Reklama

Szop pracz – cena, hodowla, ciekawostki

Facebook
Twitter
Szop pracz procyon lotor to gatunek największego drapieżnego ssaka z rodziny szopowatych.

pixabay.com/images/id-3797278/

Szop pracz to słodki zwierzak, ale wymaga od opiekuna cierpliwości, jest trudny w wychowaniu, a na jego posiadanie konieczne jest pozwolenie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Szop pracz pochodzenie i nazewnictwo

Szop pracz procyon lotor to gatunek największego drapieżnego ssaka z rodziny szopowatych. Szop pracz pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej. Szop pracz występuje w 22 podgatunkach, które nieznacznie różnią się od siebie wyglądem. Najchętniej na miejsce życia szopy wybierają nizinne lasy mieszane i liściaste na brzegach rzek i jezior. Gatunek szopa pracza został zawleczony (introdukowany) do Niemiec, Austrii, Francji, Polski, Rosji i Japonii. Szop pracz jest gatunkiem bardzo inwazyjnym.

Szop pracz w Polsce

Szop pracz w Polsce pojawił się w połowie XX wieku. Szopy w Polsce traktuje się jako zwierzęta łowne, bez okresu ochronnego. Najliczniej szop pracz występuje w województwie lubuskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Zobaczyć go można w Parku Narodowym Ujście Warty i rezerwacie Łęgi Słubickie.

Szop pracz jak wygląda?

Na głowie szop pracz ma wyraźną czarną maskę, którą pomiędzy oczami przecina ciemnobrązowa pręga zaczynająca się na czole, a kończąca się u nasady nosa.

pixabay.com/images/id-165188/

Szop pracz to średniej wielkości ssak o krępej sylwetce, mierzący od 40. do 70. cm i osiągający wagę od 4. do 9. kg. Samce szopa pracza są cięższe od samic o około 1/5. Ogon szopa pracza ma długość 20-40 cm, pokryty jest kontrastowymi pierścieniami w kolorze czerni i bieli. Wysokość w kłębie szopa mieści się między 23. a 30. cm. Okrywa włosowa szopa jest długa i sztywna, w kolorze szarym (rzadziej brązowym) i w 90% składa się z podszerstka. Podszerstek to włos długi na 2-3 cm i doskonale chroni szopa przed zimnem i wilgocią. Łapy są krótkie pięciopalczaste bez kciuka. Tylne łapy umożliwiają praczowi spionizować sylwetkę, a przednimi sprawnie manewruje przedmiotami. Na głowie szop pracz ma wyraźną czarną maskę, którą pomiędzy oczami przecina ciemnobrązowa pręga zaczynająca się na czole, a kończąca się u nasady nosa. Uszy szopa są zaokrąglone, ich obramowanie jest białe.

Szop pracz cena

Szop pracz, pochodzący z hodowli kosztuje od 1 do 1,5 tysiąca złotych. Hodowla szopów bez zezwolenia jest w naszym kraju nielegalna. To ile kosztuje szop pracz, nie kończy się na zakupie wyłącznie zwierzęcia. Szop pracz wymaga odpowiedniej przestrzeni i jest zwierzęciem stadnym, przez co nie może żyć jako jedynak. Zakup dwóch osobników to konieczność. Najczęściej szop pracz trafia do domów z adopcji, odłowiony ze środowiska z powodu choroby lub kontuzji.

Szop pracz hodowla

Mały szop pracz jest słodkim stworzeniem, lecz wymaga od opiekuna olbrzymich pokładów cierpliwości, uwagi i wyrozumiałości. Szop pracz jako zwierzę domowe jest bardzo trudny w ułożeniu, jest uparty. Szop to bardzo inteligentne, ciekawskie, energiczne i psotne zwierzę, które mieszkając w domu, może narobić wielu szkód, penetrując każdy jego zakamarek.

Szop pracz w domu musi mieć po pierwsze, towarzystwo drugiego szopa, a po drugie, przestrzeń do życia, zabawy i odpoczynku. Przestrzeń musi być zorganizowana tak, aby była najbardziej zbliżona do naturalnego środowiska. Szop pracz spędza czas na żerowaniu, wspinając się na drzewa, lubi pływać i odpoczywać w dziuplach. Woliera zewnętrzna jest dla szopa najlepszym rozwiązaniem.

Szopa pracza można zabierać na spacery na smyczy, będzie to korzystnie wpływać na kondycję zdrowotną, gdyż szop potrzebuje sporej ilości ruchu i nowych bodźców. Brak ruchu i zła dieta to niemal gwarancja otyłości, na którą często cierpią domowe szopy pracze.

Zimą szop pracz może gromadzić tkankę tłuszczową i zmniejsza w tym okresie swoją aktywność. Zalecana jest kastracja w wieku pół roku, by ograniczyć zachowania agresywne, wywoływane dojrzewaniem. Opieka nad szopem to także regularne odrobaczanie i szczepienie. Szop pracz może mieszkać z psem lub kotem, które traktuje jako towarzyszy zabaw.

