Reklama
Reklama

Malutkie koty – TOP 10 ras małych kotków

Facebook
Twitter
TOP 10 ras małych kotków

pixabay.com/images/id-2641211/

Małe jest piękne, a malutkie kotki nie dość, że są małe, to jeszcze słodkie. Poznaj 10 ras najmniejszych kotów, które jako dorosłe koty nie waż więcej niż 3-4 kg.

Spis treści - kliknij strzałkę

Malutkie koty - devon rex

Malutkie koty - devon rex

pixabay.com/images/id-7396932/

Devon rexy to malutkie koty, które nie zostały zminiaturyzowane, lecz rodzą się małe. Poszukując małego kota lepiej wybrać kotkę, bo to właśnie ona jest mniejsza. Samica devon rexa waży od 2 do 3 kg.

Devon rexy to malutkie koty uwielbiające brylować w towarzystwie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Towarzyska natura tych kotów sprawia, że nie znoszą być ignorowane, zwłaszcza przez wybranego opiekuna. Te ciekawskie małe koty są niezwykle ruchliwe, przez co ignorowanie ich potrzeb niestety może skończyć się zniszczeniami w domu.

Malutkie koty - kot singapurski

Kot singapurski to rasa kotów wywodząca się z Singapuru, lecz najprężniej rozwijana w USA i Wielkiej Brytanii.
Straits Singapuras, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Kot singapurski również należy do grona najmniejszych ras kotów powstałych naturalnie. W przypadku tej rasy również warto wybrać kotkę – waży ona od 2,5 do maksymalnie 3 kg.

Koty singapurskie to malutkie koty o bardzo kreatywnym umyśle. Uwielbiają zabawy dosłownie wszystkim, co się do tego nadaje i tylko po jej odpowiedniej dawce udaadzą się na odpoczynek. Malutkie koty jak można zauważyć nie mają małych potrzeb, wręcz przeciwnie. Wobec obcych małe koty singapurskie nie są tak otwarte, jak devony, ale właściwie traktowane dogadają się z dziećmi oraz zwierzętami.

Szukasz nowej karmy dla swojego kota?

Reklama

Malutkie koty - amerykański curl

Amerykański curl to bardzo młoda rasa kotów, której historia rozpoczęła się w 1981 roku w USA w Kalifornii.

pixabay.com/images/id-4888703/

Na podium nie mogło zabraknąć malutkich kotów rasy amerykański curl. Tutaj także bez zaskoczenia dla przyszłych opiekunów – lepiej wybrać kotkę, która jak poprzednie rasy jest mniejsza niż kocur. Samica kota amerykańskiego curl osiąga wagę między 2,5 a 3 kg.

Te malutkie koty charakterologicznie przypominają przyjacielskie labradory i taką właśnie mają naturę. Amerykański curl jest łagodny, inteligentny, kochający ludzi, otwarty na nowe znajomości i chętnie eksploruje otoczenie w domu i poza nim. Rasa tych kotów jest zaborcza wobec opiekuna, lecz nawet wielkie uczucie nie powstrzymuje ich od samotnych wycieczek eksploracyjnych poza dom.

Malutkie koty - munchkin

Munchkin – cena, zdrowie, hodowla

Autorstwa Tasy Hong – https://pixabay.com/photo-2227906/ archive copy, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59163240

Munchkin to niezwykły mały kot. Podobnie, jak w przypadku poprzednich ras kotów, tak i tutaj mniejsze są samice, które jako dorosłe kotki ważą zaledwie 2,5-3 kg.

Te malutkie koty lubią spacery na smyczy i szybko się tego uczą. Poza tym są bardzo wylewne emocjonalnie, kochają wszystkich domowników po równo. Krótkonożny munchkin jest uparciuchem. Jeśli munchkin ma problem z realizacją swojego celu, to będzie tak długo drążył, aż opiekun mu pomoże w jego realizacji. Munchkin może żyć jako towarzysz innych zwierząt domowych.

Malutkie koty - kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski cena

pixabay.com/images/id-3666983/

Następny mały kot to niebieska piękność – kot rosyjski niebieski. Mniejsza oczywiście jest kotka, która dorasta do 3 kg.

Malutkie koty o szmaragdowych oczach urzekają nie tylko spojrzeniem, ale i usposobieniem. Nie są to koty nadaktywne, choć oczywiście lubią ruch i wyzwania intelektualne, ale są dość spokojne, jak na urodzonych myśliwych. Wobec obcych są zdystansowane, by nabrać zaufania, potrzebują czasu, podobnie dzieje się względem innych czworonożnych mieszkańców domu.

Malutkie koty - kot syjamski

Kot syjamski cena

Zdjęcie autorstwa Honye Sanges z Pexels: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kotek-kot-niebieskie-oczy-fotografia-zwierzecia-4383733/

Klasyfikację zamykają malutkie koty rasy syjamskiej. Samice kotów syjamskich osiągają wagę między 2,5 a 3,5 kg.

