Reklama
Reklama

Małe pieski które nie rosną – TOP 17 ras małych piesków

Facebook
Twitter
TOP 17 ras małych piesków

pixabay.com/images/id-2900362/

Małe pieski, które nie rosną mogą być doskonałymi kompanami dla rodzin i osób starszych, które zamieszkują zarówno małe miejskie mieszkania, jak i duże domostwa.

Spis treści - kliknij strzałkę

Małe pieski które nie rosną – co warto o nich wiedzieć

Małe rasy psów mają specyficzne wymagania z uwagi na anatomiczną budowę swoich ciał.

Małe szczęki piesków tych ras powodują, że karma powinna mieć małe krokiety. Dzięki temu małe pieski będą mogły prawidłowo pobrać pokarm oraz go rozdrobnić.

Psy ras małych i miniaturowych mają niekiedy problemy z układem trawiennym – niektóre psy mają problemy z zaparciami np. mopsy. Z tego względu karma dla małych piesków powinna zawierać odpowiednią ilość włókna pokarmowego oraz probiotyki.

Niektóre małe psy z uwagi na bardzo dużą miniaturyzację mogą wykazywać problemy zdrowotne:

 • zapadnięcie tchawicy,
 • endokardioza,
 • hipoglikemia,
 • zwichnięcie rzepki,
 • choroba Legga-Calvego-Perthesa,
 • syndrom brachycefaliczny,

 

dlatego warto przynajmniej raz do roku wybrać się ze swoim małym pieskie na kontrolne badania do lekarza weterynarii.

Jak długo żyją malutkie psy?

Wiek psa jest cechą osobniczą, jednak małe pieski żyją zwykle dłużej od psów dużych ras:

 • maltańczyki żyją średnio 15-20 lat,
 • jack russell terrier żyje średnio 14-16 lat,

 

dla porównania:

 • dog niemiecki żyje średnio 8-10 lat,
 • berneński pies pasterski żyje średnio 7-9 lat.

Szukasz karmy dla swojego małego pieska?

Reklama

Małe psy – popularne mity

W obiegowej opinii istnieje wiele przekonań – mitów, które bardzo często nie mają pokrycia w rzeczywistości. Wielu właścicieli małych piesków mogłoby poddać pod wątpliwość przynajmniej kilka z takich poglądów:

 • Małe psy potrzebują mniej ruchu – małe psy są niekiedy bardziej aktywne od psów ras dużych czy olbrzymich. Dobrym przykładem jest Jack Russell Terrier, który jest małą, ale bardzo aktywną rasą psów. W tym względzie takie uogólnienie to z całą pewnością mit.

 

 • Małe psy – łatwiejsza pielęgnacja – choć mały piesek to mniejsza powierzchnia ciała do pielęgnacji wcale nie oznacza to, że będzie łatwiejszy w pielęgnacji. Wszystko zależy od długości włosa, obecności bądź braku podszerstka oraz przeznaczenia psa. Opiekunowie wystawowych papillonów z całą pewnością nie mają łatwo.

 

 • Małe psy mają słodkie charaktery – charakter psa nie zależy od jego wielkości, a od przeznaczenia – celu w jakim rasa została wyhodowana. Małe rasy psów również bywają uparte.

Imiona dla małych psów

Jakie powinno być imię dla małego psa?

 • dźwięczne
 • krótkie
 • inne niż używane komendy
 • łatwe do zdrobnienia

Najpopularniejsze imiona dla małych piesków – dla psa

Dżak, Lolek, Gucio, Timon, Piksel, Elwis, Leo, Budyń, Haker, Keks, Bazyl, Karmel, Piorun, Gizmo, Ciapek.

Najpopularniejsze imiona dla małych piesków – dla suczki

Mija, Luna, Dejzi, Barbi, Nela, Bambi, Bella, Roxi, Fifi, Lusi, Czika, Pixi, Fiona, Mika, Koka, Kropka, Aki, Lili.

Rasy psów, które nie rosną. Jakiego małego pieska wybrać?

Rozmiar psa nie powinien być decydującym czynnikiem, który warunkuje jego zakup. Malutka rasa psa potrzebuje tak naprawdę tego samego, co większe rasy. Choć małe pieski nie rosną duże to ich wymagania emocjonalne, społeczne czy ruchowe mogą być porównywalne do większych ras psów. Dodając do tego ich hałaśliwą naturę, może okazać się, że małe psy staną się dużym wyzwaniem wychowawczym.

