Reklama
Reklama

Najdroższe rasy kotów – TOP 11 NAJDROŻSZE KOTY

Facebook
Twitter
Najdroższe rasy kotów – TOP 11 NAJDROŻSZE KOTY

pixabay.com/images/id-877109/

Jak myślisz, ile mogą kosztować najdroższe rasy kotów? W tym zestawienie znajdziesz prawdzie złote koty, których wartość przyprawia o zawrót głowy.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot egipski mau – najdroższe rasy kotów – 3000-4000 zł

Kot egipski mau

pixabay.com/images/id-468232/

Jak sama nazwa wskazuje, koty egipskie pochodzą z Egiptu i są jedną z najstarszych znanych ras kotów domowych. Kotami tymi otaczali się zarówno faraonowie, jak i arystokraci starożytnych czasów. Kot egipski mau został uznany przez FIFe w 1992 roku i właśnie ten rok to czas, w którym pierwsze koty egipskie dumnie wkroczyły do Europy.

Ten delikatny i smukły egipski kot chętnie podejmuje inicjatywę zabawy w każdym wieku. Uwielbia wspinaczki, skakanie i wszelkie pogonie – jest przy tym bardzo szybki. Jest przyjazny wobec domowników i zżywa się ze swoim opiekunem. 

Cena kota egipskiego mau z hodowli waha się od 3000 do 4000 zł.

Peterbald – najdroższe rasy kotów – 3000-8000 zł

Peterbald - kot rasy sfinks peterburski – opis rasy

By Artourp – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5290493

Petrebald to odmiana kotów syjamskich, wyhodowana w Sankt Petersburgu. Historia rasy jest krótka, gdyż pierwsze nagie kociaki tej rasy pojawiły się w Rosji w 1994 roku. Przez FIFe rasa kotów została uznana dopiero w 2012 roku.

Kot tej rasy jest niezwykle towarzyski, lubi kontakt z dorosłymi i starszymi dziećmi. Peterbald najchętniej nie odstępuje swojego opiekuna na krok. Uwielbia zabawy i wymaga domu, który zapewni stymulujące otoczenie.

Sfinks petersburski kosztuje od 3 do 8 tysięcy złotych. Widełki cenowe za kocięta rasy peterbald są zróżnicowane ze względu na rodzaj sierści, wiek czy dalsze przeznaczenie hodowlane.

Szukasz nowej karmy dla swojego kociaka?

Reklama

Kot singapurski – najdroższe rasy kotów – 5000-7000 zł

Kot singapurski to rasa kotów wywodząca się z Singapuru, lecz najprężniej rozwijana w USA i Wielkiej Brytanii.

Straits Singapuras, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Kot singapurski to rasa kotów wywodząca się z Singapuru, lecz najprężniej rozwijana w USA i Wielkiej Brytanii.  Amerykańskie małżeństwo zajmujące się hodowlą kotów syjamskich i kotów burmskich w 1970 roku przywiozło parę kotów singapurskich, które z powodzeniem zaczęli rozmnażać pięć lat później. FIFe uznało rasę kota singapurskiego w 2014 roku.

Kot singapurski to czuły, spokojny, cichy futrzak, który potrafi być bardzo kreatywny w zabawie. Potrafi zadowolić się wszystkim, co nadaje się do zabawy.

Cena kota singapurskiego waha się od 5 do 7 tysięcy złotych.

Munchkin – najdroższe rasy kotów – 4000-8000zł

Munchkin – cena, zdrowie, hodowla

Autorstwa Tasy Hong – https://pixabay.com/photo-2227906/ archive copy, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59163240

Munchkin to kot powstały naturalnie poprzez krzyżówkę z pospolitymi dachowcami, mutacja krótkonożności ujawniła się spontanicznie. Pierwszy raz zaprezentowano rasę kota z krótkimi łapami w latach 90 XX wieku na wystawie TICA, w Madison Square Garden. TICA uznała rasę munchkina w 1994 roku.

