Reklama

Ile razy dziennie karmić psa – WARTO WIEDZIEĆ

Facebook
Twitter
Ile powinien jeść pies?

pixabay.com/images/id-1020790/

Ile razy dziennie karmić psa? Odpowiedź zależy od wieku, kondycji zdrowotnej, aktywności, a nawet rasy psa. Sprawdźmy więc, jak często karmić Twojego psa.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jak karmić psa – dieta psa a jego zdrowie

Zbilansowany posiłek, stałe pory i dawkowanie karmy dla psa zgodnie z wiekiem oraz stanem jego zdrowia, to przepis na dobre zdrowie. Niestety dokarmianie między posiłkami to częsty błąd, popełniany przez opiekunów, który niesie za sobą szereg konsekwencji.

Przekarmiony pies nie jest szczęśliwy, a dodatkowo grozi mu:

  • Nadwaga
  • Otyłość
  • Spadek odporności
  • Problemy z poruszaniem, schorzenia układu ruchu
  • Problemy z krążeniem i oddychaniem
  • Matowienie sierści
  • Cukrzyca
  • Choroby nerek
  • Zaburzenia hormonalne
  • Zwiększona tendencja do nowotworów

Ile powinien jeść pies?

Najważniejsze, by nie karmić psa zbyt często. Nie jest to jednak uniwersalna odpowiedź na pytanie, ile powinien jeść pies.

To, ile suchej karmy dla psa podasz dorosłemu psu nie oznacza, że tyle samo powinien jeść szczeniak. Karma dla szczeniaka i dla psa dorosłego ma inną kaloryczność.

Od 7. roku życia u psów zaczynają się procesy starzenia i zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne. O nadwagę jest wtedy znacznie łatwiej, zwłaszcza gdy spada poziom aktywności psa.

Karmienie psa dorosłego powinno odbywać się dwa razy dziennie. Zasada ta nie sprawdza się u psów małych, miniaturowych, pracujących, sportowców, psów geriatrycznych i z nadwagą. Te grupy psów powinny jeść trzy razy dziennie.

Warto również sugerować się zalecaniami producenta danej karmy. Wtedy zyskasz pewność co do tego, ile suchej karmy dla szczeniaka podać na porcję.

Postępuj odpowiedzialnie - uwzględniaj przekąski w dziennym zapotrzebowaniu psa na kalorie

Reklama

Karmienie psa raz dziennie – czy wystarczy?

Karmienie psa raz dziennie to za mało. Pies pochłaniający raz dziennie całą dobową porcję pokarmu może nabawić się problemów trawiennych – wzdęcia, biegunki czy wymioty. Ponadto taki pies gorzej śpi, zapadając na krótkie i częste drzemki. Aktywność także ulega pogorszeniu. Pies staje się mniej aktywny. Pełny żołądek nie daje szansy na rozpoczęcie dnia energicznie, dzieje się wręcz przeciwnie. Pies chce dospać, lecz nie może, bo procesy metaboliczne cały czas są w toku.

Ile razy dziennie karmić psa – szczeniaka

Jak często karmić szczeniaka? Częściej niż psa dorosłego. Odruch ssania u szczeniąt zanika między 6. a 8. tygodniem życia. W tym okresie liczba posiłków na dobę powinna oscylować między 4 a 5 i być podawana o stałych porach. Od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia należy karmić psa 3-4 porcjami. Po 6. miesiącu pies może otrzymywać karmę w 2-3 posiłkach. Od początku 7. miesiąca liczbę porcji jedzenia można zredukować do dwóch. Warto przypomnieć, że karma sucha jest bardziej kaloryczna od mokrej, więc mokrej karmy pies musi zjeść ilościowo więcej.

