Reklama

Jeż pigmejski – cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Jeż pigmejski, czyli afrojeż białobrzuchy Atelerix albiventris to mały ssak z rodziny jeżowatych.

Background photo created by kuritafsheen77 – www.freepik.com

Jeż pigmejski to zwierzę o nocnym trybie życia, które nie będzie najlepszym wyborem, jako prezent dla dzieci. Niestety było to kiedyś hit prezentów na komunię.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jeż pigmejski – charakterystyka gatunku

Jeż pigmejski, czyli afrojeż białobrzuchy Atelerix albiventris to mały ssak z rodziny jeżowatych. Pigmejski jeż domowy to potomek jeży afrykańskich: jeża białobrzuchego i jeża algierskiego, który nie żyje w naturze.

Jak wygląda jeż pigmejski?

Jeże pigmejskie osiągają długość ciała między 15 a 25 cm. Waga jeży domowych oscyluje między 350 a 700 g. Ogonek i nóżki jeża pigmejskiego są krótkie, zakończone 4. (tył) i 5. (przód) palcami. Główka z wydłużonym pyszczkiem zwieńczona jest błyszczącymi czarnymi oczami. Umaszczenie jeżyków domowych jest bardzo różnorodne, ale kolce zazwyczaj są czarne lub białe. Jeż pigmejski poza kolcami pokryty jest też miękką sierścią.

Jeż pigmejski dla kogo będzie idealny

Jeż pigmejski nadaje się dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością czasu na zwierzę wymagające regularnej aktywności poza domem, czy bardziej wymagającą aktywność w domu. Nie oznacza to, że jeże pigmejskie nie wymagają uwagi w ogóle. Osoby wcześnie idące spać raczej nie będą miały przyjemności z obserwacji jeża. Oswojone jeżyki hodowlane można nauczyć reagowania na swoje imię oraz sztuczki podawania łapki. Małe jeże pigmejskie nie nadają się do domu z młodszymi dziećmi. Dziecku bardzo trudno będzie obserwować jego życie ze względu na nocny zegar biologiczny jeża pigmejskiego. Z jeżem dziecko nie wytworzy tak bliskiej więzi, jak z psem czy kotem.

Jak długo żyje jeż pigmejski?

Długość życia jeża pigmejskiego z hodowli w porównaniu z dzikimi przedstawicielami jest dwukrotnie dłuższa. Jeż w domu żyje 5-6 lat.

Jeż pigmejski - terrarium

Jednopoziomowe terrarium dla jeża pigmejskiego powinno mieć minimalne wymiary 120 cm x 50 cm x 50 cm i być osłonięte z trzech stron. Najczęściej terrarium dla jeża domowego jest zbudowane z płyty. Najlepiej zakupić dla jeża pigmejskiego terrarium wyposażone w ogrzewanie, termometr i termostat. Jeż pigmejski jest bardzo wrażliwy na wahania temperatury otoczenia, co w najgorszym przypadku może skończyć się śmiercią zwierzaka. Optymalna temperatura to 22-25 st. C.

Klatka dla jeża pigmejskiego nie jest dobrym rozwiązaniem, nie zapewnia ciepła, a pręty są dla niego bardzo niebezpieczne (ryzyko zakleszczenia, upadku z wysokości). Dno terrarium dla jeża musi być wyściełane komfortowymi w użytkowaniu i wymianie podkładami chłonnymi. Rozwiązaniem alternatywnym są kocyki polarowe (nie chłoną wilgoci i szybko schną) lub w ostateczności podłoże niepylące, które niestety przyczepia się do igieł, przez co nie jest polecane.

Pupila trzeba wyposażyć w akcesoria dla jeża pigmejskiego. Wśród nich musi znaleźć się prosty, maksymalnie zaciemniony domek dla jeża pigmejskiego lub śpiworek, w którym maluch będzie spokojnie spał. W terrarium dla jeża nie może zabraknąć zabawek. Zabawki dla jeża pigmejskiego to przede wszystkim dysk lub zabudowany kołowrotek o średnicy 28 cm. Niektóre jeże pigmejskie zainteresują się tunelem i piłeczką. Raz na 7 dni można do lokum jeża pigmejskiego wstawić basen z piaskiem do kąpieli, ale nie zostawiać tam go na stałe. Jeż pigmejski uwielbia kąpiele, ale zbyt częste przyczyniają się do wysuszenia skóry zwierzaka. Kuweta narożna wysypana żwirkiem drewnianym nie jest obowiązkowa, ale afrykański jeż pigmejski może nauczyć się z niej korzystać. Koniecznością są oczywiście miseczki na pokarm i wodę, zaleca się miseczki ceramiczne, które są stabilne i higieniczne.

Jeż pigmejski hodowla

Mały jeż pigmejski oswojony z człowiekiem nie ma problemu z nawiązywaniem relacji, ale trudno określić, jaki ostatecznie będzie miał charakter.

Background photo created by kuritafsheen77 – www.freepik.com

Jeż pigmejski powinien pozostać jedynakiem, gdyż ma bardzo silny instynkt terytorialny. Jeż hodowlany może żyć w parze, ale składającej się z dwóch samic sióstr lub matki i córki. Inna konfiguracja nie jest korzystna ze względów bezpieczeństwa poszczególnych osobników. Jeże pigmejskie powinny już w hodowli być socjalizowane z człowiekiem.

