Reklama
Reklama

Lekkostrawna dieta dla psa – dlaczego warto karmić nią psa

Facebook
Twitter
Kiedy stosować lekkostrawną dietę dla psa

Zdjęcie Alex Gruber on Unsplash

Twój pies ma biegunkę? Problemy z układem trawiennym mogą dotknąć każdego psa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak pomóc swojemu czworonogowi poprzez dietę.

Spis treści - kliknij

Kiedy stosować lekkostrawną dietę dla psa

Tymczasową lekkostrawną dietę dla psa stosujemy w sytuacjach wyjątkowych, kiedy nasz pies zmaga się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, gdy pies ma biegunkę, wymioty lub jest osłabiony np. po przebytej operacji i wymaga rekonwalescencji.

Zdarzają się także psy przewlekle chore, u których konieczne jest wprowadzenie karmy lekkostrawnej na stałe, aby dzięki niej polepszyć wyniki wprowadzonego leczenia, a tym samym pomóc psu wrócić do zdrowia. Taką długotrwałą dietę należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Lekkostrawną dietę u psa stosujemy także przy niedożywieniu lub otyłości – w pierwszym wypadku, aby poprzez łatwostrawny pokarm wspomóc wyniszczony organizm i doprowadzić psa do stanu, w którym będzie mógł przejść na dietę bardziej kaloryczną, w przypadku drugim – aby wspomóc proces odchudzania psa, bez obciążania układu pokarmowego bezwartościowymi wypełniaczami.

Warto także przemyśleć stosowanie diety lekkostrawnej u psich seniorów, które z biegiem lat mogą wykazywać problemy z uzębieniem lub dolegliwości trawienne.

Przy jakich schorzeniach stosować lekkostrawne jedzenie dla psa

  • niegroźne zatrucia pokarmowe, gdy pies ma biegunkę lub wymioty
  • przewlekłe choroby układu pokarmowego psa m.in. nowotwory, wrzody żołądka, zapalenie jelit
  • schorzenia psiej trzustki i wątroby
  • niedożywienie lub otyłość u psa

Na czym polega lekkostrawna dieta dla psa

Główne założenia diety lekkostrawnej dla psa to zmniejszenie ilości tłuszczu w podawanej karmie oraz zapewnienie większej ilości pełnowartościowego białka zwierzęcego. Ograniczona zawartość tłuszczu w podawanym pokarmie korzystnie wpływa na skrócenie czasu trawienia. Przekłada się to bezpośrednio na odciążenie układu pokarmowego (ponieważ okres zalegania trawionej treści w poszczególnych jego częściach jest zredukowany), a tym samym organizm psa ma więcej czasu na regenerację pomiędzy posiłkami.

Białko zwierzęce wchodzące w skład diety leczniczej powinno charakteryzować się wysoką jakością oraz niską zawartością tłuszczu – odpowiednim rodzajem będzie mięso z indyka, królika, ryby, cielęcina oraz kurczak. Poprzez termin „mięso” określa się mięso mięśniowe. Podroby również można wykorzystać w diecie, ale jako uzupełnienie mikro- i makroelementów, a nie jako podstawa posiłku. Dodatkowym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego mogą być jaja i biały ser.

Należy zwrócić uwagę, że ograniczenie ilości tłuszczu w diecie nie jest równoznaczne z jego całkowitym wyeliminowaniem, ponieważ w tłuszczu rozpuszczone są niezbędne dla zdrowia witaminy A, D, E i K. W olejach znajdują się także nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), których organizm psa nie potrafi sam wyprodukować, a więc konieczne jest ich dostarczenie z pokarmem. Dodatek odpowiedniego oleju roślinnego lub rybnego pokryje zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe, a także może poprawić smakowitość pokarmu.

Poszukujesz przysmaków idealnych dla psów z wrażliwym układem pokarmowym?

Reklama

Lekkostrawne karmy dla psów – czym się charakteryzują

Dieta lecznicza dla psa musi wnosić tyle samo składników odżywczych i energii, co dieta dla psa zdrowego. Różnica polega na składzie karmy – poszczególne składniki, jak wcześniej wspomniano, muszą być szybko trawione i nie obciążać układu pokarmowego. Ważna jest także konsystencja pokarmu – powinien być dobrze rozdrobniony, aby uniknąć połykania dużych kawałków przez psy łapczywie jedzące (lub u psów starszych przez braki w uzębieniu), co będzie powodowało dodatkowy balast. Dla psów pobierających w okresie chorobowym małe ilości wody, można przygotować pokarm bardziej rozwodniony.

Ważną informacją powinno być także to, iż karmę podajemy w temperaturze pokojowej i dzielimy na kilka mniejszych porcji podawanych w ciągu dnia, aby zmniejszyć jednorazowe przepełnienie żołądka oraz ułatwić trawienie.

Lekkostrawna karma dla psa powinna składać się w około 80% z białka zwierzęcego oraz 20% z warzyw, owoców i innych źródeł węglowodanów. Rodzaje białka zwierzęcego zostały wymienione wcześniej.

W przypadku domowego jedzenia dla psa dodać należy, że mięso najlepiej podawać gotowane – jest wtedy łatwiej przyswajalne. Źródłem węglowodanów w niewielkiej ilości może być ryż, najlepiej w postaci kleiku ryżowego lub rozgotowane ziemniaki w formie puree. Zarówno ryż, jak i ziemniaki mają działanie osłaniające na przewód pokarmowy oraz zapobiegające biegunkom.

Warzywa stosowane w diecie leczniczej psa to m.in.:

  • marchew,
  • pietruszka – korzeń,
  • dynia,
  • bataty (ugotowane).

 

Z owoców dla psa można podać tarte jabłko lub banana. Warzywa i owoce są źródłem błonnika pokarmowego, witamin oraz mikro- i makroelementów.

Przekąski dla psa na lekkostrawnej diecie

Przekąski dla psa należy wprowadzić do lekkostrawnej diety psa dopiero w momencie, kiedy stan układu pokarmowego unormuje się tzn. uporamy się z dolegliwościami trawiennymi oraz odchody wrócą do prawidłowej formy.

Stopniowo można wprowadzać przysmaki naturalne – na bazie niskotłuszczowego mięsa np. mięso z królika, filety z kaczki, żwacze wołowe. Warto zwrócić uwagę na dodatki w przysmakach tzw. superfoods, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na odżywienie naszego podopiecznego w trakcie rekonwalescencji.

W lekkostrawnej diecie psa unika się podawania kości, ponieważ są one zbyt dużym balastem dla układu pokarmowego oraz strawienie ich wymaga więcej czasu.

mgr inż. Marta Skrzypczak

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku Zootechnika - specjalność Żywienie Zwierząt. Prywatnie właścicielka golden retrievera Gingera.

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Lekkostrawna dieta dla psa – dlaczego warto karmić nią psa | Zoonews.pl
Article Name
Lekkostrawna dieta dla psa – dlaczego warto karmić nią psa | Zoonews.pl
Description
Twój pies ma biegunkę? Problemy z układem trawiennym mogą dotknąć każdego psa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak pomóc swojemu czworonogowi poprzez dietę.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1467

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x