Reklama

Myszoskoczek – suwak mongolski – opis gatunku

Facebook
Twitter
Myszoskoczek, suwak egipski, to niewielki gryzoń z rodziny myszowatych przystosowany do życia na terenach pustynnych.

Hamster photo created by kuritafsheen77 – www.freepik.com

Myszoskoczek to czarujący, wesoły i aktywny w dzień gryzoń, a obserwowanie jego zachowań społecznych jest niezwykle ciekawym doświadczeniem dla opiekunów.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jak wygląda myszoskoczek

Myszoskoczek, suwak egipski, to niewielki gryzoń z rodziny myszowatych przystosowany do życia na terenach pustynnych.

Myszoskoczka w środowisku naturalnym najczęściej spotkać można w zachodniej i południowej Azji i północnej Afryce.

Myszoskoczek po angielsku to gerbile. Słowo to zostało zapożyczone od nazwy podrodziny innych gryzoni niespokrewnionych z myszoskoczkiem, a mianowicie od skoczków pustynnych. Podrodzina gerbile obejmuje ponad setkę gatunków małych ssaków.

Myszoskoczek osiąga wielkość od 15 do 30 cm, przy czym połowę tej długości stanowi ogon. Waga myszoskoczka to około 100-150 g w zależności od gatunku. W polskich domach najczęściej pojawia się myszoskoczek mongolski potocznie nazywany myszoskoczkiem domowym. Waży on 100 g i mierzy do 20 cm z ogonem. Umaszczenie najczęściej jest brązowo-czarne z białym brzuchem, włos zawsze jest gładko ułożony po ciele. Myszoskoczek pustynny ma ogon, który jest w pełni owłosiony. Tylne nogi są długie i umożliwiają gryzoniowi wysokie i dalekie skoki, co jest bardzo przydatne na gorących piaskach pustynnych.

W hodowli myszoskoczek może mieć rozmaite umaszczenia (aż 30 odmian) np. myszoskoczek czarny, brązowy, czerwony, rudy, złoty oraz kremowy.

Klatka dla myszoskoczka

Klatka dla myszoskoczka powinna być przede wszystkim kilkupiętrowa, a więc duża. Myszoskoczek to zwierzak bardzo aktywny i wymaga sporej przestrzeni do skoków i wspinaczki. Klatka dla myszoskoczków musi być wyposażona w poidło i stabilną miseczkę na pokarm. Klatka bądź terrarium dla myszoskoczka powinno stać w miejscu ciepłym, ale nie nadmiernie nasłonecznionym i zapewniać właściwą wentylację. Dno lokum musi być wyściełane dość grubą warstwą ściółki, by myszoskoczek mógł oddawać się kopaniu, które bardzo lubi. Ruchliwy gryzoń potrzebuje rozrywki. Zabawki dla myszoskoczka spożytkują jego energię i zapewnią rozrywkę, przykładem takiej zabawki jest kołowrotek o średnicy 20 cm, hamak z drabinką czy drewniany labirynt. Kołowrotek dla myszoskoczka musi mieć pełne ścianki bez żebrowań, aby jego ogon nie wplątał się w nie podczas biegu. Myszoskoczek w swoim domu musi mieć też schronienie w postaci domku. Myszoskoczek domowy, podobnie jak jeż pigmejski oraz szynszyla chętnie zażywa kąpieli piaskowych, z tego powodu raz na 7 dni można na czas „mycia” wstawić basen ze specjalnym piaskiem kąpielowym.

Myszoskoczek cena

Ile kosztuje myszoskoczek? To jedno z podstawowych pytań, jakie zadaje sobie każdy, kto chciałby mieć myszoskoczka w domu. Myszoskoczek nie jest drogi, cena za jednego osobnika waha się między 15 a 25 zł. Myszoskoczka nie należy trzymać w samotności, to zwierzę stadne i powinno mieć kompana. Jeśli nie planujemy rozmnażać myszoskoczka w domu, warto wybrać minimum dwie samiczki.

