Reklama

Pies dla dziecka – poznaj najlepsze psy rodzinne

Facebook
Twitter
Pies dla dziecka – poznaj najlepsze psy rodzinne

https://pxhere.com/en/photo/680162?utm_content=shareClip&utm_medium=referral&utm_source=pxhere

Pies dla dziecka to ogromna odpowiedzialność zarówno dla rodzica, jak i pociechy. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem wyboru? Które rasy psów dla dzieci są idealne?

Spis treści - kliknij

Pies dla dziecka – obowiązek dla rodzica

Pies w domu to niewątpliwie wielka radość dla dzieci, które o niego zabiegały i które wiele mogą zyskać, posiadając go pod swoim dachem. Trzeba mieć jednak jasność, że to dorosły bierze na siebie większość obowiązków związanych ze zwierzęciem i to on powinien podjąć ostateczną decyzję o tym, czy psy dla dzieci to najlepsze możliwe rozwiązanie tematu domowego zwierzęcia. Rodzice muszą przekalkulować własny czas, możliwości organizacyjne i zasoby finansowe, jakie trzeba zagospodarować dla psa. Czas i pieniądze to jednak nie wszystko. Najważniejsze jest to, czy dorośli mają w sobie taki sam entuzjazm co dzieci, by się zwierzęciem właściwie zająć. Różnica jest taka, że wasz zapał nie może być słomiany i zależeć od pogody na dworze, godziny, urlopu ani od pojawiających się z wiekiem chorób u psa i ich konsekwencji. Rodzicu, zadaj sobie jedno, bardzo ważne pytanie, czy ty też tego chcesz?

Nowy piesek potrzebuje dobrej karmy?

Reklama

karma dla młodych psów josera kids

Piesek dla dziecka – jaki powinien być?

Czym się kierować podczas wyboru rasy psów dla dzieci? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tak naprawdę nie ma być to pies dla dziecka, a dla całej rodziny, bo to właśnie na dorosłych spocznie trud opieki nad psim członkiem rodziny. Pewnym jest jednak to, że trzeba zapoznać się z charakterystyką danej rasy, poziomem jej aktywności i potrzebami, gdyż nie każdemu psu wystarczy spacer po osiedlu. Wiele ras potencjalnie dobrych dla rodziny z dziećmi jest bardzo aktywnych i wymaga wszechstronnej aktywizacji m.in. poprzez regularny trening sportowy po to, by mogły zachować spokój podczas naszej nieobecności.

Najlepszym psem dla dziecka będzie pupil o łagodnym i przyjacielskim usposobieniu, tolerancyjny wobec dziecięcej nieporadności. Najlepiej wybrać psa o wysokim progu pobudliwości, a więc niewykazującego agresji. Psy dla dzieci ze względu na naturalną żywiołowość dzieci powinny dotrzymywać im kroku pod tym względem, być towarzyskie i nie wykazywać lęku przed ogromem czułości. Rasy psów dla dzieci muszą być wybrane także z uwzględnieniem wielkości mieszkania czy posiadamy ogród czy mamy bliski dostęp do terenów zielonych/lasów czy wybiegu dla psów. Duży pies zdecydowanie tej przestrzeni potrzebuje, choćby po to, by nie obijać się o każdy domowy mebel. Z kolei mały pies dla dziecka wcale nie musi dobrze się czuć, mieszkając w blokowisku. Wielkość psa dla dziecka ma znaczenie także podczas wspólnych aktywności: mały piesek może ucierpieć w zabawie z nader energicznymi i nieskoordynowanymi jeszcze pociechami. Natomiast duży, temperamentny pies wręcz odwrotnie, to on może przyczynić się do kontuzji dziecka.

Piesek do domu, w którym mamy dzieci w wieku 10 lat i więcej może być dowolnej wielkości, im starsze dziecko, tym mniejsze znaczenie ma wielkość psa. Pamiętajmy, że każdy czworonóg bez względu na przynależność do określonej kategorii wielkości musi mieć w domu przestrzeń dla siebie, gdzie mały opiekun nie będzie go niepokoił m.in. wtedy, gdy pies chce odpocząć czy zjeść posiłek. Warto zwrócić uwagę czy nasz przyszły kandydat na psa rodzinnego nie wykazuje silnego instynktu stróżującego czy obronnego. Jest to o tyle ważne, że pies mający go głęboko zakorzenionego w genach może się aktywizować w ochronę naszego dziecka, traktując obce dzieci i dorosłych w naszym domu, jak zagrożenie.

