Reklama
Reklama

Koń fryzyjski – hodowla, cena, opis rasy

Facebook
Twitter
Koń fryzyjski – hodowla, cena, opis rasy

pixabay.com/images/id-5675546/

Konie fryzyjskie to bardzo stara rasa, której przodkowie pochodzą z czasów rzymskich. Łagodny charakter fryza sprzyja pracy konia np. w hipoterapii.

Spis treści - kliknij strzałkę

Koń fryzyjski – podstawowe informacje

Koń fryzyjski, czyli fryz to zimnokrwista rasa koni holenderskich pochodząca z krainy Fryzji. Najprawdopodobniej jest to jedna z pierwszych ras koni poddana celowej hodowli.

Koń fryzyjski – pochodzenie i historia

Przodkowie koni fryzyjskich pochodzą jeszcze z czasów rzymskich, wtedy też koniec te były wykorzystywane do celów bojowych. W średniowieczu konie te pełniły również funkcje bojowe, a także pracowały jako konie pociągowe. W baroku rozpoczęto prace hodowlane nad bardziej eleganckim wierzchowcem, uszlachetniając rasę krwią koni iberyjskich. Prace hodowlane zostały jednak zaniechane.

Księga stadna koni fryzyjskich

W 1878 roku założono pierwszą księgę stadną – Friesche Paarden Stamboek. Protoplastom rasy został koń Nemo, pierwszy z wpisanych do księgi stadnej w 1885 roku.

Zmiany w rolnictwie oraz wybuch I i II wojny światowej doprowadziły do spadku popularności fryzów. Obecnie konie fryzyjskie na powrót stają się bardzo popularne wśród hodowców.

Koń fryzyjski – występowanie

W okresie baroku koniec fryzyjskie były bardzo popularne w Hiszpanii, na Węgrzech, W Anglii, Francji, Niemczech, a nawet w południowej Afryce.

W XIX wieku konie fryzyjskie startowały w wyścigach kłusaków.

Obecnie konie te z powodzeniem hodowane są w Europie, USA, Azji i Afryce.

Jak wygląda koń fryzyjski

Hodowla koni fryzyjskich

pixabay.com/images/id-4207118/

Koń fryzyjski mierzy ok. 160 cm wysokości w kłębie – jest to optymalna wysokość trzyletniego konia. Nie ma jednak górnej granicy wysokości.

Głowa konie jest odpowiednio długa, oczy są duże i błyszczące, uszy stosunkowo małe, a profil głowy lekko szczupaczy bądź prosty. Szyja konia fryzyjskiego jest wyniosła, osadzona wysoko i dobrze umięśniona. Kłoda jest dobrze umięśniona i dość długa. Kończyny przednie są proste, pęcina nachylona pod kątem 45 st. do podłoża. Kończyny tylne z długimi udami i pęcinami nachylonymi pod kątem 55 st. do podłoża.

Umaszczenie konia fryzyjskiego

Jedynym dopuszczalnym umaszczeniem konia fryzyjskiego jest kare. Koń fryzyjski biały nie występuje.

Koń fryzyjski – temperament

Konie fryzyjskie charakteryzują się bardzo przyjaznym usposobieniem. To konie bardzo ufne, które chętnie współpracują z człowiekiem, są podatne na naukę i chętne do pracy. Konie te nadają się do pracy z osobami niepełnosprawnymi np. w hipoterapii.

Koń fryzyjski – zdrowie

Konie fryzyjskie to ogólnie zdrowa rasa. Mimo wszystko nie te są podatne na grudę. Jest to narośl na skórze, która występuje po szczotkami. Choroba ta może być spowodowana alergią, pasożytami, urazami, bądź w wyniku złego karmienia.

Koń fryzyjski cena

Cena konia fryzyjskiego z hodowli zaczyna się od około 15.000 zł i trudno szukać górnej granicy. Średnio konie te kosztuje 30.000-40.000 zł.

Koń fryzyjski w galopie – użytkowanie

Konie fryzyjskie są wykorzystywane przede wszystkim do celów rekreacyjnych oraz podczas konkursów jeździeckich. W przeszłości konie te sprawdzały się w walkach, pod siodłem, jako konie pociągowe, a także jakie wsparcie w doskonaleniu innych ras. Ich popularność zwiększyła się, gdy zaczęły brać udział w zawodach kłusaków.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Koń fryzyjski – hodowla, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Koń fryzyjski – hodowla, cena, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Konie fryzyjskie to bardzo stara rasa, której przodkowie pochodzą z czasów rzymskich. Łagodny charakter fryza sprzyja pracy konia np. w hipoterapii.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 305

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x