Reklama
Reklama

Koty dla alergików – TOP 10 ras kotów dla alergików

Facebook
Twitter
TOP 10 ras kotów dla alergików

pixabay.com/images/id-4686953/

Koty dla alergików, nazywane kotami hipoalergicznymi to zwierzęta, które mają alergizować mniej niż inne rasy. Czy istnieją koty, które nie uczulają?

Spis treści - kliknij strzałkę

Alergia na kota czy to powszechny problem?

Koty mieszkają w 60% domów w całej Europie i to właśnie koty, a nie inne ssaki domowe są przyczyną uczuleń w większości krajów europejskich. W Polsce uczulenie na koty wynosi średnio 13,5%. Badania epidemiologiczne wskazują, że nawet w regionach, gdzie hoduje się więcej psów, to koty uczulają częściej.

Uczulenie na kota może dotyczyć zarówno osób, które w swoim domu posiadają kota, jak i tych, którzy mieszkają bez zwierząt. Alergeny kota są 10 razy mniejsze niż alergen kurzu, przez co łączą się z większymi drobinami kurzu i razem z nimi rozprzestrzeniają się w powietrzu po całym domu, przylegając do wszystkich powierzchni, w tym ubrań i na obuwiu. To właśnie ludzka odzież jest głównym pośrednikiem w transmisji kocich alergenów, wszędzie tam, gdzie kotów tak naprawdę nie powinno być, np. w urzędach, kościołach czy szkołach.

Alergia na koty jest czynnikiem ryzyka rozwoju astmy, alergicznego nieżytu nosa czy kontaktowego i atopowego zapalenia skóry. Powszechność problemu alergii na koty spowodowała, że wiele hodowli rozpoczęło prace nad stworzeniem tzw. kotów antyalergicznych. Natomiast z medycznego punktu widzenia osobom uczulonym zaleca się raczej zredukowanie ekspozycji na alergeny kocie lub proponuje się odczulanie. Odczulanie na kota jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na astmę w wyniku pośredniej ekspozycji na kocie alergeny.

Szukasz karmy dla swojego kota?

Reklama

Uczulenie na kota z czego wynika?

Uczulenie na kota najczęściej zrzucane jest na sierść, lecz tak naprawdę alergizujące jest białko wytwarzane przez organizm zwierzęcia. Sierść i złuszczony naskórek jest tylko biernym przekaźnikiem alergenu produkowanego w gruczołach łojowych skóry, w ślinie, moczu, łzach i krwi. Do tej pory odkryto 8 alergenów:

  • Fel d 1 (sekretoglobina – uteroglobina), produkowany jest przez gruczoły ślinowe oraz łojowe i odpowiada za 60-90% reakcji na sierść kota, w tracie lizania przenoszony jest na skórę i sierść, a przez dotykanie kota na alergika
  • Fel d 2 (albumina osoczowa)
  • Fel d 3 (cystatyna)
  • Fel d 4 (lipokalina)
  • Fel d 5 (immunoglobulina A)
  • Fel d 6 (immunoglobulina M)
  • Fel d 7 (lipokalina, białko gruczołów językowych tylnych)
  • Fel d 8 (białko podobne do lateryny)

 

W skórze samców kota jest więcej gruczołów łojowych i tym samym są potencjalnie bardziej alergizujące od kotek. Kastracja znacznie zmniejsza ilość wydzielanych przez samce alergenów.

Koty dla alergików – jakiego kota wybrać?

Nie ma kotów całkowicie nie uczulających, są jednak rasy, które mogą być mniej alergizujące od innych.

Koty dla alergików – kot syberyjski

Koty dla alergików – kot syberyjski

Autorstwa Koteczek – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70900740

Pierwszą rasą kotów, które nie uczulają tak bardzo, są koty syberyjskie. Jest to kot polecany dla alergików, gdyż poziom wytwarzania najbardziej alergizującego antygenu fel d 1 jest u tych kotów bardzo niski. Ich futro doskonale chroni przed zimnem, jest nieprzemakalne i nie kołtuni się nadmiernie. Koty syberyjskie są zwierzętami inteligentnymi, jeśli tylko chcą, uczą się szybko. Uwielbiają się wspinać, lubią wodę i zabawy na śniegu. Kot syberyjski nie lubi zmian, woli ustabilizowane życie bez niespodzianek w rutynie dnia.

Koty dla alergików – neva masquerade

Koty dla alergików – neva masquerade

By Burgerhus – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54519359

Neva masquerade to koty spokrewnione z kotem syberyjskim, przez co uważa się, że rasa ta jest mniej uczulającą od innych. Ich półdługa sierść z wodoodpornym podszerstkiem nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów. Dbając o nią raz w tygodniu z pewnością nie zacznie się kołtunić. Koty neva masquerade to czworonogi czułe, łagodne o silnym instynkcie opiekuńczym wobec dzieci. Uwielbiają oddawać się pieszczotom, wspólnym zabawom z kotami i psami oraz nie mogą się obyć bez całorocznego dostępu do ogrodu. Neva masquerade różni od kotów syberyjskich kolor oczu, umaszczenie i łagodniejszy charakter.

