Reklama

Wiek psa na ludzkie – jak się liczy wiek psa

Facebook
Twitter
Pieskie lata mijają niestety szybciej niż u ludzi. Psy, w przeciwieństwie do ludzi dojrzewają znacznie szybciej, a cały ich cykl życia jest zdecydowanie krótszy od ludzkiego.

pixabay.com/images/id-1752894/

Zastanawiasz się, jak się liczy wiek psa? Przeliczanie wieku psa na ludzkie lata zależy od wielkości psa i jego rasy. Większe rasy starzeją się szybciej.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Wiek psa a wielkość rasy

Pieskie lata mijają niestety szybciej niż u ludzi. Psy, w przeciwieństwie do ludzi dojrzewają znacznie szybciej, a cały ich cykl życia jest zdecydowanie krótszy od ludzkiego.

Wiek psa zależy w dużej mierze od rasy i jej wielkości. Niestety psy rasy dużych i olbrzymich żyją zdecydowanie krócej niż psy ras małych i miniaturowych.

Wiek psa pozostaje oczywiście cechą osobniczą, co sprawia, że psy tej samej rasy mogą się różnić pod względem długości życia. Mimo to wielkość psa wpływa na to, ile żyją psy. Biorąc to pod uwagę można określić, na podstawie doświadczeń z poszczególnymi rasami, ile średnio będzie żył pies danej rasy.

Jeżeli zastanawiasz się, jak obliczyć wiek psa, spójrz najpierw na przeciętną długość życia psów różnych ras:

 • Maltańczyki żyją średnio 15-20 lat
 • Jack russel terrier żyje średnio 14-16 lat
 • Border collie żyje średnio 13-15 lat
 • Labrador żyje średnio 11-12 lat
 • Owczarek niemiecki żyje średnio 11-13 lat
 • Doberman żyje średnio 10-13 lat
 • Dog niemiecki żyje średnio 8-10
 • Berneński pies pasterski żyje średnio 7-9 lat

 

Przeliczenie lat psa na ludzkie będzie zatem zależało od wielkości rasy, ale również cech osobniczych, takich jak:

 • Czynniki genetyczne – wiek psa zapisany jest w genach, wpływ na to może mieć np. wąska pula genów dziedziczona z pokolenia na pokolenia w obrębie rasy, dlatego niektóre rasy psów żyją krócej od innych
 • Stan zdrowia – piesek lata mogą zostać znacząco skrócone w wyniku pogarszającego się stanu zdrowia psa, dotyczy to zwłaszcza tych psów, które nie mogą liczyć na pomoc weterynaryjną.

Wybierz karmę dopasowaną do wieku Twojego psa

Reklama

Psie lata na ludzkie

Wiek psa i człowieka niestety nie zmieniają się w tym samym tempie. Przeliczenie lat psa na ludzkie nie jest jednak niemożliwe. W przeszłości mówiło się, że 1 rok życia psa to średnio 7 lat życia człowieka. Wynikało to z prostego przeliczenia średniej długości życia psa i człowiek.

Swoją propozycję, jak liczyć wiek psa wysunął prof. Kazimierz Ściesiński, polski kynolog, który zaproponował, by psi wiek liczy w sposób następujący:

 • 6 miesięcy życia psa –10 lat życia człowieka
 • 10 miesięcy życia psa – 14 lat człowieka
 • 12 miesięcy życia psa – 15 lat człowieka
 • 18 miesięcy życia psa – 20 lat człowieka
 • 22 miesięcy życia psa – 22 lata człowieka
 • 2 lata życia psa – 24 lata człowieka
 • Każdy kolejny rok życia psa to 4 dodatkowe lata ludzkie

 

Podane wartości nie biorą jednak pod uwagę cech osobniczych, więc należy je traktować orientacyjnie. Dzisiaj już wiemy, że wielkość rasy oraz cechy osobnicze mają kluczowe znaczenie, dlatego tempo starzenia się psów jest różne.

Swoją metodę na to, jak przeliczyć wiek psa na ludzkie lata opracowali genetycy z Uniwersytetu w San Diego. Według nich, by przeliczyć psie lata na ludzkie u psów powyżej 1. roku życia, należy pomnożyć logarytm naturalny wieku przez 16 i dodać 31. Problem tego podejścia polega jednak na tym, że naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 104 psów, ale tylko jednej rasy – Golden Retriever.  

Jak liczyć wiek psa?

Wydaje się, że nieco dokładniejszym rozwiązaniem, aby przeliczyć lata psa na ludzkie jest skorzystanie z założenia prof. Ściesińskiego, które bazuje na tym, że wszystkie psy na początkowym etapie swojego życia starzeją się mniej więcej w tym samym tempie, uzupełnionego o rozróżnienie tempa starzenia psów po drugim roku życia w następujący sposób:

 • Psy ras dużych – 1 rok psi = 7 lat ludzkich
 • Psy ras średnich – 1 rok psi = 6 lat ludzkich
 • Psy ras małych – 1 rok psi = 5 lat ludzkich

 

W ten sposób możemy zaproponować kalkulator wieku psa, który nieco precyzyjniej określi nam pieskie lata.

Wiek psa na ludzkie – tabela

Wiek psa na ludzkie – tabela

Wiek psa – po czym można go poznać?

A co, jeżeli pies został przygarnięty i nie można określić jego rzeczywistego wieku np. z pomocą metryki? Wtedy Pieskie lata warto spróbować określić za pomocą kilku czynników.