Jeśli przyszli opiekunowie wybierają pierwszego psa to, warto zwrócić uwagę na to, że duże rasy nie zawsze mają oficjalnie uznany odpowiednik w wersji mini. Dlatego, aby nie dać się zwieść, warto poznać rasy psów, które nie rosną zbyt duże po osiągnięciu pełnej dojrzałości, a nie są wynikiem zaniedbań pseudohodowców.

Małe pieski, które nie rosną – chihuahua

Charakter psa rasy chihuahua

Photo by Herbert Goetsch on Unsplash

Pierwszym małym pieskiem, który nie rośnie, jest chihuahua. Nie dość, że jest niewielkich rozmiarów, to przyszły opiekun ma też możliwość wybierać w odmianie włosa oraz kolorach okrywy. Mały chihuahua ma jednak charakter, którym mógłby obdzielić kilka psów. To pies żywiołowy, lubiący zabawę, naukę i kontakty z innymi psami, ale bywa też uparty. Malutki piesek chętnie rozwija swoją awanturniczą postawę lub staje się przesadnie zlękniony, jeśli opiekun jest wobec niego zbyt pobłażliwy czy otacza go parasolem ochronnym, którego nie zawsze pies potrzebuje. Chihuahua kocha bardzo mocno, niestety może przez mocne uzależnienie od opiekuna cierpieć na lęk separacyjny. Rasa ta osiąga wagę ostateczną miedzy 1,5 a 3 kg.

Małe pieski, które nie rosną – grzywacz chiński

Grzywacz chiński – cena, hodowla

pixabay.com/images/id-5610059/

Nieco większym, ale nadal małym pieskiem, który nie rośnie przesadnie duży, jest grzywacz chiński. Grzywacz jest psem o bardzo charakterystycznym wyglądzie albo pokryty jest delikatnym włosem, albo ma włosy tylko na głowie, łapach i ogonie. Malutkie psy tej rasy nadrabiają jednak żywiołowym charakterem. To urocze, czułe i mądre psy. Choć także pies tej rasy silnie związuje się z opiekunem i może przez to cierpieć z powodu rozłąki, to łatwo poddaje się nauce i można go przygotować na chwile samotności. Grzywacz chiński doskonale dogada się z innymi psami czy kotami, dlatego poleca się go do domów wielopokoleniowych z innymi zwierzętami. Chiński piesek waży od 3 do 5 kg.

Małe pieski, które nie rosną – yorkshire terrier

Yorkshire terrier | YORK | zakup, wyprawka, wychowanie

pixabay.com/images/id-410298/

Yorkshire terrier to jedna z najpopularniejszych malutkich ras psów w Polsce. Długowłosy york zyskał wielu fanów dzięki czułemu usposobieniu i radosnej aparycji. Ten mały piesek potrzebuje jednak sporej dawki aktywności, o którą zresztą sam będzie zabiegał u opiekuna. Yorkshire terrier jest psem szczekliwym, a staje się niezwykle uciążliwy, jeśli za długo pozostaje sam bądź gdy w jego domu pojawią się obcy. Yorki to także małe pieski, które nie rosną, lecz wielkości dodają sobie pewnością siebie, odwagą i pewną dozą niezależności, która jak najbardziej przystoi terierom. Z yorkshire terrierem trzeba pracować nieustannie, gdyż odstąpienie od zasad może zachęcić psa do zdominowania opiekuna. Mały terrier waży zaledwie 2-3 kg.

Małe pieski, które nie rosną – jamnik króliczy

Jamnik króliczy – cena, charakter, opis rasy

Photo by Carissa Weiser on Unsplash

Jamnik króliczy nie dość, że jest to najmniejsza odmiana jamnika, to występuje aż w trzech rodzajach szaty i czterech odmianach barwnych. To mały piesek, który nie rośnie już od po skończeniu 15 miesiąca życia. Jamnik króliczy to pies myśliwski i gończy, którego cechuje zrównoważony charakter, wytrwałość, zwinność i wierność. Choć jest małym pieskiem, to w zabawie nie ma sobie równych, jest zwinny, szybki i żywiołowy. Natura myśliwego nie pozwala na pobieżne zaspokajanie jego potrzeb fizycznych i psychicznych. Pies ten musi się zmęczyć węchowo na długich spacerach, bez tego jamnik stale będzie szukał pocieszania na samodzielnych wycieczkach poza dom. Ta malutka rasa psów osiąga masę między 3,4 a 4 kg.

Szukasz karmy dla swojego małego pieska?

