Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kameleon lamparci – cena, opis, terrarium

Facebook
Twitter

Kameleon lamparci to najintensywniej wybarwiony spośród ponad 200 gatunków kameleonów. To  powoduje, że kameleon lamparci jest popularny również w Polsce.

Spis treści - kliknij

Kameleon lamparci – charakterystyka

Kameleon lamparci (Chamaeleo pardalis) to gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, który endemicznie występuje na Madagaskarze oraz zamieszkuje pobliskie wyspy. Kameleony lamaprcie występowały również w przeszłości na Mauritiusie oraz na wyspach hawajskich. Kameleony zamieszkują obszary położone do wysokości 2000 m n.p.m., dlatego zajmują przede wszystkim wybrzeże Madagaskaru, a nie centrum wyspy, składające się głównie z wyżyn. Najwyższym szczytem Madagaskaru jest wulkan Maromokotro (2876 m n.p.m.). To najbarwniejszy gatunek spośród wszystkich kameleonów.

Kameleon lamparci – tryb życia

Kameleon lamparci żyje głównie na drzewach i krzewach, w czym pomocny jest dla niego długi chwytny ogon, który odpowiada za niemal połowę długości ciała kameleona oraz łapy z przeciwstawnymi palcami. Jest aktywny za dnia.

Kameleon lamparci samiec

Samiec kameleona lamparciego dorasta nawet do 55 cm wraz z ogonem, a jego waga dochodzi do 200 gramów.

Kameleon lamparci samica

Samica kameleona lamparciego mierzy do 35 cm wraz z ogonem, a jej waga sięga 90 gramów.

Kameleon lamparci – jak odróżnić samca od samicy

W przypadku kameleona lamparciego dymorfizm płciowy jest łatwy do zauważenia. Samice są mniejsze od samców i zdecydowanie inaczej ubarwione. Samiec kameleona lamparciego ma zdecydowanie bardziej intensywne kolory, z kolei samica jest często szara – jej ubarwienie, niezależnie od występowania jest zawsze bardziej kamuflujące.

Na głowie samca występuje charakterystyczny hełm, a nie kask, jak u kameleona jemeńskiego.

W przypadku świeżo wyklutych kameleonów lamparcich samca można odróżnić od samicy poprzez obecność zgrubienia u nasady ogona, w którym znajdują się narządy rozrodcze – u samicy kameleona lamparciego takie zgrubienie nie występuje.

Kameleon lamparci – odmiany barwne

Samiec kameleona lamparciego może przyjmować ubarwienie w odcieniach zielonego, niebieskiego, pomarańczowego, turkusowego, żółtego, białego i brązowego. Z kolei samice występują w odcieniach szarości, beżu i brązu.

  • Kameleon lamparci Nosy Be – odmiana kameleona, występująca na wyspie Nosy Be, która może występować w wybarwieniu turkusowym, niebiesko-zielonym z żółtymi lub czerwonymi plamkami na głowie i przedniej części ciała. Kameleon lamparci Nosy Be Blue (ang. Blue Phase) to hybryda, występująca tylko w hodowlach
  • Kameleon lamparci Nosy Boraha – samce kameleona w tej odmianie mają szare tło z zielono-niebieskimi paskami z dodatkiem czerwonego. Samice tej odmiany mają zielony kolor z żółtozielonymi paskami
  • Kameleon lamparci Nosy Faly – występuje w ubarwieniu z białym i niebieskich naprzemiennych pasków z dodatkami czerwonych plamek na przodzie
  • Kameleon lamparci Ambanja – występuje w mieście Ambanja, a kameleony tej odmiany mają zielone ubarwienie z niebieskimi pasam z dodatkiem czerwonego koloru i żółtą wargę. To największa odmiana kameleona lamparciego, występująca w północnej części Madagaskaru
  • Kameleon lamparci Diego Suarez – czerwone ubarwienie ciała kameleona z zielono-czerwoną głową i żółtymi lub pomarańczowymi plamami na jej tyle
  • Kameleon lamparci Sambava – pomarańczowe kameleony z czerwoną głową z czarnymi paskami
  • Kameleon lamparci Tamatave – ciemnozielone ubarwienie z czerwonymi i pomarańczowymi wstawkami
  • Kameleon lamparci Anarkama – pink panter, różowe ciało białymi i żółtymi liniami na grzbiecie
  • Kameleon lamparci Moroansetra – białe, czerwone i pomarańczowe ubarwienie z czarną lub szarą otoczką wokół oczu i niebieskimi lub szarymi liniami na grzbiecie
  • Kameleon lamparci Andapa – czerwono-zielone ubarwienie, silniej ubarwione niż Sambava

