Reklama

Największe koty domowe – TOP 10 dużych kotów

Facebook
Twitter
Duże koty rasy maine coon to kwintesencja piękna, inteligencji i energii.

Maine coon – pixabay.com/images/id-2228866/

Duże koty domowe przyciągają wzrok nie tylko pokaźnymi rozmiarami, ale także charakterem, którym o dziwo przypominają raczej psy niż kocich indywidualistów.

Spis treści - kliknij strzałkę

Największe koty domowe – savannah

Savannah to rasa kotów domowych będąca krzyżówką kota domowego z dzikim serwalem.

By Jason Douglas – By uploader, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1400211

Savannah to rasa kotów domowych będąca krzyżówką kota domowego z dzikim serwalem. Im większa jest domieszka genów afrykańskiego kota, tym pokaźniejsze rozmiary osobników, szczególnie samców. Savannah to zdecydowanie duże koty, mogące ważyć nawet 12 kg. Na masę ciała składają się przede wszystkim mięśnie. Sylwetka mimo to jest smukła, osadzona na niezwykle długich kończynach. Duże koty rasy savannah przez zasób genów są zwierzętami bardzo aktywnymi, potrzebującymi sporej przestrzeni życiowej, zarówno w domu, jak i poza nim. Savannah bardzo szybko się nudzą, wymagają potężnej codziennej dawki atrakcji, inaczej zmienią dom w pobojowisko, a w wyniku frustracji i zaniedbania wychowawczego mogą wykazywać zachowania agresywne. Savannah to pięknie umaszczone puszyste koty, jednak zdecydowanie nie poleca się ich na pierwszego zwierzaka w domu, zwłaszcza zamieszkiwanego przez dzieci.

Największe koty domowe – maine coon

Duże koty rasy maine coon to kwintesencja piękna, inteligencji i energii. Nie sposób nie zwrócić na nie uwagi, choćby dlatego, że maine coony to po prostu wielkie koty. Mierząc kota od czubka nosa do koniuszka ogona, może on osiągnąć długość nawet 100 cm. Wielkości dodaje im także półdługie futro, które najobfitsze jest wokół szyi, ud i brzucha. Bujna kryza nadaje im dostojeństwa i elegancji, którego trudno im odmówić. Największe koty domowe tej rasy osiągają wagę między 8 a 11 kg. Maine coony to duże koty domowe o szerokiej klatce, masywnej sylwetce i przysadzistych łapach. Głębokie spojrzenie skrywa anielski charakter, bardziej przypominający psy niż duże koty. Main coony to koty cierpliwe, ciche, niekonfliktowe, przyjazne wobec wszystkich członków rodziny ludzkiej i zwierzęcej, z łatwością dostosowujące się do zmian, lubiące spacery na smyczy i aportowanie… czy można chcieć więcej?

Szukasz karmy dla dużych ras kotów?

Reklama

Największe koty domowe – ashera

Ashera to kocie hybrydy, powstałe w wyniku skrzyżowania dużych ras kotów domowych z serwalem i kotami bengalskimi. Ashera to największe koty domowe, które osiągają zawrotną długość ciała między 120 a 150 cm. Na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie delikatnych, lekkich i niezbyt silnych, jednak  tak nie jest. To postawne duże koty, doskonale umięśnione, a przy tym zwinne i gibkie. Waga kota zależy od pokolenia, ale może wahać się między 12 a 15 kg.  Charakterologicznie, podobnie jak maine coony wykazują się psimi cechami zachowania. Poza tym silnie związują się z człowiekiem, są społeczne (lubią psy), bardzo aktywne, chętne do zabaw w wodzie, szybkie i bardzo skoczne. Ashera to nie tylko największa rasa kota, ale również dzierżąca miano najdroższej na świecie. Cena za te duże koty może przyprawić o zawrót głowy, niegdyś najpiękniejsze osobniki osiągały ekstremalne sześciocyfrowe kwoty.

