Reklama
Reklama

Psy, które nie gubią sierści – CZY TAKIE ISTNIEJĄ?

Facebook
Twitter
Psy, które nie gubią sierści istnieją, ale są to rasy wyjątkowe, obecnie FCI uznaje istnienie tylko kilku ras

pixabay.com/images/id-3512586/

Psy, które nie gubią sierści istnieją, jednak są to nieliczne rasy. Każdy pies, który posiada sierść w mniejszym bądź większym stopniu linieje.

Spis treści - kliknij strzałkę

Psy, które nie gubią sierści – jakie to rasy?

Psy, które nie gubią sierści istnieją, ale są to rasy wyjątkowe, obecnie FCI uznaje istnienie tylko kilku ras i mowa tutaj o psach genetycznie całkowicie lub prawie pozbawionych sierści: grzywacz chiński, nagi pies peruwiański, nagi pies meksykański.

U pozostałych ras psów sierść wypada nieznacznie, okresowo, bądź niezauważalnie, ale przez cały rok. Dlaczego tak się dzieje?

Linienie psa

Każdy pies, który posiada włos okrywowy, przechodzi cykliczną jego wymianę – włos okrywowy po prostu wypada, po przejściu przez wszystkie fazy rozwoju.

  • Anagen – to pierwsza faza wzrostu włosa u psa, która trwa najdłużej, a w mieszku włosowym tworzy się nowy włos.
  • Katagen – jest to faza przejściowa rozwoju włosa, podczas której włos wypychany jest na powierzchnię skóry.
  • Telogen – To ostatnia faza rozwoju włosa, w której włos powoli obumiera i wypada, by zrobić miejsce dla nowego, tworzącego się włosa.

 

Ostatnia faza to po prostu linienie, które u ras z dwiema warstwami sierści występuje najczęściej wiosną i jesienią. W przypadku ras, u których występuje tylko włos okrywowy, linienie występuje zazwyczaj przez cały rok i jest po prostu mniej zauważalne.

Szukasz karmy na zdrową skórę i sierść?

Reklama

Mogłoby się wydawać, że psy, które nie gubią sierści to te, które mają krótki włos okrywowy i nie mają podszerstka. Nic z tego, te psy również gubią sierść. Co prawda pies bez podszerstka linieje mniej obficie, ale za to ostre włosy pierwotne, u psów krótkowłosych, wszędzie się wbijają i są trudne do usunięcia.

Psy z podwójną warstwą sierści oczywiście linieją, jednak w ich przypadku do wzmożonego gubienia sierści dochodzi sezonowo: wiosną i jesienią. Chociaż i tutaj są wyjątki, ponieważ intensywność linienia może zależeć od hormonów, odżywiania, ogólnej kondycji zdrowotnej, przyjmowanych leków, a nawet temperatury otoczenia.

Psy szorstkowłose również nie należą do ras psów, które nie gubią sierści. W ich przypadku istnieje problem z linieniem, martwe włosy mają ograniczoną zdolność do samoistnego wypadania, dlatego, by zachować szatę psa w pełnej okazałości trzeba go trymować. Można byłoby uznać, że są to psy, które nie gubią sierści (bez pomocy opiekuna), jednak w ich przypadku włos okrywowy umiera, więc jest to forma gubienia sierści.

Rasy psów, które nie gubią sierści tzn. gubią sierść, ale w niewielkim stopniu, to psy z długimi włosami. Ich linienie jest niezauważalne, jednak martwy włos również wypada i to przez cały rok.

Poszukując ras psów, które nie gubią sierści, wybór jest mocno ograniczony, w zasadzie zjawisko to tyczy się tylko tych psów, które są genetycznie pozbawione sierści.

Rasy psów, które gubią mało sierści

Jeżeli szukasz psów, które nie gubią sierści, to jedynym rozwiązaniem będzie skoncentrowanie się na tych rasach, które nie linieją zbyt obficie.

