Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Stale rosnące siekacze i problemy trawienne u małych ssaków - jak sobie z nimi radzić

Facebook
Twitter
królik

Materiał powstał we współpracy z partnerem Versele-Laga

Królik czy gryzoń jest zdrowy, gdy ma zapewniony zdrowy styl życia, czyli odpowiednio zbilansowane pożywienie, świeżą wodę czy niezbędną dawkę ruchu.

Spis treści

Największy problem dla właściciela może stanowić wybór odpowiedniej karmy, ponieważ jeśli będzie ona skomponowana w niewłaściwy sposób lub ze słabej jakości składników, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych królika czy gryzonia. Należy pamiętać, że to nie wygląd decyduje o tym czy karma jest zdrowa. Decydują o tym inne parametry, jak zawartość błonnika i skrobi, lekkostrawność, zawartość nutraceutyków czy formuła odżywcza. Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne małych ssaków?

Jak dbać o zęby królika i gryzonia?

Dbanie o zęby to jedna z najważniejszych funkcji, jakie powinna spełniać karma dla królików i gryzoni, ponieważ zęby zarówno roślinożernych, jak i wszystkożernych małych ssaków rosną przez ich całe życie. Jeśli zęby nie są odpowiednio ścierane, siekacze stają się zbyt długie, a trzonowce wrastają w dziąsła – zęby przerastają. Chomiki, szczury i inne gatunki wszystkożerne ścierają zęby poprzez gryzienie np. gałązek drzew, natomiast u zwierząt roślinożernych to odpowiednie pożywienie odgrywa kluczową rolę. Króliki, szynszyle czy kawie potrzebują do właściwego procesu ścierania zębów dużej ilości błonnika w postaci różnorodnych traw i ziół. Doskonałym gatunkiem trawy, występującym zarówno w pokarmach typu muesli (Versele-Laga Nature), jak i ekstrudacie “wszystko w 1” (Versele-Laga Complete) jest tymotka. Zawiera ona fitolity, czyli włókna bogate w krzemionkę, których wypustki ścierają zęby, a dzięki odpowiedniemu cięciu otrzymujemy produkt z większą zawartością błonnika i mniejszą ilością białka. Warto wspomnieć, że tymotka jest bardzo aromatyczna i dobra w smaku oraz ma bardzo korzystny stosunek wapnia do fosforu, który jest istotny dla ssaków roślinożernych z perspektywy wsparcia ich układu moczowego. Dla zapewnienia najlepszej higieny dentystycznej warto stosować ekstrudaty z dodatkiem długich włókien. Długie, naturalne włókna są niezbędne w zapewnieniu optymalnego ścierania zębów i trawienia. Taką wyjątkowo efektywną technologię stosuje Versele-Laga w pokarmach z linii Complete.

Trawienie u królika i małych ssaków roślinożernych

Króliki, kawie, szynszyle czy koszatniczki jedzą wyłącznie rośliny. Ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia dużej ilości błonnika, a proces ten trwa nieprzerwanie i jest bardzo gwałtowny, co z kolei powoduje niekompletne trawienie skrobi w jelicie cienkim. Wskutek jej obecności w jelicie grubym, flora jelitowa rozwija się zbyt szybko i może powodować rozwój “złych bakterii” w żołądku. Bakterie te mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego jelit, a nawet śmierci. W żywieniu królików i małych ssaków roślinożernych należy więc ograniczyć zawartość skrobi.

Jak trawiony jest pokarm przez gryzonie?

Proces trawienia u gryzoni wszystkożernych jest zupełnie inny niż u ssaków roślinożernych. Nie mają one problemów z trawieniem skrobi i białka. Składniki te umożliwiają rozwój mięśni i ogólny wzrost i są podstawowym źródłem energii.

Żywienie królików i gryzoni

Aby uniknąć problemów trawiennych u gryzoni należy tak dobrać karmę, aby była idealnie dopasowana do potrzeb konkretnego gatunku. Formuła dla zwierząt roślinożernych powinna zawierać jak największą ilość błonnika i najmniejszą ilość skrobi. Karmy nie powinny zatem zawierać zbóż ani ich produktów pochodnych (pszenica, soja, kukurydza). Dla zwierząt wszystkożernych, formuła musi być oparta o wysoki udział skrobi i białka, w tym również pochodzenia zwierzęcego.

Na właściwe trawienie mają także wpływ prebiotyki i probiotyki. Ich dodatek w karmie sprzyja powstawaniu zdrowej flory jelitowej i rozwojowi dobrych bakterii, co z kolei wspomaga usuwanie toksyn z układu pokarmowego i odpowiednie wchłanianie składników odżywczych. FOS i MOS stanowią doskonałą wartość dodaną, ponieważ mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie zwierząt.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego żywienia małych ssaków?? Sprawdź porady na stronie: www.versele-laga.com

Przeczytaj inne ciekawostki o królikach

Summary
Stale rosnące siekacze i problemy trawienne u małych ssaków - jak sobie z nimi radzić | Zoonews.pl
Article Name
Stale rosnące siekacze i problemy trawienne u małych ssaków - jak sobie z nimi radzić | Zoonews.pl
Description
Królik czy gryzoń jest zdrowy, gdy ma zapewniony zdrowy styl życia, czyli odpowiednio zbilansowane pożywienie, świeżą wodę czy niezbędną dawkę ruchu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x