Reklama
Reklama

Pancernikowate | Pancernik – ssak o złożonym pancerzu

Facebook
Twitter
Pancernikowate | Pancernik – ssak o złożonym pancerzu

pixabay.com/images/id-360123/

Pancernik to potomek olbrzymiego gliptodonta, który ważył niemal tonę. Obecne pancerniki nie są tak pokaźne – ważę zaledwie do 10 kg.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pancernik - systematyka i pochodzenie

Pancernik to żyworodny ssak z rzędu pancernikowców i rodziny pancernikowatych. Pancernik zamieszkuje otwarte, wilgotne lasy tropikalne Ameryki Południowej. Najszerszy zasięg występowania ma pancernik dziewięciopaskowy, który występuje także w Ameryce Północnej. Poza lasami tropikalnymi pancernika można spotkać w lasach nizinnych, terenach trawiastych czy górskich, ale nie mogą być one suche.

Gatunki pancernika

W ramach rodziny (Dasypus) pancernikowatych wyróżnia się 7 gatunków. Zdarza się, że pancernik pampasowy może być uznawany za podgatunek pancernika siedmiopaskowego.

  • Pancernik nizinny
  • Pancernik pampasowy
  • Pancernik siedmiopaskowy
  • Pancernik dziewięciopaskowy
  • Pancernik większy
  • Pancernik włochaty (porośnięty gęstym, czerwonawym futrem)
  • Pancernik reliktowy

Jak wygląda pancernik?

Dorosły pancernik mierzy od 40 do 100 cm długości wraz z ogonem i waży od 1 do 10 kg. Najcięższym pancernikiem jest pancernik większy, waży od 8 do 10 kg, a najlżejszym jest pancernik siedmiopaskowy, ważący około 1 kg.

Pancernik ma wydłużony nos osadzony na smukłym pysku. Na głowie pancernika są wyraźne, stożkowate uszy i niewielkie oczy. Ciało pancernika jest beczułkowate, lekko zwężające się ku głowie i ogonowi. Ogon stożkowy, gruby u nasady. Większość ciała pancernika pokryta jest trzyczęściowym pancerzem w kolorze ciemnoszarym. Pancerze tworzą płytki kostne z warstwą rogową. Z przodu występuje płyta ramienna, a z tyłu miedniczna. Pośrodku znajduje się ruchoma, luźniejsza część pancerza pancernika składająca się z 7 do 11 płyt. Ochronny pancerz pancernika porastają pojedyncze włoski. Ciało noszone jest przez silne łapy z pazurami.

Pancernik ma wydłużony nos osadzony na smukłym pysku.

pixabay.com/images/id-4217183/

Pancernik - tryb życia

Większość pancerników prowadzi samotny, nocny tryb życia. Wśród pancerników pojawiają się gatunki preferujące dzienny tryb życia, bez względu na porę roku. Pancernik żyje w norach, które wykopuje samodzielnie lub adaptuje i przystosowuje porzucone nory.

Nora pancernika nie jest skomplikowana. Tunele są proste i mają za zadanie chronić przed zimnem, służyć jako miejsce wypoczynku i snu. Drążone przez pancernika tunele mają 1-7 m i są osadzone maksymalnie do 2 m pod powierzchnią ziemi. Na końcu korytarza zawsze znajduje się sypialna, wyściełana materiałem roślinnym.

Przestrzeń życiowa pancernika obejmuje do 20 hektarów, na której znajduje się kilka nor. Pancerniki potrafią pływać i nurkować, choć są powolne, to wpław potrafią przemierzyć spory dystans. Przed drapieżnikami (pumy, jaguary, aligatory) uciekają, szukając schronienia w gęstych zaroślach lub biegną do nory.