Ile żyje myszoskoczek

Długość życia myszoskoczka to 3-4 lata. Myszoskoczek może chorować, ale jest z natury dość odpornym zwierzęciem. Choroby myszoskoczków najczęściej związane są z higieną otoczenia lub niewłaściwą opieką i żywieniem: grzybica, infekcje oczu i nosa, świerzbowiec, pchły, wszy, kleszcze, zaparcia i biegunki oraz przerost pazurów i zębów. Rzadziej myszoskoczek umiera na udar, padaczkę lub nowotwór gruczołów zapachowych. To, ile żyje myszoskoczek w dużej mierze zależy od opiekuna, zadbany myszoskoczek powinien przeżyć 4 lata.

Co jedzą myszoskoczki

Żywienie myszoskoczka powinno opierać się na ziarnach zbóż: pszenica, owies, proso, żyto, siemię lniane. Dodatkiem do karmy mogą być suszone i świeże warzywa: brokuł, burak, cukinia, kalafior, kalarepa, marchew, ogórek, pietruszka, seler. Spośród ziół wybierz dla myszoskoczka tymotkę, rozmaryn, mniszka lekarskiego, nasiona szałwii, kopru, dzikiej róży i lucerny. Na przekąskę myszoskoczek chętnie zje jabłko, suszonego banana i bardzo sporadycznie można go poczęstować orzechami (zbyt tłuste i ciężkie do strawienia). Koniecznością w jadłospisie myszoskoczków są gałązki wierzby, leszczyny, brzozy lub drzew owocowych, niezbędne do ścierania zębów. W sklepach zoologicznych znajdziesz gotową karmę dla myszoskoczka. Bez obaw można podać myszoskoczkom odrobinę gotowanego bez przypraw kurczaka, indyka, krewetkę oraz larwy owadów.

Hodowla myszoskoczków nie jest trudna, prędzej czy później parka doczeka się młodych.

pixabay.com/images/id-6371592/

Myszoskoczek hodowla

Hodowla myszoskoczków nie jest trudna, prędzej czy później parka doczeka się młodych. Dojrzałość płciową myszoskoczek osiąga w  wieku 4. miesięcy. Rozpoczęcie godów między parką może sygnalizować tupanie osobnika. Tupanie może oznaczać też stres, tupaniem myszoskoczki informują też inne osobniki o zagrożeniu. Ciąża myszoskoczka trwa od 21. do 25. dni, ale nawet dzień po porodzie samica może ponownie kopulować z samcem, dlatego wskazane jest odizolowanie samca od matki. Miot myszoskoczków jest liczny, samica rodzi nawet 13 maluchów, ale standardem są siedmioraczki. Do 7. tygodnia życia małe myszoskoczki karmione są mlekiem matki. Samiec pozostawiony we wspólnej klatce uczestniczy w opiece nad młodymi (ogrzewanie, czyszczenie, sprowadzanie do gniazda), ale niesie ze sobą też ryzyko kolejnego zapłodnienia, o czym już wspomniano. Młode wraz z matką i innymi osobnikami w stadzie komunikują się kwileniem, szczebiotaniem i piszczeniem. Małe myszoskoczki rodzą się nagie, głuche i ślepe, ale już w wieku 17. dni otwierają oczy i zarastają sierścią. Matka od mleka odstawia młode w 4. tygodniu życia, ale do 6. tygodnia maluchy muszą pozostać z rodzicami (rozwój społeczny, emocjonalny i fizyczny). W wieku 8. tygodni myszoskoczki powinny być oddzielone od rodziców, by uniknąć konfliktów z dorosłymi.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Myszoskoczek – suwak mongolski – opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Myszoskoczek – suwak mongolski – opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Myszoskoczek to czarujący, wesoły i aktywny w dzień gryzoń, a obserwowanie jego zachowań społecznych jest niezwykle ciekawym doświadczeniem dla opiekunów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1708

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x