Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Karma z owadów dla psa z alergią

Facebook
Twitter
Objawy alergii pokarmowej u psa

Alergie pokarmowe u psa to coraz większy problem zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie hipoalergicznej karmy z owadów.

Spis treści - kliknij

Alergia pokarmowa u psa - przyczyny

W dzisiejszych czasach alergie pokarmowe, jak i środowiskowe dotyczą w coraz większym stopniu również i zwierząt. Choćby z tego powodu warto wiedzieć, czym jest alergia pokarmowa.

Alergia pokarmowa jest nieprawidłową i nadmierną reakcją układu odpornościowego na substancje występujące w pożywieniu. Reakcja alergiczna u psa nie musi pojawić się od razu po zjedzeniu danego alergenu i może utrzymywać się dłuższy czas po kontakcie z nim. Przyczyną tego rodzaju alergii u psów jest reakcja na białka występujące w pożywieniu zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

Najczęstsze alergeny pochodzenia zwierzęcego

  • drób (głównie kurczak)
  • wołowina
  • jagnięcina
  • jaja
  • nabiał

Najczęstsze alergeny pochodzenia roślinnego

  • pszenica
  • kukurydza
  • soja

 

Należy pamiętać, że czynnikiem alergizującym może być każdy składnik pokarmowy np. barwniki, konserwanty czy wzmacniacze smaku.

Twój pies ma alergię pokarmową? Ta karma może mu pomóc!

Reklama

Chrupki z owadami dla psa

Objawy alergii pokarmowej u psa

U psów objawy alergii pokarmowej u psa mogą mieć różny przebieg oraz nasilenie. Czasami występuje tylko jeden objaw, chociaż najczęściej pojawi się ich kilka na raz.

Do najczęstszych objawów alergii pokarmowej u psów należą:

  • silny świąd (niesezonowy, pies może drapać lub wygryzać całe ciało, jak i tylko jego fragment)
  • nadmierne wylizywanie całego ciała lub jego fragmentów (najczęściej łap), nadmierne ocieranie się o przedmioty
  • problemy z uszami (drapanie, zaczerwienienie, nadmiar wydzieliny, nieprzyjemny zapach)
  • problemy ze skórą i sierścią (matowienie, wyłysienia, łupież, łamliwość włosa)
  • problemy żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty)
  • rzadziej kichanie, łzawienie i wypływ z nosa

Jak karmić psa z alergią pokarmową?

Żywienie psa z alergią pokarmową nie jest niczym trudnym jednak najpierw musi zostać ona potwierdzona przez lekarza weterynarii.

Oto kilka wskazówek, jak karmić psa z alergią pokarmową

1. Pies powinien spożywać tylko i wyłącznie swoją karmę, dotyczy to również przekąsek i przysmaków. Poinformuj najbliższe osoby, że nie powinny dokarmiać psa bez Twojej wiedzy.

2. Pamiętaj, że terapia alergii pokarmowej psa polega na podawaniu odpowiedniego pokarmu, czyli unikaniu alergenów. Do żywienia twojego psa używaj diet:

  • z białkiem hydrolizowanym – ”pociętym” na tak małe kawałeczki, że organizm nie rozpoznaje ich jako alergeny. Ten rodzaj diety używany jest również do diagnostyki alergii pokarmowej w tzw. diecie eliminacyjnej.
  • monobiałkowych – zawierających w swoim składzie tylko jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego (czasami taka karma może zawierać po jednym źródle białka pochodzącym od zwierząt, jak i od roślin, są to np. karmy dla psów zrobione z białka owadów).
  • domowych – przygotowywane w domu samodzielnie przez właściciela. Niestety w takich dietach trudno zbilansować składniki pokarmowe i odżywcze, dlatego raczej poleca się stosowanie diet gotowych.

3. Zawsze dokładnie czytaj skład każdego pokarmu, który chcesz podać swojemu psu.

Dobrze też wiedzieć, że dieta, raz ustalona, nie musi być dobra do końca życia psa. W każdej chwili może się on uczulić na inny pokarm.

Karma hipoalergiczna z owadów dla psa

Karma hipoalergiczna dla psa to taka, która mniej uczula, czyli jej skład w mniejszym stopniu predysponuje do wystąpienia alergii pokarmowej. Do takich diet należy m.in. karma z owadami dla psów.

Białko pochodzące z insektów wydaje się brzmieć nieco egzotycznie, ale nic bardziej mylnego. Przecież wiele zwierząt w środowisku naturalnym żywi się owadami, dlatego właśnie specjaliści postanowili wykorzystać je również w żywieniu zwierząt towarzyszących.

Karma z owadów dla psów ma wiele zalet. a oto najważniejsze z nich:

  • jako mało powszechne, białko owadów stosowane w żywieniu psów, bardzo rzadko powoduje alergie, czyli karma jest hypoalergiczna i może być z powodzeniem stosowana u psów z alergią pokarmową i nie tylko,
  • białko insektów ma bardzo dobrą wartość pokarmową i jest dobrze przyswajalne,
  • cechuje się dobrą smakowitością i zwiększa walory zapachowe karmy,
  • poprzez obecność dobrej jakości tłuszczy wpływa korzystnie na mikrobiom układu pokarmowego i układ immunologiczny zwierzęcia,
  • zawartość chityny wpływa korzystnie na perystaltykę układu pokarmowego,
  • hodowla owadów jest przyjazna naszej planecie.

 

Jeśli Twój pies zmaga się z alergią pokarmową, a wypróbowane karmy nie dały pozytywnych zmian, polecam wypróbowanie diety zawierającej białko z owadów.

lek. wet. Angelika Kita-Knapek

lek. wet. Angelika Kita-Knapek

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku weterynaria oraz zootechnika. W pracy zajmuje się przypadkami internistycznymi oraz onkologicznymi. Zainteresowania koncentruje wokół dermatologii i anestezjologii. Miłośniczka natury oraz zwierząt wszelkiej maści. Na co dzień mama i posiadaczka dwóch kotów: maine coona Gorda i europejskiej kotki Muu.

Chcesz poznać inne porady żywieniowe?

Summary
Karma z owadów dla psa z alergią  - Zoonews.pl
Article Name
Karma z owadów dla psa z alergią - Zoonews.pl
Description
Alergie pokarmowe u psów stanowią coraz większy problem zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie hypoalergicznej karmy z owadów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
3 lat temu

„monobiałkowych – zawierających w swoim składzie tylko jedno białko pochodzenia zwierzęcego”
Jedno białko, czy jedno źródło białka zwierzęcego?

Lek. wet. Angelika Kita-Knapek
Lek. wet. Angelika Kita-Knapek
3 lat temu
Reply to  Łukasz

Zgadza się, dokładnie tak, chodzi o jeden rodzaj białka, czyli jedno źródło białka np. pochodzenia zwierzęcego. Dziękujemy za czujność.

2
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x