Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kameleon jemeński – Chamaeleo calyptartus – hodowla, żywienie, cena

Facebook
Twitter
Kameleon jemeński – Chamaeleo calyptartus – hodowla, żywienie, cena

Kameleony jemeńskie w naturalnym środowisku zamieszkuje tereny Jemenu i Arabii Saudyjskiej. Zasiedla tereny tropikalne, zadrzewione i o obfitej roślinności, górskie i skaliste.

Spis treści

Kameleon jemeński - charakterystyka

Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus) to gatunek jaszczurki z rodziny kemeleonowatych, a zarazem największy przedstawiciel kameleonów domowych.

 

Samiec kameleona jemeńskiego

długość ciała: 43cm do 60cm

długość ogona: 22cm do 32cm

waga: od 90 do 180 gramów

cecha charakterystyczna: kask na głowie

kolorystyka: zielony z niebieskim, żółtymi oraz odcieniami brązowych znaczeń, barwa się wzmacnia podczas godów

 

Samica kameleona jemeńskiego

długość ciała: od 25 cm do 32 cm

długość ogona: od 14 cm do 18 cm

waga: od 90 do 120 gramów

cecha charakterystyczna: kask na głowie

kolorystyka: zielona z żółtymi lub rudymi i białymi znaczeniami, szarzeje, gdy jest zła lub gdy jest w ciąży

Co je kameleon jemeński?

Kameleony jemeńskie w naturalnym środowisku odżywiają się głównie bezkręgowcami, małymi ptakami i ssakami. Jeśli teren, na którym bytują kameleony jemeńskie jest uboższy w pokarm zwierzęcy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by kameleon zaczął jeść rośliny, głównie liście i owoce. Pokarm roślinny w tym okresie stanowi do 30% całej diety kameleona. Kameleon jemeński w hodowlach domowych karmiony jest przede wszystkim:

  • karaczanami
  • świerszczami
  • szarańczą
  • mącznikami młynarskimi
  • chrząszczami zophobasami
  • molami woskowymi
  • mysie oseski
  • jedwabnikami morwowymi i innymi motylami

 

Wraz z przyjściem wiosny żywienie kameleonów jemeńskich powinno być urozmaicone o owady i pająki, które opiekun może „upolować” na łąkach i polanach. Zróżnicowane żywienie kameleona jemeńskiego ma znaczący wpływ na kondycję zdrowotną jaszczurki. Bogactwo i różnorodność pokarmu podawanego kameleonowi jemeńskiemu sprawia, że zwierzę żyje dłużej i jest odporniejsze na choroby. Aby kameleon mógł się do syta najeść żywe owady muszą być podane do terrarium w pojemniku o śliskich brzegach. Pojemnik musi być odpowiednio wysoki, by posiłek nie był w stanie uciec, a głodny kameleon jemeński był w stanie sięgnąć do niego językiem.

Jak często karmić kameleona jemeńskiego?

Młode kameleony jemeńskie karmić trzeba codziennie, dwa razy na dobę do chwili, kiedy długość całego ciała z ogonem będzie mierzyć 18 cm. Dorosłe kameleony jemeńskie wystarczy karmić dwa razy w tygodniu. Ciężarne samice kameleona jemeńskiego karmi się codziennie.

Woda w żywieniu kameleona jemeńskiego

Pokarm zwierzęcy to nie wszystko, oczywiście jest on podstawą żywienia kameleonów, ale nie zapominaj o pojeniu zwierzęcia. Produktem pierwszego wyboru, doposażającego terrarium dla kameleona jest zakraplacz lub poidło przeznaczone dla jaszczurek. Bardzo praktyczne zastosowanie mają zwykłe, duże, plastikowe butelki, w których nabity jest otwór przez który woda może swobodnie wyciekać. Wydrążony otwór nie może być zbyt mały (skraplanie będzie zbyt wolne i kameleon się nie napoi), ani zbyt duży (woda po prostu się wyleje z poidła). Dźwięk skraplającej się wody skutecznie przywabi kameleona jemeńskiego do wodopoju. Źródło powinno być ustawione tak, by woda sączyła się w bliskim kontakcie z roślinami, by kameleon jemeński mógł sięgnąć jej z gałęzi. Uważać należy, by nie zalać terrarium, warto wtedy przemyśleć zakup pojnika z zamkniętym obiegiem, który stale filtruje wodę wracającą do obiegu. Optymalne tempo skraplania wody z poidła to ok. 30 kropli na 10 sekund lub stale cieknąca stróżka. Stale płynącą wodę zapewniają różnego rodzaju wodospady i kaskady jednak utrzymanie ich w czystości wymaga sporej determinacji, a jest ona konieczna, by kameleon się nie zatruł, rozwijającymi się bakteriami w szczelinach tych produktów. Kameleony jemeńskie muszą mieć stały dostęp do wody, niestety poidła dostępne na rynku często mają zbyt małą pojemność, a wodę stojącą w misce kameleony zwyczajnie ignorują. O odwodnienie u kameleona bardzo łatwo, dlatego raz dzienne warto spryskiwać terrarium wodą, by zachęcić kameleona do spijania wody także z liści roślin znajdujących się w terrarium.

