Reklama
Reklama

Orzechy dla psa. Czy pies może jeść orzechy?

Facebook
Twitter
Ze względu na wiele odmian orzechów nie można udzielić jednej odpowiedzi na pytanie: czy pies może jeść orzechy.

Dog photo created by freepik – www.freepik.com

Orzechy w dużej ilości nie są wskazane dla psa. Niektóre ich rodzaje mogą być również trujące. Inne mogą być zdrowym dodatkiem do diety psa.

Spis treści - kliknij strzałkę

Czy pies może jeść orzechy?

Ze względu na wiele odmian orzechów nie można udzielić jednej odpowiedzi na pytanie: czy pies może jeść orzechy. Orzechy nie są niezbędne w diecie psa. Mogą służyć jako przekąska, dodatek urozmaicający, ale nie można podawać ich w nadmiarze. Dodatkowo niektóre rodzaje orzechów zawierają toksyczne związki, które mogą zatruć psa.

Zabronione jest karmienie psa solonymi orzechami oraz takimi, które zawierają inne przyprawy.

Orzechy w dużej ilości mogą doprowadzić do nadwagi i otyłości, w niewielkich ilościach mogą być źródłem wartościowych składników odżywczych.

Zanim zdecydujesz się poczęstować psa orzechami przeczytaj, które z nich są bezpieczne, a które toksyczne.

Czy pies może jeść orzechy włoskie

Tak, orzechy włoskie mogą być podawane psom. Orzechy włoskie zawierają witaminy z grupy B, kwas foliowy, mangan, miedź, cynk oraz błonnik. Należy jednak pamiętać, że podawanie psu orzechów włoskich powinno odbywać się raz na jakiś czas. Orzechy włoskie nie mogą być stałym elementem diety, ponieważ są wysokokaloryczne. Duża ilość orzechów może doprowadzić do problemów jelitowych ze względu na zawarty w nich tłuszcz.

Podając psu orzechy należy pamiętać, że łupiny orzechów włoskich mogą pokaleczyć psu dziąsła. Łupiny nie powinny dostać się do przewodu pokarmowego.

Podając psu ten rodzaj orzechów pamiętaj, by były świeże, dojrzałe i obrane z łupiny. Dwa lub trzy orzechy włoskie podawane raz w tygodniu mogą być źródłem cennych składników odżywczych.

Czy pies może jeść orzechy laskowe

Podawanie psu orzechów laskowych jest możliwe. Orzechy laskowe zawierają kwas foliowy, witaminy z grupy B, E, mangan, miedź, cynk i magnez. Podobnie, jak orzechy włoskie są one jednak tłuste i wysokokaloryczne. W nadmiarze mogą prowadzić do niestrawności oraz nadwagi i otyłości.

Czy pies może jeść orzechy ziemne

Podobnie, jak w przypadku orzechów włoskich i laskowych pies może jeść orzechy ziemne. Nie mogą to być jednak orzechy prażone, a tym bardziej solone orzeszki ziemne. Takie produkty mogą zatruć psa. W przypadku orzechów ziemnych ich nadmiar również może doprowadzić do nadwagi i otyłości.

Migdały dla psa

Migdały nie są lekkostrawne. Mimo, że zawierają żelazo, magnez i witaminy z grupy B oraz witaminę E, to są również tłuste. Podawanie psu migdałów w większej ilości może prowadzić do niestrawności, a w dłuższej perspektywie do nadwagi i otyłości.

Czy pies może jeść orzechy nerkowca

Podobnie, jak migdały nerkowce są bardzo ciężkostrawne, przez co mogą prowadzić do niestrawności oraz nadwagi i otyłości. Choć nie zawierają toksycznych substancji dla psów, to lepiej ich nie podawać.

Podawanie psu orzechów laskowych jest możliwe

Dog hair photo created by master1305 – www.freepik.com

Czy pies może jeść orzechy pistacjowe

Orzechy pistacjowe to źródło żelaza, magnezu, cynku, potasu, manganu, selenu, miedzi oraz witamin z grupy B i witaminy A oraz E. Można je podawać psu pod warunkiem, że nie są solone. Nie należy przesadzać z ilością. Kilka orzechów raz w tygodniu zdecydowanie wystarczy.

Orzechy makadamia - nie podawaj ich psu!

Orzechy makadamia to jeden z tych gatunków, który jest toksyczny dla psa. Niestety nie wiadomo, jak dotąd, jaka substancja tych orzechów odpowiada za ich toksyczność dla psów. Objawy mogą pojawić się po zjedzeniu jednego bądź większej liczby orzechów makadamia – psy wykazują odmienną tolerancję. Zatrucie orzechami makadamia u psa może objawić się podwyższoną temperaturą, problemami z chodzeniem, drżeniem kończyn. Jeżeli pies zje te orzechy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Orzechy brazylijskie - ich również nie podawaj

Podawanie orzechów brazylijskich psom również nie jest wskazane. Zawierają one bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych i nawet niewielka ich porcja może doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego.

Czarny orzech - silna trucizna

Czarne orzechy z wyglądu przypominają orzechy włoskie. Zawierają w sobie silnie toksyczną dla zwierząt substancję – juglon. Dla psów substancja ta nie jest jednak niebezpieczna. Mimo to czarne orzechy mogą rozregulować pracę żołądka u psa i z tego względu lepiej ich nie podawać.

Masło orzechowe dla psa - czy można mu je podać?

Masło orzechowe może być podawane jako przekąska dla psa pod warunkiem, że zostało zrobione z gatunków orzechów bezpiecznych dla psa. Doskonale nadadzą się do tego orzechy arachidowe, czyli popularne orzeszki ziemne.

Zanim podasz psu masło orzechowe, przeczytaj etykietę produktu. Dodatki do żywności, takie jak cukier, sól oraz inne przyprawy mogą zaszkodzić psu.

Najbezpieczniej będzie zrobić masło orzechowe samodzielnie blendując te gatunki orzechów, które są bezpieczne dla psa. Masło orzechowe możesz podać psu np. jako dodatek do ciastek dla psa.

Orzechy dla psa - podsumowanie

Psy mogą jeść orzechy, jednak nie wszystkie gatunki i nie w dowolnej ilości. Jak w przypadku każdego pokarmu najważniejszy jest umiar. Orzeszki mogą być podawane okazjonalnie, jako dodatek w codziennej diecie.

Należy jednak pamiętać, że pies może mieć alergię pokarmową na orzechy bądź nietolerancję pokarmową. Jeżeli zauważyć niepokojące objawy po podaniu orzechów swojemu psu natychmiast wyklucz je z diety i udaj się do lekarza weterynarii.

Redakcja

Summary
Orzechy dla psa. Czy pies może jeść orzechy? | Zoonews.pl
Article Name
Orzechy dla psa. Czy pies może jeść orzechy? | Zoonews.pl
Description
Orzechy w dużej ilości nie są wskazane dla psa. Niektóre ich rodzaje mogą być również trujące. Inne mogą być zdrowym dodatkiem do diety psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 423

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x