Pies dla dziecka nadpobudliwego

https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-pies-na-dworze-5718703/

Pies dla dziecka nadpobudliwego

Dobrze, by dzieci nadpobudliwe miały psa. Obecność czworonożnego przyjaciela może nauczyć dziecko odpowiedzialności i empatii wobec innych. Bardzo istotne jest też to, że pies wymaga ustalenia w domu szeregu zasad, bardzo potrzebnych takiemu dziecku. Plusów ze wspólnego życia nadpobudliwego dziecka z psem jest więcej. Dziecko uczy się organizacji czasu, zarządzania nim, częściej spędza czas na świeżym powietrzu, dzięki czemu jest mniej podatne na przeziębienia. Psy dla dzieci wpływają korzystnie na redukcję poziomu frustracji i zmniejszają częstotliwość wybuchów silnych emocji, kontakt z psem wpływa na ich regulację, łagodzi je. Pies u boku dziecka oddziałuje także na jego życie społeczne, sprawiając, że jest mu łatwiej nawiązać kontakty rówieśnicze. Pies daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, nierzadko chroniąc je przed wypadkami. Pies jest przyjacielem dziecka na dobre i złe, akceptuje dziecko takim, jakie jest. Taka relacja sprawia, że dzięki temu dziecko buduje własną samoakceptację. Rasy psów dla dzieci nadpobudliwych to m.in.: labradory, owczarki podhalańskie czy golden retrievery.

Piesek dla dzieci aktywnych

Bliska więź, jaką aktywne dziecko nawiązuje z równie aktywnym psem, wpływa na jego rozwój emocjonalny i fizyczny. Dziecko poprzez wspólną zabawę z psem wzmacnia własną kondycję, jest zdrowsze. Nasza pociecha uczy się konstruktywnie wyładowywać emocje. Dziecko wdraża się do planowania własnego czasu wolnego, dbając przede wszystkim o potrzeby psa. Dziecko staje się świadome odpowiedzialności za psa, wie, że dobro psa, który jest całkowicie zależny od opiekuna, trzeba przedkładać nad własne plany. Obowiązki opiekuńcze wobec zwierzęcia, nawet te najmniejsze (np. wyczesywanie, podawanie jedzenia) sprawiają, że dziecko buduje własne poczucie wartości i pewność siebie – ma obowiązki, za które jest odpowiedzialne, a rodzic powierza mu je jako godnemu zaufania opiekunowi psa. Psy dla dzieci aktywnych powinny być przede wszystkim dopasowane do trybu życia rodziny, form spędzania czasu wolnego i poziomu aktywności młodego człowieka. Rasy psów dla dzieci aktywnych to m.in.: boksery, samojedy czy cavaliery.

Top 10 rasy psów dla dzieci

Pytanie dziecka o chęć posiadania domowego pupila prędzej czy później padnie, a jeśli rodzina jest na niego gotowa, to czas przeanalizować, jakie rasy psów dla dzieci będą najbardziej odpowiednie.

Piesek dla dziecka – cavalier king charles spaniel

Cavalier hodowla

https://pixabay.com/pl/photos/cavalier-king-charles-spaniel-spaniel-1569572/

Cavalier king charles spaniel to wspaniały towarzysz rodziny, nie wykazuje lęku ani agresji. Bardzo łatwo dostosowuje się do trybu życia opiekunów. Cavalier chętnie oddaje się zabawie z dziećmi, w jednej chwili stawia się w pełnej gotowości do psot. Dobrze wychowany cavalier jest psem posłusznym i serdecznym wobec wszystkich mieszkańców domu. Jego żywiołowe usposobienie wymaga zapewnienia mu odpowiedniej dawki aktywności, można z nim uprawiać agility. Potrafi też domagać się czułości, oczekując jej przez złożenie swego małego ciałka na kolanach opiekuna. Cavalier king charles spaniel to odpowiedni wybór na pierwszego psa dla każdego, bez względu na wiek przyszłego opiekuna, także jako pies dla dzieci.

Rasa psa dla dziecka – yorkshire terrier

York na spacerze

https://unsplash.com/photos/g9fSlDj6Fqg

Yorkshire terrier wbrew pozorom to pies pewne siebie i odważny. Uwielbia spędzać czas w bliskich relacjach z opiekunem. Jest to piesek bardzo aktywny, wręcz domaga się wspólnych zabaw. Jeśli się ich nie doczeka, używa skutecznej metody zwracania na siebie uwagi, czyli szczekania. Zdecydowanie nie jest to cichy piesek. York dobrze reaguje na dzieci, jednak ze względu na mały gabaryt psa nie powinien być towarzyszem bardzo małych dzieci. Dziecięca nieporadność może być przyczyną kontuzji psiaka. Ten mały terier wymaga stałej pracy szkoleniowej, by nie zdominować swojego przewodnika. Mały terier jest zdecydowanie psem rodzinnym, którego dodatkowym atutem jest brak linienia.