Reklama

Karma sucha dla psa FOLK MINI

Małe pieski, które nie rosną – pudel toy

Pudel toy – mniejszy pudel miniaturowy

Background photo created by fanjianhua – www.freepik.com

Pudel toy, tak jak poprzednik jest najmniejszą odmianą w obrębie rasy. Piesek miniaturka może występować w dwóch odmianach włosa oraz w pięciu odmianach barwnych. Pudel toy to mały piesek o dużym temperamencie. Energia wręcz go rozpiera, lecz przez traktowanie go jako pieska kanapowego, rzadko kiedy wykorzystuje się jego potencjał treningowy. Pudel jest psem bardzo mądrym, chętnie i szybko się uczy, jest lojalny, ale jego inteligencja sprawia też, że to on podporządkowuje sobie niedoświadczonego opiekuna, a nie odwrotnie. Brak linienia pozwala pudlowi toy zaskarbić sobie serca alergików. Pudle toy to małe pieski, które nie rosną po 9. miesiącu życia. Ich waga maksymalna to 3-4 kg.

Małe pieski, które nie rosną – pinczer małpi

Cena za pinczera małpiego wynosi ok. 4 tysiące złotych.

pixabay.com/images/id-1439386/

Pinczer małpi to kolejny mały piesek, który nie rośnie i zgodnie ze standardem rasy jest psem małym. Mały nie oznacza spokojny. Pinczer małpi to pies o silnym charakterze, niezależny, bardzo aktywny, ale także potrzebujący czasu w samotności, z dala od zgiełku i wrzawy domowej. Pinczer ma silny instynkt łowcy, dlatego znudzony długimi sesjami szkoleniowymi będzie chętnie wykorzystywał okazję do ucieczki. Najbliższych, którzy potrafili sobie go zjednać, chętnie obdarza uczuciami, ale obcych trzyma na dystans. Malutkie psy takie jak pinczer małpi z łatwością wykorzystują swój urok osobisty, by unikać przestrzegania zasad, dlatego zaleca się, aby jego opiekunem była osoba konsekwentna i stanowcza. Pinczer małpi waży od 4 do 6 kg.

Małe pieski, które nie rosną – pinczer miniaturowy

Pinczer – miniaturowy, średni, a może doberman?

pixabay.com/images/id-4457095/

Pinczer miniaturowy to jak najbardziej pies miniaturka, ale… dobermana. Ratlerek, bo tak inaczej się go nazywa to pies jednego pana. Kocha wszystkich, ale słucha tylko swojego opiekuna. Mały ratlerek to przyjazny, wesoły, aktywny towarzysz rodzin. Jednak jest też psem upartym, niezależnym i zazdrosnym. Pozbawiony uwagi opiekuna lub znudzony, staje się głośny i budzi się w nim niszczycielska natura. Pinczer miniaturowy powinien zostać jedynakiem, gdyż źle toleruje konkurowanie o względy opiekuna. Pinczer nie powinien być chroniony na rękach opiekuna przed kontaktem z innymi psami, wręcz przeciwnie, trzeba pozwolić  mu na budowanie przyjacielskich relacji z innymi psami, by nie stał się on psem konfliktowym. Ratlerki, czyli małe pieski, które nie rosną osiągają wagę między 4 a 6 kg.

Małe pieski, które nie rosną – szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy | pomeranian | hodowla, szczeniaki, wychowanie

Image by Racool_studio on Freepik

Pomeranian, bo tak nazywany jest też szpic miniaturowy jest psem radosnym, serdecznym i życzliwym, uwielbia kontakt z człowiekiem i innymi psami. Niewielki wzrost nie deklasuje go jako psa stróżującego, pozostaje czujny i może pełnić funkcje psa alarmującego. Ten malutki pies zawsze ma swoje zdanie, choć nie jest bezwzględnym uparciuchem to potrafi negocjować z opiekunem. Szpic miniaturowy znajdzie się wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Jego ciekawska i beztroska natura nie zawsze mu sprzyja. Dla bezpieczeństwa tego wesołka zabawy należy organizować z psami o podobnych gabarytach. Tak jak większość wymienionych już małych piesków, które nie rosną jest szczekliwy i słabo radzi sobie z samotnym zostawaniem w domu. Pomeranian waży zaledwie 2-3 kg.