Szop pracz a jenot

Szop pracz a jenot, czy są jakieś różnice? Jenot jest bardziej puszysty, ma odstające po bokach pyska bokobrody, ciemną pręgę wzdłuż kręgosłupa i ma przylegające uszy. Szop pracz jest bardzo podobny do jenota z wyglądu, ma też podobne zwyczaje, m.in.: bytuje w pobliżu zbiorników wodnych, miejscach zadrzewionych, poluje głównie nocą. W Japonii szop pracz bardzo często konkuruje z jenotem o pożywienie.

Szop pracz jak się pozbyć?

Niestety szop pracz trafia w ręce nieodpowiedzialnych osób, które nie będąc w stanie zapanować nad zwierzęciem, zwyczajnie się go pozbywają, wypuszczając „na wolność”. Porzucony szop pracz szuka schronienia w lesie, ogródkach działkowych, poddaszach domów czy garażach.

Najlepszym, humanitarnym sposobem na pozbycie się szopa pracza z domu jest jego odłowienie i przekazanie do ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt.

Niestety szop pracz wychowany przez człowieka najprawdopodobniej nie będzie wstanie przeżyć w naturze, umrze z głodu lub wpadnie pod koła samochodu.

Co je szop pracz?

Szop pracz je wszystko, włącznie z padliną!

pixabay.com/images/id-5716955/

Szop pracz je wszystko, włącznie z padliną! Głównym pokarmem szopa pracza jest jednak białko zwierzęce (kręgowce, bezkręgowce) i rośliny. Szop pracz zje żołędzie, owoce (np. jagody, melon, truskawki), warzywa (np. kukurydza, ziemniaki), nasiona, orzechy włoskie, ryby, małe zające, płazy, gryzonie, skorupiaki, żółwie błotne, jaja mniejszych ptaków, ale i mniejsze ptaki (kurczęta, kaczki). Szopom praczom nie można podawać krowiego mleka, gdyż może to być niebezpieczne dla ich zdrowia, a karmienie przez dłuższy czas karmą dla kotów powoduje dnę moczanową.

Szop pracz ile żyje

Szop pracz w niewoli żyje znacznie dłużej niż w środowisku naturalnym. W niewoli szop pracz może dożyć 20 lat (średnio 13-15 lat), na wolności zaledwie 2-3 lata. Najczęściej dorosłe szopy umierają w wyniku wypadków samochodowych, nosówki i polowań. Mały szop pracz najczęściej umiera z głodu porzucony przez matkę ze względu na obniżoną możliwość pozyskania pokarmu, szczególnie gdy zima jest długa i zimna.

Szop pracz ciekawostki

 • Szop pracz świetnie pływa, potrafi płynąć z prędkością 5 km/h. W wodzie szop może spędzić nawet kilka godzin.
 • Szop pracz nie jest zbyt sprawnym biegaczem ani skoczkiem. Szop biega z maksymalną prędkością 24 km/h i jest krótkodystansowcem.
 • Szop pracz potrafi ziajać i pocić się jednocześnie. Dzięki tej umiejętności potrafi doskonale regulować temperaturę ciała.
 • Szop pracz ma 40 zębów przystosowanych zarówno do diety mięsnej, jak i roślinnej.
 • Szop pracz do komunikacji wykorzystuje 13 sygnałów dźwiękowych, połowa z nich używana jest przez samice i potomstwo. Noworodki szopa pracza wołając matkę, wydają dźwięki zbliżone do ptasiego ćwierkania.
 • Szop pracz ma wibrysy (włosy czuciowe) ponad pazurami łap i przez ten fakt jest w stanie rozpoznać przedmiot, zanim go dotkną.
 • Szop pracz ma bardzo czuły zmysł dotyku i słuchu. Szop pracz jest specjalista w dotykowej analizie otoczenia, jego obszar czuciowy w mózgu w 2/3 interpretuje wyłącznie bodźce dotykowe. Jeśli chodzi o słuch, to szop usłyszy nawet bardzo ciche dźwięki (50Hz-85kHz), np. poruszającą się pod powierzchnią dżdżownicę ziemną.
 • Szop pracz żyjący w niewoli obmywa jedzenie przed spożyciem. Wilgoć zwiększa czucie łap, zmiękczając zrogowaciały naskórek łapek. Stąd też pochodzi polska nazwa tego ssaka – szop pracz.
 • Nazwa szop pracz domowy lub miejski jest określeniem potocznym, natomiast szop pracz po angielsku to raccoon, czyli po prostu szop.
 • Szop pracz potrafi obrócić stopy o 180° i z łatwością zejść z drzewa głową w dół.
 • Szopy pracze od zawsze służyły przemysłowi futrzarskiemu (czapka sealskin, płaszcze automobile coat) oraz spożywczemu.
 • Szop pracz albinos pojawia się w miotach, jest to zjawisko niezmiernie rzadkie.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Szop pracz – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Szop pracz – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Szop pracz to słodki zwierzak, ale wymaga od opiekuna cierpliwości, jest trudny w wychowaniu, a na jego posiadanie konieczne jest pozwolenie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2137

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
3 miesięcy temu

Witam. Bardzo chce kupić szopa z tegorocznego miotu – samca.Mam wiedzę i doświadczenie w chowaniu szopa – 8 lat.

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x