Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Dlaczego PIES NIE CHCE JEŚĆ? Top 7 pomysłów co robić

Facebook
Twitter
Pies nie chce jeść | DLACZEGO? | TOP 7 pomysłów co robić

Image by fxquadro on Freepik

Apetyt psa to zwykle oznaka jego dobrego stanu zdrowia. Z kolei brak apetytu u psa powinien być sygnałem ostrzegawczym. Zwykle, gdy pies nie chce jeść, to coś mu dolega. Odpowiedzialny opiekun powinien wiedzieć, co wtedy zrobić. W tym artykule podpowiadamy 7 pomysłów na psa niejadka.

Spis treści

Dlaczego pies nie chce jeść – przyczyny

Niechęć do jedzenia u psów może być spowodowana przez wiele różnych czynników. Zwykle, jeśli brak apetytu trwa więcej niż jeden dzień, to należy zasięgnąć porady u lekarza weterynarii.

Przyczyny utraty łaknienia przez psa podzielić można na trzy główne grupy. Przyczyny pierwotne, to zmiany w organizmie psa, które hamują ośrodek łaknienia np. zaburzenia neurologiczne. Do przyczyn wtórnych braku apetytu zaliczają się inne czynniki hamujące łaknienie np. choroby narządów wewnętrznych. Przyczyny rzekome to zwykle przeszkody, które uniemożliwiają przyjęcie pokarmu, np. choroby gardła.

Reklama

Pies nie chce jeść – częste przyczyny

Brak apetytu u psa nie zawsze musi być związany z chorobą, czasem wynika to po prostu z wybredności psa. Nie oznacza to jednak, że opiekun nie powinien być czujny, gdy pies zaczyna wybrzydzać.

Chory pies nie chce jeść z bólu

Ból, wywoływany przez rozmaite choroby, może wywołać u psa apatię i niechęć do jedzenia. Ból to rodzaj wtórnej przyczyny braku łaknienia i może być spowodowany przez bardzo wiele chorób zlokalizowanych w obrębie organów wewnętrznych, mięśni i stawów oraz uzębienia.

Szukasz karmy dla psiego niejadka?

Reklama

Pies nie je po odrobaczaniu

Podanie leków na odrobaczenie może być przyczyną pogorszenia samopoczucia u psa. Zwykle stan taki trwa do 24 godzin i może mu towarzyszyć biegunka oraz wymioty. Są to możliwe działania niepożądane, które zwykle opisane są na ulotkach leków przeciw pasożytom wewnętrznym.

Brak apetytu u suczki z cieczką

Suki podczas cieczki mogą być osowiałe i drażliwe, co wynika ze zmian hormonalnych. Jeżeli w pobliżu niekastrowanego samca mieszka jakaś suczka, to również i pies może czasowo stracić zainteresowanie jedzeniem.

Pies nie chce jeść z miski

Czasem bywa tak, że pies niejadek nie je, ponieważ nie pasuje mu miska. Niektóre psy nie lubią zapachu plastiku i nie będą w stanie zjeść z takiej miski. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup ceramicznej miski dla psa.

Niechęć do jedzenia z miski może wynikać również z brudu! Brudna miska może zniechęcić psa do zjedzenia kolejnego posiłku, dlatego po każdym karmieniu miskę należy wymyć wodą z detergentem i dobrze wypłukać.

Przeczytaj również

Pies nie chce jeść karmy w upalne dni

W Polsce lata są coraz dłuższe i bardziej upalne. Przez tych kilka miesięcy może się zdarzyć, że pies będzie jadł mniej. To normalna reakcja – podobnie jest u ludzi. Pełna miska w upalny dzień nie powinna dziwić.

Pies nie chce jeść, bo się zatruł

Jeżeli pies jest osowiały, nie je, wymiotuje, ma biegunkę lub gorączkę, to być może zjadł pokarm, który go zatruł. Jeżeli widzisz takie objawy, to udaj się z psem do lekarza weterynarii tak szybko, jak to możliwe. 

Stary pies nie chce jeść

Stary pies nie chce jeść

pixabay.com/images/id-3075861/

Brak apetytu u psa seniora może się zdarzyć częściej niż u psów dorosłych. Wynika to ze zmian, jakie zachodzą w organizmie psa staruszka.

Typowe problemy, jakie wpływają na niechęć do jedzenia u starszych psów to rozmaite problemy stomatologiczne. Zepsute zęby u psa powodują bolesność, która zniechęca do przyjmowania pokarmów, które trzeba gryźć. Jeżeli pies nie może już być leczony stomatologiczne, to należałoby pomyśleć o wprowadzeniu karmy półwilgotnej bądź mokrej.

Starsze psy jedzą mniej chętnie również z uwagi na pogarszającą się kondycję zmysłów. Smak i węch u starszego psa są mniej wyczulone, co powoduje, że przyjemność z jedzenia może być mniejsza – zwłaszcza jeśli pies dostaje suchą karmę. W tym przypadku pomóc może również zmiana karmy na bardziej aromatyczną i o wyższym poziomie smakowitości.

Należy jednak pamiętać, że dieta psa staruszka nie powinna być zmieniana zbyt często, kaloryczność karmy powinna być obniżona, a pokarm powinien być lekkostrawny.

