Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Szop pracz – cena, hodowla, ciekawostki

Facebook
Twitter
Szop pracz procyon lotor to gatunek największego drapieżnego ssaka z rodziny szopowatych.

pixabay.com/images/id-3797278/

Czy wiesz, że istnieje możliwość adopcji szopa pracza? Zanim jednak otworzysz drzwi swojego domu dla tego niezwykłego gościa, poznaj jego potrzeby! Z tego artykułu dowiesz się, skąd przybył do naszego kraju, ile kosztuje jego utrzymanie i jakie wyzwania niesie ze sobą hodowla szopa pracza. Czy jest to zwierzę dla każdego? Jakie są jego zwyczaje i potrzeby? Zapraszamy do lektury, która rozwieje Twoje wątpliwości i przybliży Ci życie tego fascynującego stworzenia, które może stać się Twoim nowym, choć nieco niekonwencjonalnym, przyjacielem.

Spis treści

Pochodzenie i nazewnictwo

Szop pracz procyon lotor to gatunek największego drapieżnego ssaka z rodziny szopowatych. Szop pracz pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej. Szop pracz występuje w 22 podgatunkach, które nieznacznie różnią się od siebie wyglądem. Najchętniej na miejsce życia szopy wybierają nizinne lasy mieszane i liściaste na brzegach rzek i jezior. Gatunek szopa pracza został zawleczony (introdukowany) do Niemiec, Austrii, Francji, Polski, Rosji i Japonii. Szop pracz jest gatunkiem bardzo inwazyjnym.

Występowanie przed introdukcją do Polski

Przed ich pojawieniem się w Polsce, szopy znalazły dom na terenie dzisiejszych Niemiec i innych krajów europejskich. Nieco po zakończeniu II wojny światowej, w regionie Wolfshagen, na terenie ówczesnych wschodnich Niemiec introdukowano 25 osobników. Wróćmy jednak o kilkanaście lat wcześniej, bo to w 1927 roku w niemieckiej Hesji, w okolicy Frankenbergu, introdukowano pierwszych 6 szopów. Ich populacja powiększyła się o kolejnych 6 osobników siedem lat później. Innym miejscem, gdzie te zwierzęta zagościły, był niemiecki Eifel – tam pojawiło się do 5 szopów, lecz data tego zdarzenia pozostaje niewyjaśniona. W Czechach, w rejonie Zvolenia, również dokonano introdukcji szopów około 1950 roku, ale szczegóły co do ich liczby są nieznane. Podobnie na Białorusi, gdzie w okolicach Homela i Brześcia przy rzece Prypeć, wypuszczono 128 szopów, choć i tu konkretna data nie została odnotowana.

Szop pracz w Polsce

Szop pracz w Polsce pojawił się w połowie XX wieku. Szopy w Polsce traktuje się jako zwierzęta łowne, bez okresu ochronnego. Najliczniej szop pracz występuje w województwie lubuskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Zobaczyć go można w Parku Narodowym Ujście Warty i rezerwacie Łęgi Słubickie.

Czy szop pracz zagraża polskiej faunie?

Szop pracz, choć wygląda na sympatycznego pluszaka, to w rzeczywistości jest groźnym szkodnikiem dla polskiej fauny. Jego adaptacyjność i wszechstronność w zdobywaniu pożywienia, od jagód po ptasie jaja, sprawiają, że jest on niebezpieczny dla lokalnych ekosystemów. Szczególnie zagrożone są rzadkie i ginące gatunki ptaków, które szop potrafi wyłuskać nawet z najlepiej zabezpieczonych gniazd. Dodatkowo, szop pracz może być wektorem chorób zakaźnych i pasożytniczych, takich jak wścieklizna, co stanowi zagrożenie nie tylko dla innych zwierząt, ale i dla ludzi. Jego obecność w Polsce jest już faktem, a dynamiczna ekspansja, zwłaszcza od strony Niemiec, gdzie szopy są już problemem, wskazuje na to, że bez odpowiednich działań kontrolnych, szop pracz może stać się poważnym problemem dla rodzimej przyrody.

Jak wygląda szop pracz?