Największe koty domowe – kot syberyjski

Kot syberyjski to najczęściej spotykana rasa kotów domowych w Rosji, niegdyś uznawany za zwykłego dachowca.

pixy.org/4669497/

Kot syberyjski to najczęściej spotykana rasa kotów domowych w Rosji, niegdyś uznawany za zwykłego dachowca. Nie są to przesadnie duże koty, waga kota sięga maksymalnie 9 kg, kotki do 7 kg. Kot syberyjski ma mocne kości i silnie rozwiniętą muskulaturę. Charakter i wygląd kota ukształtowała wyłącznie natura, przez co zachwycają one pierwotnym wyglądem i dzikimi cechami. Wykazują się żywotnością do późnego wieku, uwielbiają wspinaczkę, są wylewne w uczuciach i łatwe w wychowaniu. Koty syberyjskie są też bardzo samodzielne, odważne i pewne siebie. Te duże, choć nie największe koty są gadułami, uwielbiają się porozumiewać i dysponują przy tym bardzo rozbudowaną gamą miłych dla ucha dźwięków. Dostęp do ogrodu kot syberyjski doskonale wykorzysta o każdej porze roku do harców i szlifowania talentu myśliwskiego.

Największe koty domowe – Ragdoll

Ragdolle są bardzo ufne, potulne, nieagresywne, cierpliwe, inteligentne, ale i wścibskie.

pixabay.com/images/id-4155119/

Ragdolle to duże koty charakteryzujące się masywną sylwetką, grubym kośćcem, ale z zachowaniem gracji i pięknej sylwetki. Waga kota może wahać się między 8 a 10 kg, kotki są lżejsze i ich masa sięga maksymalnie 6 kg. Te puszyste koty słyną z wyjątkowego umaszczenia, zarezerwowanego na wyłączność dla ragdolli – umaszczenie mitted (ze „skarpetkami”). Ragdolle są bardzo ufne, potulne, nieagresywne, cierpliwe, inteligentne, ale i wścibskie. Chętnie uczą się sztuczek przeznaczonych dla psów, lubią aportować i częściej przebywają na podłodze, niż skaczą po najwyższych punktach domu. Ragdolle jako duże rasy kotów o bardzo ufnym podejściu do świata nie powinny być wypuszczane bez nadzoru, gdyż często padają ofiarami własnej zuchwałości względem obcych. Dzięki wysokiej odporności psychicznej i delikatności wobec dzieci często wybierane są na certyfikowanych terapeutów i wspaniałe duże koty rodzinne.

Duże koty domowe – kot brytyjski

Kot brytyjski to uparciuch, pewny siebie, ciekawski towarzysz rodzin.

pixabay.com/images/id-3714805/

Kot brytyjski bez względu na długość futra ma dobrze zbudowaną sylwetkę, silne ramiona i krótkie, ale mocne łapy. To koty duże do średnich, waga samca sięga 8 kg. Charakter kota jest dość niezależny, zdecydowany i wszystko odbywa się na jego zasadach. Kot brytyjski to uparciuch, pewny siebie, ciekawski towarzysz rodzin. Przez wielu opiekunów doceniany za spokojne usposobienie, opanowanie, niehałaśliwość i inteligencję. Brytyjczyk bardzo dobrze radzi sobie sam w domu, nie jest natarczywy i świetnie dogaduje się z psami i dziećmi, szanującymi jego przestrzeń. Zamiast spacerów po dworze woli znane otoczenie i rozrywkę zapewnianą mu przez opiekunów.

