Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jenot azjatycki – występowanie, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Jenot azjatycki – występowanie, hodowla, opis gatunku

pixabay.com/images/id-6294915/

Jenot azjatycki to inwazyjny gatunek psowatych, który do Polski dotarł z rejonów Zachodniej Rosji w latach 50. XX wieku – występuje na całym terenie Polski.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jenot – systematyka gatunku

Jenot azjatycki, czyli Nyctereutes procyonoides, określany również jako junat, lis japoński bądź kunops to drapieżny ssak z rodziny psowatych, który został introdukowany na terytorium Europy.

Jenot azjatycki – występowanie

Naturalnym miejscem bytowania jenotów jest Daleki Wschód – Japonia, Korea oraz wschodnie CHiny. Już w 1939 roku jenoty zostały introdukowane na terenach europejskiej części Związku Radzieckiego, co otworzyło tym zwierzętom drogę do Europy Środkowej i Zachodniej. Z uwagi na popularność futra jenoty hodowane były m.in. na Ukrainie, Białorusi i Litwie, skąd w naturalny sposób przedostały się na Zachód.

Jak wygląda jenot?

Jenot azjatycki to ssak o ciele długim na 50-70 cm; ogon jenota mierzy od 15 do 20 cm. Waga jenota w zależności od wieku może wynosić od 3 do 13 kg. Samce są większe od samic.

Futro jenota jest puszyste i ma szare zabarwienie z ciemną pręgą, przebiegającą wzdłuż grzbietu. Jenoty mają charakterystyczne bokobrody. Pysk jenota jest czarny, przypominający szopa pracza.

Głowa jenota jest mała i krótka; pysk spiczasty, a uszy krótkie i zaokrąglone.

Inna charakterystyczną cechą jenotów jest czarne futro na grzbiecie w kształcie krzyża.

Jenot – tryb życia

Jenoty to zwierzęta, które żerują głównie w mieszanych lasach w bliskości zbiorników wodnych, na terenach bagiennych i torfowiskach. Dużą część diety jenota stanowią rośliny. Drapieżnik ten poluje głównie w nocy, a celem jego ataków są drobne gryzonie. Za dnia jenoty przebywają w norach, które podkradają lisom oraz borsukom. Jako kryjówki jenoty wykorzystują również spróchniałe pnie drzew, gęsty zarośla i trzciny.

Ile żyje jenot?

Długość życia jenota w naturalnym środowisku to ok. 8 lat. W hodowli w ogrodach zoologicznych jenoty żyją nawet do 16 lat.

Jenot – żywienie w naturze

W naturze jenoty poza roślinami i drobnymi gryzoniami, pisklętami i jajami żywią się również ślimakami, owadami, skorupikami i małymi kręgowcami. Jenoty jedzą dosłownie wszystko, co może pomóc im przetrwać – nawet padlinę. Potrafią zanurkować za pokarmem. Jenoty jedzą także jaszczurki i węże.

Hodowla jenota

By Jukka A. Lång – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14413311

Jenot w Polsce – skąd się wziął?

Pierwsze jenoty zostały zaobserwowane w Polsce już w 1955 roku w Puszczy Białowieskiej. Obecnie występują one na terenie całej Polski z licznym nagromadzeniem na północnych-wschodnich obszarach kraju. Populacja jenotów cały czas rośnie i w przyszłości może potencjalnie zagrozić rodzimym gatunkom – lisom, borsukom, z którymi konkuruje o pokarm.

Hodowla jenota

Jenoty osiągają dojrzałość płciową w wieku 9-11 miesięcy. Samica rodzi zwykle od 5 do 12 młodych jenotów, a ciąża trwa ok. 60 dni. Matka karmi młode przez ok. 2 miesiące. Młode jenoty karmione są również przez samca. Młode jenoty opuszczają gniazdo po 8 tygodniach i usamodzielniają się w wieku 4-5 miesięcy.

Ciekawostki o jenotach

  • Jenot jako jedyny przedstawiciel psowatych zapada w zimowy sen.
  • Jenot to mało agresywny psowaty, którego można oswoić.
  • Jenoty zimują w parach.

Jenot czy szop?

Jenot przypomina z wyglądu szopa – ma jednak bardziej puszystą sierść i mało widoczne, zaokrąglone uszy. Jego krótkie nogi i gruba kita powodują, że podobny jest również do lisa polarnego.

Jenot – ochrona gatunkowa

Od 1 kwietnia 2022 roku jenot przestał być w Polsce zwierzęciem łownym.  

Od 2019 roku jenot znajduje się na liście gatunków inwazyjnych, którą zaaprobowała Komisja Europejska.

 

Redakcja

Bibliografia

projekty.gdos.gov.pl/files/artykuly/126878/Nyctereutes-procyonoides_jenot_KG_WWW_icon.pdf

iop.krakow.pl/gatunkiobce/default15bf.html?nazwa=opis&id=112&je=pl

Poznaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Jenot azjatycki – występowanie, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Jenot azjatycki – występowanie, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Jenot azjatycki to inwazyjny gatunek psowatych, który do Polski dotarł z rejonów Zachodniej Rosji w latach 50. XX wieku – występuje na całym terenie Polski.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x