Reklama
Reklama

Łabędzie – występowanie, gatunki, ciekawostki

Facebook
Twitter
Łabędzie – występowanie, gatunki, ciekawostki

pixabay.com/images/id-2107052/

Łabędzie to majestatyczne i największe latające ptaki w Polsce. Biały łabędź zyskał miano typowo polskiego ptaka i znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.

Spis treści - kliknij strzałkę

Łabędź systematyka

Łabędź to duży ptak z rodziny kaczkowatych z plemienia Cygnini. W obrębie rodziny wymienić należy 6 lub 7 gatunków, w zależności od autora. Rodzina łabędzi liczy 7 gatunków w przypadku włączenia do niej ptaka koskoroba – również z rodziny kaczkowatych.

Łabędzie – występowanie

Łabędź zamieszkuje Europę i Azję. Łabędzie najczęściej zasiedlają stojące zbiorniki śródlądowe z dużą ilością trzcin, tj. jeziora, stawy, torfianki, glinianki i starorzecza oraz wybrzeża mórz. Łabędzie występują także w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii, lecz zostały tam sztucznie wprowadzone.

Gatunki łabędzi

Rodzina tych ptaków liczy 7 gatunków:

 • Łabędź niemy
 • Łabędź krzykliwy
 • Łabędź czarnodzioby
 • Łabędź trąbiący
 • Czarny łabędź
 • Łabędź czarnoszyi
 • Koskoroba

 

Białe łabędzie są odmianą łabędzia niemego, który często nazywany jest łabędziem szarym. Szary łabędź do około 36. miesiąca życia ma szare pióra i szaroczerwony dziób.

Pisklę łabędzia niemego ma szary puch, a jeśli wystąpi mutacja, to małe łabędzie mają biały puch i cieliste łapy. Od dorosłego łabędzia niemego różnią się tym, że zachowują białe pióra na ciele i jasnoróżowe łapy oraz mają nieznacznie mniej nasycony kolorem dziób.

Jak wygląda łabędź niemy?

Łabędź niemy to jeden z najcięższych ptaków latających. Dorosły ptak jest biały, ale do 3. roku życia pozostaje umaszczony na szaro. Ciało łabędzia pokryte jest tysiącami piór, z czego najwięcej znajduje się na szyi, aż 80%. Łabędzia szyja jest długa, przybiera w spoczynku kształt litery „S”. Nogi łabędzia niemego są czarne, pokryte drobną tarczką rogową. Łabędź ma cztery palce, trzy długie i jeden krótki. Trzy przednie palce są złączone błoną pławną. Po okresie pierzenia się łabędzie nieme mogą jeszcze mieć szarą szyję, lotki i głowę. Na głowie dorosłego łabędzia występuje wyraźny pomarańczowy dziób, a u jego nasady czarna narośl, która powiększa się na okres godów. Czubek dziobu łabędzia jest czarny. Mały łabędź nie posiada narośli na dziobie.

Charakterystyka łabędzia niemego

 • Długość ciała: 150-170 cm
 • Długość skrzydła: 53-63 cm
 • Rozpiętość skrzydeł: 200-240 cm
 • Waga łabędzia: samica od 6 do 11 kg, samiec od około 8 do 14 kg. To ile waży łabędź, zależne jest od gatunku.
Łabędzie poruszają się pływając, latają lub chodząc.

pixabay.com/images/id-4013225/

Łabędzie – zachowanie

Łabędzie poruszają się pływając, latają lub chodząc. Na każdą tę czynność przybierają określoną pozę. Łabędzie płynąc, wyginają swe szyje esowato. Nogi łabędzi są doskonale przystosowane do pływania. Dla uzyskania pędu rozpościerają skrzydła tak, by nabrać w nie wiatru. Żaden dorosły łabędź nie nurkuje, lecz nie dlatego, że nie potrafi, tylko nie chce. Mały łabędź robi to dość często.