Witaminy dla kameleona jemeńskiego

Witaminy i wapń w żywieniu zarówno dorosłych osobników, jaki i małych kameleonów jemeńskich ma bardzo istotne znaczenie w prawidłowym rozwoju kośćca oraz kształtujących się jaj. Wapń z przeznaczeniem dla gadów jest dostępny we wszystkich sklepach zoologicznych lub możemy zastąpić go sepią, czyli wapnem znajdującym się na ptasiej półce sklepowej. Z ilością wapna nie można przesadzić.  Samicy kameleona jemeńskiego w ciąży wapno podawać należy codziennie, dorosłym kameleonom wystarczy kruszyć wapno do karmy raz na 7 dni, młodym jaszczurkom podajemy wapno sproszkowane co drugie karmienie. Witaminy dla gadów można dostarczy albo gotowymi produktami, które podajemy raz w tygodniu, jeśli dieta kameleona jemeńskiego składa się wyłącznie z owadów albo w formie warzyw i owoców, wtedy gotowy produkt witaminowy podajemy raz na dwa tygodnie.

Warzywa, owoce i rośliny dla kameleona jemeńskiego:

  • cykoria
  • marchew
  • mniszek lekarski
  • trzykrotka
  • rukola
  • melisa (tylko świeże, martwej, zwiędłej kameleon nie zje)
  • mięta (tylko świeże, martwej, zwiędłej kameleon nie zje)
  • bazylia (tylko świeże, martwej, zwiędłej kameleon nie zje)
  • słodkie owoce (jabłka, figi, banany, truskawki, warto je nadziać na gałązkę)

Ile żyje kameleon jemeński?

Kameleon jemeński żyje od 6 do 8 lat w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje kameleon jemeński?

Cena kameleona jemeńskiego waha się od 100 do 200 zł.

Hodowla kameleona jemeńskiego

Terrarium dla kameleona jemeńskiego

Zanim nabędziemy kameleona należy zadbać o jego odpowiednie warunki życiowe. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest wertykalne terrarium dla kameleona jemeńskiego. Kameleon jemeński to jeden z największych osobników i w związku z tym powinien żyć w terrarium o wymiarach minimalnych 90x60x120 cm, ale im więcej miejsca do ruchu tym lepiej. Minimum dwie ze ścian powinny być osiatkowane na wysokości 3/4, by zachować odpowiednią wentylację. Wnętrze należy zaaranżować w rośliny, po których jaszczurka będzie mogła się poruszać. Średnica gałęzi musi być dostosowana do łap kameleona, zwierzę powinno obejmować je w całości bez styczności palców. Gałązki powinny się znaleźć na wszystkich poziomach terrarium (uwzględniając preferencje temperatury jaszczurki). Polecane rośliny i pnącza, wśród których kameleon jemeński będzie się świetnie czół to: maranta leuconeura, schefflera, monstera, trzykrotka, fikusa benjamina i elastica oraz epipremnum złociste. Akwarium dla kameleona nie powinno być pozbawione wolnej przestrzeni, dlatego należy zachować ostrożność w montażu zarówno roślin, jak i gałęzi. W terrarium dla kameleona powinno się znaleźć także odpowiednie oświetlanie, gdzie temperatura do wygrzewania się powinna wynosić między 32 a 37 st. C. (tylko punktowo, żarówka 100 W). Do żarówki kameleony jemeńskie nie mogą mieć bezpośredniego dostępu, gdyż zwierzęta mogą się poparzyć. W nocy światło może być wyłączone – wahanie temperatury między 21-24 st. C jest nocą odpowiednie. Optymalna temperatura dla ciepłolubnych kameleonów to 25-30 st. C, im bardziej naturale jej źródło tym lepiej. Latem korzystajmy ze światła słonecznego, na którym chętnie wygrzeją się jaszczurki. Obowiązkowe poza sezonem letnim jest zapewnienie światła UVB, które niezbędne jest w dostarczaniu witaminy D3 i jej syntezy w skórze. Uwaga: zbyt wysoka temperatura może doprowadzić zwierzę do śmierci. Dno akwarium dla kameleona powinno być wyłożone 15-20 cm warstwą niepylącej ściółki, np. włókno, torf, zrębki lub chipsy kokosowe oraz odpylone drewno bukowe. Piasek nie jest bezpieczny, młode kameleony jemeńskie bardzo często go zjadają, podczas polowań, co prowadzi do zatkania jelit lub uszkodzenia przewodu pokarmowego. Do niezbędnego wyposażenia terrarium kameleona należy również: termometr, termostat oraz programatory czasowe, a w czasie choroby kameleona pipeta do pojenia czy pęseta do podawania pokarmu.

Gatunki kameleonów domowych

Na świecie żyje około 200 gatunków kameleona, lecz wśród nich można wyróżnić kilka gatunków, które mogą być hodowane jako kameleony domowe. Kameleony zakupione w Polsce muszą posiadać świadectwo urodzenia w niewoli. Świadectwo to jest niezbędne do rejestracji jaszczurki w Wydziale Ochrony Środowiska, na której zgłoszenie masz 2 tygodnie od chwili zakupu. Koszty rejestracji kameleona domowego to ok. 30 zł. Kameleon lamparci jest zagrożony wyginięciem i obejmuje go ochrona konwencji waszyngtońskiej, regulującej handel dzikimi gatunkami zwierząt i roślin. Do najpopularniejszych kameleonów domowych należą:

  • kameleon jemeński (największy)
  • kameleon lamparci bądź tygrysi (intensywnie wybarwione)
  • kameleon Jacksona (z rogami)

 

Redakcja

Summary
Kameleon jemeński – Chamaeleo calyptartus – hodowla, żywienie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Kameleon jemeński – Chamaeleo calyptartus – hodowla, żywienie, cena | Zoonews.pl
Description
Kameleony jemeńskie w naturalnym środowisku zamieszkuje tereny Jemenu i Arabii Saudyjskiej. Zasiedla tereny tropikalne, zadrzewione i o obfitej roślinności, górskie i skaliste.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x