Rasa psów dla dzieci – maltańczyk

maltańczyk

pixabay.com/images/id-4820566/

Maltańczyki to kolejni kandydaci na pieski dla dzieci. Ten mały biały piesek to bardzo rodzinne stworzenie, dobry towarzysz dziecięcych zabaw, jeśli tylko dzieci nauczone są szacunku do zwierzęcia. Pokłady energii drzemiące w maltańczyku muszą mieć upust w atrakcjach dnia codziennego. Potrzeba atencji i inteligencja psa sprawia, że nauka sztuczek jest dla niego doskonałą rozrywką. Maltańczyk bez względu na wiek i płeć jest psem szczekliwym. Nie jest agresywny i nie wdaje się w konflikty, a jedynie broni się właśnie donośnym szczekaniem.

Rasa psa dla dzieci – jack russell terrier

Jack russell terrier

https://pixabay.com/pl/photos/ochryp%c5%82y-jack-russell-terrier-psy-5037955/

Jack russell terrier to prawdziwy wulkan energii. Energiczny, skory do zabawy, bystry i niestrudzony gończy. Opanowanie jacka nie należy do najłatwiejszych, ma silną osobowość, której nie łatwo sprostać. Krótki spacer to dla niego zdecydowanie za mało. Obowiązkowo ten mały pies musi uprawiać sport, uwielbia tropić, dlatego jest to bardzo wskazane jako stały element rozkładu dnia. Poza tym chętnie pływa, biega i ciągle czegoś szuka… w ziemi. Terrier z dziećmi ma przyjacielskie relacje, a wspólna zabawa to świetna rozrywka dla obu stron. Piesek ten jest wiercipiętą i nie jest w stanie usiedzieć na miejscu bezczynnie. Wymaga konsekwentnego i sprawiedliwego szkolenia.

Pies dla dziecka – lhasa apso

lhasa apso

https://pixabay.com/pl/photos/pies-lhasa-apso-psi-zwierz%c4%99-2785077/

Ihasa apso to doskonały kompan każdego, kto obdarzy go miłością.  Życie w mieście, na wsi, u boku osoby starszej, młodszej, samotnej czy wielopokoleniowej rodziny, to zupełnie nie problem w przypadku Ihasa apso. Jest to piesek pogodny, przyjacielsko nastawiony do wszystkich ludzkich i zwierzęcych towarzyszy życia. Konformista w każdym calu. Dzieci, które uszanują przestrzeń i potrzeby psa zyskają wspaniałego kompana zabaw oraz wiernego obrońcę, który podniesie alarm głośnym szczekaniem. Pies ten nie jest trudny w ułożeniu, lecz wymaga spójnych zasad, które będą przestrzegane przez wszystkich domowników, ale trzeba się liczyć z tym, że nie podporządkowuje się bezwzględnie. Ihasa apso to bardzo dobry wybór na pierwszego czworonoga dla każdego.

Pies dla dzieci – welsh corgi pembroke

Nauka corgiego

https://pixabay.com/pl/photos/corgi-gry-z-pi%C5%82k%C4%85-4736552/

Corgi to przyjazne psy o bardzo czułym charakterze, które są bardzo oddane swoim opiekunom. Psy tej rasy uwielbiają zabawy, są to bardzo aktywne pupile, które muszą mieć możliwość zaspokojenia swoich potrzeb – aktywności ruchowej i psychicznej. Welsh corgi to mądre psy, które bardzo szybko uczą się zasad, jakich może wymagać opiekun. W procesie szkolenia nie należy jednak stosować karcenia – corgi to uparciuch, który stanowczo się temu sprzeciwi. Psy tej rasy należy socjalizować od szczenięcia, dzięki czemu corgi dogadają się pod jednym dachem zarówno z kotami, jaki i psami innych ras.

Piesek dla dziecka – beagle

Beagle rasa psa

https://pixabay.com/images/id-2306599/

Beagle to łagodne psy o zrównoważonym charakterze. Skore do psot, energiczne i zawsze chętnie eksplorujące otoczenie. Jest to także pies myśliwski, a więc ma w sobie odwagę i zaciętość gończego. Beagle związują się ze swą ludzką rodziną i z pewnością sprawdzą się w domu z dziećmi, umiejącymi czytać komunikaty psa. Bardzo dobrze dogadują się z innymi czworonogami zwłaszcza własną rasą. To pies stworzony do życia w sforze. Zaopiekowany pod względem fizycznym, psychicznym i społecznym jest psem oddanym, wrażliwym i opiekuńczym, choć bywa też uparty i samodzielny. Beagle z chęcią podejmie wyzwania sportowe, takie jak nosework i dogtrekking. Rodzina, która przygarnie beagle, powinna być nastawiona na aktywności.

