Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Słuch psa – jak słyszą psy

Facebook
Twitter

Słuch psa jest zdecydowanie bardziej czuły niż u ludzi. Psy potrafią usłyszeć na dalszą odległość niż ludzie, a także w szerszym zakresie częstotliwości. Jak działa słuch u psa?

Spis treści - kliknij strzałkę

Słuch jest jednym ważniejszych zmysłów psa, za pomocą którego odbywa się komunikacja zwierząt. Słuch spełnia wiodącą rolę w komunikowaniu w sytuacjach, gdy wzrok jest ograniczony – np. w gęstej wysokiej trawie. Co ciekawe pies potrafi wydawać 10 rodzajów dźwięków, a dla porównania kot prawie 100.

Słuch psa a człowieka

Słuch psów jest o wiele bardziej wyczulony niż u ludzi. Dźwięk, którego częstotliwość mierzona jest w hercach jest słyszany przez psy w o wiele szerszym zakresie. Zdrowy człowiek słyszy dźwięki od 20 do 20 000 Hz. Pies natomiast słyszy dźwięki od 20 do 65 000 Hz. Wyższe częstotliwości przenoszą wyższe dźwięki, których psy mogą nie lubić.

Budowa ucha u psa
Źródło: G. Meadows, E. Flint, Pies. Pielęgnacja, zdrowie, żywienie, rasy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2012.

Wrażliwość słuchu psów

Psy mają zdecydowanie bardziej wrażliwy aparat słuchu niż ludzie. Tzw. ostrość słuch u psa może być nawet 10-krotnie większa niż u człowieka. Dla przykładu: dźwięk, który dla człowieka będzie ledwo słyszalny z odległość 6 m od źródła psy mogą usłyszeć z 25 m.

Psy są w stanie usłyszeć oznaki nadchodzącej burzy, która musiałaby być 10 km bliżej, by usłyszał ją człowiek. Właśnie z tego powodu psy bardzo często reagują swoim zachowaniem na zjawiska, które dla człowieka nie są jeszcze możliwe do spostrzeżenia zmysłami.

Psy rozpoznają również tony głosu i zdecydowanie lepiej reagują na ciche i łagodne dźwięki. Chwaląc i nagradzając psa warto zatem mówić przyjaznym głosem, a w sytuacjach karcenia bardziej twardym i stanowczym.

Warto pamiętać, że dźwięk traci siłę w towarzystwie innych bodźców, dlatego wydając psu komendy nie należy go dotykać.

Słuch psa a zachowanie równowagi

Co ciekawe słuch psa pełni zdecydowanie więcej funkcji, niż tylko przekazywania fal dźwiękowych, zamienionych na impulsy nerwowe do mózgu.

Ucho wewnętrzne mieści w sobie narząd rejestrujący położenie ciała psa, jest więc odpowiedzialny za utrzymywanie równowagi. Narząd równowagi po prostu reaguje na siłę przyciągania ziemskiego. Prostopadłe położenie względem siebie przewodów półkolistych, które znajdują się w uchu środkowym pozwala na rozpoznanie każdej zmiany w położeniu ciała psa w dowolnym kierunku. Zmiana położenia płynu limfatycznego w przewodach półkolistych wysyła odpowiednie sygnały, które interpretowane są przez mózg jako zmiana położenia ciała. Ruch płynu limfatycznego, przy szybkich obrotach ciała nie ustaje od razy i przy szybkim zatrzymaniu prowadzi to do krótkotrwałego zawrotu głowy – tak, jak u ludzi. Dodatkowo w uchu wewnętrznym znajduje się przedsionek, który również wypełniony jest płynem. Jego wnętrze wysłane jest komórkami czuciowymi, wyposażonymi w krótkie szczecinki,  na których leżą kryształy wapnia. Narząd ten rejestruje z kolei ruch ciała w górę i w dół. Połączenie działania oby tych narządów zapewnia psu zachowanie równowagi.

Redakcja

Bibliografia

G. Meadows, E. Flint, Pies. Pielęgnacja, zdrowie, żywienie, rasy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2012.

L. Wolf Friedl, Co dolega mojemu psu? Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1997.

Chcesz poznać więcej ciekawostek o psach i kotach?

Summary
Słuch psa – czy wiesz, jak słyszą psy? | Zoonews.pl
Article Name
Słuch psa – czy wiesz, jak słyszą psy? | Zoonews.pl
Description
Słuch psa jest zdecydowanie bardziej czuły niż u ludzi. Psy potrafią usłyszeć na dalszą odległość niż ludzie, a także w szerszym zakresie częstotliwości. Jak działa słuch u psa?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x