Na głowie szop pracz ma wyraźną czarną maskę, którą pomiędzy oczami przecina ciemnobrązowa pręga zaczynająca się na czole, a kończąca się u nasady nosa.

pixabay.com/images/id-165188/

Szop pracz to średniej wielkości ssak o krępej sylwetce, mierzący od 40. do 70. cm i osiągający wagę od 4. do 9. kg. Samce szopa pracza są cięższe od samic o około 1/5. Ogon szopa pracza ma długość 20-40 cm, pokryty jest kontrastowymi pierścieniami w kolorze czerni i bieli. Wysokość w kłębie szopa mieści się między 23. a 30. cm. Okrywa włosowa szopa jest długa i sztywna, w kolorze szarym (rzadziej brązowym) i w 90% składa się z podszerstka. Podszerstek to włos długi na 2-3 cm i doskonale chroni szopa przed zimnem i wilgocią. Łapy są krótkie pięciopalczaste bez kciuka. Tylne łapy umożliwiają praczowi spionizować sylwetkę, a przednimi sprawnie manewruje przedmiotami. Na głowie szop pracz ma wyraźną czarną maskę, którą pomiędzy oczami przecina ciemnobrązowa pręga zaczynająca się na czole, a kończąca się u nasady nosa. Uszy szopa są zaokrąglone, ich obramowanie jest białe.

Szop pracz cena

Szop pracz pochodzący z hodowli kosztuje od 1500 do 2000 zł. Hodowla szopów bez zezwolenia jest w naszym kraju nielegalna. Szop pracz wymaga odpowiedniej przestrzeni i jest zwierzęciem stadnym, przez co nie może żyć jako jedynak. Zakup dwóch osobników to konieczność. Najczęściej szop pracz trafia do domów z adopcji, odłowiony ze środowiska z powodu choroby lub kontuzji.

Szop pracz hodowla

Mały szop pracz jest słodkim stworzeniem, lecz wymaga od opiekuna olbrzymich pokładów cierpliwości, uwagi i wyrozumiałości. Szop pracz jako zwierzę domowe jest bardzo trudny w ułożeniu, jest uparty. Szop to bardzo inteligentne, ciekawskie, energiczne i psotne zwierzę, które mieszkając w domu, może narobić wielu szkód, penetrując każdy jego zakamarek.

Szop pracz w domu musi mieć po pierwsze, towarzystwo drugiego szopa, a po drugie, przestrzeń do życia, zabawy i odpoczynku. Przestrzeń musi być zorganizowana tak, aby była najbardziej zbliżona do naturalnego środowiska. Szop pracz spędza czas na żerowaniu, wspinając się na drzewa, lubi pływać i odpoczywać w dziuplach. Woliera zewnętrzna jest dla szopa najlepszym rozwiązaniem.

Szopa pracza można zabierać na spacery na smyczy, będzie to korzystnie wpływać na kondycję zdrowotną, gdyż szop potrzebuje sporej ilości ruchu i nowych bodźców. Brak ruchu i zła dieta to niemal gwarancja otyłości, na którą często cierpią domowe szopy pracze.

Zimą szop pracz może gromadzić tkankę tłuszczową i zmniejsza w tym okresie swoją aktywność. Zalecana jest kastracja w wieku pół roku, by ograniczyć zachowania agresywne, wywoływane dojrzewaniem. Opieka nad szopem to także regularne odrobaczanie i szczepienie. Szop pracz może mieszkać z psem lub kotem, które traktuje jako towarzyszy zabaw.

Szop pracz a jenot

Szop pracz a jenot, czy są jakieś różnice? Jenot jest bardziej puszysty, ma odstające po bokach pyska bokobrody, ciemną pręgę wzdłuż kręgosłupa i ma przylegające uszy. Szop pracz jest bardzo podobny do jenota z wyglądu, ma też podobne zwyczaje, m.in.: bytuje w pobliżu zbiorników wodnych, miejscach zadrzewionych, poluje głównie nocą. W Japonii szop pracz bardzo często konkuruje z jenotem o pożywienie.

Szop pracz jak się pozbyć?

Niestety szop pracz trafia w ręce nieodpowiedzialnych osób, które nie będąc w stanie zapanować nad zwierzęciem, zwyczajnie się go pozbywają, wypuszczając „na wolność”. Porzucony szop pracz szuka schronienia w lesie, ogródkach działkowych, poddaszach domów czy garażach.

Najlepszym, humanitarnym sposobem na pozbycie się szopa pracza z domu jest jego odłowienie i przekazanie do ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt.

Niestety szop pracz wychowany przez człowieka najprawdopodobniej nie będzie wstanie przeżyć w naturze, umrze z głodu lub wpadnie pod koła samochodu.

Co je szop pracz?

Szop pracz je wszystko, włącznie z padliną!

pixabay.com/images/id-5716955/

Szop pracz je wszystko, włącznie z padliną! Głównym pokarmem szopa pracza jest jednak białko zwierzęce (kręgowce, bezkręgowce) i rośliny. Szop pracz zje żołędzie, owoce (np. jagody, melon, truskawki), warzywa (np. kukurydza, ziemniaki), nasiona, orzechy włoskie, ryby, małe zające, płazy, gryzonie, skorupiaki, żółwie błotne, jaja mniejszych ptaków, ale i mniejsze ptaki (kurczęta, kaczki). Szopom praczom nie można podawać krowiego mleka, gdyż może to być niebezpieczne dla ich zdrowia, a karmienie przez dłuższy czas karmą dla kotów powoduje dnę moczanową.