Raz w ciągu roku łabędzie przechodzą pierzenie. Podczas pierzenia łabędzie nie są w stanie latać, gdyż tracą wszystkie lotki. Na około 6 do 8 tygodni stają się nielotami. Latanie łabędzi również odbywa się na określonych zasadach. Do lotu łabędź wzbija się z wody i zawsze pod wiatr. Lądowanie w większości przypadków odbywa się na tafli wody. Co ciekawe łabędzie, dopiero gdy znajdą się w powietrzu, obierają odpowiedni kierunek. Lot łabędzia poprzedza długi rozbieg. Zdarza się, że łabędzie wzlatują z ziemi lub lodu, ale powierzchnia ta musi być płaska i na tyle rozległa, by łabędź mógł biec przez kilkadziesiąt metrów. Łabędzie wzlatują powoli, a średnia wysokość ich lotu to 50 metrów. Łabędzie w locie układają szyje jak gęsi i tak jak one porozumiewają się ze stadem gwizdaniem, chrząkaniem, parskaniem oraz syczeniem. Łabędzie na lądzie są dość ociężałe. Poruszają się powoli, kołysząc ciałem na boki. W chwili zagrożenia łabędzie bronią swojego terytorium, sycząc, rozkładając skrzydła i nimi trzepocząc, a także podskakują na obu nogach, co świadczy o gotowości do biegu. Atak łabędzia zawsze poprzedza ostrzegawcze syczenie i głowa wyciągnięta do tyłu.

Co jedzą łabędzie?

Łabędzie jedzą pokarm roślinny, który urozmaicany jest małżami, ślimakami i larwami owadów. Pokarm łabędzie pozyskują z dna zbiorników wodnych, które zasiedlają. Zanurzenie pod wodę odbywa się połowicznie. Kuper łabędzia wystaje wtedy ponad taflę wody, a długa szyja wraz z przednią częścią ciała pozostaje zanurzona. W ciągu doby łabędzie pozyskują do 10 kg roślin. Małe łabędzie karmione są przez samice częściowo rozkładającym się pokarmem roślinnym. 

Czym karmić łabędzie zimą?

Łabędzie zimą powinny być karmione otrębami zbożowymi, gotowanymi warzywami, takimi jak: marchewka, kapusta, ziemniaki, buraki oraz ziarnami kukurydzy. Pokarm łabędziom należy podawać z dala od wody, wyrzucają go na brzeg. Dieta młodych łabędzi bogata w chleb, który nie ma wartości odżywczych może sprzyjać wystąpieniu choroby „anielskich skrzydeł”.

Czy łabędzie odlatują na zimę?

Łabędzie zimą mogą odlatywać do cieplejszych krajów. Łabędzie nazywa się ptakami częściowo wędrownymi. Oznacza to, że łabędzie zimą mogą odlatywać do cieplejszych krajów, lecz nie zawsze to robią. Łabędzie zimują w Europie i na Bliskim Wchodzie (Arabia Saudyjska- rzadko, Egipt-rzadko, Irak, Iran, Izrael -rzadko, Palestyna, Jemen, Jordanię, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Liban, Omen, Syrię, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie). W naszym kraju łabędzie zimują na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i na niezamarzniętych zbiornikach w głębi lądu. Wylot łabędzi następuje od września do grudnia, a powroty od lutego do maja.

Łabędzie – rozmnażanie

Łabędzie dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat. W pary gniazdujące łabędzie łączą się na jesień. Toki, bo tak nazywają się gody łabędzie, polegają na swoistym tańcu. Taniec łabędzi polega na zanurzaniu przedniej części ciała jak do nurkowania po pokarm i wynurzeniu się, prostowaniu szyi i dociskaniu piersiami do drugiego łabędzia. Wiosną dwa łabędzie poszukują miejsca na gniazdo. Gniazdo łabędzia budowane jest przez samicę, materiał dostarcza samiec. Gniazdo pary zawsze jest pływające, bezpieczne zakamuflowane wśród trzcin. Samiec łabędzia pełni funkcje obrońcy, to on pilnuje gniazda i przepędza drapieżniki czy intruzów. Jaja łabędzie składają raz w roku, na przełomie kwietnia i maja. Podczas jednego lęgu na świat przychodzi od 6 do 9 piskląt, które wykluwają się z jaj po 35. dniach. Wysiadywaniem zajmują się oboje rodzice, lecz głównie robi to samica łabędzia. Pisklętami opiekują się już oboje. Pisklęta dość szybko nabierają umiejętności termoregulacji, chodzenia, biegania, pobierania pokarmu wskazanego przez rodziców, lecz nadal są przez nich wspierane. W wieku 5. miesięcy pisklę łabędzia potrafi wzbić się do lotu.

Łabędzie dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat.

pixabay.com/images/id-5192377/

Jak długo żyją łabędzie?

Łabędzie żyją średnio około 12 lat. Najstarszym łabędziem na świecie, był ptak znaleziony w 2010 roku w Danii, miał 40 lat. Poprzedni rekord należał do łabędzia, którego przebadano po śmierci w Szwecji, według danych z obrączki żył on ponad 28 lat.

