Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Koń hanowerski – hodowla, cena, opis rasy

Facebook
Twitter
Koń hanowerski – hodowla, cena, opis rasy

By Alain Laurioux CDDENE – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19520872

Konie hanowerskie to stara rasa europejskich koni gorącokrwistych, których początki sięgają XVII wieku. Szczególne zasługi dla rasy miał książę Jerzy II.

Spis treści - kliknij strzałkę

Koń hanowerski – podstawowe informacje

Koń hanowerski to gorącokrwista rasa koni pochodząca z Hanoweru, która po dziś dzień wykorzystywana jest do uszlachetniania wielu hodowli na całym świecie.

Koń hanowerski – pochodzenie i historia

Konie hanowerskie, to rasa wyhodowana w północnych Niemczech. Momentem przełomowym był ślub księcia regenta z królową Anglii w 1714 roku, na skutek którego Hanower stał się częścią Imperium Brytyjskiego. Król Jerzy II, miłośnik koni, pochodzący z niemieckiej dynastii, ufundował w 1735 roku stadninę w Celle – miejscowości położonej 40 km od Hanoweru.

Początkowym zamiarem prowadzonej hodowli miało być uzyskanie ciężkich koni do pracy. Pierwszymi reproduktorami były konie rasy holsztyńskiej oraz koniec z Prus, Włoch i Hiszpanii. Dopiero później do hodowli włączono konie pełnej krwi angielskiej, co dało w efekcie konie nie tak ciężkie, ale nadające się zarówno do pracy w zaprzęgu, jak i kawalerii.

Podczas wojen napoleońskich hodowla w Celle popadła w kryzys, gdyż pozostało w niej tylko 30 ogierów. Zawierucha wojenna doprowadziła do krzyżowania ocalałych koni z końmi z Maklenburgii. Dopiero po II wojnie światowej konie hanowerskie zaczęto krzyżować na powrót z końmi pełnej krwi angielskiej.

Konie hanowerskie cieszyły się uznaniem dużo wcześniej. Już w XVII wieku biały koń zdobił herb elektora Ernesta Augusta. Od czasu powstania hodowli w Celle prowadzony jest rejestr wszystkich koni, a pod koniec XVIII wieku istniały już rodowody. Oficjalnie księga stadna konia hanowerskiego została otwarta w 1888 roku. Wczesny rozwój hodowli spowodował, że w czasie, gdy inne hodowle rozpoczynały prace nad uzyskaniem koni pełnej krwi, pogłowie koni hanowerskich było już ustabilizowane, a ogiery hanowerskie wspomagały inne hodowle w uszlachetnianiu krwi.

Koń hanowerski – charakter

Koń hanowerski to rasa zrównoważona, dzielna, pojętna i chętna do ćwiczeń. Nie bez powodu są to obecnie jedne z najlepszych koni, wykorzystywanych do sportów jeździeckich. Spokojny charakter tych koni i jednoczesna upartość powodują, że jest to obecnie jedna z najdoskonalszych europejskich ras gorącokrwistych.

Koń hanowerski – skoki

Koń hanowerski – skoki

By Craig Maccubbin – originally posted to Flickr as Clearing the gate, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6346590

Konie hanowerskie są obecnie hodowane przede wszystkim do celów sportowych, w których z powodzeniem zdobywają mistrzowskie tytuły. Budowa ciała i cechy charakteru sprawiają, że konie te szczególnie nadają się do skoków.

W hodowli koni sportowych w Celle konie z poszczególnych rodów mają określone predyspozycje do uprawiania konkretnych dyscyplin sportowych. Ród rozpoczynający się na literę „F” przeznaczony jest do skoków.

Jak wygląda koń hanowerski?

Koń hanowerski

pixabay.com/images/id-1666827/

Konie hanowerskie mierzą od 162 do 175 cm wysokości w kłębie. Są to konie o harmonijnej budowie ciała, imponujące atletyczną i spójną budową. Głowa konia hanowerskiego jest średniej wielkości, z wysokim czołem oraz dużymi oczami. Szyja hanowera jest wysoko osadzona, długa i delikatna. Grzbiet konia jest długi, kłoda głęboka i szeroka. Jak na skoczka przystało koń tej rasy ma silne lędźwie. Kopyta są silne i symetryczne. Muskularny zad zakończony jest wysoko osadzonym ogonem.

Ile waży koń hanowerski?

Konie hanowerskie ważą ok. 600-650 kg, w zależności od płci i wieku.

Koń hanowerski – umaszczenie

Koń hanowerski może występować we wszystkich rodzajach umaszczenia jednolitego. Zwykle są to konie kasztanowe i gniade, chociaż występują również kare z białymi odznakami na głowie i nogach.

Koń hanowerski – zdrowie

Konie hanowerskie to rasa koni ciesząca się dobrym zdrowiem. Niektóre konie mogą cierpieć na problemy ze stawami (OCD).

Ile żyje koń hanowerski?

Średnia długość życia koni hanowerskich waha się od 25 do 30 lat.

Koń hanowerski – hodowla

Koń hanowerski – cena

By dregsplod from Tulsa, Oklahoma, USA – HunterUploaded by Countercanter, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6954073

W niemieckiej hodowli w Celle panują rygorystyczne zasady, które zabraniają krzyżowania koni hanowerskich z końmi, które nie spełniają wymogów księgi stadnej. Raz w roku zbiera się komisja, która ocenia ogiery i ich potomstwo, sprawdzając wygląd, sprawność, chody i temperament. Jeżeli jakiś z koni nie spełnia wysokich wymogów jest wykluczany z dalszej hodowli.

Koń hanowerski – cena

Cena koni hanowerskich waha się od 20.000 do nawet 200.000 zł.

Koń hanowerski – ciekawostki

  • Konie hanowerskie posłużyły do stworzenia rasy koni westfalskich.
  • W ciągu roku ogierami z Celle kryje się ponad 5 tys. klaczy.
  • Konie ze stadniny w Celle piętnowane są symbole „H”

 

Redakcja

Źródła:

konieimy.pl/rasy-koni,ac156/rasa-hanowerska,126

ehorses.pl/kup-konia/kon-hanowerski.html

Poznaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Koń hanowerski 🐴 hodowla, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Koń hanowerski 🐴 hodowla, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Konie hanowerskie to stara rasa europejskich koni gorącokrwistych, których początki sięgają XVII wieku. Szczególne zasługi dla rasy miał książę Jerzy II.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x