Reklama

Dzień Psa 2022

Facebook
Twitter

Dzień psa, to właściwa okazja do refleksji, że nie każdy pies trafił w swoim życiu na odpowiedzialnego opiekuna. Jest to szczególnie widoczne w czasie wakacji, kiedy psy zostają porzucane.

Spis treści - kliknij

Dzień psa – dlaczego potrzebujemy tego święta?

Mimo, że dla wielu z nas psy są częścią rodziny, to w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, które dla odpowiedzialnych opiekunów nie są do zrozumienia. Porzucenia, znęcanie czy przetrzymywanie psów w niehumanitarnych warunkach. Te wszystkie psie tragedie stały się przyczynami, dla których Dzień psa został ustanowiony w wielu krajach na świecie, a kolejne decydują się na jego ustanowienie.

Dzień psa jest nam potrzebny przede wszystkim, by zwrócić uwagę mediów, opinii publicznej i polityków, że w XXI wieku zwierzęta domowe nie są traktowane w godny sposób. Podczas Dnia Psa warto również pomyśleć, jaki wpływ na życie ludzi ma ich bliska relacja z psami.

Dzień psa przez cały rok

Tak naprawdę Dzień Psa trwa przez cały rok, wiedzą o tym opiekunowie, którzy traktują psy, jak równoprawnych członków rodzin.

Obecność psa w domu może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie domowników. Przebywanie z psem pomaga obniżyć ciśnienie krwi, spacery z psem, to codzienna i systematyczna dawka aktywności. Psy pracują dla ludzi jako przewodnicy, potrafią wyczuć zbliżający się atak epilepsji czy spadek cukru we krwi. Psy pracują również w służbach mundurowych. To również dla nich ustanowiono Dzień Psa.

Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa?

Międzynarodowy Dzień Psa został ustanowiony 26 sierpnia 2004 roku, przez 10-letnią Colleen Paige, która chciała w ten sposób zwrócić uwagę ludzi na trudną sytuację psów na całym świecie i zachęcić do adopcji. 10-letnia Colleen zaadoptowała 26 sierpnia 2004 roku psa „Sheltie” i to właśnie ten dzień stał się symbolicznie Dniem Psa w USA.  Niedługo później Dzień Psa ustanowiono w Polsce.

Kiedy jest Dzień Psa w Polsce?

Dzień Psa w Polsce ustanowiony został 1 lipca 2007 roku, dekadę po tym, jak przyjęto w Polsce Ustawę o ochronie zwierząt (21.08.1997 r.), a pomysłodawcą było czasopismo „Przyjaciel Pies”. Początek lata to czas, kiedy wiele psów trafia do schronisk, ponieważ stają się balastem dla nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy odrzucają członka swojej rodziny tylko dlatego, by wybrać się w spokoju na wakacje.

Dzień Psa w Polsce ma również na celu uhonorowanie wszystkich „najlepszych przyjaciół człowieka” jako istot bezinteresownie oddanych człowiekowi: psy domowe (pocieszyciele), psy pracujące w służbach ratunkowych oraz towarzysze osób niepełnosprawnych (ochroniarze, pomocnicy).

Dzień Psa – ciekawostki

  • Od 2021 roku Dzień Psa obchodzony jest również w Szwajcarii
  • W USA Dzień Psa, to Narodowy Dzień Psa
  • W Polsce i we Włoszech dzień Psa, to Międzynarodowy Dzień Psa

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o psach i kotach

Summary
Dzień Psa 2022 | Zoonews.pl
Article Name
Dzień Psa 2022 | Zoonews.pl
Description
Dzień psa, to właściwa okazja do refleksji, że nie każdy pies trafił w swoim życiu na odpowiedzialnego opiekuna. Jest to szczególnie widoczne w czasie wakacji, kiedy psy zostają porzucane.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1059

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x