Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Królik angora – cena, hodowla, opieka

Facebook
Twitter
Królik angora znany jest w Anglii od przeszło 300 lat. W 1777 roku króliki te trafiły do Niemiec, gdzie stały się bardzo popularna.

pixabay.com/images/id-6962771/

Królik angorski to jedna ze starych ras królików, która w Europie hodowana jest już od ponad 300 lat. Króliki angorskie to dzisiaj coraz częściej zwierzęta domowe.

Spis treści - kliknij strzałkę

Królik angora – historia rasy

Pochodzenie królika angorskiego nie jest dokładnie znane. Prawdopodobnie króliki te pochodzą z rejonów Morza Czarnego bądź z Azji Mniejszej. Według niektórych, króliki te nie mają nic wspólnego z Turcją, a ich nazwa wzięła się od podobieństwa futra do okrywy np. kozy angorskiej.

Rasa ta znana jest w Europie od kilku stuleci i to właśnie europejscy hodowcy udoskonalili tę rasę.

Królik angora znany jest w Anglii od przeszło 300 lat. W 1777 roku króliki te trafiły do Niemiec, gdzie stały się bardzo popularna. Ze względu na walory wełny angorskiej w czasie II wojny światowej w armii niemieckiej utrzymywano ponad 25 tys. królików angorskich.

Królik angora – jak wygląda?

Królik angorski to rasa wyhodowana z uwagi na jej walory użytkowe. Angora to królik długowłosy średniej wielkości. Futro królika angory jest długie i miękkie. W przeszłości wełna angorska była wykorzystywana w przemyśle włókienniczym. Obecnie króliki angora są przede wszystkim zwierzętami do towarzystwa.

Królik angora obrasta sierścią stale przez cały rok, co powoduje, że króliki te powinny być strzyżone raz na trzy miesiące. W ciągu roku angora jest w stanie oddać nawet do 0,5 kg futra, a przy bardzo dobrym żywieniu nawet powyżej 1 kg.

Futro obrasta angorę równomiernie, z wyjątkiem pyszczka. Średnia długość futra na ciele królika angory wynosi od 8 do 15 cm, chociaż zdarzają się osobniki, u których futro dorasta nawet do 30 cm.

Królik angora występuje w dwóch odmianach: hodowlanej – bez pędzelków na uszach, nogach, czole i policzkach oraz z pędzelkami.

Królik angora – charakterystyka rasy

Królik angora – waga

Waga królika angorskiego wynosi od 3 do 4 kilogramów, jednak mogą zdarzyć się osobniki mniejsze, waga nie powinna być mniejsza niż 2,5 kg.  

Szata królika angorskiego

Futro królika angory jest jednowarstwowe, występuje gęsty i miękki podszerstek, ale bez włosa okrywowego. Z tego względu futro po zetknięciu z wodą nasiąka, jak gąbka.

Istniejące odmiany barwne:

  • Królik angora biały czerwonooki
  • Królik angora biały niebieskooki
  • Królik angora czarny
  • Królik angora niebieski
  • Królik angora marmurkowy
  • Królik angora hawana
  • Królik angora madagaskarowy

Przeczytaj również o tej rasie kórlików

Charakter królika angorskiego

Króliki angorskie to bardzo przyjazne zajęczaki o zrównoważonych charakterze, co powoduje, że nadają się jako zwierzęta towarzyszące, również do domu z dziećmi. Jak większość królików nie są zbyt odważne, potrzebują dużo ruchu i szybko się nudzą, dlatego dobrze jest zapewnić im do towarzystwa innego królika.

Ile żyje królik angora?

Królik angora może dożyć w odpowiednich warunkach domowych nawet do 10 lat.

Królik angora – cena

Cena królika angora z hodowli z rodowodem waha się od 300 do 600 zł.

Czym żywić królika angora?

Królik angora może być żywiony pokarmem granulowanym, pełnoporcjowym. Odpowiednia porcja siana i ziół może zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów trawiennych. Poza sianem trzeba dostarczać królikowi zdrewniałe gałązki drzew i krzewów, które wspierają ścieranie zębów.

Woda dla królika powinna być regularnie wymieniana i uzupełniana, czysta, z kranu lub źródlana butelkowana. Nigdy nie podajemy zajęczakowi wody gazowanej, mineralnej czy przegotowanej, gdyż może mu to poważnie zaszkodzić. Ilość pobieranej wody zależy od tego jaka dieta dominuje w danej porze roku, im więcej świeżej zielonki, tym mniej wody królik pobiera.

Królik angora – jak się nim opiekować?

Poza zapewnieniem królikowi właściwej diety należy również zadbać o jego pielęgnację. Królik angora powinien mieć przeczesywane futro każdego dnia, by uniknąć kołtunienia.

Króliki angorskie są wrażliwe na zmieniające się warunki, dlatego powinny żyć w zamkniętym pomieszczeniu, bez przeciągów, ale ze świeżym powietrzem.

Klatka dla angory powinna mieć dwie kondygnacje i minimum 80x60x55 cm.

Królik angora hodowla

Samica królika angora osiąga dojrzałość płciową w wieku 8 miesięcy, i może wydać potomstwo do czterech razy w ciągu roku. Mioty liczą zwykle od trzech do czterech młodych królika angorskiego.  Samice wykazują słabe cechy macierzyńskie, niską mleczność oraz niski procent zapłodnień – jest to charakterystyczne dla ras wełnistych. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 10 miesięcy.

Zbyt duża liczba miotów w ciągu roku może doprowadzić do narodzin nieprawidłowo rozwiniętych młodych. Optymalne jest krycie dwa razy w roku.

Królik angorski – ciekawostki

Królik angora miniaturka to mniejsza odmiana królika angorskiego. Waga królika miniaturki nie jest większa niż 1,2 kg.

Od 2002 roku królik angorski znajduje się na „Czerwonej Liście Zagrożonych Ras Zwierząt Domowych”.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki o królikach

Summary
Królik angora – cena, hodowla, opieka | Zoonews.pl
Article Name
Królik angora – cena, hodowla, opieka | Zoonews.pl
Description
Królik angorski to jedna ze starych ras królików, która w Europie hodowana jest już od ponad 300 lat. Króliki angorskie to dzisiaj coraz częściej zwierzęta domowe.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x