Ile żyje szop pracz?

Szop pracz w niewoli żyje znacznie dłużej niż w środowisku naturalnym. W niewoli szop pracz może dożyć 20 lat (średnio 13-15 lat), na wolności zaledwie 2-3 lata. Najczęściej dorosłe szopy umierają w wyniku wypadków samochodowych, nosówki i polowań. Młody szop pracz najczęściej umiera z głodu porzucony przez matkę ze względu na obniżoną możliwość pozyskania pokarmu, szczególnie gdy zima jest długa i zimna.

Ciekawostki

  • Szop pracz świetnie pływa, potrafi płynąć z prędkością 5 km/h. W wodzie szop może spędzić nawet kilka godzin.
  • Szop pracz nie jest zbyt sprawnym biegaczem ani skoczkiem. Szop biega z maksymalną prędkością 24 km/h i jest krótkodystansowcem.
  • Szop pracz potrafi ziajać i pocić się jednocześnie. Dzięki tej umiejętności potrafi doskonale regulować temperaturę ciała.
  • Szop pracz ma 40 zębów przystosowanych zarówno do diety mięsnej, jak i roślinnej.
  • Szop pracz do komunikacji wykorzystuje 13 sygnałów dźwiękowych, połowa z nich używana jest przez samice i potomstwo. Noworodki szopa pracza wołając matkę, wydają dźwięki zbliżone do ptasiego ćwierkania.
  • Szop pracz ma wibrysy (włosy czuciowe) ponad pazurami łap i przez ten fakt jest w stanie rozpoznać przedmiot, zanim go dotkną.
  • Szop pracz ma bardzo czuły zmysł dotyku i słuchu. Szop pracz jest specjalista w dotykowej analizie otoczenia, jego obszar czuciowy w mózgu w 2/3 interpretuje wyłącznie bodźce dotykowe. Jeśli chodzi o słuch, to szop usłyszy nawet bardzo ciche dźwięki (50Hz-85kHz), np. poruszającą się pod powierzchnią dżdżownicę ziemną.
  • Szop pracz żyjący w niewoli obmywa jedzenie przed spożyciem. Wilgoć zwiększa czucie łap, zmiękczając zrogowaciały naskórek łapek. Stąd też pochodzi polska nazwa tego ssaka – szop pracz.
  • Nazwa szop pracz domowy lub miejski jest określeniem potocznym, natomiast szop pracz po angielsku to raccoon, czyli po prostu szop.
  • Szop pracz potrafi obrócić stopy o 180° i z łatwością zejść z drzewa głową w dół.
  • Szopy pracze od zawsze służyły przemysłowi futrzarskiemu (czapka sealskin, płaszcze automobile coat) oraz spożywczemu.
  • Szop pracz albinos pojawia się w miotach, jest to zjawisko niezmiernie rzadkie.

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
SZOP PRACZ – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
SZOP PRACZ – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Szop pracz to słodki zwierzak, ale wymaga od opiekuna cierpliwości, jest trudny w wychowaniu, a na jego posiadanie konieczne jest pozwolenie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Witam. Bardzo chce kupić szopa z tegorocznego miotu – samca.Mam wiedzę i doświadczenie w chowaniu szopa – 8 lat.

Czeslaw_Japko
Czeslaw_Japko
1 rok temu

A czy drugiego szopa mozna zamienic kotem?

Aga
Aga
10 miesięcy temu
Reply to  Redakcja

Witam posiadam szopa i koty bardzo dobrze im ze sobą jedzą razem śpią razem i szaleją razem polecam

Justyna
Justyna
9 miesięcy temu
Reply to  Aga

Dzień dobry
Jak to w końcu wygląda prawnie? Na posiadanie szopa musiała Pani zdobyć pozwolenie?
Chciałabym dołączyć do swojej rodzinki szopa pracza, a w internecie znajduję sprzeczne informacje.

Anna
Anna
9 miesięcy temu
Reply to  Aga

Witam, skąd Pani ma szopa? Ma Pani małe do oddania lub kupienia? Mój email [email protected]

Monika
Monika
6 miesięcy temu
Reply to  Aga

Witam
Podepne się.. Gdzie Pani zdobyła szopa.. Marzę o nim ale nigdzie nic nie mogę się dowiedziec oprócz tego ze Nie wolno..pozdrawiam

7
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x