Reklama

Smakołyki dla psa alergika – jakie wybrać

Facebook
Twitter

W dzisiejszych czasach psy i koty zmagają się z wieloma różnymi schorzeniami, zanim więc sięgniesz po jakiekolwiek przysmaki, zastanów się, które będą najlepsze dla Twojego czworonoga.

Spis treści - kliknij

Objawy alergii pokarmowej u psa

Alergia pokarmowa jest to forma nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego naszego psa, w której alergenem, czyli tym, co wywołuje reakcję uczuleniową jest pokarm. Alergia pokarmowa może rozwinąć się u psa na każdym etapie jego życia, jednak najczęściej pojawia się po nadmiernej ekspozycji na dany pokarm. Do najczęstszych alergenów pokarmowych należy białko pochodzące z kurczaka, wołowiny oraz ziarna pszenicy, kukurydzy czy soi, dlatego że bardzo często występują one w karmach i przysmakach.

Jeśli u Twojego psa nagle pojawią się takie objawy, jak:

  • świąd całego ciała
  • częste infekcje uszu
  • nadmierne wypadanie sierści lub jej zła kondycja
  • wylizywanie łap lub całego ciała
  • biegunka lub wymioty

możesz podejrzewać u swojego psa alergię pokarmową. Aby potwierdzić bądź wykluczyć to schorzenie, należy udać się do lekarza weterynarii, który zaleci dietę eliminacyjną, a następnie próby prowokacji żywieniowej.

Szukasz przysmaków dla psa z alergią?

Reklama

Jak karmić psa z alergia pokarmową

Dieta psa z alergią pokarmową powinna być przede wszystkim pozbawiona alergenów, które wywołują chorobę. Jeśli ustalimy już dietę, na której Nasz pupil czuje się dobrze i nie ma objawów należy bezwzględnie się jej trzymać. Ważne jest, aby pilnować, by nikt bez naszego pozwolenia nie podawał psu innej karmy lub przekąsek. Bardzo dobrym wyborem w żywieniu psa alergika będą karmy i przysmaki hipoalergiczne lub hydrolizowane.

Przysmaki w diecie psa z alergia pokarmową

Na rynku dostępne są różnego rodzaju smakołyki i przekąski, jednak u psa alergika ważne jest, aby wybierać takie, które nie powodują objawów alergii. Ze względu na duży wybór przysmaków najlepiej wybieraj te, które są hipoalergiczne. Dieta hipoalergiczna to taka, w której karma lub przekąski, zawierają unikalne źródła białka (zwierzęce i roślinne), które w jak najmniejszym stopniu mogą wywoływać alergie. Szukając smakołyków hipoalergicznych wybieraj takie które:

  • są hydrolizowane – czyli są wyprodukowane w taki sposób, że bez względu, jakie białko zawierają, jest ono poprzecinane na tak małe kawałki, że organizm psa nie rozpoznaje go jako alergenu
  • są monobiałkowe – czyli w swoim składzie zawierają jedno lub maksymalnie dwa białka. Możemy więc wybrać takie, które są zrobione ze składników, na które nie jest uczulony nasz pies
  • charakteryzują się krótkim składem – wybierając takie smakołyki wiemy, co podajemy psu, unikamy alergenów
  • zostały przygotowane w domu ze składników, które Twój pies może dowolnie jeść. Mogą to być upieczone ciasteczka, surowe, suszone lub gotowane mięso; surowe, suszone lub gotowane warzywa i owoce

Smakołyki dla psa – jak często je podawać

Kto nie lubi rozpieszczać swojego psa? Przysmaki, choć zazwyczaj niewielkich rozmiarów, zawierają kalorie, często nawet w większej ilości niż w normalniej karmie suchej tej samej wielkości. Nadmiar kalorii może prowadzić do otyłości i innych poważnych chorób. Dlatego to my jako właściciele powinniśmy wiedzieć, jak odpowiedzialnie karmić psa przysmakami.

Smakołyki to bardzo dobre narzędzie, aby nawiązać głębsza więź z naszym psem, nagrodzić go za wykonanie poleceń (trening) czy nieprzyjemnych dla niego sytuacji np. wizyty u weterynarza czy podczas szczotkowania. Przysmaki mogą być sposobem na ukrycie leków czy suplementację organizmu psa.

Aby podawać psu smakołyki mądrze wybierajmy te, gdzie na opakowaniu napisane jest, jaką porcję przysmaków pies może spożyć w ciągu dnia, by nie wpłynęło to negatywnie na jego zdrowie. Jeśli chcemy podać psu w danym dniu więcej przekąsek powinniśmy zmniejszyć mu jedną z porcji normalnego posiłku.

lek. wet. Angelika Kita-Knapek

lek. wet. Angelika Kita-Knapek

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku weterynaria oraz zootechnika. W pracy zajmuje się przypadkami internistycznymi oraz onkologicznymi. Zainteresowania koncentruje wokół dermatologii i anestezjologii. Miłośniczka natury oraz zwierząt wszelkiej maści. Na co dzień mama i posiadaczka dwóch kotów: maine coona Gorda i europejskiej kotki Muu.

Sprawdź inne porady żywieniowe dla psów

Summary
Smakołyki dla psa alergika – jakie wybrać  - Zoonews.pl
Article Name
Smakołyki dla psa alergika – jakie wybrać - Zoonews.pl
Description
W dzisiejszych czasach psy i koty zmagają się z wieloma różnymi schorzeniami, zanim więc sięgniesz po jakiekolwiek przysmaki, zastanów się, które będą najlepsze dla Twojego czworonoga.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1183

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x