Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jaka karma dla psa po kastracji – żywienie kastrowanego psa

Facebook
Twitter
Karma dla psa po kastracji – JAKA będzie odpowiednia?

pixabay.com/images/id-3799658/

Niektóry psy po kastracji wykazują nadmierny apetyt i mniejszą skłonność do ruchu. W takich sytuacjach warto pomyśleć o karmie dla kastratów, lepiej odpowiadającej obecnym potrzebom psa.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kastracja psa nie musi być wyrokiem nadwagi lub otyłości u psa. Odpowiednio dobrana karma dla psa po kastracji, a także zapewnienie psu właściwej dawki aktywności fizycznej pomoże zachować pupilowi szczupłą sylwetkę.

  • Kastracja psa to zabieg nieodwracalny, który chroni suczki przed niepożądaną ciążą i chorobami układu rozrodczego.
  • Kastracja psów wskazana jest w przypadku występowania chorób prostaty, jąder, padaczki oraz nadmiernej agresji dla otoczenia (w tym przypadku niezbędna jest uprzednia konsultacja z behawiorystą).
  • Kastracja psa może mieć skutki uboczne, o których należy wiedzieć.
  • Sterylizacja psa może mieć wpływ na nawyki żywieniowe suczek i psów.

Reklama

Kastracja psa

Kastracja psa to zabieg znacznie korzystniejszy z medycznego punktu widzenia w porównaniu do sterylizacji. Chociaż należy wiedzieć, że każda kastracja jest jednocześnie sterylizacją.

Na czym polega kastracja psa?

Kastracja psa i suczki polega na chirurgicznym usunięciu gonad. U psa jąder, a u suczki jajników lub  narządu rozrodczego, czyli jajników i macicy (owariohisterektomia). Pozostawienie macicy może w przyszłości przysporzyć problemów zdrowotnych suczce, co może wiązać się z kolejną operacją. Macica bez jajników jest zbyteczna, dlatego najlepiej dokonać kastracji całego narządu.

Pokastracyjne powikłania u psów są dosyć rzadkie i są podobne do powikłań u suczek. Psy o masie większej niż 20 kg mogą mieć problem z trzymaniem moczu, który może pojawić się w ciągu 2,5 roku po zabiegu. Bywa również, że psy o twardej sierści porastają sierścią wełnistą – są to jedna nieczęste przypadki.

Sterylizacja psa

Sterylizacja psa to zabieg polegający na pozbawieniu możliwości rozrodu. W przypadku psa sterylizacja polega na podwiązaniu i/lub przecięciu nasieniowodów, ale bez usuwania jąder.

Sterylizowane psy nadal produkują hormony, przez co wciąż mogą utrzymywać się takie zachowania, jak agresja, czy uciążliwe znaczenie.

Sterylizacja suki

Sterylizacja suki polega na  podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów. Po zabiegu sterylizacji, pies, jak i suka stają się niezdolne do rozmnażania, jednak hormony płciowe wciąż są produkowane przez organizm.

Sterylizowana suczka nadal miewa cieczkę, ponieważ hormony nadal są produkowane przez jej organizm.

Szukasz karmy dla psa z problemami z wagą?

Reklama

Zachowanie psa po kastracji

Zmiany w zachowaniu po kastracji widoczne są przede wszystkim u psów:

  • Pies po kastracji jest zdecydowanie mniej agresywny niż przed kastracją
  • Psy mogą wykazywać mniejszą potrzebę znaczenia terenu
  • Psy mogą stać się bardziej spolegliwe i mocniej przywiązane do opiekuna

 

W przypadku suczek znikają przede wszystkim uciążliwe objawy rui.

Nieprawdą jest, że psy po kastracji stają się otępiałe, mniej komunikatywne. Temperament psa zmienia się z kolei tylko w niewielkim stopniu.

Prawidłowo zaopiekowany pies nadal będzie miał ochotę na długie spacery i zabawy, czy uprawianie psich sportów.