 

Ubarwienie kameleona jest zmienne i zależy od jego kondycji zdrowotnej oraz nastroju oraz umiejscowienia geograficznego.                

Co je kameleon lamparci?

Specyficzna budowa gałek ocznych, które poruszają się we wszystkich kierunkach w sposób niezależny oraz długi 20 cm język sprawiają, że kameleon lamparci to sprawny łowca. W naturze kameleon lamparci poluje na duże owady, mniejsze ssaki i jaszczurki, a nawet żaby.

Kameleon lamparci w hodowli powinien być karmiony świerszczami, mącznikami oraz karaczanami czy drewnojadami.

Jak często karmić kameleona lamparciego?

Młodego kameleona do pierwszego roku życia należy karmić codziennie 10-15 owadami. Dorosłego samca kameleona lamparciego należy karmić 2-3 owadami codziennie / co drugi dzień.  Samiczki do rozrodu w fazie wytwarzania jaj karmi się codziennie 5-10 owadami.

Woda w żywieniu kameleona lamparciego

Najlepszym rozwiązaniem będzie pojnik kapiący z obiegiem zamkniętym, z które krople spływają po liściach do naczynia zbierającego. Kameleon lamparci to zwierzę nadrzewne, dlatego może nie być zainteresowany piciem wody z miski.

Witaminy dla kameleona lamparciego

Kameleon lamparci powinien być suplementowany witaminą A i D3 zgodnie z wytycznymi producenta witamin.

Kameleon lamparci długość życia

Średnia długość życia kameleona lamparciego w hodowli wynosi od 3 do 5 lat. Samice żyję nieco krócej od 2 do 3 lat. Zdarzają się okazy, które dożywają nawet do 10 lat.

Kameleon lamparci cena

Cena kameleona lamparciego z hodowli wynosi od 350 do 600 zł w zależności od odmiany barwnej.

Terrarium dla kameleona lamparciego

Terrarium dla kameleona lamparciego powinno posiadać wymiary minimalne 50x50x100 cm, jednak im większe, tym lepsze. Poza poidłem do terrarium należy wstawić gałęzie, konary oraz roślinność, która nie musi być żywa. Na podłoże zastosować można papier, który łatwiej wymienić w porównaniu z torfem. Jeśli wybierzesz torf, to zmieszaj go z piaskiem. Źródło światła powinno być mieszane – żarówka UV-B oraz świetlówka. Cykl oświetlenia powinien trwać 12-13 godzin. Temperatura w ciągu dnia powinna oscylować w granicach do 32°C, a w nocy nie powinna być niższa niż 18°C. Wilgotność w terrarium powinna wynosić między 40 a 50%.

Kameleon lamparci – ochrona gatunku

Od 1977 roku kameleony podlegają ochronie gatunkowej na mocy konwencji waszyngtońskiej – CITES – znajdują się w II załączniku.

Redakcja

Przeczytaj o innych gatunkach kameleonów

Summary
Kameleon lamparci – cena, opis, terrarium
Article Name
Kameleon lamparci – cena, opis, terrarium
Description
Kameleon lamparci to najintensywniej wybarwiony spośród ponad 200 gatunków kameleonów. To powoduje, że kameleon lamparci jest popularny również w Polsce.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x