Koty dla alergików - cornish rex

Koty dla alergików - cornish rex

Alexandre Gonçalves, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Kot kornwalijski to kolejna propozycja kotów dla alergików. Cornish rex to kot pozbawiony sierści, gdyż cały pokryty jest podszerstkiem. Pielęgnacja jego okrywy ogranicza się do przecierania irchową szmatką, gdyż sierść i skóra kota są bardzo delikatne. Rex kornwalijski to ciekawski i wszędobylski kot, który jest zawsze tam, gdzie coś się dzieje. Jeśli nic się nie dzieje, to chętnie układa się u boku opiekuna i zwyczajnie leniuchuje. Koty te są bardzo łagodne w obyciu, lubią bliskość z człowiekiem i innymi zwierzętami domowymi, nie ma w nich agresji i praktycznie nie używają pazurów.

Szukasz karmy dla swojego kota?

Reklama

Koty dla alergików - devon rex

Malutkie koty - devon rex

pixabay.com/images/id-7396932/

Wielkouche devon rexy to z kolei koty pozbawione podszerstka i przez ten fakt problem linienia u nich jest znacznie ograniczony. Zabiegi pielęgnacyjne skupiają się na cotygodniowym przecieraniu sierści miękką szmatką, dla zachowania blasku. Królewskie koty dla alergików mają wysokie potrzeby ruchowe, lubią być w centrum zainteresowania i zdecydowanie stronią od ucieczek. Poza tym chętnie uczestniczą we wszystkich spotkaniach towarzyskich. Devon rexy za najlepszego zwierzęcego przyjaciela zazwyczaj wybierają psa, bo same mają wiele psich cech.

Koty dla alergików – sfinks kanadyjski

Kot sfinks kanadyjski

pxfuel.com/en/free-photo-jrvik

Sfinksy to koty, które nie uczulają z powodu braku sierści. Alergen wydzielany jest przez skórę (łój), ale w wyniku odpowiedniej pielęgnacji można ograniczyć uczulenie. Pielęgnacja tych kotów wymaga regularności zarówno w lecie (filtry na skórę, częste kąpiele), jak i zimą (mycie, ciepłe ubranka także w domu). Nagie koty to bezwzględne pieszczochy, kochają całym sercem i przez to źle znoszą rozłąkę z opiekunem. Nie znoszą nudy, muszą mieć co robić, inaczej zajmą się wszystkim, czego opiekun zdecydowanie, by sobie nie życzył. Sfinksy doskonale uzupełnią zastane stadko zwierząt domowych i będą wiernymi przyjaciółmi dla dzieci, które potrafią się z nimi obchodzić.

Koty dla alergików - kot bengalski

kot bengalski na legowisku

https://www.pikist.com/free-photo-ipvcl

Miniaturowe lamparty to kolejni kandydaci na koty dla alergików. Rasa kotów bengalskich ma mało podszerstka, dzięki czemu sezonowe linienie jest niewielkie. Futro tych kotów wymaga wyczesywania raz w tygodniu, a o jego doskonały stan należy dbać wysokowartościową dietą. Problemem, jaki może występować w domu kotów bengalskich, jest znaczenie terenu moczem. Poza tym to koty terytorialne, mające dominujący charakter. Bengale są bardzo podatne na naukę, lubią rozmawiać i pozostają bezkonfliktowymi kompanami psów czy dzieci. Koty bengalskie są towarzyskie i preferują obecność gości w domu. To koty zdrowe i jeśli nie wpakują się w tarapaty z powodu swojej ciekawości, żyją długo.

Koty dla alergików - kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny to rasa kotów, która po raz pierwszy pojawiła się w latach 50. XX wieku w Anglii jako potomek kota syjamskiego.

pixabay.com/images/id-408696/

Zestawienie kotów dla alergików uzupełnią koty orientalne krótkowłose. Koty te cechuje brak podszerstka, który znacząco ogranicza sezonowe linienie. Ich sierść trzeba wyczesywać raz na dwa tygodnie. Czworonogi te są bardzo aktywne i z pewnością nie zadowolą się chwilą zabawy. Muszą zatem trafić w ręce osób, które znają ich potrzeby i je spełnią, organizując miejsce i czas na zabawy. Dobrze, gdyby kot orientalny mieszkał z innym aktywnym kotem lub psem, z którym znajdzie wspólny język. Koty orientalne krótkowłose są wesołe, towarzyskie i bardzo głośne.

