Reklama

Szylkret – jak wygląd szylkretowy kot?

Facebook
Twitter
jak wygląd szylkretowy kot?

Photo by Erika on Unsplash

Szylkretowy kot, czyli jaki? Zapewne słowo szylkret słyszeliście wiele razy, ale jak wyglądają takie koty i skąd pochodzi słowo szylkret? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Spis treści - kliknij

Szylkret – pochodzenie słowa

Słowo szylkret pochodzi od niemieckiego słowa Schildkröte, które oznacza żółwia. Szylkret ma swoje zastosowanie w nazewnictwie żółwi szylkretowych, które żyją w tropikalnych rafach oceanów. Szylkret odnosi się konkretnie do karapaksu żółwia, czyli skorupy grzbietowej, z której wycinało się szylkretowe rogowe płytki.

Ze względu na niezwykłe ubarwienie żółwi szylkretowych, których grzbietowe skorupy mają barwę bursztynową, a także jasnobrunatną z ciemnobrunatnymi plamami i pasmami szylkretowe płytki znalazły zastosowanie przy produkcji przedmiotów dekoracyjnych.

Szylkret to zatem rodzaj ubarwienia, który na stałe połączony jest z żółwiami szylkretowymi oraz ich przykrym losem, ponieważ by wytworzyć szylkretowe ozdoby żółwie trzeba było zabijać.

Szylkret cieszył się popularności zwłaszcza w XVIII wieku, kiedy wykorzystywany był w rzemiośle meblarskim jako element dekoracyjny oraz przy produkcji np. kobiecych wachlarzy i puzderek.

Żółw szylkretowy jest obecnie gatunkiem krytycznie zagrożonym, uznanym za taki przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody w 1996 roku. Również Międzynarodowa Konwencja ds. Handlu Zagrożonymi Gatunkami (CITES) zakazała polowań na żółwia szylkretowego. W Unii Europejskiej gatunek żółwia szylkretowego wpisany został do załącznika IV dyrektywy siedliskowej, co nakłada na wszystkie Państwa UE obowiązek ścisłej ochrony żółwi szylkretowych.

Dlaczego koty szylkretowe?

Jak łatwo się teraz domyślić określenie szylkret w odniesieniu do kota, ma podkreślać jego niecodzienne i oryginalne ubarwienie. Na próżno szukać dwóch szylkretowych kotów o tym samym wzorze umaszczenia. Bardzo często szylkret kojarzony jest z kotami rudo-czarnymi, które posiadają plamki, podczas gdy same międzynarodowe federacje felinologiczne uznają wiele odmian barwnych szylkretu.

Dwie główne grupy umaszczenia szylkretowego

W języku angielskim występuje podział na:

 1. Szylkret tortie – jest to szylkret dwubarwny czarno-rudy
 2. Szylkret calico – jest to szylkret trójbarwny czarno-rudo-biały

 

Idealna kotka szylkretka tortie powinna być zatem dwubarwna, a szylkretka calico trójbarwna, określenie tricolor jest nazwą potoczną dla trójkolorowych szylkretów.

Szylkret według FIFe

Według Międzynarodowej Federacji Felinologicznej koty szylkretowe mogą występować w sześciu odmianach szylkretu:

 • Koty szylkretowe czarne
 • Koty szylkretowe czekoladowe
 • Koty szylkretowe liliowe
 • Koty szylkretowe cynamonowe
 • Koty szylkretowe płowe
 • Koty szylkretowe niebiesko-kremowe

Czy każdy szylkret to kotka szylkertka?

W zasadzie tak. Praktycznie zawsze szylkretowe są kotki, co ma związek między kolorem rudym, a chromosomem X.

Szylkret – umaszczenie tylko dla kotek?