Ciekawostki o łabędziach

 • Łabędzie są symbolem wierności. Łabędzie łączą się w pary niemal na całe życie. Rzadkością są pary, które się rozstają. Najczęstszą przyczyną poszukiwań nowego partnera jest właśnie śmierć.
 • Łabędź to symbol znajdujący się w logo firmy Swarovski produkującej biżuterię.
 • Najsłynniejszym baletem klasycznym z motywem tych ptaków jest Jezioro łabędzie. Balet opowiada o nieszczęśliwej miłości zaklętej w łabędzia dziewczyny Odetty i księcia Zygfryda. Muzykę skomponował Piotr Czajkowski w 1876 roku. Na podstawie Jeziora łabędziego postał film animowany dla dzieci pt. Księżniczka łabędzi.
 • Balet Jezioro Łabędzie jest tłem dla filmu Czarny Łabędź. Film Czarny łabędź to thriller psychologiczny o baletnicy Ninie występującej w sztuce. Obsesja bohaterki na punkcie ideału doprowadza ją do odnalezienia w sobie mrocznej strony, czego symbolem jest czarny łabędź.
 • Łabędzi śpiew to symbol odnoszący się do antycznych poetów, którzy wznoszą ostatni krzyk łabędzia jako synonim stworzenia ostatniego dzieła w życiu.
 • Ciasto łabędzi puch to popularny wypiek kokosowy na biszkopcie.
 • Łabędzie są też główny motywem baśni J.Ch. Andersena pt. Dzikie łabędzie, wydanej w 1838 roku. Baśń opowiada o księżniczce Elizie, która ratuje swych braci zamienionych w łabędzie. Urok rzuciła na braci zła macocha. Kolejną bajką o łabędziach jest Baśń o sześciu łabędziach braci Grimm. Ma ona podobną fabułę co baśń Dzikie Łabędzie.
 • Bestsellerem 2007 roku była książka Czarny Łabędź autorstwa Nicolasa Nassima. Czarny łabędź to termin stosowany przez ekonomistów oznacza nagłe i niemożliwe do przewidzenia zdarzenie. Książka traktuje właśnie o takich wydarzeniach i zjawiskach, nieoczekiwanych, które odciskają się piętnem na życiu ludzi.
 • Łabędzie z opon to coś dla fanów apcyklingu. Instrukcje jak zrobić łabędzia z opony samochodowej znajdziesz na youtube. Łabędzie z opon najczęściej znajdują zastosowanie jako kwietniki ogrodowe. Dla osób z zacięciem manualnym poleca się także wykonanie łabędzi z butelki plastikowej.
 • Łabędzie to także częsty motyw sztuki składania papieru – Łabędź z origami. Instrukcję jak zrobić łabędzia z papieru także znajdziesz na serwisie youtube. Dla mniej zręcznych rąk poleca się łabędzie z ręczników.
 • Odwieczną zagwozdką jest pisownia łabędź czy łabądź? Poprawny zapis to łabędź, łabędzie, łabędzi, łabędzia.
 • Mięso z łabędzia białego jest czarne. Po obróbce termicznej jest ciemnoczerwone, w smaku opisuje się je jako lekko dzikie, soczyste i chude.
 • Łabędź po angielsku to swan. Bohaterką sagi o wampirach Zmierzch jest Izabella Swan, którą w skrócie nazywają Bellą Swan, czyli pięknym łabędziem. Cała saga nawiązuje do przemiany bohaterki z nijakiej dziewczyny w piękną wampirzycę.
 • Sennik łabędź. Biały łabędź we śnie oznacza dobre życie. Czarny łabędź to znak, że czekają konsekwencje, za niemoralność jakiej się dopuściłeś. Latający łabędź we śnie to znak przypływu gotówki. Łabędź trzepoczący skrzydłami to oznaka braku bliskości i gorączkowego jej poszukiwania. Martwy łabędź to zapowiedź rychłego nieszczęścia w życiu prywatnym.
 • Gwiazdozbiór łabędzia to wyrazista konstelacja gwiazd nieba północnego. Konstelacja łabędzia w Polsce widziana jest od wiosny do jesieni.
 • Kryształowe łabędzie były bardzo popularnymi bibelotami w PRL-u.
 • Leda z łabędziem to najsłynniejszy obraz z motywem tego ptaka. Autorem obrazu jest Leonardo da Vinci, który nawiązuje do mitologii greckiej. Według mitu Zeus uwiódł Ledę pod postacią łabędzia.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Łabędzie – występowanie, gatunki, ciekawostki | Zoonews.pl
Article Name
Łabędzie – występowanie, gatunki, ciekawostki | Zoonews.pl
Description
Łabędzie to majestatyczne i największe latające ptaki w Polsce. Biały łabędź zyskał miano typowo polskiego ptaka i znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 540

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x