Reklama

Lemur katta – czy lemur to małpa, czy lemur to kot?

Facebook
Twitter
Lemur katta – czy lemur to małpa, czy lemur to kot?

pixabay.com/images/id-1851671/

Lemur to małpiatka z Madagaskaru. Jest to gatunek endemiczny, który w naturze występuje tylko tam. Czy posiadanie lemura w domu jest legalne?

Spis treści - kliknij strzałkę

Lemur pochodzenie

Lemur to ssak naczelny z rodziny lemurowatych. Lemur został odkryty na Madagaskarze w XVIII wieku. Naturalnie lemury występują także na sąsiednich wyspach wchodzących w skład archipelagu Komorów. 

Lemury gatunki

Rodzina lemurowatych obejmuje następujące gatunki:

 • lemur katta (ring tailed lemur), najpopularniejszy gatunek lemura
 • maki lemur, występuje w kilku odmianach barwnych
 • prolemur szerokonosy, gatunek lemura krytycznie zagrożony wyginięciem
 • lemuria manguścia, gatunek celowo wprowadzony na Komory
 • lemur wari, występuje w dwóch odmianach barwnych rudej i czarno-białej, krytycznie zagrożony wymarciem
 • lemur mysi (mouse lemur) inaczej nazywany mikruskiem
 • lemur alaotrański, gatunek lemura umiejący pływać, krytycznie zagrożony wyginięciem
 • lemuria czarna (lemur czarny lub mokok czarny), narażona na wymarcie

Lemur katta - jak wygląda?

Lemur katta to drobna małpiatka z Madagaskaru o średnich rozmiarach. Waga dorosłego lemura katta dochodzi do 2,2 kg przy długości ciała między 40 a 45 cm. Ogon lemura jest dłuższy od ciała i mierzy 56-63 cm.

Cechą charakterystyczną lemura katta jest kontrastowo ubarwiony ogon w czarno-białe obrączki i duże, blisko osadzone oczy. Oczy lemura są żółto-pomarańczowe. Na czarno-białym ogonie pierścieni jest od 13 do 15. Całe ciało jest pokryte gęstym, puszystym szarym futrem. Kończyny tylne lemura są dłuższe niż przednie. Zręczne dłonie i stopy mają po 5 placów, jeden jest przeciwstawny, jak u naczelnych. Lemur wyposażony jest w podskórne gruczoły nadgarstkowe i odbytowe, które służą do znakowania rewiru, ustalaniu pozycji w stadzie oraz rozpoznawania członków grupy. Wśród lemurów brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Lemur katta - tryb życia

Lemur katta - tryb życia

pixabay.com/images/id-6954076/

Lemur katta to jedyny przedstawiciel gatunku, który prowadzi ziemny tryb życia. Za teren bytowania lemur obrał otwarte, skalne przestrzenie o skąpym zadrzewieniu. Na Madagaskarze lemury katta żyją na południu i południowo-zachodnim brzegu wyspy. W chwili zagrożenia nie oddalają się od drzew i jaskiń, gdzie ukrywają się przed drapieżnikami lub niepogodą. Lemury tworzą grupy rodzinne składające się od kilku do kilkunastu osobników. Lemury katta są zwierzętami aktywnymi za dnia.

Lemur cena

To, ile kosztuje lemur, zależne jest od gatunku, płci oraz legalności źródła, z którego pochodzi. Lemury są objęte Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem (CITES). Lemur na sprzedaż musi posiadać stosowne zezwolenie na przywóz/wywóz okazów CITES, w którym określa się celowość przywiezienia, ponownego wwiezienia lub wywiezienia gatunku. Aby zwierzę wwieźć do kraju UE, wymagane jest też świadectwo UE o legalnym wejściu w posiadanie danego zwierzęcia.

Lemur katta cena

Mały lemur na sprzedaż kosztuje za granicą od 4 tysięcy złotych. Najdroższe są wytresowane i oswojone lemury katta, ich koszt to co najmniej 10 tysięcy złotych za jednego osobnika. Pamiętać należy, że powinny one żyć co najmniej w grupie 3 osobników.

Lemur lori cena

Lemur lori, pochodzący od przemytników, to koszt 9 tysięcy złotych za granicą. Lemur lori sprowadzony do Polski będzie kosztował około 25 tysięcy złotych.

Uwaga! Nielegalny handel dzikim zwierzętami podlega karze pozbawienia wolności do 5 lat.

Co jedzą lemury?

Co jedzą lemury?

pixabay.com/images/id-3721332/

Sposób odżywiania się lemurów zależny jest od gatunku. Lemury zazwyczaj są roślinożerne. Lemur katta je owoce, liście i nasiona. Niektóre z lemurów jedzą też owady, świeże pędy, korzonki, miód, nektar oraz kwiaty. W zoo karmione są m.in.: owocami opuncji, figami, jajami, grzybami, jajami ptaków, jaszczurkami, stawonogami (wije).

Lemury katta – rozmnażanie

Między 18. a 24. miesiącem życia lemur osiąga dojrzałość płciową i może się rozmnażać. Zazwyczaj w stadzie to dominujący samiec zapładnia kilka samic. Ciąża u lemurów trwa około 130 dni, po tym czasie rodzą się małe lemury. Niestety nawet połowa nowo narodzonych lemurów nie przeżywa roku. Samica lemura rodzi 1-2 młode, które przez pół miesiąca podróżują wraz z matką, uczepione do jej brzucha. Gdy chwyt wzmacnia się, maluchy usadawiają się grzbiecie samicy. Po kolejnych 14. dniach powoli zdobywają samodzielność, poruszając się za matką i poszukując pokarmów stałych. Po osiągnięciu 6. miesięcy lemur zostaje odstawiany od pomocy samicy. Małymi lemurami opiekuje się nie tylko rodzicielka, ale i inne samice w stadzie. Stado lemurów jest bardzo zgodne, a jej przewodnikiem wbrew pozorom jest właśnie samica.