Duże koty domowe – kot bengalski

Kot bengalski nie nadaje się dla osób zapracowanych i niedoświadczonych, potrzebuje uwagi i wyzwań, inaczej siny instynkt terytorialny weźmie górę i skończy się to zdominowaniem wszystkich członków rodziny.

pixabay.com/images/id-4111686/

Kot bengalski powstał ze skrzyżowania dużych kotów domowych z dzikimi kotami bengalskimi. Poza dzikim wyglądem zyskał po przodkach także dziki charakter. Kot jest zwinny, bardzo aktywny i wojowniczy. Waga kota to nawet 10 kg. Te duże koty mają silny temperament, podobnie jak sylwetkę. Ciało długie, umięśnione, pokryte jest albo cętkami, albo pręgami, jak na marmurze. Groźny wygląd kota jest mylący. Kot bengalski jest przyjazny, a nieufność wobec obcych sprawia, że potrzebuje czasu, by zbudować więź z opiekunem, gdy się to już stanie jest bardzo oddany. Kot ten stale poszukuje wyzwań, dlatego warto zadbać o ciekawą przestrzeń w domu i ogrodzie. Oczko wodne sprawi mu wielką radość, gdyż kot bengalski dobrze pływa. Kot bengalski nie nadaje się dla osób zapracowanych i niedoświadczonych, potrzebuje uwagi i wyzwań, inaczej siny instynkt terytorialny weźmie górę i skończy się to zdominowaniem wszystkich członków rodziny.

Duże koty domowe – kot norweski leśny

pixabay.com/images/id-2908707/

Kot norweski leśny to jedna z większych ras kotów, których nie mogło zabraknąć w tej klasyfikacji. Kot ten  jest doskonale przygotowany na mrozy i wilgoć. Jest także często mylony z kotem syberyjskim, a nawet maine coonem. Łączą ich grube futra, skrywające mocną budowę ciała, dobrze rozwinięty kościec i mięśnie. Waga kota sięga 8 kg, a wysokość w kłębie do 40 cm. Chętnie uczestniczy w życiu rodziny, ale ceni sobie także chwile w samotności, nie jest natarczywy, poddaje się wyzwaniom intelektualnym, można wychodzić z nim na spacery na smyczy, ale najchętniej oddaje się gonitwą za zdobyczą i wspinaczkom. Wobec obcych jest dość rozważny, ale potrafi się zaprzyjaźnić zarówno z psem, jak i kotem, jednak zrobi to w swoim tempie. Te duże koty idealnie odnajdą się w domu z całorocznym dostępem do ogrodzonego terenu, gdzie oddadzą się pasjom łowieckim.

Duże koty domowe – chausie

Chausie z zamiłowaniem oddają się gonitwom, skokom i polowaniu, choć każda zabawa je uszczęśliwia.

Autorstwa Wilczakrew – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30645652

Chausie to duży kot domowy, który powstał w wyniku parowania kotów nierasowych z atletycznym kotem błotnym chaus. Wysoki, smukły, pełen gracji, elegancki w ruchu, zdecydowanie nie widać w nim masy, jaką osiąga. Waga kota sięga 11 kg, a kotki 9 kg. To bardzo aktywne koty, które zawsze znajdują się w centrum zdarzeń. Chausie z zamiłowaniem oddają się gonitwom, skokom i polowaniu, choć każda zabawa je uszczęśliwia. Nuda nie jest ich sprzymierzeńcem, obecność opiekuna w domu jest dla nich bardzo istotna. Chausie to duże koty o przyjaznym i towarzyskim usposobieniu, lecz nie powinny zostawać sam na sam z małymi dziećmi. Nie nadają się dla niedoświadczonych kociarzy, mają duże potrzeby eksploracji, przez co są skłonne do ucieczek, z których niestety nie wracają.