Rasę przez całe życie rozpiera energia, którą trzeba rozładowywać codziennie. Z tego powodu dobrze, by za towarzysza miały równie energicznego czworonoga. Samotność i nuda zdecydowanie im nie służą. Syjamy, choć są malutkimi kotami to przez ich nachalność, potrzebę bycia w centrum uwagi i wydawane głośne dźwięki nie sposób ich nie zauważyć.

Malutkie koty - kot birmański

Kot birmański charakter

pixabay.com/images/id-2939627/

Kot birmański jest kotem średniej wielkości, ale chcąc nabyć kota małego, warto rozejrzeć się za kotkami. Waga kotki birmańskiej może wahać się od 2 do 4 kg i trzeba to wziąć pod uwagę, gdy oczekujemy kota o istotnie mniejszych gabarytach.

Malutkie koty birmańskie są delikatne, cechuje je spokój, choć nie brak im chęci do zabawy i myszkowania po domu. Koty te źle znoszą samotność, a długie godziny bez opiekuna musi wypełnić drugi birmański kot i plac zabaw do wspólnej aktywności fizycznej i umysłowej. Kot birmański nie nadaje się na kota wychodzącego, gdyż nie boi się ludzi i przez to naraża się na niebezpieczeństwo.

Szukasz nowej karmy dla swojego kota?

Reklama

Malutkie koty - kot korat

Kot korat – cena, zdrowie, hodowla

Photo by Marko Ganzaro on Unsplash

Kot korat także jest kotem średniej wielkości, lecz kotka tej rasy może konkurować z malutkimi kotami. Samica korata może ważyć od 2 do 4 kg.

Kot korat potrzebuje spokojnego domu, bez nadmiernej wrzawy i hałasu. Jest czułym i oddanym towarzyszem, nawet gdy zostaje na jakiś czas sam, jest w stanie zająć się sobą i nie niszczy otoczenia. Malutkie koty koraty chętnie zamieszkają razem w domu z zabezpieczonym balkonem lub wolierą zewnętrzną. To okno na świat, z którego bardzo chętnie skorzystają.

Malutkie koty - peterbald

Peterbald - kot rasy sfinks peterburski – opis rasy

By Artourp – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5290493

Kolejne średniej wielkości koty to peterbaldy. Dla miłośników małych kotów polecane są kotki, które tak jak poprzedniczki mogą osiągnąć wagę od 2 do 4 kg.

Sfinksy petersburskie absolutnie nie są leniuchami. Z zamiłowaniem oddają się zabawie z dorosłymi i starszymi dziećmi. Niestety brak stymulacji może zainspirować te malutkie koty do samotnych wycieczek poza bezpieczny dom. Jeśli peterbaldy się nudzą, zapewne będzie je słychać, gdyż właśnie głosem domagają się należytej im uwagi. Sfinks petersburski powinien mieszkać ze zwierzęciem o podobnych preferencjach ruchowych. Te malutkie koty są łagodnymi pieszczochami, o wesołym usposobieniu, wysokiej inteligencji i równie wysokich wymaganiach, dotyczących poziomu aktywności.

Malutkie koty - kot tonkijski

Kot tonkijski w zależności od renomy hodowli i linii hodowlanej może kosztować od 2,5 do 3 tysięcy złotych.

By Edenvane – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32353084

Ostatnimi kandydatkami, mieszczącymi się w statystykach małych rozmiarów są kotki tonkijskie. Koty tonkijskie także należą do kotów średniej wielkości, ale samice mogą osiągnąć masą miedzy 2 a 4 kg.

Malutkie koty tonkijskie są bardzo czułe i wysoce cenią sobie bliskość z człowiekiem. Przez ten fakt są też bardzo ufne i jeśli wychodzą na dwór, to musi się to odbywać pod nadzorem opiekuna, bo mogą nagle go zmienić. Bliskie relacje budowane są z człowiekiem podczas nauki i zabawy, na które koniecznie trzeba dysponować dla nich czasem.

 

Klasyfikację można uzupełnić o koty balijskie, angory tureckie i koty rasy orientalnej krótkowłosej. Koty balijskie osiągają masę między 2,5 a 4,5 kg, a angory tureckie obu płci oraz kotki kota orientalnego krótkowłosego mogą ważyć od 2 do 5 kg. Niestety jak już wspomniano na początku, wagi dorosłych kotów nie da się dokładnie przewidzieć.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Malutkie koty – TOP 10 ras małych kotków | Zoonews.pl
Article Name
Malutkie koty – TOP 10 ras małych kotków | Zoonews.pl
Description
Małe jest piękne, a malutkie kotki nie dość, że są małe, to jeszcze słodkie. Poznaj 10 ras najmniejszych kotów, które jako dorosłe koty nie waż więcej niż 3-4 kg.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 239

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x