Psy, które nie linieją – grzywacz chiński

psy bez włosów

pixabay.com/images/id-1684821/

Grzywacz chiński należy do nielicznego grona ras psów bez sierści, jednak nie jest on jej pozbawiony całkowicie. Sierść tego psa ograniczona jest do okolic głowy, łap i ogona, jednak wśród grzywaczy pojawiają się też osobniki długowłose i jest to odmiana Powder Puff. Grzywacz chiński to mały piesek, bardzo towarzyski, lubiący dzieci i dorosłych. Lubi spędzać czas aktywnie i wykazuje się bardzo  pogodnym usposobieniem. Ze względu na nagie ciało jego skóra jest bardzo wrażliwa na zimno i promienie słoneczne. Grzywacze chińskie to psy, które nie linieją, ale wymagają starannej pielęgnacji skóry w tym nawilżania, nakładania kremów z filtrem UV oraz częstszych kąpieli.

Pies bez sierści – nagi pies meksykański

Nagie psy meksykańskie

pixabay.com/images/id-6694869/

Kolejne psy, które nie linieją to nagie psy peruwiańskie. Są to psy albo całkowicie pozbawione włosa, albo jest on rozsiany nieznacznie, najczęściej koncentruje się na głowie, tworząc czuprynę. Nagi pies peruwiański to spokojny towarzysz rodzin, z którymi związuje się dość silnie. Jego temperament jest umiarkowany, co nie oznacza, że nie lubi się bawić. Jako rasa pierwotna nagi pies peruwiański bywa niezależny i wymaga konsekwentnego wychowania przy jednoczesnym łagodnym traktowaniu – to typ wrażliwca fizycznego i psychicznego. O jego nagie cało trzeba dbać, zaopatrując go w ubranka na chłodniejsze dni czy nie pozwalając na zbyt długie przebywanie na słońcu.

Pies, który gubi mało sierści – maltańczyk

Ostrzyżony maltańczyk

pixabay.com/images/id-4828847/

Maltańczyk to pies lubiący być w centrum zainteresowania i serdeczny wobec wszystkich członków rodziny. Właściwie prowadzony i socjalizowany nie ma problemów z posłuszeństwem czy nadmierną szczęśliwością i co dość istotne to pies, który gubi mało sierści. W zamian za nieznaczne linienie psa opiekunowie muszą przygotować się na regularne szczotkowanie i wizyty u groomera, który zadba o pielęgnację okrywy. Włos psa ma tendencję do kołtunienia się, a zaniedbanie wyczesywania może skończyć się zaparzaniem skóry pod splątanymi włosami. W chłodniejsze pory roku trzeba zaopatrzyć psa w ciepłe ubranka, gdyż sam długi włos nie chroni go przed zimnem.

Pies, który nie gubi sierści zbyt mocno – bichon frisé

Photo by Viktor Talashuk on Unsplash

Bichon frisé to uroczy mały biały piesek, który skradł serce opiekunów zarówno wyglądem, jak i charakterem. Niekonfliktowy, szybko przyswajający wiedzę, choć często przez brak konsekwencji w wychowaniu to on przejmuje rządy w domu. W miłości jest szczery i wylewny, wszystkich kocha po równo i przez to bardzo źle znosi odrzucenie. Bichon frisé zabawę cenią na równi z wylegiwaniem się na kanapie. Kędzierzawy piesek wymaga starannej i czasochłonnej pielęgnacji, mimo że wypadanie sierści u psa jest skromne. Bardzo często nieznaczne linienie psa mylone jest z brakiem czynników alergizujących. Stale rosnący wełnisty włos jest wysoce uczulający i trzeba go regularnie strzyc u psiego fryzjera. Osoby zachęcone informacją o psie, który nie gubi sierści, powinny zgłębić temat i dokładnie przemyśleć zakup biszona. 

Szukasz karmy na zdrową skórę i sierść?

