Reklama
Reklama

Jak karmić psa z alergią pokarmową

Facebook
Twitter
Alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa to problem, na który cierpi coraz więcej zwierząt. Jej rozpoznanie zależy od tego, czy i jak dokładnie obserwujesz swojego pupila.

Spis treści - kliknij

Reakcje alergiczne mogą utrudnia normalne funkcjonowanie psa, dlatego istotne jest jak najszybsze zdiagnozowanie, co jest alergenem i oddziałuje na Twojego czworonoga.

Istnieje kilka rodzajów alergii:

  • alergia pokarmowa
  • alergia wziewna
  • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – AKZS
  • alergiczne pchle zapalenie skóry – APZS

 

Na alergię pokarmową cierpi coraz więcej psów i tylko prawidłowa diagnoza pozwoli na podjęcie leczenia, ale jak ją rozpoznać?

Alergia pokarmowa u psa i jej przyczyny

Zanim pomyślisz, że Twój pupil nigdy nie wykazywał objawów alergii, więc jest niemożliwe, by teraz ją miał, musisz uświadomić sobie, że może ona pojawić się w każdym wieku – najczęściej diagnozowana jest przed 4. rokiem życia.

Objawy, jakie powoduje alergia pokarmowa u psa, to w istocie odpowiedź nadwrażliwego organizmu, spowodowana czynnikami immunologicznymi, na składnik występujący w diecie psa. Zazwyczaj jest to białko pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Te najczęstsze alergeny pokarmowe powodują (po ich spożyciu) reakcję układu odpornościowego na białko, jak na intruza. Na skutek tej reakcji organizm zaczyna wytwarzać przeciw białku  odpowiedź immunologiczną.

Alergia a nietolerancja pokarmowa

Bardzo często alergia mylona jest z nietolerancją pokarmową u psa. Oba pojęcia jednak stanowczo różnią się od siebie. Alergia uwarunkowana jest specyficzną reakcją białek pokarmowych z komórkami układu immunologicznego, z kolei nietolerancja nie ma zależności immunologicznej i może towarzyszyć psu przez całe jego życie.

Alergia pokarmowa u psa – objawy

Głównymi objawami alergii alergii pokarmowej u psów są zmiany dermatologiczne, takie jak:

  • łojotok
  • ropne zapalenie skóry
  • ogólny bądź miejscowy świąd skóry.

 

Jest on stosunkowo silny i odporny na podawane glikokortykosteroidy. Najczęściej pojawia się na głowie, małżowinach usznych, kończynach, pachwinach i pachach. Aż u 20% psów alergików stwierdza się zapalenie przewodu słuchowego. Niekiedy pojawiają się problemy układu oddechowego. Dodatkowo u psów z alergią (w przypadku około 15%), występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, najczęściej są to: biegunka i wymioty.

Żywienie psa z alergią pokarmową

Jeśli podejrzewasz wystąpienie alergii u swojego pupila nie zwlekaj ze zgłoszeniem się do weterynarza. Na konsultacji otrzymasz wiele cennych informacji na temat tego, jak karmić psa z alergią i z jakich produktów dobrze jest zrezygnować, a także, jak prowadzić dietę eliminacyjną.

Stosowanie takiego modelu żywienia pozwoli Ci poznać, które składniki pełnią rolę alergenów i należy je wykluczyć. Doskonałym rozwiązaniem może być sięgnięcie po specjalne karmy dla psów określane mianem monobiałkowych. Są to posiłki dla psów z alergią i nietolerancją pokarmową. Dzięki bezzbożowej recepturze opartej tylko na jednym źródle białka stanowią one pełnoporcjowy pokarm precyzyjnie dopasowany do wymogów żywienia psa z alergią.

Jeśli zastanawiasz się nad żywieniem psa za pomocą karmy mokrej, musisz wiedzieć, że szczególnie w przypadku alergika jest to zdecydowanie dobre posunięcie. Taki pokarm pokryje dzienne zapotrzebowanie psa na składniki odżywcze, jednocześnie prawidłowo nawadniając organizm, a delikatna konsystencja ułatwi psu pobieranie pokarmu.

Pamiętaj, że kluczowe w walce z alergią u psa jest usunięcie z diety składników, które powodują reakcję alergiczną, zwracaj więc uwagę na każdy element w recepturze kupowanej karmy.

dr Jacek Wilczak

specjalista żywienia zwierząt oraz dietoprofilaktyki schorzeń metabolicznych. Adiunkt w Zakładzie Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. W swojej pracy naukowej bada wykorzystanie związków biologicznie czynnych w konstruowaniu żywności funkcjonalnej. Opiekun czekoladowego labradora.

Chcesz poznać inne porady żywieniowe?

Summary
Jak karmić psa z alergią pokarmową - Zoonews.pl
Article Name
Jak karmić psa z alergią pokarmową - Zoonews.pl
Description
Wydawać by się mogło, że alergia to schorzenie powszechne wyłącznie wśród ludzi, nic bardziej mylnego. Psy również mogą na nią cierpieć, a jej rozpoznanie zależy od tego czy i jak dokładnie obserwujesz swojego pupila.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1257

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x