Reklama
Reklama

Jajko dla psa? Czy pies może jeść jajko surowe i gotowane?

Facebook
Twitter
Czy pies może jeść jajko surowe i gotowane?

źródła zdjęć: pixabay.com/images/id-1787835/  pixabay.com/images/id-1510449/

Jajko może być dla psa doskonałym źródłem witamin oraz makro- i mikroelementów. Czy jednak podawanie psu surowego jajka jest bezpieczne?

Spis treści - kliknij strzałkę

Jajko dla psa – czy jest zdrowe?

Jajka ptaków należą do jednych z najbardziej wartościowych produktów żywnościowych. Doskonale wiedzą o tym wilki, dla których jajka ptaków stanowią urozmaicenie diety. Choć pies nie jest wilkiem, to również i jego dieta może zostać ubogacona o jajka.

Jajko zawiera wiele witamin: A, E, D, K oraz witaminy z grupy B, a także makro- i mikroelementy: cynk, żelazo, miedź, magnez, wapń czy sód oraz niacynę, biotynę i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Przeciwnicy podawania jajek psom wskazują, że są one źródłem cholesterolu i mogą prowadzić do awitaminozy.

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy mają swoje uzasadnione racje. Jajka podawane w nadmiarze mogą szkodzić, dlatego należy podawać je z umiarem.

Jajko dla psa – jak można je wkomponować w dietę

Jajko w psiej diecie może pojawić się w postaci surowej, gotowanej na twardo i miękko. Możesz też wykorzystać skorupkę.

Jajko składa się z:

  • Białka (58%)
  • Żółtka (30%)
  • Skorupki (11%)
  • Podskórnych błon (1%)

Białko z jajka dla psa

Frakcja białkowa kurzego jajka składa się w 88% z wody oraz w ok. 11% z białka. Białko jest bogatym źródłem lizozymu, cystatyny oraz aminokwasów: argininy, fenyloalaniny, histydyny, izoleucyny, leucyny, lizyny, metioniny, treoniny, tryptofanu oraz waliny.

To właśnie białko z jajka stanowi najbardziej wartościowy jego składnik. Jest ono lekkostrawne, dzięki czemu doskonale nada się w diecie zarówno szczeniąt, jak i starszych psów.

Zawarty w jajku lizozym wykazuje silne działanie antybakteryjne. Jego wyizolowana forma stosowana jest z powodzeniem w terapiach zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

Podając psu surowe jajko warto pamiętać, by oddzielić białko od żółtka i podawać je osobno. Najpierw białko, a po kilku minutach żółtko.

Awidyna w jajku dla psa – czy jest się czego obawiać?

Niektórzy z opiekunów nie chcą podawać psu jajek ze względu na obecną w nich glikoproteinę – awidynę.

Awidyna wiąże biotynę i nie pozwala na jej przyswojenie. Duża ilość białka może doprowadzić do zaburzeń we wchłanianiu witaminy B7, co może doprowadzić do zaburzeń łaknienia oraz osłabienia struktury włosa u psa. W badaniach doświadczalnych na zwierzętach laboratoryjnych (nie na psach) wykazano, że niedobory biotyny prowadzą do zahamowania wzrostu oraz zapalenia skóry.

Takie skrajne zaburzenie mogłoby się pojawić gdyby pies zjadał kilka surowych jajek dziennie, co jest raczej mało prawdopodobne.

Z drugiej strony awidyna wiąże się z biotyną w pH 2-10,5, a w żołądku zdrowego psa panuje pH bliższe 1. Oznacza to, że organizm psa sam skutecznie zneutralizuje awidynę.

Awidyna nie jest odporna na wysokie temperatury, zatem można ją zneutralizować poprzez podanie psu ugotowanego białka jajka.

Żółtko dla psa

Żółtko składa się w 50% z wody i w 50% z suchej substancji, w której zawarte są cenne substancje odżywcze.

