Reklama

Podróż z psem – samochodem, pociągiem czy samolotem?

Facebook
Twitter
Pies w podróży samochodem

Sprzyjająca aura zachęca do wycieczek z psem. Przed wspólnymi wakacjami, należy pomyśleć o przygotowaniu psa do podróży, jest to zależne od wybranego transportu. Czymkolwiek wyruszasz pamiętaj o dokumentach swoich i czworonożnego przyjaciela!

Spis treści - kliknij

Pies w podróży samochodem

Decydując się na podróż z psem samochodem masz najwięcej swobody – nie tylko Ty, ale także Twój pies. Zanim wsiądziecie do auta przygotuj dla czworonoga odpowiednie miejsce: jeśli pies jest spokojny, ale należy do ras, które gubią sierść, obficie się ślini lub cierpi na chorobę lokomocyjną, wyposaż pojazd w specjalną matę. Zabezpieczy ona wnętrze przed ubrudzeniem. Gdy pies niezbyt dobrze znosi jazdę samochodem, warto przewozić go w klatce lub transporterze. Z kolei jeśli spokojny pies podróżuje na tylnym siedzeniu, dla jego bezpieczeństwa, przypnij go specjalnymi szelkami.

Zapewnienie komfortu podczas jazdy wiąże się nie tylko z bezpieczeństwem podczas podróży. By pies czuł się dobrze w trasie zabierz go na długi spacer przed podróżą, zapewnij dostęp do wody. Warto powstrzymać się, na kilka godzin przed wyjazdem, od karmienia – jest to szczególnie istotne, gdy pies cierpi na chorobę lokomocyjną.

Pies podczas podróży powinien być zrelaksowany, dlatego oswajanie z wycieczkami samochodem należy zacząć jak najwcześniej. Dobrze jest również przyzwyczajać psa do auta, jego zapachu i dźwięku, jaki wydaje, a także klatki, transportera i szelek, w których pupil ma podróżować.

Potrzebujesz dobrej mokrej karmy dla psa?

Reklama

Jak przewozić psa w pociągu

Jeżeli planujesz podróżować z psem pociągiem, to należy liczyć się z tym, że pies może czuć się przytłoczony obecnością osób w tym środku lokomocji. W przypadku małych psów przewożonych w transporterze podróż jest darmowa, u większości przewoźników za psy na smyczy należy uiścić opłatę. Bilet dla psa kupuje się razem z własnym, gdyż jest on przypisany do biletu opiekuna. Pamiętaj, że na podróż psa w przedziale muszą zgodzić się wszyscy współpasażerowie. W przeciwnym wypadku konduktor wskaże Ci inne miejsce, a jeśli jest to niemożliwe należy opuścić pociąg – oczywiście otrzymasz zwrot kosztów biletu. W transporcie publicznym pies powinien mieć założoną smycz i kaganiec, a przed samą podróżą, by uspokoić czworonoga warto wyjść na długi spacer. Pamiętaj też, tak jak w przypadku podróży samochodem, by nie karmić pupila przed wyjazdem. Zabierając psa na wycieczkę nie zapomnij o książeczce zdrowia, misce i wodzie. Zabierz ze sobą woreczki, a także papier. Ulubiona zabawka i przysmaki, czy znany kocyk pozwolą psu zrelaksować się i odbyć podróż bez zbędnego stresu.

Transport psa samolotem

Nieco bardziej wymagająca wydaje się podróż z psem samolotem. Jeśli planujesz poruszanie się tym środkiem transportu musisz posiadać dokumenty potwierdzające tożsamość pupila, a także te świadczące o jego zdrowiu – paszport i książeczkę zdrowia (z ważnymi szczepieniami). Wymogiem jest także posiadanie przez psa chipa lub tatuażu, które pomogą go szybko zidentyfikować. Kolejnym warunkiem, jaki należy spełnić w samolocie jest posiadanie transportera, w którym pies będzie przebywał przez całą trasę!

Powinien on spełniać warunki przewozu danego przewoźnika – zapoznaj się z nimi dokładnie, zwłaszcza jeśli planujesz lot poza Unię Europejską. Koniecznie też musisz poinformować przewoźnika o tym, że planujesz przewieźć psa w samolocie. Zazwyczaj linie lotnicze zgadzają się na przewóz psów, do 8 kilogramów (wraz z transporterem), na pokładzie samochodu. By uniknąć niespodzianek dobrze jest zważyć psa razem z transporterem przed lotem. Psy, których waga wraz z transporterem przekracza 8 kg muszą lecieć w luku bagażowym.

Bez względu na miejsce, w którym będzie podróżował pies w samolocie, ważne jest wyłożenie transportera wygodną matą, a także umieszczenie w nim pojemników z wodą i jedzeniem. Możesz także zostawić w środku ulubioną zabawkę pupila. Transporter musi być także czysty i oznaczony kartką z Twoimi danymi, informacją o psie, a także numerem lotu.

Przed wylotem zapewnij pupilowi długi spacer, a przez minimum 4 godziny przed wylotem nie karm czworonoga. Możesz podawać mu niewielkie ilości wody. Przyjedź na lotnisko ok. 3 godziny przed planowanym wylotem, gdyż Twój pies również zostanie poddany odprawie.

Pamiętaj, że pies poruszający się po lotnisku musi mieć smycz i kaganiec.

Leki dla psa na podróż

Stres związany z podróżą można łagodzić podając psu specjalne leki uspokajające. Pamiętaj jednak, że przed ich podaniem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który podejmie decyzję o dawkowaniu.

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Podróż z psem – samochodem, pociągiem czy samolotem? | Zoonews.pl
Article Name
Podróż z psem – samochodem, pociągiem czy samolotem? | Zoonews.pl
Description
Sprzyjająca aura zachęca do wycieczek z psem. Przed wspólnymi wakacjami, należy pomyśleć o przygotowaniu psa do podróży, jest to zależne od wybranego transportu.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 725

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x