Reklama

ILE ŚPIĄ KOTY? Poznaj konkretne godziny

Facebook
Twitter
Kotek śpi prawie 20 godzin na dobę!

pixabay.com/images/id-1353872/

Ile śpi kot? Tyle, ile potrzebuje, a wynika to przede wszystkim z drapieżnej natury kota. Wpływ na to, ile śpi kot ma również wiek kociaka.

Spis treści - kliknij strzałkę

Ile śpią koty – od czego to zależy?

Śpiące koty to jeden z najbardziej czułych widoków, dla każdego kociego opiekuna. Długość snu kota zależy przede wszystkim od jego wieku, stanu zdrowia oraz ogólnej kondycji. Faktem jest jednak, że koty śpią długo, ponieważ są drapieżnikami, a te potrzebują więcej odpoczynku, ponieważ polowania wymagają bardzo dużego wydatku energii. Co prawda koty polują krótko, ale intensywnie i nawet do kilkudziesięciu razy na dobę.

Na długość kociego snu wpływa również specyficzny sposób snu kotów, które podczas snu czuwają, by nie stać się ofiarami innych drapieżników.

Ile śpią koty – fazy snu

Ile śpią koty – fazy snu

pixabay.com/images/id-4349232/

Koci sen podzielony jest na fazę płytką, podczas której koty drzemią, będąc niejako w stanie czuwania, by w każdej chwili zareagować na potencjalny atak. Co ok. pół godziny sen płytki przechodzi w fazę snu głębokiego, w której kot zaczyna się rozluźniać, a jego zmysły przestają rejestrować, co dzieje się w otoczeniu. Ze snu głębokiego koty przechodzą do tzw. fazy REM, podczas której śnią i wypoczywają. Faza REM charakteryzuje się głębokim odprężeniem, śpiące koty mogą wtedy leżeć na grzbiecie, mówić przez sen, czy poruszać łapkami. Z fazy REM śpiący kot przechodzi po kliku minutach w fazę snu płytkiego. Z tego powodu koci płytki sen może trwać nawet 18 godzin w ciągu doby!

Śpiące koty a pory dnia

Kolejnym ważnym czynnikiem, który ma wpływ na czas trwania snu kota są pory polowania kotów, które zwykle odbywają się o świcie i po zmierzchu, to właśnie rano koty polują na owady, a wieczorem np. na gryzonie.

W warunkach domowych kota można przyzwyczaić do pór aktywności za pomocą określenia konkretnych godzin karmienia.

Ile śpią koty – młode

Kotek śpi prawie 20 godzin na dobę! Dlaczego młody kotek śpi tak długo? Ponieważ potrzebuje energii do prawidłowego rozwoju, a także na beztroskie zabawy i polowania na zabawki.

Ile śpią koty – dorosłe

Dorosły kot śpi zdecydowanie krócej niż kociak. Mimo to można powiedzieć, że nadal przesypia pół dnia. Ile śpi kot dorosły? Czas snu kota dorosłego to zwykle ok. 12 do 16. Godzin.

Ile śpią koty – seniorzy

Koci sen seniora może trwać niemal tyle czasu, ile sen kociaka – 20 godzin na dobę. W przypadku kotów geriatrycznych długi sen wynika z bardzo powolnego procesu regeneracji organizmu, który nie jest już tak wydajny, jak u dorosłych kotów w sile wieku.

Ile śpią koty – żyjące na wolności

Koty zdziczałe, które nie mieszkają z ludźmi nie mają tyle czasu na sen, co koty domowe. W ich przypadku długość snu wynosi zwykle ok. 12 godzin, co wynika z długiego czasu, jaki muszą one poświęcać na poszukiwanie pożywienia.

Śpiące koty – gdzie śpią najczęściej?

Kot śpi niemal wszędzie, każdy kto miał kota, albo widział śmieszne filmy z kotami wie, że dla kotów nie ma złego miejsca na sen.

pixabay.com/images/id-6614952/

Kot śpi niemal wszędzie, każdy kto miał kota, albo widział śmieszne filmy z kotami wie, że dla kotów nie ma złego miejsca na sen. Dodatkowo koty potrafią spać w przeróżnych pozycjach. Najchętniej koty śpią jednak w miejscach bardzo gorących, na kaloryferze albo latem na parapecie.

Śpiące koty – czy mają sny?

Przez wiele dekad uważano, że koty nie śnią, jak ludzie. Obecnie naukowcy uważają jednak, że zarówno psy, jak i koty śnią, podobnie, jak ludzie.

Koty śnią w fazie REM, mogą wtedy zacząć miauczeć, poruszać łapkami i ogonem oraz wibrysami. Kot w czasie snu przetwarza obrazy, które miały miejsce, podczas dziennej aktywności. Być może koci sen różni się jednak od ludzkiego, choćby z uwagi na fakt, że zarówno ludzie, psy, jak i koty mają czulsze inne zmysły.

Ile śpią koty – podsumowanie

Koci sen trwa zwykle od 12. do 16. godzin w ciągu doby. Śpiące koty przechodzą przez trzy fazy snu: płytki, głęboki oraz REM. Koci sen pełen jest znów, podobnie, jak u ludzi. Kot śpi tak długo, ponieważ jest drapieżnikiem, dlatego stara się oszczędzać energię oraz regenerować po dniu pełnym polowania lub zabaw.

Redakcja

Przeczytaj kolejne ciekawostki

Summary
ILE ŚPIĄ KOTY? Poznaj konkretne godziny | Zoonews.pl
Article Name
ILE ŚPIĄ KOTY? Poznaj konkretne godziny | Zoonews.pl
Description
Ile śpi kot? Tyle, ile potrzebuje, a wynika to przede wszystkim z drapieżnej natury kota. Wpływ na to, ile śpi kot ma również wiek kociaka.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1037

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x