Rasa psa dla dziecka – owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki – sheltie – opis rasy

image via Peakpx

Owczarek szetlandzki to kolejny bardzo dobry kandydat na pierwszego psa w domu. Sheltie będzie dobrym kompanem dzieci i aktywnych osób starszych, jednak do zachowania kondycji i zdrowia psychicznego potrzebują ruchu, mogą uprawiać psie sporty. Psy te są bardzo inteligentne i w mig wiedzą czego się od nich oczekuje. Bardzo szybko związują się z opiekunem, a rozstanie z nim czy odseparowanie jest dla nich bardzo ciężkie. Są to łagodne psy, ale do obcych podchodzą z rezerwą. Owczarek jest czujnym obserwatorem i choćby nic się nie działo, to alarm szczekaniem zawsze warto podnieść, co może niekiedy być dość kłopotliwe dla otoczenia. Sheltie jest tolerancyjnym zwierzęciem, może mieszkać zarówno w bloku, jak i w domu na wsi, ale zawsze trzeba zadbać o jego potrzeby, inaczej będzie niszczył otoczenie i popadnie we frustrację.

Rasa psów dla dzieci – labrador retriever

Labrador retriever – wychowanie, charakter, zdrowie
Photo by Binyamin Mellish from Pexels

Labrador retriever to jedna z najłagodniejszych ras psów, która jest wręcz wymarzonym psem rodzinnym. Tolerancyjny wobec wszystkich i wszystkiego, dobrze się adaptuje. Przyjacielski, serdeczny i mądry pies, który potrafi interpretować emocje ludzi. Ufny, oddany, łagodny to jedne z ważniejszych cech charakteryzujących ta rasę psów. Chętnie współpracuje z człowiekiem, pracuje wytrwale, by zawsze czuć uznanie i radość swego przewodnika. Labrador kocha zarówno pracę i zabawę, która sprawia, że pies czuje się na właściwym miejscu. Najlepiej uczyć psa poprzez zabawę, co przynosi niesamowite efekty. Wymaga wczesnego, konsekwentnego szkolenia i stałego kontaktu z człowiekiem, by uniknąć ucieczek i niszczycielskich zapędów.  Nie nadaje się dla osób nieaktywnych. Labrador to doskonały pływak i aporter, tego po prostu nie może mu zabraknąć.

Rasa psa dla dzieci – berneński pies pasterski

https://pixabay.com/images/id-1177074/

Berneński pies pasterski to onieśmielający gabarytami, lecz łagodny i opiekuńczy pies – zwłaszcza wobec dzieci. Choć masa ciała nie pozwala berneńczykowi na uprawianie psich sportów, to pies ten bardzo dobrze sprawdza się na długich wędrówkach, gdzie aktywizuje się intelektualnie. Chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, dlatego nie powinien żyć w małym mieszkaniu, które dodatkowo ogranicza jego ruchy. To inteligentny pies pasterski, który poważnie traktuje powierzone mu zadanie. Doskonale radzi sobie jako stróż, który odstrasza swoją obecnością, choć potrafi odstraszyć intruza również doniosłym szczekaniem, które wieńczy dzieło. Nie ma tendencji do ucieczek, ale mocno związuje się z rodziną i przez to źle znosi samotność. Brak doświadczenie w opiece nad psami wcale nie skreśla cię z marzenia o byciu opiekunem berneńczyka, to pojętna, spokojna rasa psów i każdy powinien sobie z podstawowym szkoleniem poradzić.

Rasy psów dla dzieci - podsumowanie

Pies dla dziecka nie powinien być chwilową zachcianką, prezentem czy zabawką. Psem dziecka zawsze zajmuje się dorosły i to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za wychowanie, szkolenie i socjalizację psa. Dziecko powinno w każdym aspekcie wychowania psa uczestniczyć, by wiedzieć, jak z psem postępować. Rodzic powinien też zadbać o to, by dziecko wiedziało, jakie są konsekwencje niewłaściwego traktowania psa i jakich granic przekroczyć nie można. Bez względu na wielkość czy przyjazny charakter psa, nie wolno zostawiać dziecka samego ze zwierzęciem. Adopcja czy zakup psa nie może być podyktowany chwilą, lecz być dogłębnie przemyślany. Posiadanie psa wiąże się z odpowiedzialnością za jego zdrowie i opieką do końca jego dni. To także na dorosłym ciąży odpowiedzialność zbudowania prawidłowych więzi emocjonalnych między dzieckiem, a psem. Psy dla dzieci mogą być najlepszymi przyjaciółmi, lecz nigdy dziecko, które samo wymaga opieki i wychowania, nie będzie przewodnikiem i autorytetem dla psa.

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o rasach psów i kotów

Summary
Pies dla dziecka – poznaj najlepsze psy rodzinne | Zoonews.pl
Article Name
Pies dla dziecka – poznaj najlepsze psy rodzinne | Zoonews.pl
Description
Pies dla dziecka to ogromna odpowiedzialność zarówno dla rodzica, jak i pociechy. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem wyboru? Które rasy psów dla dzieci są idealne?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1667

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x