Munchkiny to energiczne, inteligentne małe kotki, które potrafią zaskoczyć opiekuna swoją szybkością. Uwielbiają zabawy z dziećmi, są towarzyskie i chętnie uczestniczą w życiu człowieka, wykazując wysoką ciekawość świata.

Munchkin jest kotem dość kosztownym. W USA munchkin kosztuje między 1000 a 2000 $, czyli 4000-8000 zł.

Lykoi – kot wilkołak – najdroższe rasy kotów – 8000 zł

kot wilkołak

foto: Brittney Gobble

Koty lykoi to młoda rasa kotów, odkryta w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych przez hodowcę kotów Patii Thomas, która zainteresowała się wyliniałymi kotami. Pierwsze kocięta lykoi narodzone z celowego połączenia kotów z genem Lykoi narodziły się w 2011.

Lykoi to kot inteligentny, chętnie podejmujący inicjatywę zabawy czy nauki nowych sztuczek. Nie jest przy tym narzucający, jeśli nie dostrzega atencji ze strony człowieka, potrafi oddać się własnym zajęciom. Lykoi uwielbia rozwiązywać łamigłówki i sprawnie działają w grupie, zachowując się niczym psy myśliwskie.

Kot rasy lykoi kosztuje 8 tys. zł. Cena podyktowana jest rzadkością hodowli obecnych w Europie. Kot wilkołak z rodowodem TICA osiąga cenie 2,5 tys. dolarów.

Kot bengalski – najdroższe rasy kotów – 2000-11000 zł

kot bengalski na legowisku

https://www.pikist.com/free-photo-ipvcl

Pierwsze próby uzyskania nowej rasy kotów przeprowadziła w 1961 roku Jean Mill. Przypadkowym kontynuatorem dzieła Mill stał się doktor Willard Centerwall, który prowadził w latach 70. badania nad białaczką typu C. Całe potomstwo, które urodziło się w następstwie badań prowadzonych przez Centerwalla, zostało przekazane do Jean Mill, która w latach 80. XX wieku rozpoczęła krzyżowania z amerykańskimi kotam domowymi, kotami egipskimi mau oraz kotami abisyńskimi. Podjęte próby doprowadziły do wyhodowania kotów o lamparcim futrze.

Koty bengalskie posiadają bardzo szeroki wachlarz cech, którymi zaskarbiły sobie serca wielu opiekunów. Są czułe, nie wykazują agresji, są wesołe, żywiołowe, przyjaźnie nastawione i lubiąc „rozmowy” ze swoimi opiekunami.

Cena kota bengalskiego z hodowli waha się od 2000 do 11000 zł.

Szukasz nowej karmy dla swojego kociaka?

Reklama

Toyger – najdroższe rasy kotów – 16000 zł

Cena toygerów

Heikki Siltala, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Historia powstania rasy kotów toyger jest bardzo ciekawa, a za ich twórczynię uznaje się hodowczynię z USA Judy Sudgen (córka Jean Mill, twórczyni rasy kota bengalskiego), która skrzyżowała pręgowane koty domowe z kotami bengalskimi. 

Rasa została uznana w 2007 roku przez TICA (The International Cat Association). FIFe (Federation Internationale Féline) toygera nie uznaje.

Cena toygerów z przeznaczenie na kota domowego waha się od 4000 zł do 8000 zł. Za toygera do hodowli trzeba zapłacić kwoty powyżej 16 tys. złotych.

Chausie – najdroższe rasy kotów – 10000-20000 zł

Chausie z zamiłowaniem oddają się gonitwom, skokom i polowaniu, choć każda zabawa je uszczęśliwia.

By Wilczakrew – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30645652

Chausie to całkiem młoda rasa kotów,  na którą prace rozpoczęto w latach 60. XX wieku. Mimo to TICA zaakceptowała koty chausie dopiero w 1995 roku, a do wystaw koty tej rasy zostały dopuszczone dopiero w 2001 roku. Od 2013 roku chausie mogą uzyskać tytuł championa.