Czy pies po kastracji ma większy apetyt?

Prawdą jest, że psy i suczki po kastracji są narażone na otyłość. Problem ten dotyczy zwłaszcza suczek, które przez ok. 2-3 miesiące po kastracji mogą mieć znacznie zwiększony apetyt.

Nadmierny apetyt u psa po kastracji wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych, które wpływają na funkcjonowanie ośrodka głodu i sytości.

Zmiany te mogą prowadzić do wzmożonego wyłudzania przez psa dodatkowych porcji pokarmu, pomiędzy regularnymi posiłkami. Z drugiej strony pies jest bardziej podatny na trening posłuszeństwa, który zwykle kończony jest w formie nagrody – przekąski.

Otyłość po kastracji u psa

otyły pies na trawie

pixabay.com/images/id-1809044/

Prawdą jest, że za otyłość pokastracyjną w głównej mierze odpowiadają opiekunowie psów, którzy chętniej przekarmiają suczki i psy. „Biedny pies po zabiegu, wymaga większej opieki, dlatego niech je więcej, niemal tyle, ile zmieści”. W ten sposób pies po kastracji w szybkim tempie zamienia się w kiełbaskę.

Jak podaje Madany, kastracja zwiększa ryzyko nadwagi u suczek niemal 2-krotnie, co jest wynikiem zmian metabolicznych, które sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Łatwiej zmiany te zaobserwować u suczek, które fizjologicznie posiadają więcej tkanki tłuszczowej niż samce.

Mimo wszystko najważniejszą przyczyną występowania nadwagi lub otyłości po kastracji pozostają błędy żywieniowe opiekunów.

Czy otyłość u psa po kastracji może być groźna?

Najczęstsze skutki otyłości, zagrażające zdrowiu psów to:

  • Cukrzyca
  • Choroby wątroby, nerek
  • Zmniejszona odporność
  • Zaburzenia układu ruchu – problemy ze stawami
  • Problemy sercowo-naczyniowe

Żywienie psa po kastracji – na co należy zwrócić uwagę?

Nadwaga u psów występuje wtedy, gdy odchylenie od optymalnej masy ciała psa wynosi ponad 15%.

Otyłość u psa to stan, w którym masa ciała psa przekracza o 30% optymalną wagę.

Do nadwagi lub otyłości dochodzi wtedy, gdy opiekun psa dostarcza zwierzęciu więcej kalorii, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie psa.

Podręcznikowo przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na kalorie u psów po kastracji jest niższe niż u psów, które nie zostały poddane temu zabiegowi.

Wylicza się je za pomocą wzoru DER = 1,6 x RER.

Więcej o tym, jak obliczyć kaloryczność karmy dla psa i zapotrzebowanie psa na kalorie przeczytaj w poradniku:

W wielu przypadkach psy po kastracji nie tylko nie mają zmniejszonej kaloryczności posiłków, ale z uwagi na zmianę swojego zachowania na bardziej „żebracze”, otrzymują więcej kalorii niż zwykle.

Oczywiście nie można zastosować tego do wszystkich psów. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, wyliczając dzienne zapotrzebowanie na kalorie z pomocą psiego dietetyka.

Karma dla psa po sterylizacji

Dieta psa po sterylizacji powinna być tak samo zbilansowana, jak dla psa, który nie przeszedł takiego zabiegu. Dobór karmy powinien być dostosowany do wieku psa, jego wagi, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Psy aktywne, które nie wykazują zwiększonego apetytu, mogą być karmione swoją dotychczasową karmą.

W przypadku psów, które wykazują silniejsze łaknienie i częściej domagają się dokładki, warto rozważyć wprowadzenie karmy dla kastratów.

