Reklama

Jaka jest faktyczna zawartość mięsa w karmach dla psów?

Facebook
Twitter
Jaka jest faktyczna zawartość mięsa w karmach dla psów?

Żywienie odgrywa bardzo ważną rolę dla zapewnienia dobrego stanu zdrowia psa. Dlatego właśnie wybór odpowiedniej karmy jest kluczowy.

Spis treści

Materiał sponsorowany

Obecnie karmy dla psów można kupić nie tylko w sklepach zoologicznych, ale również w marketach czy drogeriach. Kuszą one pięknym opakowaniem, atrakcyjnym hasłem, często niską ceną, odwracając uwagę od najważniejszego zagadnienia, czyli jakości.

Zanim sięgniemy po jakąkolwiek karmę dla psów przeczytajmy dokładnie jej etykietę – zwróćmy uwagę na ilość składników w karmie, ich procentową zawartość, sprawdźmy jakość surowców oraz normy jakości stosowane podczas produkcji.

Na co zwrócić szczególną uwagę analizując etykietę pokarmów dla psów?

Pamiętajmy, że psy to zwierzęta mięsożerne, dlatego głównym składnikiem ich diety powinno być mięso. Im wyższa jego zawartość w karmie, tym lepiej. Zgodnie z prawem każdy producent jest zobowiązany do podania składników na opakowaniu w porządku malejącym na podstawie ich masy brutto. Ale tutaj czyha na nas największa pułapka. Jeśli w procesie produkcji karmy suchej używane jest mięso świeże może się ono znaleźć na szczycie listy i być opatrzone wysokim %. Trzeba jednak mieć świadomość, że w gotowej karmie suchej nie ma już „świeżego” mięsa, bo proces ekstruzji, w wyniku którego karma powstaje, pozbawia świeże mięso wody. Dlatego kluczowym zagadnieniem jest czy na etykiecie mamy wyszczególnione “mięso” czy “mięso “dehydratyzowane” – brzmi bardzo podobnie, natomiast to dwie różne rzeczy.

Co kryje się pod pojęciem “mięso dehydratyzowane”?

Unikalny proces produkcji mięsa dehydratyzowanego polega na sterylizacji i szybkim odwodnieniu mięsa, co gwarantuje doskonały i stabilny produkt o maksymalnej zawartości składników odżywczych i wysokiej wartości biologicznej. W takiej dehydratyzowanej formie używane jest w głównym procesie produkcji, czyli ekstruzji. W procesie ekstruzji używa się dehydratyzowanego mięsa również dlatego, że jest ono bezpieczniejsze niż niesterylizowane mięso świeże – nie psuje się i zachowuje ono swoje wartości odżywcze.

Ile mięsa znajduje się w mięsie dehydratyzowanym, a ile w mięsie świeżym?

Świeże mięso zawiera aż 80% wody. Jeśli zatem w składzie karmy suchej producent deklaruje jego zawartość na poziomie 25%, to oznacza jego faktyczną zawartość na poziomie 5%. W przypadku mięsa dehydratyzowanego, czyli powstałego w wyniku sterylizacji i szybkiego odwodnienia woda stanowi jedynie 2%. Jeśli zatem w składzie karmy producent deklaruje zawartość mięsa dehydratyzowanego na poziomie 25%, to oznacza jego faktyczną zawartość na poziomie 23%. To ogromna różnica.

Oczywiście zawartość mięsa w karmie nie jest jedynym wyznacznikiem jej jakości i wpływu na zdrowie oraz kondycję psa. Istotna jest również ilość składników w karmie – im krótszy i prostszy skład, tym lepiej. Ważna jest też jakość surowców użyta do produkcji karmy, a także jej formuła – najlepiej, jeśli jest ona monobiałkowa i hipoalergiczna.

Dlatego właśnie specjaliści do spraw żywienia oraz lekarze weterynarii polecają karmy Opti Life, które dostępne są w trzech wariantach smakowych. Produkty „Chicken&Rice” zawierają białko zwierzęce wyłącznie z kurczaków i jaj o dużej wartości odżywczej. Dla psów, które z natury są bardziej wrażliwe i np. nie trawią pewnych składników diety, mają wrażliwe układy pokarmowe lub reagują alergicznie na określone białka opracowane zostały karmy na bazie jagnięciny „Lamb&Rice” oraz łososia „Salmon&Rice”.

Co istotne składy karm Opti Life uwzględniają wyłącznie mięso dehydratyzowane, a jego zawartość sięga aż 43%.

Poszukujesz karmy dla psa z dehydratyzowanego mięsa?

Reklama

Karma dla psa Opti Life

Chcesz poznać inne artykuły o żywieniu psów i kotów?

Summary
Jaka jest faktyczna zawartość mięsa w karmach dla psów? - Zoonews.pl
Article Name
Jaka jest faktyczna zawartość mięsa w karmach dla psów? - Zoonews.pl
Description
Żywienie odgrywa bardzo ważną rolę dla zapewnienia dobrego stanu zdrowia psa. Dlatego właśnie wybór odpowiedniej karmy jest kluczowy.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 764

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x