Reklama

Podatek za psa 2022 - ile wynosi, kto musi zapłacić

Facebook
Twitter
Ile wynosi podatek za psa?

Podatek za psa to danina, którą właściciel psa powinien odprowadzić do swojej gminy. W 2022 roku właścicieli psów czeka kolejna podwyżka. Ile i do kiedy należy zapłacić? Czy podatek za psa jest obowiązkowy dla wszystkich?

Spis treści - kliknij

Podatek za psa - czym jest?

Podatek za psa to danina, która obowiązuje w Polsce od 1991 roku. Podstawę do opodatkowania właścicieli psów stanowi art. 18a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31), który upoważnia rady gmin do wprowadzenia podatku za posiadanie psa.

Podatek od posiadania psa - kto musi zapłacić?

Ustawa stanowi iż rada gminy może, ale nie musi wprowadzić podatek za psa. Podatek jest więc obowiązkowy jeśli zdecyduje o tym dana gmina. Podatek pobierany jest wtedy od posiadacza psa.

Żeby sprawdzić, czy w danej gminie obowiązuje podatek za psa wystarczy sprawdzić gminny Biuletyn Informacji Publicznej.

Podatek od posiadania psa - ile wynosi?

Górny limit opłaty ustalany jest każdego roku przez ministerstwo finansów. W 2021 roku maksymalna opłata za posiadanie psa wynosiła 130,30 zł. W 2022 roku podatek za psa ma wynieść maksymalnie 135 zł.

W praktyce gminy nie nakładają tak wysokiej opłaty. Jak podała Rzeczpospolita w 2021 roku: „w Policach właściciel psa zobowiązany był uiścić 70 zł. W Rudzie Śląskiej liczyli sobie za czworonoga 68 zł, w Sopocie i Inowrocławiu było to 66 zł. Nieco niższe stawki miał Szczecin tj. 50 zł”. 

Kto nie musi płacić podatku za psa?

NIE płacisz za 1 psa – jeśli masz:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 
  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe. 

 

Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa.

NIE płacisz za 1 lub 2 psy – jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia.

 

źródło: gov.pl, rzeczpospolita

Redakcja

Summary
Podatek za psa 2021 - ile wynosi, kto musi zapłacić
Article Name
Podatek za psa 2021 - ile wynosi, kto musi zapłacić
Description
Podatek za psa to danina, którą właściciel psa powinien odprowadzić do swojej gminy. W 2021 roku właścicieli psów czeka kolejna podwyżka. Ile i do kiedy należy zapłacić? Czy podatek jest obowiązkowy dla wszystkich?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1329

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x