Żółtko jajka dla psa jest źródłem bardzo łatwo przyswajalnych składników odżywczych: choliny, lecytyny, witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawarte w żółtku fosfolipidy mają korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby i trzustki.

Żółtko podawane psom może korzystnie wpływać na kondycję skóry i sierści.

Należy jednak pamiętać, że w żółtku jaja zawarty jest cholesterol. Zwykle w kurzym jajku znajduje się ok 210 mg cholesterolu. Z drugiej strony zawarta w żółtku cholina zmniejsza wchłanianie cholesterolu do naczyń krwionośnych, a lecytyna blokuje możliwość przyczepienia się wchłoniętej części cholesterolu do ścian naczyń krwionośnych.

Skorupka jajka dla psa

Przegotowane i zmielone skorupki kurzych jajek będą doskonałym źródłem wapnia. Dodatkowo w skorupkach jajek znajdują się m.in. fosfor, miedź, żelazo, selen i cynk. Między innymi z tego powodu surowe jajko i zmielone skorupki stanowią dodatek do diet BARF dla psów.

Surowe jajko dla psa

Surowe jajko jest najbardziej wartościowym źródłem składników odżywczych. Część z nich może zostać dezaktywowana, podczas gotowania w wysokiej temperaturze.

Surowe jajko dla psa może być jednak źródłem chorobotwórczych bakterii Salmonella. Organizm zdrowego psa powinien poradzić sobie z nimi za pomocą soków trawiennych. Jednak nigdy nie ma pewności, czy pies nie cierpi w danej chwili na spadek odporności.

W przypadku psów osłabionych, mających problemy trawienne lepiej podawać gotowane jajka.

Gotowane jajko dla psa

pixabay.com/images/id-1536990/

Gotowane jajko dla psa

Jajko na twardo dla psa nie powinno być gotowane zbyt długo. Gotując jajko powyżej 10 minut traci ono bezpowrotnie wiele ze swoich cennych składników odżywczych.

Kompromisowym rozwiązaniem może być jajko na miękko. Zabezpieczysz psa przed Salmonellą, zredukujesz zawartą w białku awidynę oraz przygotujesz sobie skorupkę do dalszej obróbki.

Jajko dla psa szczeniaka – czy można mu je podać?

Szczenięta mogą jeść jajka. Szczególnie wartościowe będzie dla nich żółtko, w którym znajdują się jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, mające korzystny wpływ, np. na prawidłowy rozwój układu nerwowego czy po prostu na wzrost zwierzęcia. Zawarta w żółtku cholina wpływa na pamięć szczeniąt i poprawia zdolności uczenia się przez psy.

Jajko dla psa – jak często pies może jeść jajka?

Dorosły pies, który karmiony jest gotową zbilansowaną karmą dla psów może otrzymywać jajko nawet co drugi dzień.

Generalnie rzecz biorąc w przypadku psów, które karmione są zbilansowanymi karmami gotowymi wysokiej jakości nie ma potrzeby wprowadzać do diety dodatkowych źródeł składników odżywczych. Nadmiar witamin z karmy i jajek może doprowadzić np. do hiperwitaminozy, która jest niebezpieczna.

Jajko dla psa alergika

Jeżeli Twój pies jest uczulony na drób, to jajko może wywołać u niego reakcje alergiczne. Uczulenie na białko kurzych jajek może wywołać świąd, wymioty i biegunki.

Jeżeli nie masz pewności, czy Twój pies może jeść jajka porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne porady jak żywić psa?

Summary
Jajko dla psa? Czy pies może jeść jajko surowe i gotowane? | Zoonews.pl
Article Name
Jajko dla psa? Czy pies może jeść jajko surowe i gotowane? | Zoonews.pl
Description
Jajko może być dla psa doskonałym źródłem witamin oraz makro- i mikroelementów. Czy jednak podawanie psu surowego jajka jest bezpieczne?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 196

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x