Reklama

Pies, który nie linieje – sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-1923452/

Sznaucer miniaturowy to także potencjalny kandydat na towarzystwo dla osób, którym linienie psa skutecznie utrudnia wybór właściwej rasy. Gęsta i mocna sierść dobrze chroni psa przed zimnem, a właściwie pielęgnowana sprawia, że sznaucer praktycznie nie linieje. Pies gubi sierść, gdyż musi pozbyć się martwego włosa, w takim przypadku z pomocą przychodzi właśnie systematyczne strzyżenie i trymowanie, które wspomaga proces regeneracji włosa poprzez usuwane martwej okrywy. Sznaucery miniaturowe, również mają tendencję do kołtunienia sierści zwłaszcza na głowie (broda i grzywka) i łapach. Poza tym są doskonałymi towarzyszami rodzin z dziećmi. Sznaucer miniaturowy to mały pies, ale przez niezwykłą pewność siebie i odwagę mógłby stawać w konkury z niejednym dużym psem.

Popularne psy, które mało linieją – yorkshire terrier

Włos yorka przypomina strukturą ludzkie włosy, jednak nie wolno do jego mycia używać kosmetyków przeznaczonych dla człowieka, gdyż z całą pewnością wywołają one alergię.

pixabay.com/images/id-4980080/

Yorkshire terrier  to niepozorny maluch, wymagający uwagi, zwłaszcza dla osób poszukujących rasy psów, które nie linieją zbyt intensywnie. Wesoły i pełen werwy york, aby zawsze prezentował się nienagannie, wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Codzienne wyczesywanie powinno odbywać się po nawilżeniu włosa płynem antystatycznym, by nie sprawić psu bólu przy wyczesywaniu kołtunów.  Włos yorka przypomina strukturą ludzkie włosy, jednak nie wolno do jego mycia używać kosmetyków przeznaczonych dla człowieka, gdyż z całą pewnością wywołają one alergię. Brak podszerstka sprawia, że koniecznością jest ubieranie yorkshire terriera na jesienne i zimowe spacery.

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa

Aby zminimalizować wypadanie sierści u psa należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Jakość pożywienia i suplementacja. Dieta to najważniejszy element dobrostanu psa, który ma bardzo duży wpływ na kondycję skóry i sierści psa.
  • Odpowiednio dobrana pielęgnacja. Stosownie niewłaściwych szamponów do struktury i długości włosa psa może sprawić, że gubienie sierści może stać się bardziej intensywne.
  • Regularne szczotkowanie. Czynność ta pozwoli na usunięcie obumarłych włosów (nawet u ras psów, które nie linieją regularnie), które pies zgubi, zwłaszcza jeśli jego włos jest prosty i gładki.
  • Systematyczne strzyżenie psów, które tego potrzebują, znacząco wpływa na stan ich okrywy. Przy gęstej, kędzierzawej i zbitej sierści nowy włos nie będzie mógł prawidłowo przyrastać, gdyż będą go blokowały martwe włosy, których nie usunięto, a które same nie wypadną. Strzyżenie i trymowanie pomaga właściwie zregenerować się włosom, ułatwia wyczesywanie, ograniczenia jej filcowanie i co szczególnie ważne, zapewnia skórze właściwą wentylację.

Psy, które nie gubią sierści – o tym warto pamiętać

Fizjologiczna cecha włosa powoduje, że obumiera, przez ten fakt, każdy pies, który ma sierść, będzie liniał. Jedne rasy w sposób bardziej widoczny, inne niezauważalnie. Niektórym rasom psów będzie trzeba pomóc w usunięciu martwego włosa – jak sznaucerom. Psy, które nie gubią sierści, nie są psami, które przez ten fakt nie będą alergizowały. Uczula nie włos, a białko zawarte w ślinie, które pies, podczas pielęgnacji rozprowadza po sierści oraz białka znajdujące się w rogowaciejącym naskórku. Z pewnością niezmienianie okrywy sezonowo sprawia, że psy liniejące nieznacznie są lepszym wyborem dla osób uczulonych, które pragną mieć psa.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Psy, które nie gubią sierści – CZY TAKIE ISTNIEJĄ? | Zoonews.pl
Article Name
Psy, które nie gubią sierści – CZY TAKIE ISTNIEJĄ? | Zoonews.pl
Description
Psy, które nie gubią sierści istnieją, jednak są to nieliczne rasy. Każdy pies, który posiada sierść w mniejszym bądź większym stopniu linieje.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1051

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x