Chausie to bardzo inteligentny i aktywny kot, który wymaga od opiekuna większego zaangażowania. W domu nie powinno zabraknąć zabawek oraz wyposażenia, na które kot będzie mógł się wspinać.

Cena kota chausie wynosi nawet do 20000 zł.

Khao Manee – najdroższe rasy kotów – ok. 25000 zł

Khao manee – cena, hodowla, opis rasy

Lunile, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Khao manee to rasa kotów o tajskiej proweniencji. Do lat 2000. khao manee hodowano wyłącznie w Tajlandii. Dzięki staraniom Colleen Freymouth w 1999 roku udało się sprowadzić do USA pierwszą samicę o imieniu Sripia oraz samce, którzy zapoczątkowali program hodowlany w tej części świata. W 2009 roku TICA zaakceptowała status rasy khao manee do rejestracji. W 2012 roku koty uzyskały status Preliminary New Breed, a we wrześniu 2015 roku zostały zaakceptowane do Championatu TICA, uzyskując status nowej rasy kotów.

Koty khao manee uwielbiają przebywać z człowiekiem. Z tego względu ciężko znoszą samotność i pozostawianie na długie godziny bez towarzystwa człowieka. Khao manee to inteligentne koty, bardzo czułe, zrównoważone i towarzyskie.

Kot khao manee kosztuje w hodowlach nawet 6000 euro.

Kot savannah – najdroższe rasy kotów – 4000-40000 zł

Savannah to rasa kotów domowych będąca krzyżówką kota domowego z dzikim serwalem.

By Jason Douglas – By uploader, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1400211

Koty savannah są krzyżówką krótkowłosego kota domowego z dzikim afrykańskim serwalem. Pierwszy osobnik pojawił się w USA w 1986 roku. Hodowla kotów rasy savannah na większą skalę ruszyła w latach 90. XX wieku i do dziś cieszy się popularnością w rodzimym kraju, Kandzie czy Japonii. Kot savannah został uznany za odrębną rasę przez TICA w 2012 roku.

Kot savannah do spokojnych raczej nie należy. Jest temperamentny, wysportowany i całą swoją energię przekierowuje na zabawy. Dzikie geny sprawiają, że kot savannah lubi przebywać na łonie przyrody wspinając się, biegając, skacząc, a nawet pływając.

Cena kota savannah z hodowli waha się od 4000 do 40.000 zł. Im bliższe pokrewieństwo z dzikim serwalem, tym droższy będzie kot.

Ashera – najdroższe rasy kotów – 35000-150000 $

Kot ashera, podobnie jak kot savannah to skrzyżowanie kota domowego z afrykańskim serwalem. W hodowli wykorzystany został podobno także kot bengalski. Pierwsze koty ashera wyhodowane zostały w 2006 roku przez firmę Lifestyle Ptes, działającą w USA. Firma ta uzyskała prawo do wyłącznej hodowli i sprzedaży tych kotów, pod nazwą Ashera. W 2010 roku firma ta zaprzestała prac hodowlanych.

W 2013 roku pojawił się raport ABC News, który ujawnił, że koty nie tylko nie były hipoalergiczne, ale niektóre ze zwierząt były po prostu kotami savannah, sprzedawanymi po znacznie wyższej cenie dla najbogatszych klientów.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Najdroższe rasy kotów – TOP 11 NAJDROŻSZE KOTY | Zoonews.pl
Article Name
Najdroższe rasy kotów – TOP 11 NAJDROŻSZE KOTY | Zoonews.pl
Description
Jak myślisz, ile mogą kosztować najdroższe rasy kotów? W tym zestawienie znajdziesz prawdzie złote koty, których wartość przyprawia o zawrót głowy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 602

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x