Mały jeż pigmejski oswojony z człowiekiem nie ma problemu z nawiązywaniem relacji, ale trudno określić, jaki ostatecznie będzie miał charakter. Jeż hodowlany jest raczej zwierzęciem odważnym, może być czuły albo zdystansowany, ma mniejsze potrzeby emocjonalne niż pies czy kot, ale mimo wszystko wymaga uwagi i czasu.

Wieczorami jeż pigmejski powinien być wypuszczany na wybieg poza terrarium. Zaleca się najwyższą ostrożność, jeśli w jego zasięgu są jakieś nitki lub długie ludzkie włosy. Jeż pigmejski może się w nie zaplątać, odcinając dopływ krwi do kończyn. Najczęściej między godziną 20:00 a 23:00 jeż pigmejski budzi się do aktywności, by nad ranem ponownie się zdrzemnąć.

Aby jeżyk pigmejski czuł się dobrze i nie chorował, trzeba zapewnić mu ciepłe lokum, nie wystawiać na przeciągi, ważyć raz w tygodniu oraz zapewnić codzienną dawkę ruch poza terrarium.

Jeż pigmejski cena

Jeż pigmejski jest ekonomicznym zwierzęciem domowym. Większą kwotę trzeba wydać jednorazowo, przy zakupie zwierzaka i wyprawki. Jeśli jeż pigmejski nie choruje, to nie generuje on astronomicznych kwot, które da się odczuć w budżecie. Ile kosztuje jeż pigmejski? Cena za osobnika to 500 – 600 zł. Jeże pigmejskie o wyjątkowym ubarwieniu mogą być droższe, np. jeż albinos (jeż biały).

Co je jeż pigmejski

Co jedzą jeże pigmejskie? W naturalnym środowisku dieta jeża bazuje na białku owadów. Jeż w domu może jeść mięso w postaci suchej i mokrej – karma dla psów i kotów, owoce (jabłka, banany, jeżyny, truskawki, gruszki, brzoskwinie) oraz warzywa (np. starta marchewka, pomidor, ogórek, seler, szparagi, bataty). Białko powinno stanowić do 35% pożywienia jeża pigmejskiego. Sporadycznie można podać jeżom suszonego karalucha, świerszcza, jedwabnika czy mączniaka, jednak nie powinno się tego robić codziennie. Owady te są tłuste, co może przyczynić się do otyłości zwierzaka. Tłuszcz powinien stanowić ok. 15% w pokarmie jeża pigmejskiego, a włókno roślinne 2%. Jeż pigmejski chętnie zje też gotowane jajko. W ciągu doby jeż pigmejski zjada 15-20 g karmy. Karma dla jeża pigmejskiego powinna być świeża, podana w temperaturze pokojowej i jeśli nie została zjedzona (szczególnie mokra), to musi zostać usunięta, gdyż szybko się psuje. Zęby jeża pigmejskiego mogą sobie nie poradzić z krokietami karmy suchej, dlatego lepiej je rozkruszyć, by ułatwić mu jedzenie i zapobiec zakrztuszeniu się.

Jeż pigmejski - czego nie może jeść

W diecie jeża pigmejskiego zakazane są następujące produkty:

 • ananas
 • awokado
 • guma do żucia, słodycze (czekolada, kakao!)
 • kawa, alkohol, herbata, cola, yerba-mate
 • ksylitol
 • kukurydza
 • mak
 • masło orzechowe
 • mleko i nabiał (laktoza!)
 • owoce cytrusowe i suszone (rodzynki)
 • orzechy
 • papryka
 • pestki owoców
 • proszek do pieczenia
 • przetworzona żywność przeznaczona wyłącznie dla ludzi (przyprawy, sól!)
 • szczaw
 • surowe ziemniaki
 • warzywa cebulowe, kapustne, strączkowe (cebula, kapusta, fasola, czosnek, szczypiorek itd.)
 • winogrona
 • wołowina, surowa wieprzowina
 • zamrożone pożywienie

Jeż pigmejski – quilling

Jeż pigmejski do 6. miesiąca życia przechodzi wymianę igieł tzw. quilling. Jest to zjawisko normalne, które trwa około miesiąca, czasem do 5. tygodni. Pierwszym objawem jest intensywne drapanie powodowane wyrzynaniem się nowych igieł przy jednoczesnym wypadaniu starych. Jeż domowy może w tym okresie mieć punktowo miejsca całkowicie pozbawione igieł. W tym okresie jeżyk pigmejski może być drażliwy, nerwowy i niechętnie podejmować zachowania socjalne. Wyciągany z terrarium może fukać, zwijać się w kulkę i się stroszyć, dlatego nie wyciągaj go z ukrycia na siłę, to jeża jeszcze bardziej stresuje. Po wymianie okrywy jeż pigmejski powinien wrócić do normalnego funkcjonowania znanego opiekunowi sprzed quillingu.

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Jeż pigmejski – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Jeż pigmejski – cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Jeż pigmejski to zwierzę o nocnym trybie życia, które nie będzie najlepszym wyborem, jako prezent dla dzieci. Niestety było to kiedyś hit prezentów na komunię.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2942

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x