Reklama

Dzień Kota 2022 - kiedy jest dzień kota?

Facebook
Twitter

Dzień Kota przypada na 17 lutego i to Włosi są jego pierwotnymi inicjatorami (od 1990 roku). W Polsce dzień kota obchodzimy od 2006 roku.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Dzień kota - kiedy powstał?

Dzień kota został wybrany przez włoskich kociarzy, z pomocą dziennikarki magazynu „Tuttogatto” Claudii Angeletti, która poprosiła ich o wskazanie najlepszego dnia na święto kota.

Wybór lutego nie był przypadkiem, to miesiąc zodiakalnego Wodnika, który, podobnie jak koty, jest symbolem niezależności i wolności.

Kiedy jest dzień kota?

Dzień Kota w naszym kraju obchodzony był pierwszy raz 19 lutego 2006 roku. Następnie datę przeniesiono na 17 lutego.

Głównymi celami tego święta jest przede wszystkim uwrażliwianie społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt, propagowanie i inicjowanie działań pomocowych na ich rzecz oraz podkreślenie znaczenia bytności kotów w życiu człowieka.

Obchody Dnia Kota szczególnie akcentowane są poprzez schroniska oraz organizacje prozwierzęce m.in. Fundację VIVA! Podczas celebracji tego święta wybierany jest m.in. zaszczytny tytuł Kociarza Roku w kilku kategoriach. Laureatem w roku 2008 był Prezydent RP Lech Kaczyński.

Mimo, że nazywamy ten dzień Światowym czy Międzynarodowym to dostrzec można, że jest to święto włosko-polskie, gdyż każdy wymieniony kraj obchodzi Święto Kota innego dnia…

 

Włochy: 17 lutego

Polska: 17 lutego

Japonia: 22 lutego

Rosja: 1 marca

Wielka Brytania: 8 sierpnia

Stany Zjednoczone: 29 października

Dzień kota - jak go uczcić?

Dzień kota to święto, które w kalendarzach kociarzy obchodzone jest każdego dnia w roku. Jeżeli jednak nie jesteś kociarzem, a chcesz zrobić coś dla kotów w dzień kota, to mamy dla Ciebie takie pomysły:

  • zanim nadejdzie dzień kota zadzwoń to pobliskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt i zapytaj, jakich produktów potrzebują dla swoich podopiecznych. Wspomóż kociaki raz, drugi, nie tylko od święta. Być może w przyszłości jakiś kot się Tobie odwdzięczy,
  • luty to czas, kiedy w Polsce temperatury nie rozpieszczają dziko żyjących kotów, pamięta oo tym o pomóż koto przetrwać zimę. Jak możesz to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik

Poznaj inne ciekawostki o psach i kotach

Summary
Dzień Kota 2022 - kiedy jest dzień kota? | Zoonews.pl
Article Name
Dzień Kota 2022 - kiedy jest dzień kota? | Zoonews.pl
Description
Dzień Kota przypada na 17 lutego i to Włosi są jego pierwotnymi inicjatorami (od 1990 roku). W Polsce dzień kota obchodzimy od 2006 roku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1210

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x