Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Wyjazd z psem za granicę - jak się przygotować na podróż z psem

Facebook
Twitter
Jakie przepisy regulują podróż ze zwierzętami po terenie UE
Zdjęcie: Kasey McCoy

Podróż ze zwierzętami towarzyszącymi za granicę, po terytorium UE jest ściśle określona przepisami. Jak przygotować się do wyjazdy z psem lub kotem za granicę?

Spis treści

Jakie przepisy regulują podróż ze zwierzętami po terenie UE

Zasady przewozu zwierząt domowych w trakcie podróży po terytorium Unii Europejskiej reguluje rozporządzenie (WE) nr 576/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003.

Zwierzę domowe – definicja

Zgodnie z artykułem 3 rozporządzenia „zwierzę domowe” oznacza zwierzę należące do gatunku wymienionego w załączniku I, które towarzyszy swojemu właścicielowi lub osobie upoważnionej, podczas przemieszczania o charakterze niehandlowym, oraz za które podczas takiego przemieszczania o charakterze niehandlowym odpowiedzialny jest właściciel lub osoba upoważniona.

Za zwierzęta domowe uznano następujące gatunki

CZĘŚĆ A

  • Psy (Canis lupus familiaris)
  • Koty (Felis silvestris catus)
  • Fretki (Mustela putorius furo)

CZĘŚĆ B

  • Bezkręgowce (z wyjątkiem pszczół i trzmieli objętych art. 8 dyrektywy 92/65/EWG oraz mięczaków i skorupiaków, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. e) ppkt (ii) i (iii) dyrektywy 2006/88/WE)
  • Ozdobne zwierzęta wodne określone w art. 3 lit. k) dyrektywy 2006/88/WE i wyłączone z zakresu stosowania tej dyrektywy na mocy jej art. 2 ust. 1 lit. a)
  • Płazy
  • Gady
  • Ptaki: przedstawiciele gatunków ptaków innych niż te, o których mowa w art. 2 dyrektywy 2009/158/WE
  • Ssaki: gryzonie i króliki inne niż przeznaczone do produkcji żywności i określone jako „zajęczaki” w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 853/2004

Ile zwierząt można zabrać w podróż po UE?

Maksymalna liczba zwierząt domowych należących do gatunków wymienionych w załączniku I CZĘŚĆ A, które mogą towarzyszyć właścicielowi lub osobie upoważnionej podczas jednorazowego przemieszczania o charakterze niehandlowym, nie może przekraczać pięciu.

Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 maksymalna liczba zwierząt domowych należących do gatunków wymienionych w załączniku I CZĘŚĆ A może przekraczać pięć, jeśli spełnione zostaną następujące warunki:

a)

przemieszczanie o charakterze niehandlowym zwierząt domowych odbywa się w celu uczestnictwa w konkursach, wystawach, wydarzeniach sportowych lub w szkoleniach związanych z takimi wydarzeniami;

b)

właściciel lub osoba upoważniona przedstawią dowody na piśmie, że dane zwierzęta domowe zostały zarejestrowane jako uczestniczące w wydarzeniu, o którym mowa w lit. a), lub w stowarzyszeniu, które organizuje takie wydarzenia;

c)

wiek zwierząt domowych wynosi ponad sześć miesięcy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by podróżować ze zwierzętami po terenie UE

Zwierzęta domowe wymienione w załączniku I CZĘŚĆ A mogą przemieszczać się na terenie państwa członkowskich, jeśli:

 

Są one oznakowane zgodnie z art. 17 ust. 1

Zwierzęta domowe należące do gatunków wymienionych w załączniku I część A oznakowuje się poprzez wszczepienie transpondera lub za pomocą wyraźnie czytelnego tatuażu wykonanego przed dniem 3 lipca 2011 r.

W przypadku gdy transponder, o którym mowa w akapicie pierwszym, nie spełnia wymogów technicznych określonych w załączniku II, właściciel lub osoba upoważniona zapewnia środki niezbędne do odczytu tego transpondera w czasie każdej weryfikacji oznakowania przewidzianej w art. 22 ust. 1 i 2 oraz art. 26, a także kontroli tożsamości przewidzianej w art. 33 i art. 34 ust. 1.

