Reklama

Popielica afrykańska – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Popielica afrykańska – cena, hodowla, opis gatunku

H. Osadnik, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Popielica afrykańska to sympatyczny gryzoń, który wyglądem przypomina połączenie myszy i wiewiórki. W żywieniu i opiece podobny jest do myszy.

Spis treści - kliknij strzałkę

Popielica afrykańska – nazewnictwo

Popielica afrykańska, to nazwa handlowa gryzonia, przypominającego połączenie myszy i wiewiórki. Inne określenia, jakie można spotkać w opisach hodowlanych to pilch afrykański oraz mikro wiewiórka.

Popielica afrykańska – jak wygląda

Pędzlogon zwinny, Graphiurus murinus, bo taka jest jego prawidłowa nazwa, to gryzoń, który mierzy do 8 cm długość, a licząc z ogonem nawet do 15 cm. Waga popielicy wynosi od 18 do 30 gramów.

Futro popielicy jest gęste, krótkie i umiarkowanie puszyste. Brzuch pilcha jest biały, grzbiet szary, oczy duże, co wskazuje na nocny tryb życia tych zwierząt. Długi i puszysty ogon pomaga w utrzymaniu równowagi na gałęziach. Pilcha nie wolno przenosić za ogon.

Popielica afrykańska – występowanie

W naturze pędzlogon zwinny występuje powszechnie na terenie całej Afryki poza północną jej częścią.

Pilch afrykański – tryb życia

Popielica afrykańska w naturze żyje zwykle w stadkach, składających się nawet z 15. osobników, dlatego w domowych warunkach warto zakupić przynajmniej parę popielic. W ciągu dnia pilchy są mało aktywne, zwykle śpią na drzewach. Ich aktywność, jak to u gryzoni, zaczyna się po zmroku, kiedy zaczynają biegać, komunikować się i poszukiwać pokarmu.

Popielice większą część czasu spędzają na drzewach, a na obszarach, gdzie brak drzewostanów, chronią się głównie w norach.

Jesienią popielice zaczynają gromadzić zapasy na zimę. Hibernacja trwa od października do maja.

Pędzlogon zwinny – charakter

Popielica afrykańska nie jest trudna do oswojenia. Należy to robić stopniowo, bez brania gryzonia na ręce. Można pomóc sobie przekąskami, które przekupią pilcha. Po oswojeniu popielica może dawać wiele radości swojemu opiekunowi. Jest to zwierzę bardzo aktywne, które lubi się bawić, wykonując przy tym rozmaite akrobacje.

Popielica afrykańska żywienie

Popielca afrykańska to gryzoń wszystkożerny, który żywi się głównie ziarnami. Pędzlogona można zatem karmić mieszankami dla chomików. Dietę popielicy warto wzbogacić o świeże, ewentualnie suszone owoce i warzywa. Od czasu do czasu można podać popielicy pokarm z zawartością mięsa np. gerber dla niemowląt z kurczakiem bądź suszone owady.

Popielica afrykańska hodowla

pixabay.com/images/id-1179703/

Popielica afrykańska hodowla

Rozmnażanie popielicy afrykańskiej nie jest trudno. Okres godów występuje zwykle raz do roku. Gryzonie te osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 5. miesięcy, jednak z dopuszczeniem do samicy warto poczekać do osiągnięcia przez nią pełnej dojrzałości po ok. 12. miesiącach.

Ciąża popielicy trwa ok. 1 miesiąca. Samica rodzi zwykle od 4. do 6. młodych, które chroni w gnieździe. Młode stają się samodzielne po ok. 3. miesiącach.

Popielica afrykańska – jedna czy więcej?

Popielice w naturze żyją w większych stadkach, dlatego w domowych warunkach dwie popielice to minimum, dla prawidłowego rozwoju tych gryzoni.

Popielica afrykańska klatka

Terrarium dla popielicy afrykańskiej powinno mieć minimalne wymiary 50x40x70 cm, a wieko i przynajmniej jedna boczna ściana powinny być wykonane z drobnej siatki, zapewniającej wentylację.

W terrarium dla popielicy nie powinno zabraknąć gałęzi drzew owocowych, dziupli, do której popielica będzie mogła się schować, a także dosyć grubej warstwy podłoża, pojemnika na pokarm i wodę.

Aktywność popielcy można zapewnić za pomocą koła dla myszy. Dobrym rozwiązaniem będzie również hamak.

Temperatura w zbiorniku nie powinna spadać poniżej, 20 st. C., gdyż już w okolicach 19 st. C. popielice zaczynają hibernować. Najlepsza temperatura to ok. 25 st. C.

Popielica afrykańska ile żyje

Popielica afrykańska może żyć nawet do 6. lat, pod warunkiem, że będzie prawidłowo hodowana. Zwykle jedna pilchy żyją od 3. do 6. lat.

Popielica afrykańska cena

Cena popielicy afrykańskie waha się od 75 do 150 zł. Cena popielicy zależy od renomy hodowli oraz ogólnej kondycji zdrowotnej młodej popielicy.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Popielica afrykańska – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Popielica afrykańska – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Popielica afrykańska to sympatyczny gryzoń, który wyglądem przypomina połączenie myszy i wiewiórki. W żywieniu i opiece podobny jest do myszy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1161

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x