Lata psa na podstawie uzębienia

Oszacowanie wieku psa możemy wykonać, licząc zęby zwierzęcia.

pixabay.com/images/id-983014/

Oszacowanie wieku psa możemy wykonać, licząc zęby zwierzęcia. 

Szczenięta mają 28 zębów mlecznych – 14 w szczęce i 14 w żuchwie.

Zęby stałe zaczynają pojawiać się u rosnących psów już od 3 miesiąca życia:

 • Siekacze wyrzynają się między 3 a 5 miesiącem
 • Kły i przedtrzonowce między 4 a 6 miesiącem
 • Zęby trzonowe między 5 a 7 miesiącem życia psa

 

Po całkowitej wymianie mleczaków na zęby stałe psy powinny mieć 42 zęby – 20 w szczęce i 22 w żuchwie.

Liczba zębów może być pomocna w ocenie wieku psa, ale warto również ocenić, jaka jest ich ogólna kondycja. Jeżeli zęby psa są jasne, nie mają ubytków, ani kamienia, to prawdopodobnie mamy do czynienia z młodym psem.

Ocena wieku psa poprzez uzębienie jest orientacyjna i powinien ją wykonać lekarz weterynarii, ponieważ wymaga ona wieloletniej praktyki w ocenie zdrowia psów różnych ras.

Wiek psa na podstawie sierści

Psie lata można również spróbować określić, przyglądając się sierści.

pixabay.com/images/id-6158095/

Psie lata można również spróbować określić, przyglądając się sierści. Siwienie sierści w okolicach pyszczka zaczyna się zwykle w 4-5 roku życia psa. Siwienie wraz z wiekiem staje się coraz bardziej widoczne na pozostałych częściach ciała. Siwizna nie przesądza jednak o wieku psa, ponieważ może być to naturalne umaszczenie psa. Łatwiej z całą pewnością ocenić wiek psa na podstawie sierści u psów o ciemnym umaszczeniu.

Pieskie lata widziane w oczach

Wiek psa widać w jego oczach. U psów staruszków, kiedy spojrzymy w ich oczy widać wyraźne zmętnienie – oczy wyglądają, jakby były zamglone. U psów seniorów pojawiają się często zaćma i jaskra.

Psie lata – kiedy pies staje się seniorem?

Za średni wiek, w którym uznajemy psa za seniora, przyjmuje się 8. rok życia. Trzeba jednak pamiętać, że psy ras olbrzymich zaczynają starzeć się szybciej, nawet w 5.-6. roku życia, natomiast u zwierząt zaliczanych do ras małych i miniaturowych granica ta przesuwa się do około 10. roku życia.

Wiek psa – dlaczego warto go znać

Wiek psa na ludzkie lata jest formą ciekawostki, nie ma konieczności, by wiedzieć, ile ludzkich lat ma pies. Warto jednak wiedzieć, ile lat ma twój pies. W przypadku zwierząt podejmowanych ze schroniska często nie będzie możliwości, by określić dokładny wiek psa, warto zatem spróbować go przeliczyć w oparciu o wskazówki, o których pisaliśmy wcześniej.

Po co zatem wiedzieć, ile lat ma pies?

 • By prawidłowo dobrać dietę do etapu życia psa
 • By zaplanować profilaktykę weterynaryjną, która w różnym wieku psa jest nieco inna
 • By dostosować dzienną aktywność do możliwości psa

 

Zdrowa dieta psa wpływa zdecydowanie pozytywnie na długość życia psa. Karmy wysokiej jakości, które są pełnoporcjowe, mają wpływ na kształtowanie się układu odpornościowego, kostnego oraz rozwoju organów wewnętrznych.

Podając psu karmę, należy jednak określić dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa (DER). Przekarmione psy mogą zapadać na otyłość i nadwagę, to może prowadzić do innych chorób, np. cukrzycy, dysplazji stawów, co może drastycznie skrócić długość życia psa.

Bez względu na wiek psa kontrole weterynaryjne, z podstawowymi badaniami krwi warto wykonać raz do roku. Wczesne wykrycie rozwijających się u psa chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia może uratować psu życie.

Stała aktywność fizyczna również może mieć pozytywny wpływ na wiek psa. Czas spędzony na świeżym powietrzu, bieganki z innymi psami czy dłuższe spacery z opiekunem mogą korzystnie wpływać na układ mięśniowo-szkieletowy oraz na układ krążenia.  

Wiek psa na ludzkie – podsumowanie

Sprawdzając psie lata w przeliczeniu na ludzkie pamiętaj, że jest to działanie orientacyjne, forma pewnej ciekawostki. Konkretne ustalenia, co do dbania o psa należy wykonywać w oparciu o jego biologiczny wiek, a kiedy jest to niemożliwe warto udać się na wizytę do lekarza weterynarii, który postara się podać przybliżony wiek psa.

Redakcja

Wybierz karmę dopasowaną do wieku Twojego psa

Reklama

Seria karm z rybą, na różne etapy życia psa od szczenięcia do seniora

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Wiek psa na ludzkie – jak się liczy wiek psa | Zoonews.pl
Article Name
Wiek psa na ludzkie – jak się liczy wiek psa | Zoonews.pl
Description
Zastanawiasz się, jak się liczy wiek psa? Przeliczanie wieku psa na ludzkie lata zależy od wielkości psa i jego rasy. Większe rasy starzeją się szybciej.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1830

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x