Jak karmić psa z wrażliwym przewodem pokarmowym?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
zaburzenia trawienia u psa

Pies z wrażliwym przewodem pokarmowym może cierpieć przez alergie lub nietolerancje pokarmowe. Czym karmić psa z wrażliwym żołądkiem?

Spis treści - kliknij

Wrażliwy przewód pokarmowy u psa - przyczyny?

Wrażliwość przewodu pokarmowego u psa jest osobniczą cechą naszego zwierzęcia. Aby zrozumieć problem, musimy poznać znaczenie dwóch terminów. Nie zawsze rozstrój żołądka u psa spowodowany jest alergiami na kurczaka, co się potocznie przyjęło wśród właścicieli psów.

Alergia pokarmowa u psa jest reakcją immunologiczną, przebiegającą z niesezonowym świądem pod wpływem konkretnych alergenów. Mogą to być białka, jak i węglowodany.

Nietolerancja pokarmowa u psa spowodowana jest z kolei przez wrażliwy przewód pokarmowy u psa, który posiada jakąś dysfunkcję. Z reguły wiąże się to z brakiem odpowiednich enzymów trawiennych na określone składniki pokarmu.

W obydwóch sytuacjach, zarówno alergii pokarmowej, jak i nietolerancji pokarmowej, występuje szereg niepokojących objawów, które mogą wskazywać, że mamy psa z wrażliwym żołądkiem.

Wrażliwy przewód pokarmowy u psa - objawy

Objawy wrażliwości przewodu pokarmowego u psa mogą dotyczyć całego organizmu. Do zaburzeń żołądkowo-jelitowych należą m.in.

  • przewlekła biegunka u psa
  • wzdęcia u psa
  • bóle brzucha u psa
  • niestrawność u psa
  • zaparcia u psa

 

Problemy gastryczne powoduję, że psy są bardziej apatyczne, często towarzyszy im bulgotanie w brzuchu u psa. Skutkiem tych wszystkich problemów z wrażliwym żołądkiem będzie spadek masy ciała oraz trudności z przybieraniem na wadze. W wielu przypadkach występują problemy dermatologiczne u psa, które są powikłaniami uporczywego świądu. Najczęściej spotyka się grudki lub krosty, wyraźny rumień na podbrzuszu oraz w okolicach pachwin. Zmianom towarzyszą bakteryjne zapalenia. Pogarsza się jakość sierści u psa. Staje się ona przerzedzona i matowa. Charakterystyczne jest wylizywanie przestrzeni międzypalcowych, czasami nawet wszystkich kończyn.

Wrażliwy przewód pokarmowy u psa, może również powodować tendencje do stanów zapalnych uszu oraz zatok okołodbytowych. Czasami konieczne jest włączenie sterydów do wyeliminowania świądu lub antybiotyku na powikłania bakteryjne.

Twój pies ma wrażliwy żołądek?

Reklama

Czym karmić psa z wrażliwym żołądkiem?

To pytanie stawia sobie większość właścicieli takich czworonogów. Niestety nie ma gotowego przepisu na sukces w przypadku psów z wrażliwym przewodem pokarmowym.

Dużo zależy od naszej pracy i bacznej obserwacji psa, ponieważ każdy przypadek jest inny. Istnieje natomiast kilka rad, jak należy postępować, aby pies z wrażliwym przewodem pokarmowym miał, jak najmniej dyskomfortu.

  1. Przede wszystkim unikaj urozmaiceń w diecie. Jeżeli pies dostaje kilka rodzajów karmy mokrej, suchej oraz różnego rodzaju przysmaki, będzie Tobie trudniej dojść, który ze składników wywołuje rozstrój żołądka u psa.
  2. Przed jakimikolwiek zmianami przeanalizuj dokładnie składy karmy. Często w takich przypadkach konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Polega ona na 4-10 tygodniowej restrykcyjnej diecie. W tym czasie należy karmić psa takim pokarmem, którego składniki nie były jeszcze podawane lub podawane są rzadko, aby zobaczyć reakcje jego organizmu. Zacznijmy od jednego źródła białka i węglowodanów. Gdy wszystko będzie w porządku, po tym czasie możemy wprowadzać jeden nowy składnik. Pamiętaj, że na efekty trzeba czasami cierpliwie poczekać!
  3. W żywieniu psa alergika pomocne będą karmy, które zawierają bardziej wyselekcjonowane białka np. dziczyzna, konina, królik czy jagnięcina. Istnieją też warianty z białkiem hydrolizowanym, które pod wpływem specjalnych procesów ulega rozbiciu na mniejsze cząsteczki. Dzięki takiej obróbce nie powoduje ono odpowiedzi z układu immunologicznego psa alergika.
  4. Pamiętaj o zakazie dokarmiania psa resztkami ze stołu oraz o poinformowaniu wszystkich domowników, aby również tego nie robili! Ludzkie jedzenie może wywołać niestrawność u psa, a w najgorszym razie zapalenie żołądka u psa.
  5. Jeżeli chodzi o nagrody i przysmaki dla psa istnieją także takie w wersji hipoalergicznej.

Prebiotyki dla psów z wrażliwym żołądkiem

Czym karmić psa z wrażliwym żołądkiem?

Dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym dodatkowo pomocne mogą być prebiotyki oraz probiotyki. Probiotyki dla psa zawierają określone szczepy dobrych bakterii np. Lactobacillus czy Enterococcus, natomiast prebiotyki posiadają substancje, które wspomagają wzrost tej naturalnej flory. Ich działanie polega po prostu na utrzymywaniu zrównoważonej pracy jelit. Odpowiednie środowisko w układzie pokarmowym potrzebne jest do prawidłowego wchłaniania substancji odżywczych oraz do usuwania toksyn. Popularne prebiotyki dla psa to Fruktooligosacharydy (FOS) oraz Mannooligosacharydy (MOS). Dzięki podawaniu specjalnych suplementów lub karmy, zawierającej prebiotyki możemy poprawić perystaltykę i konsystencję kału psa.

Wrażliwy przewód pokarmowy u psa, a co za tym idzie zaburzenia trawienia u psa to bardzo rozległy problem, dotykający coraz więcej zwierząt. Jeżeli uważasz, że boryka się z nim również twój pupil konieczna jest wizyta u weterynarza i pomoc w ustaleniu odpowiedniej diety.

lek. wet. Magdalena Małachowska

lek. wet. Magdalena Małachowska

Lekarz weterynarii na co dzień zajmująca się przypadkami internistycznymi. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie studiów specjalizacyjnych z zakresu chorób psów i kotów we Wrocławiu. Miłośniczka kotów, posiadaczka cudownej kotki Inki. Na zdjęciu wyjątkowo z psem 🙂

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Jak karmić psa z wrażliwym przewodem pokarmowym? | Zoonews.pl
Article Name
Jak karmić psa z wrażliwym przewodem pokarmowym? | Zoonews.pl
Description
Pies z wrażliwym przewodem pokarmowym może cierpieć przez alergie lub nietolerancje pokarmowe. Czym karmić psa z wrażliwym żołądkiem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 828

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x