Skutki braku apetytu u psa

Najgroźniejsza w skutkach będzie sytuacja, w której pies nie je i nie pije. O ile pies może nie jeść karmy przez 2-3 dni, a teoretycznie nawet do 7 dni, o tyle brak przyjmowania wody nawet przez jeden dzień może doprowadzić do odwodnienia, problemów z nerkami, a w skrajnym przypadku śmierci psa.

Długotrwałe niedożywienie psa może prowadzić do:

  • Spadku odporności
  • Zaniku mięśni
  • Utraty chęci do aktywności
  • Szybkiego zmęczenia
  • Problemów w obrębie układu ruchu

 

W sytuacji, gdy pies odmawia przyjmowania wody i pokarmu należy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii najpóźniej w kolejnym dniu od zauważenia takich objawów.

Szukasz karmy dla psiego niejadka?

Reklama

Jak zachęci psa do jedzenia – POMYSŁY

  1. Znudzony pies nie je, więc zmień mu karmę

Znudzony pies, który od dłuższego czasu ma do czynienia z tym samym smakiem i zapachem, może w końcu stracić chęć do jedzenia suchej karmy (mokrej również). Rozwiązaniem może być zmiana karmy. Pamiętaj jednak, że karmę należy zmieniać stopniowo. Podanie psu nowej karmy z dnia na dzień może doprowadzić do biegunki.

  1. Pies nie je z miski – wprowadź miskę interaktywną

Dusza psa to dusza drapieżnika. Upolowane jedzenia będzie smakowało mu lepiej, ponieważ uaktywni się ośrodek nagrody u psa. Nawet pies niejadek, który stanie przed wyzwaniem wyciągnięcia pokarmu z interaktywnej miski bądź zabawki węchowej, może zostać zachęcony do jedzenia. Pamiętaj tylko, by kontrolować, ile karmy zjadł pies. Nie powinno być jej ani zbyt mało, ani zbyt dużo.

  1. Pies jest leniwy i nie chce mu się jeść – przed karmieniem zabierz psa na spacer

Ruch na świeżym powietrzu prowadzi do wystrzałów endorfin, które poprawiają metabolizm psa. Zwykle po spacerze pies chętniej zagląda do miski z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że psy ras dużych powinny odpocząć po intensywnym spacerze minimum 60 minut, a najlepiej 2 godziny, by uniknąć rozszerzenia i skrętu żołądka.

  1. Pies nie ma apetytu – możesz dosmaczyć karmę

Jeżeli twój pies nie ma apetytu, ale nie możesz zmienić mu karmy, np. ze względów zdrowotnych, to może spróbować poprawić jej smakowitość. W tym celu warto postawić na oleje rybne, które uczynią pokarm atrakcyjniejszym.

  1. Pies nie traktuje karmy jako nagrody, bo ma do niej stały dostęp

Nieograniczony dostęp do pokarmu jest jedną z bardziej kontrowersyjnych metod karmienia. Zakłada ona, że pies otrzymuje pokarm ad libitum i sam decyduje, kiedy oraz ile zje. Jednym z negatywnych skutków takiej diety bez diety jest zobojętnienie na pokarm obecny w misce. Pies zaczyna jeść coraz mniej, aż w końcu więcej jedzenia trafia do śmietnika niż do psiego żołądka.

W karmieniu psów najlepiej kierować się prostą regułą: jeżeli pies nie zje posiłku w ciągu 20 minut od wyznaczonej stałej godziny, to miska z jedzeniem powinna zostać zabrana, aż do kolejnej stałej pory karmienia.

  1. Pies nie chce jeść ze stresu – skontaktuj się z behawiorystą

Lęk, stres, a nawet depresja mogą spowodować, że pies przestanie jeść. Do takiej sytuacji doprowadzić może przeprowadzka, utrata opiekuna, pojawienie się nowego zwierzęcia, bądź dziecka. Jeżeli utrata apetytu miała miejsce w trakcie istotnych zmian w otoczeniu psa, to nie ma innej rady, jak udać się po poradę do psiego behawiorysty.

  1. Pies nie je, ponieważ jest przekarmiony – ustal właściwą dietę dla psa

Przekarmiony pies, który otrzymuje jedzenie w nieregularnych porach, albo duże ilości przekąsek pomiędzy planowymi posiłkami nie będzie chciał jeść, gdyż naje się zawczasu. Jeżeli podajesz psu przekąski, to pamiętaj, że powinny one stanowić maksymalnie 10-15% dziennego zapotrzebowania psa na kalorie. Te podane 10-15% należy odliczyć od posiłku.

Pies nie chce jeść – podsumowanie

Każda sytuacja, kiedy pies nie przyjmuje pokarmu dłużej niż 24 godziny powinna wzbudzić czujność opiekuna. Jeżeli pies wykazuje dodatkowo inne objawy: jest apatyczny, nie pije, to jak najszybciej należy udać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii.

Czasem może zdarzyć się tak, że problem niejedzenia ma swoje źródła w psychice psa i wtedy pomocna będzie wizyta u behawiorysty.

 

Redakcja

Poznaj inne artykuły i żywieniu psa

Summary
Pies nie chce jeść | DLACZEGO? | TOP 7 pomysłów co robić | Zoonews.pl
Article Name
Pies nie chce jeść | DLACZEGO? | TOP 7 pomysłów co robić | Zoonews.pl
Description
Brak apetytu u psa powinien być sygnałem ostrzegawczym. Zwykle, gdy pies nie chce jeść, to coś mu dolega. Odpowiedzialny opiekun powinien wiedzieć, co wtedy zrobić.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x