Pancernik – żywienie

Pancernik wychodzi z nory wyłącznie w celu żerowania. Poszukiwanie pożywienia zajmuje pancernikowi od 4 do 6 godzin dziennie. Pancerniki są zwierzętami owadożernymi lub wszystkożernymi. Pancernik zjada larwy i owady chrząszczy, mrówek, termitów oraz bezkręgowce, jaja ptaków, gadów i płazów. Poza tym pancernik dziewięciopaskowy zjada małe zajęczaki, padlinę, raki, nasiona i owoce. Poszukując pokarmu, pancernik węszy z nosem przy podłożu i korzysta ze słuchu. Pancernik jedzenia szuka w ściółce, pod korą drzew i przeczesując glebę, a zdobycz chwyta lepkim językiem. Mimo że jest zwierzęciem nocnym, to ma bardzo słaby wzrok. Metabolizm pancernika jest powolny.

Pancernik - rozmnażanie

Pancerniki rozmnażają się raz do roku, z początkiem wiosny. Z jednego miotu może urodzić się od 2. do 8. pancerników w zależności od gatunku. Ciąża pancernika trwa od 4. do 6. miesięcy. Samiec pancernika osiąga dojrzałość płciowa w wieku 12. miesięcy, a samica po 18. miesiącach życia. Podczas sezonu rozrodczego samiec może pokryć 2-3 samice, ale nie oznacza to, że dojdzie do natychmiastowego zapłodnienia. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy pancernika może nastąpić dopiero jesienią, czyli po 2-4 miesiącach od krycia. Miotem opiekuje się wyłącznie matka. Po 2. miesiącach młode są odsadzane dietetycznie od mleka i osiągają w tym czasie zaledwie 15% masy dorosłego osobnika. Wagę ostateczną pancernik osiągnie w wieku około 14. miesięcy.

Ile żyje pancernik?

Pancernik dziewięciopaskowy w naturalnym środowisku żyje od 8. do 12. lat. W niewoli wiek pancernika może się znacznie wydłużyć, nawet do 30. lat.

Ciekawostka o pancernikach

Najmniejszą współczesną krewną pancernika jest mysz pancerna (pancernik karłowaty z podrodziny Chlamyphoridae) mierząca od 9. do 12. cm. Największym przedstawicielem obecnie jest pancernik olbrzymi, który waży do 50. kg. Uzbrojonym olbrzymem, od którego pochodzą pancerniki, był gliptodont. Miał on 1,5 m wysokości i ważył tonę, żył od miocenu do końca plejstocenu.

Pytania czytelników

Czy w Polsce są pancerniki?

Nie. W Polsce pancernika na wolności nie zobaczymy. Pancernika w naszym kraju można zobaczyć w zoo we Wrocławiu, Gdańsku, Opolu czy Toruniu.

Czy pancernik składa jaja?

Nie. Pancernik jest zwierzęciem żyworodnym.

Czy można jeść pancernika?

Tak. Wszystkie gatunki pancernika są jadalne. Miejscowa ludność Ameryki Południowej poluje na pancerniki m.in. dla mięsa. Jednak pancerniki narażone są na szereg patogenów. Spożycie mięsa pancernika zarażonego bakteriami czy grzybami może być niebezpieczne dla życia człowieka. Pancernik może zarazić człowieka m.in. trądem, wywołać chorobę Chagasa. Żywe zwierzę nie przenosi na ludzi patogenów i storni od człowieka.

Czy pancerniki są niebezpieczne?

Nie. Pancernik to zwierzę pozbawione ostrych zębów i niemogące zbyt szeroko otworzyć pyska. Pancernik w razie niebezpieczeństwa po prostu wybiera ucieczkę, potrafi rozpędzić się do 50 km/h. Pancerz pancernika ma za zadanie chronić ciało przed uszkodzeniami drapieżników i ma dobre właściwości termoregulacyjne.

Jak śpi pancernik?

Summary
Pancernikowate | Pancernik – ssak o złożonym pancerzu | Zoonews.pl
Article Name
Pancernikowate | Pancernik – ssak o złożonym pancerzu | Zoonews.pl
Description
Pancernik to potomek olbrzymiego gliptodonta, który ważył niemal tonę. Obecne pancerniki nie są tak pokaźne – ważę zaledwie do 10 kg.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 367

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x