Zostały poddane szczepieniu przeciwko wściekliźnie spełniającemu wymogi dotyczące ważności określone w załączniku III

Pierwsze szczepienie u zwierzęcia poniżej 12 tygodnia życia uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego wykonania. Kolejne szczepienia przeprowadzane w regularnych odstępach czasu (dawki przypominające) uzyskują ważność w dniu ich szczepienia.

Zastosowano wobec nich wszelkie profilaktyczne środki zdrowotne dotyczące chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna przyjęte zgodnie z art. 19 ust. 1

Towarzyszy im dokument identyfikacyjny należycie wypełniony i wystawiony zgodnie z art. 22

Dokument identyfikacyjny ma format paszportu oraz zawiera pozycje przeznaczone do wprowadzenia następujących informacji:

  1. umiejscowienie transpondera lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia lub naniesienia albo datę odczytu transpondera lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny podawany przez transponder lub widniejący na tatuażu;
  2. imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego;
  3. imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela;
  4. imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny;
  5. podpis właściciela;
  6. informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie;
  7. data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania;
  8. informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna;
  9. inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.

 

Paszport wystawia upoważniony lekarz weterynarii po:

  1. sprawdzeniu, czy zwierzę domowe oznakowano zgodnie z art. 17 ust. 1;
  2. należytym uzupełnieniu stosownych pozycji w dokumencie identyfikacyjnym informacjami, o których mowa w art. 21 ust. 1 lit. a)–d);
  3. podpisaniu dokumentu identyfikacyjnego przez właściciela zwierzęcia.

 

Jeżeli zwierzęta podróżują w towarzystwie osoby, która nie jest ich opiekunem, to musi ona posiadać pisemne upoważnienie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych.

Kary za nielegalne przewożenie zwierząt

W przypadku gdy kontrole przewidziane w art. 33 i 34 ujawnią, że dane zwierzę domowe nie spełnia warunków ustanowionych w rozdziałach II lub III, po konsultacji z urzędowym lekarzem weterynarii oraz w razie konieczności, z właścicielem lub osobą upoważnioną, właściwy organ podejmuje decyzję:

  1. zawróceniu danego zwierzęcia domowego do jego państwa lub terytorium, z którego zainicjowano przemieszczenie;
  2. poddaniu danego zwierzęcia domowego izolacji pod urzędową kontrolą przez czas niezbędny do spełnienia przez nie warunków ustanowionych w rozdziałach II lub III;
  3. w ostateczności, w przypadku, gdy zawrócenie zwierzęcia nie jest możliwe lub jeżeli jego izolacja nie jest wykonalna, o uśpieniu danego zwierzęcia domowego zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami krajowymi dotyczącymi ochrony zwierząt domowych podczas ich uśmiercania.

 

Wszystkie powyższe czynności urzędowe przeprowadzane są na koszt osoby odpowiedzialnej za zwierzę w czasie podróży. 

Transport innych gatunków zwierząt

Dla zwierząt towarzyszących, takich jak króliki, chomiki, myszy, szczury itp. nie są określone wymagania ani dokumentacja, chyba że przepisy kraju, do którego jest przemieszczane zwierzę, stanowią inaczej.

W przypadku zwierząt gatunków chronionych, objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES), winny towarzyszyć im stosowne dokumenty. Organem odpowiedzialnym za udzielanie informacji w tym zakresie jest Ministerstwo Środowiska.  

Chcesz poznać więcej ciekawostek o psach i kotach?

Summary
 Wyjazd z psem za granicę - jak się przygotować na podróż z psem | Zoonews.pl
Article Name
Wyjazd z psem za granicę - jak się przygotować na podróż z psem | Zoonews.pl
Description
Podróż ze zwierzętami towarzyszącymi za granicę, po terytorium UE jest ściśle określona przepisami. Jak przygotować się do wyjazdy z psem lub kotem za granicę?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x