Małe pieski, które nie rosną – shih tzu

Shih tzu na trawie

pixabay.com/images/id-7570006/

Shih tzu to długowłosy piesek, występujący w czterech odmianach ubarwienia. Ten malutki piesek jest samodzielny, jeśli wymaga tego sytuacja, lecz jeśli ma towarzystwo, to zwyczajnie nie chce bawić się sam. Shih tzu jest psem lojalnym, przyjaznym, lubiącym pieszczoty i leniuchowanie na kanapie. Nie znaczy to, że nie lubi się bawić, przyjazne relacje zawiązuje z całą rodziną właśnie podczas wspólnej aktywności czy nauce. Piesek uczy się szybko i chętnie, lecz sprytnie potrafi też unikać nauki. Jest bystry i zawsze wie jak sprawić, by opiekun nie wymagał od niego zbyt wiele. Shih tzu to idealny towarzysz na całe życie, mały piesek, który nie rośnie zbyt duży i dopasowujący się do umiarkowanego trybu życia rodziny. To pies mały, ale nie może być zbyt mały, wzorzec określa minimalną wagę 4,5 kg.

Małe pieski, które nie rosną – szpic japoński

Szpic japoński to rasa psów, która najprawdopodobniej pochodzi od białego, niemieckiego szpica, który zawędrował do kraju kwitnącej wiśni w 1920 roku.

pixabay.com/images/id-5735829/

Szpic japoński to przeuroczy mały biały piesek. Uwielbia zabawy, ale tylko z najbliższą rodziną. Podczas biegów za piłką jest niezmordowany i szybki, ale nie należy pozwalać mu na przesadny wysiłek zwłaszcza latem. Psie sporty zupełnie nie są dla niego, spacery i wspólna zabawa jest dla niego wystarczająca. Niedobór stymulacji fizycznej czy psychicznej może skutkować niszczycielstwem oraz nadmierną szczekliwością. Szpic japoński jest skory do pracy z człowiekiem, jest bystry i spryty. Niewłaściwie zsocjalizowane pieski miniaturki stają się przewrażliwione i bojaźliwie. Szpic japoński waży od 6 do 8 kg.

Małe pieski, które nie rosną – lwi piesek

Lwi piesek lowhen

pixabay.com/images/id-1330537/

Dostojny wygląd lwiego pieska nie idzie w parze z lwią naturą. Te małe pieski są wesołe, towarzyskie, skore do każdej aktywności i bardzo cenią sobie pieszczoty. Lowhen jest bardzo pojętnym uczniem a jego szkolenie jest przyjemnością, jeśli tylko przebiega z użyciem metod pozytywnych. Człowiek jest dla niego bardzo ważny, nie jest zatem ani uparty, ani niezależny. Tak jak większość małych piesków, które nie rosną z trudem radzi sobie z samotnością, a izolacja od bliskich może skończyć się depresją. Do wieku podeszłego lwi piesek zachowuje młodzieńczą żywiołowość. Pieski te ważą średnio około 6 kg.

Małe pieski, które nie rosną – schipperke

Cena schipperke waha się między 3,5 a 4 tysięcy złotych, wszystko zależy od płci i linii hodowlanej.

By Svenska Mässan from Sweden – SCHIPPERKE, Faksimil Turbo Pure, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47878925

Schipperke to rasa owczarków, bardzo często mylona ze szpicem. To niewielki, ale silny pies pasterski, który występuje wyłącznie w jednolitej czarnej maści. To mały pies tryskający energią, niezmordowany, bez przerwy czymś zajęty. Schipperke alarmuje najbliższych przenikliwym szczekaniem i mimo rozmiaru potrafi odstraszyć każdego, kto ma zamiar zbliżyć się do terytorium psa. Względem rodziny i dzieci jest to pies łagodny, wobec obcych nieufny. Schipperke to małe pieski, które nie rosną, ich idealna waga waha się między 4 a 7 kg.

Małe pieski, które nie rosną – maltańczyk

Maltańczyk - hodowla, szczeniaki, wychowanie

pixabay.com/images/id-1037702/

Maltańczyk to kolejny biały, mały piesek, który nie rośnie zbyt duży. Maltańczyki są bardzo czujne, każdy hałas traktują bardzo poważnie i najczęściej hałasują na równi z nim. Brak zajęcia na czas nieobecności opiekuna aktywizuje kreatywne pomysły maltańczyka. To pies uważny, szybko uczy się komend i sztuczek, więc nie sprawi problemów wychowawczych nawet laikom. Maltańczyk jest psem kruchym fizycznie i psychicznie, dlatego trzeba na niego uważać. To piesek wymagający atencji i pozytywnych uczuć, bez tego popada w apatię, a radosne usposobienie szybko gaśnie. Maltańczyki to pieski ważące w granicach od 3 do 4 kg.