Sucha karma dla psa po sterylizacji

W sklepach zoologicznych od dłuższego czasu dostępne są karmy dla psów kastrowanych. Karmy te posiadają w swoich nazwach takie oznaczenia, jak „sterilised” bądź „neutered”. Z reguły są to karmy o zmniejszonej zawartości tłuszczu oraz z dodatkową zawartością włókna pokarmowego, które odpowiada za poczucie sytości. Karma dla psa kastrata nadal powinna posiadać wysokiej jakości białko, którego źródłem jest mięso – niezbędne do zapewniania psu odpowiedniej ilość energii.

Morka karma dla psa po sterylizacji

Karmy mokre idealnie wpisują się w dietę psa po kastracji (każda kastracja to sterylizacja). Z uwagi na większą zawartość wody i niższą kaloryczność karmy te z powodzeniem mogą być podawane psom kastrowanym. Należy jednak pamiętać, że ilość włókna pokarmowego w karmach mokrych jest niewielka, dlatego nie zaspokoją one poczucia sytości u psa tak, jak karmy suche, co może być bardzo ważne w przypadku psów o nadmiernym apetycie. 

Szukasz karmy dla psa z problemami z wagą?

Reklama

Karma dla psa kastrata – jak ją wprowadzić do diety

Zmiana karmy dla psa z dnia na dzień, to proszenie się o problemy. Zwykle kończy się to biegunką u psa bądź wymiotami i biegunką.

Osłabiony organizm psa po zabiegu, narażony dodatkowo na rozstrój żołądka może być bardziej podatny na innej choroby, np. infekcje wirusowe.

Zmiana karmy powinna odbywać się stopniowo według poniższej zasady:

  • Mieszaj dotychczasową karmę z nową w ilości 75% starej i 25% nowej przez 2-3 dni (lub dłużej, jeśli wiesz, że pies ma tendencje do problemów żołądkowo-jelitowych).
  • W kolejnych dniach wprowadź 50% nowej karmy, również przez 2-3 dni.
  • W ostatnim etapie nowe pożywienie zajmuje 75% podawanej porcji żywieniowej. Po upływie kolejnych 2-3 dni możesz już podawać tylko nową karmę dla psa.

 

Jest to oczywiście przykładowy schemat wprowadzania nowej karmy. Tempo zmiany diety należy zawsze dostosować do wymagań konkretnego zwierzęcia.

Pies i suka po sterylizacji – o czym warto pamiętać

Jeżeli pies został wykastrowany, to po okresie rekonwalescencji zwierzak powinien wrócić do codziennej rutyny. Spacery i zabawy na świeżym powietrzu powinny odbywać się z wcześniejszą systematycznością. W czasie zabaw na świeżym powietrzu możesz nagradzać psa przysmakami, pamiętaj jednak o tym, że nie powinny one stanowić więcej niż 10-15% dziennego zapotrzebowania psa na kalorie. Kaloryczność przysmaków należy oczywiście odjąć od dziennej porcji karmy dla sterylizowanych suk bądź psów.

Jaka karma dla psa po sterylizacji będzie najlepsza – podsumowanie

Na tak postawione pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Sucha karma dla psa po kastracji powinna mieć mniejszą zawartość tłuszczu, większą ilość włókna pokarmowego oraz wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego.

Zawartość kaloryczna karmy dla psa po kastracji, który wykazuje się mniejszą aktywnością niż przed zabiegiem i który dodatkowo wykazuje nadmierny apetyt, powinna być niższa o ok. 20-30%.

Redakcja

Bibliografia:

D. Sumińska, Szczęśliwy pies, Wyd. Galaktyka, Łódź 2016.

J. Madany, Zapobieganie otyłości, w: Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B., Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Wyd. Edra Urban&Partners, Wrocław 2019.

Przeczytaj inne artykuły o żywieniu psów

Summary
Jaka karma dla psa po kastracji – żywienie kastrowanego psa | Zoonews.pl
Article Name
Jaka karma dla psa po kastracji – żywienie kastrowanego psa | Zoonews.pl
Description
Niektóry psy po kastracji wykazują nadmierny apetyt i mniejszą skłonność do ruchu. W takich sytuacjach warto pomyśleć o karmie dla kastratów.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x