Każda kotka szylkretka zawdzięcza swoje umaszczenie swoim chromosomom. U samic ssaków występują dwa chromosomy X, tworzące parę XX. Odpowiedzią na to, dlaczego tylko kotki są szylkretowe jest Gen odpowiedzialny za występowanie rudego koloru. Otóż gen O (orange-making gene) występuje tylko na chromosomie X. By kot stał się szylkretowy na jednym chromosomie X musi pojawić się gen O, a na drugim chromosomie X gen non-orange, odpowiedzialny za inny kolor.

Czy samce kotów mogą być szylkretowe?

Istnieje możliwość, by i samiec kota miał umaszczenie typu szylkret. By do tego doszło niezbędna jest anomalia genetyczna, polegająca na tym, że kot uzyskuje dodatkowy chromosom X – ma zatem XXY. Taka wada genetyczna powoduje, że szylkretowy kot nie przekaże dalej swoich genów – ponieważ mając trzy chromosomy będzie bezpłodny.

Czy samce kotów mogą być szylkretowe

Photo by Andrea Tummons on Unsplash

Czy kotka szylkretka będzie miała szylkretowe kocięta?

Nie można udzielić na takie pytanie odpowiedzi. Zadecyduje o tym sama natura. Ponieważ kotki mają dwa chromosomy XX, odpowiadające za jednobarwność, albo szylkret, a samce kotów mają dodatkowo jeden chromosom X, a dodatkowo na świat mogą przyjść samce, albo samice kociąt, to rodzi się szereg możliwych wariantów. Jednak w dalszym ciągu to samice kociąt mają zdecydowanie większą szansę na to by stać się szylkretkami. Według badań College of Veterinary Medicine w Missouri szanse na to, by kot urodził się szylkretową są jak 1 do 3000.

Szylkret chimery – co to takiego?

Jeszcze innym wyjątkiem jest pojawienie się kotów chimer, które łączą w sobie geny samicy i samca, posiadając w wybranych komórkach chromosomy XX, a w innych XY, co powoduje, że mogą wśród nich występować osobniki płodne, które również mogą wydać na świat potomstwo szylkretowe.

Szylkretowe rasy kotów

Miłośnicy kotów rasowych mogą odetchnąć z ulgą, gdyż szylkretowe koty występują u wielu ras kotów m.in.:

 • Szylkrety maine coon
 • Szylkrety sfinks
 • Szylkrety ragdoll
 • Szylkrety neva masquerade
 • Szylkretowy kot syjamski
 • Szylkretowy kot syberyjski
 • Szylkretowy kot perski
 • Szylkretowy devon rex

 

FIFe uznaje 38 ras kotów, u których występuje szylkretowy kolor futra.

Czy szylkret to kolor szczęścia?

Japońskie wierzenia mówią o tym, że szylkretowy kot przynosi szczęście. Podobnie jest w Szkocji i Irlandii, gdzie przybycie szylkreta zapowiada powodzenie. Khmerzy z kolei uważają, że szylkrety to boskie koty.

Czy koty szylkretowe mają specyficzny charakter?

Przez wiele lat sądzono, że szylkrety mają zmienny, neurotyczny nastrój, że ich umaszczenie przekłada się na ich szylkretowy charakter – nieprzewidywalny, kłótliwy. Nie wykluczone, że w odczuciu hodowców, albo opiekunów szylkret taki właśnie jest. Nie ma jednak badań, które potwierdzałyby, że umaszczenie determinuje charakter, a przynajmniej my do takich nie dotarliśmy.

Jeżeli macie inne zdanie na temat związku między umaszczeniem, a charakterem Waszego kota dajcie znać w komentarzach, jak jest naprawdę?

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Szylkret – jak wygląd szylkretowy kot? | Zoonews.pl
Article Name
Szylkret – jak wygląd szylkretowy kot? | Zoonews.pl
Description
Szylkretowy kot, czyli jaki? Zapewne słowo szylkret słyszeliście wiele razy, ale jak wyglądają takie koty i skąd pochodzi słowo szylkret?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1220

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x