Ciekawostki o lemurach

 • Zwierzę podobne do lemura to lori. Lori to również ssak naczelny, ale z rodziny lorisowatych i podrzędu lemurowatych. W piśmiennictwie widnieje też jako lemur lori.
 • Kuzynka lemura” to najczęściej pojawiające się pytanie dotyczące lemurów w popularnych krzyżówkach i grach słownych. Jest nią oczywiście lemur lori.
 • Awahi wełnisty, znany także jako lemur wełnisty, również należy do podrzędu lemurowatych, tyle że rodziny indrisowatych. Identyczna sytuacja ma się z indrisem krótkoogonowym, który pojawia się także jako indri lemur.
 • Kigurumi lemur to kostium zwierzęcy, zazwyczaj jednoczęściowy dla dzieci lub dorosłych.
 • Lemur zwany Rollo to film opowiadający o próbie ratowania lokalnego zoo kosztem małych zwierzątek, jakie tam mieszkają.
 • Lemury lubią być drapane… czochranie lemura po ciałku sprawia im przyjemność, podczas której się odprężają.
 • Po łacinie słowo lemur oznacza ducha nocy lub ducha zmarłych.
 • Wyspa kochających lemurów to zbiór esejów Arkadego Fiedlera, opisujący życie mieszkańców Madagaskaru. Jednym z wątków są także przyjacielskie relacje, które autor zawiązał z udomowionymi lemurami.
 • Walki o hierarchie w stadzie lemurów polegają na aromatyzowaniu ogonów wydzieliną z gruczołów zapachowych i wymachiwaniem nimi przed konkurentami.
 • Lemur jako zwierzę domowe będzie się męczył. Stado lemurów zajmuje teren około 23 hektraów, są zwinie i przemierzają w ciągu dnia ponad 1 km terenu. Lemur jest wymagający pod kątem żywieniowym i wykazuje zachowania niszczycielskie oraz brudzi otoczenia. Jest drogi w utrzymaniu.
 • W ogrodach zoologicznych prowadzi się hodowlę zachowawczą gatunku lemurów, gdyż w naturze jest ich coraz mniej. W ciągu 25 lat z wyjściowej populacji lemurów zostało zaledwie 2%, czyli około 2,5 tysiąca osobników. W ogrodach zoologicznych żyje ich 2x więcej.

Lemur z Madagaskaru

Najpopularniejszymi lemurami katta są trzy lemury z Madagaskaru, pojawiające się w kilku bajkach DreamWorks. Lemur Mort, Julian i Maurice jako główni bohaterowie wystąpili w bajce pt. „Niech żyje król Julian”.

 • Król Julian, czyli największy z lemurów, w bajce przedstawia się jako król Julian XIII.
 • Lemur Mort, czyli słodki lemur z dużymi oczami, to niedoceniany i zdziecinniały poddany króla Juliana, pierwowzorem tego bohatera jest lemur mysi.
 • Największy lemur, a raczej najgrubszy z całej trójki jest Maurice. W bajce ukazany jako prawa ręka króla Juliana, rozsądny, lecz sceptyczny doradca względem szalonych pomysłów władcy. Pierwowzorem postaci jest nie lemur, lecz palczak madagaskarski.
Lemur z Madagaskaru

pixabay.com/images/id-3133038/

Pytania czytelników

Czy lemur jest małpą?

Nie. Lemur to małpiatka z Madagaskaru, ale podobnie jak małpy są ssakami naczelnym. Lemur nieco przypomina małpy ze względu na długie ręce, chwytne dłonie z przeciwstawnym palcem i długi ogon. Ogon jednak nie służy im do wspinaczki jak u małp, lecz pełni funkcje drogowskazu dla stada. Podczas poruszania się po ziemi ogon lemura sterczy wysoko.

Gdzie występują lemury?

Naturalnym środowiskiem lemurów jest czwarta co do wielkości wyspa świata Madagaskar.

Ile waży lemur?

W zależności od gatunku lemury ważą od 45 gramów (lemur mysi) do 3,9 kg (lemur wari).

Ile żyje lemur?

Lemur żyje od 15 do 19 lat. W ogrodach zoologicznych lemur katta dożywa nawet 25 lat. „Lemur domowy” z powodu stresu spowodowanego nielegalnym odłowem, transportem, brakiem towarzyszy czy odpowiednich warunków i opieki przeżywa zaledwie kilka miesięcy.

Czy lemur to endemit?

Tak, lemury to zwierzęta endemiczne, gdyż występują wyłącznie w jednym miejscu na świecie, poza tym środowiskiem nie są spotykane w naturze.

Czy można mieć w domu lemura?

Lemur w domu z pewnością nie pochodzi z legalnego źródła. Lemury w zależności od gatunku są zagrożone wyginięciem z powodu kłusownictwa, zmian klimatu oraz niszczenia ich naturalnego środowiska żerowania pod uprawy. Lemur w Polsce nie występuje, ale można go zobaczyć np. w Zoo Wrocław czy Borysewie.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Lemur katta – czy lemur to małpa, czy lemur to kot? | Zoonews.pl
Article Name
Lemur katta – czy lemur to małpa, czy lemur to kot? | Zoonews.pl
Description
Lemur to małpiatka z Madagaskaru. Jest to gatunek endemiczny, który w naturze występuje tylko tam. Czy posiadanie lemura w domu jest legalne?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 523

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KJ XIII
KJ XIII
1 miesiąc temu

Filmy madagaskar i serial Nieh żyje król Julian, nie są Disneya tylko Dreamworks

2
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x