Małe pieski, które nie rosną – mops

Pies Mops | mopsik | hodowla, szczeniaki, wychowanie

Image by master1305 on Freepik

Mops to kwadratowy piesek o wielkim uroku osobistym. Mopsiki występują w czterech odmianach umaszczenia, o krótkim włosie. Pieski te są wesołe i żywe, jednak ich energiczność pikuje w dół wraz z wiekiem. Z czasem mopsy zmieniają się w dostojnych towarzyszy rodzin, pozytywnie usposobionych wobec innych zwierząt, łagodnych i nienachalnych przyjaciół. Mopsy nie są sportowcami, lubią spacery i umiarkowany ruch. Są to pieski inteligentne, a ich mądrość skupia się na tym, by to opiekun chciał się podporządkować. To bardzo rodzinne małe pieski, które nie rosną wszerz, gdy zadba się o ich dietę i powstrzyma od dodatkowych poczęstunków „za piękne oczy”. Mopsik waży od 6 do 8 kg.

Małe pieski, które nie rosną – bichon frisé

Bichon frise – charakter, zdrowie, cena

pixabay.com/images/id-857251/

Bichon frisé to figlarny i radosny piesek, którego nie sposób pominąć w klasyfikacji małych piesków, które nie rosną. Bichon występuje wyłącznie w białej maści i obok maltańczyka, hawańczyka i bolończyka jest psem ozdobnym i towarzyszącym. To piesek czuły i łagodny, uwielbiający towarzystwo człowieka. Bycie w centrum zainteresowania to jego najważniejsza misja. Żwawo reaguje na każdą możliwość zabawy i nauki, choć najchętniej jednak wybiera miejsce obok rodziny na kanapie. Niestety przez silne przywiązanie nie radzi sobie z samotnością i przedłużającymi się rozłąkami. Te małe psy osiągają masę od 4 do 7 kg.

Małe pieski, które nie rosną – jack russell terrier

Jack Russell Terrier - wychowanie, charakter, zdrowie, cena

pixabay.com/images/id-4238428/

Jack russell terrier to najbardziej aktywny pies pośród wszystkich małych piesków, które nie rosną. Jack to pies myśliwski, chętny do pracy, niezwykle wytrzymały i zwinny. Wszelkie zaniedbania wychowawcze sprawią, że stanie się trudny do okiełznania. Jego energia musi być właściwie spożytkowana na uprawianiu psich sportów i codziennej zabawie. Ten mały pies potrafi być bardzo szybki, ale nie przepada za bieganiem wyczynowym. Poza tym lubi zabawy z dziećmi, jest wobec nich przyjazny i odpowiada mu ich ruchliwość. Nie brakuje mu pewności siebie i odwagi, które z racji instynktu myśliwskiego są bardzo pożądane. Waga między 5 a 6 kg jest dla niego optymalna.

Małe pieski, które nie rosną – papillon

Słodkie pieski to także papillony, czyli maluchy o motylich uszach.

Zdjęcie autorstwa Blue Bird z Pexels

Papillon to pełen wdzięku piesek, który zachwyca elegancją w ruchu oraz pięknymi motylimi uszami. To piesek ozdobny o wesołym i żywym usposobieniu. Papillon lubi być w centrum uwagi, chętnie angażuje się w życie domowników, podążając za człowiekiem. Silnie zżywają się z rodziną i przez ten fakt może cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Jak większość małych piesków, które nie rosną jest psem szczekliwym. Bywa zazdrosny o atencję przenoszoną na innych, choć pozostaje pokojowo nastawiony do innych zwierząt w domu. Lubi dzieci i zabawy z nimi, jednak bez nadzoru dorosłego narażony jest na niebezpieczeństwo przypadkowych urazów. Papillony to pieski miniaturki, których waga zaczyna się od 1,5 kg a kończy na 5 kg.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki o psach

Summary
<time class="entry-date published" datetime="2023-01-01">Data publikacji: 1 stycznia 2023</time>
Article Name
<time class="entry-date published" datetime="2023-01-01">Data publikacji: 1 stycznia 2023</time>
Description
Małe pieski, które nie rosną mogą być doskonałymi kompanami dla rodzin i osób starszych, które zamieszkują zarówno małe miejskie mieszkania, jak i duże domostwa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 169

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x