Koty dla alergików - kot balijski

Koty dla alergików - kot balijski

Igatto, Public domain, via Wikimedia Commons

Koty balijskie polecane są alergikom ze względu na brak podszerstka. Linienie włosa jest u nich symboliczne. Długa szata kotów balijskich nie powinna nikogo przestraszyć, gdyż nie ma tendencji do nadmiernego plątania się, dlatego wystarczy ją wyczesywać raz w tygodniu. Koty balijskie pozostają zwierzakami oddanymi, to amatorzy zabaw z wszystkimi domownikami. Koty te są ciekawskie i niestety ta ciekawość bardzo często przeradza się w natarczywość i wścibskość. Ze względu na swoją niespokojną naturę nie poleca się ich dla osób starszych.

Koty dla alergików – ashera

Koty dla alergików – ashera

Wiki.ed22, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ashera to nie tylko zwierzaki reklamowane jako koty hipoalergiczne, ale i dostępne jedynie dla ludzi bardzo zamożnych. Niestety jedyne prawo do ich hodowli miała firma Lifestyle Pets, która zakończyła działalność w 2010 roku i od tego momentu kot ashera nie jest już dostępny. Ashera były kotami bardzo aktywnymi, wymagającymi uwagi i zainteresowania ze strony opiekuna. Wykazywały przy tym wiele cech psich i tak jak one z utęsknieniem wyczekiwały pod drzwiami powrotu ukochanych ludzi. Wadą ashery z pewnością była astronomiczna cena, przysparzający problemów etap socjalizacji oraz skłonność do ucieczek, nawet przez najwyższe ogrodzenia. Ostatecznie okazało się, że ashera to tak naprawę kot savannah, tylko sprzedawany pod zastrzeżoną nazwą.

Koty dla alergików - kot rosyjski niebieski krótkowłosy

Koty dla alergików - kot rosyjski niebieski krótkowłosy

pixabay.com/images/id-3376705/

Kot rosyjski niebieski to ostania już polecana rasa kotów dla alergików. Choć nie jest to kot pozbawiony podszerstka, to na jego korzyść przemawia krótka sierść niewymagająca intensywnej pielęgnacji. Kot rosyjski niebieski to domator, lubiący stabilne, spokojne otoczenie, kochającego opiekuna i pełną miskę. Nie oznacza to, że nie lubi się bawić czy jest leniem. Wręcz przeciwnie, lubi wspinaczki i zabawy w myśliwego, a także podejmie się wyzwań intelektualnych i eksploracji zakamarów domu. Przy pierwszym kontakcie może być oziębły, ale to bardziej roztropność niż brak emocji. Koty rosyjskie niebieskie krótkowłose poleca się do domów z innymi spokojnymi kotami i psami.

Koty hipoalergiczne, czy takie istnieją?

Niestety nie ma ras kotów, które całkowicie eliminują problem uczuleń u ludzi. Sposobem na zmniejszenie reakcji alergicznych może być usunięcie dywanów i wykładzin podłogowych, w których osadza się sierść i naskórek kotów. Warto także stosować wysoko wydajne odkurzacze z flirtem HEPA i doposażenie mieszkania w oczyszczacze powietrza. Dobrą praktyką dla alergika jest niespanie z kotem. Należy również natychmiast wymienić materac, na którym spaliśmy wspólnie ze zwierzęciem oraz zamknąć dostęp do sypialni na rzecz innych pomieszczeń, gdzie kot może spać i przebywać. Ostatnim sposobem redukcji ekspozycji na alergeny kota jest stosowanie do dezynfekcji środków denaturujących wytwarzane przez koty białka oraz czyszczenie tapicerki mebli wysoką temperaturą lub ich całkowite usunięcie. Mitem jest powielany przez wielu alergików i właścicieli zwierząt pomysł częstych kąpieli kotów, które mają na celu usunięcie alergenu. Nie dość, że uszkadza się strukturę sierści i właściwości ochronne skóry kota, to większość kotów nie znosi wody i jest to dla nich bardzo stresujące przeżycie. Kąpiel kota owszem ogranicza ilość białek alergizujących, ale tylko przez pierwsze kilka dni. Jest to zatem zabieg przejściowy i nieskuteczny.

Redakcja

Bibliografia:

K. Buczyłko, Alergeny kota: nie tylko Fel d 1 w: „Alergia”, 3/2017, s.23-28.

L. Korzon, M.L. Kowalski, Alergia na zwierzęta w: „Astma Alergia Immunologia”, 3/1998, s. 125-134.

A. J. Sybilski, Czy pozbywać się zwierząt po rozpoznaniu alergii? W: „Medycyna po Dyplomie”, marzec 2016, s. 12-17.

Przeczytaj inne ciekawostki o kotach

Summary
 Koty dla alergików – TOP 10 ras kotów dla alergików | Zoonews.pl
Article Name
Koty dla alergików – TOP 10 ras kotów dla alergików | Zoonews.pl
Description
Koty dla alergików, nazywane kotami hipoalergicznymi to zwierzęta, które mają alergizować mniej niż inne rasy. Czy istnieją koty, które nie uczulają?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 207

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x