Duże koty domowe – bobtail

Kot bobtail wywodzi się z Wysp Kurylskich położonych między Kamczatką, a Japonią.

pixabay.com/images/id-5967721/

Duże rasy kotów zamyka bobtail, kolejny kot o psim charakterze. Kot wywodzi się z Wysp Kurylskich położonych między Kamczatką, a Japonią. Wśród jego znamiennych cech, przywoływanych przez hodowców wyróżnia się lojalność, brak agresji, stabilny charakter i… krótki ogonek, rosnący od 2 do 15 kręgu. Mimo dzikiego wyglądu kurylski bobtail to doskonała rasa kotów domowych. Nie imponuje wielką wagą, ale masa niemal 8 kg nadal klasyfikuje go w gronie dużych kotów. Cichy, delikatny, bardzo lubi obecność opiekuna u swego boku i zabiega o jego uwagę, przez co niestety ciężko znosi rozstania. Można temu zaradzić kocim lub psim kompanem zabaw. Bobtail bardzo lubi atrakcje położone na wysokości, o czym nie wolno zapominać przy „budowaniu” przestrzeni dla bobtaila.

Szukasz karmy dla dużych ras kotów?

Reklama

Największy kot świata

Wśród największych kotów świata znajdą się niemal wszystkie wyszczególnione już rasy. Jednak Księga Rekordów Guinnessa zawiera rekordzistów w kategorii wagi i długość.

Największym kotem domowym pod względem masy ciała okazał się australijski kot Himmy, który osiągną wagę 21,3 kg i mierzył 100 cm długości i 38 cm wysokości w kłębie. Samiec zmarł w 1986 roku i jego rekord do dziś pozostaje niepobity.

Laur najcięższej kotki zdobyła schroniskowa kotka Meow o wadze niemal 18 kg, niestety kotka cierpiała po prostu na nadwagę, która skróciła jej życie zaledwie do 2 lat.

Pierwsze miejsce w kategorii najdłuższy kot świata zdobył maine coon Steve o długości ciała 124 cm, kot żył 8 lat i zmarł z powodu nowotworu.

Największym kotem świata jest lygrys – mieszaniec lwa i tygrysa, który narodził się przez sztuczne zapłodnienie, jest więc hybrydą. Lygrys nigdy nie pojawiłby się w naturze, dlatego taka sztuczna ingerencja nie jest pozytywnie odbierana przez naukowców, biologów i obrońców dzikiej przyrody. Największy kot świata nosi imię Herkules i z tym tytułem wpisany jest do Księgi Rekordów Guinnessa. Ten olbrzymi kot osiągnął długość ciała 3,33 m i wysokości w kłębie 1,25 m. Waga kota jest iście imponująca, jak na rekordzistę przystało – 418,2 kg.

Duże koty – jak o nie dbać

Wielkie koty domowe to spore wyzwanie przestrzenne, ale i finansowe. Wielkość powinna być naturalną cechą zwierzęcia związaną z rasą, a nie być wynikiem przekarmienia i związanych z nim problemów zdrowotnych. Większość dużych kotów ma zwiększone zapotrzebowanie na pokarm i jest to wynik szybszej przemiany materii, w wyniku większej aktywności. Duże koty potrzebują wysokiej jakości pokarmu, który dostarczy im energii. Porcje powinny być dostosowane do wieku, kondycji zdrowotnej i poziomu aktywności. Dbałość oznacza też regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym w celu kontroli stanu zdrowia i podejmowania leczenia, jeśli jest ono potrzebne. To także regularna profilaktyka pasożytnicza. Duże koty domowe potrzebują znacznie większej przestrzeni do ruchu niż ich mniejsi bracia. Nie należy ograniczać ich terenu wyłącznie do granic domu. Koty te w większości mają gruby podszerstek, przygotowany na każdą porę roku. Wielkie koty domowe są ozdobą domu, ale potrzebują przede wszystkim doświadczonych opiekunów, dysponujących wiedzą, odpowiednią przestrzenią i bazą finansową, by zapewnić im dobrostan w każdej sferze ich długiego życia.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Największe koty domowe – TOP 10 dużych kotów | Zoonews.pl
Article Name
Największe koty domowe – TOP 10 dużych kotów | Zoonews.pl
Description
Duże koty domowe przyciągają wzrok nie tylko pokaźnymi rozmiarami, ale także charakterem, którym o dziwo przypominają raczej psy niż kocich indywidualistów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1569

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x