Żaba trawna – wygląd, występowanie, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Żaby trawne to płazy, które zasiedlają większą część Europy. W Polsce to powszechnie występujący gatunek, który mimo to jest pod częściową ochroną.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x