Ile powinien jeść szczeniak tabela

Wiek

Przyrosty

Zapotrzebowanie energetyczne (kcal/100g masy ciała

Liczka posiłków

Noworodek po urodzeniu

Szczenię małej rasy 90-100g

25

4-6

Szczenię średniej rasy 200-300g

 

Szczenię dużej rasy 400-500g

 

Szczenię olbrzymiej rasy >700g

 

1 tydzień

5-10% urodzeniowej masy ciała

13-15

4-6

2 tygodnie

Podwojenie urodzeniowej masy ciała między 8 a 10 dniem

15-20

4-6

3 tygodnie

Potrojenie urodzeniowej masy ciała

20

4-6

4 tygodnie

Przyrosty masy ciała zależne od cech indywidualnych i rasowych

>20

3-4

5 tygodni

3-4

6 tygodni

 

3-4

7 tygodni

 

3-4

8 tygodni

 

3-4

9 tygodni

 

3-4

Ile razy dziennie karmić psa – dorosłego

Pies dorosły to taki, który przestaje rosnąć. Ile razy powinien jeść pies dorosły? Zdrowy pies w sile wieku powinien jeść 2 razy dziennie.

Średni wiek osiągnięcia dorosłości psów ras miniaturowych, małych, średnich, dużych i olbrzymich będzie przypadał w innym okresie.  

Wielkość rasy

Waga

Granica dorosłości w miesiącach

Rasy miniaturowe

Poniżej 5 kg

8-10

Rasy małe

Między 5 a 10 kg

10-12

Rasy średnie

Między 11 a 25 kg

12-15

Rasy duże

Między 26 a 45 kg

15-18

Rasy olbrzymie

Powyżej 45 kg

18-24

Karmienie psa – błędy, których należy unikać

Najważniejsze trzy zasady w żywieniu psów i jednocześnie błędy żywieniowe to: karmienie bez limitu ilościowego i czasowego, kamienie przed i po aktywności oraz dokarmianie między posiłkami.

Karmienie psa do woli ad libitum

Pies powinien zjadać posiłek w ciągu 20 minut od podania. Posiłek nie zjedzony w tym czasie oznacza, że zwierzę nie jest głodne. Miskę należy zabrać, umyć i pozostawić pustą do kolejnego posiłku. Stały dostęp do pokarmu wysokoenergetycznego i jego nadmierne spożycie może doprowadzić do otyłości u psa. Z drugiej strony zwietrzała karma traci smak i wartości odżywcze, a pies traci zainteresowanie posiłkiem.

Karmienie psa przed i po wysiłku

Bezwzględnie należy unikać karmienia psa przed wysiłkiem i bezpośrednio po nim. Po wysiłku trzeba odczekać minimum 2 h, aby nie doszło do niebezpiecznego skrętu żołądka. Do 2. godzin przed aktywnością również nie powinno się karmić psa, gdyż będzie czuł się ociężały, a aktywność nie sprawi mu radości. Wysiłek może skończyć się wymiotami.

Dokarmianie psa pomiędzy posiłkami

Dokarmianie należy rozumieć jako karmienie psa żywnością dla niego nieprzeznaczoną lub uleganie „żebraniu” psa o jedzenie, nawet gdy właśnie zjadł. Inaczej sprawy mają się z przekąskami podawanymi podczas treningu. Wartość kaloryczną tych smakołyków należy doliczyć do dziennej dawki pokarmu. Ilość przekąsek nie powinna przekraczać 15% dziennej kaloryczności karmy wyliczonej dla psa.

Postępuj odpowiedzialnie - uwzględniaj przekąski w dziennym zapotrzebowaniu psa na kalorie

Reklama

naturalne kabanosy dla psów vita naturals stick

Ile razy dziennie karmić starego psa – seniora

Jak często karmić psa seniora? Psiego seniora zaleca się karmić 3-4 razy dziennie o stałych porach. Karmę trzeba podawać wyłącznie po spacerach. Karma powinna być w temperaturze pokojowej. Stary pies z problemami stomatologicznymi nie jest w stanie jeść karmy suchej, dlatego warto sięgnąć po karmy półwilgotne albo mokre karmy dla psów. Nie zaleca się częstej zmiany diety u psich seniorów, a jeśli już ma to nastąpić trzeba robić to stopniowo, przez kilka dni.

Pies niejadek – ile razy dziennie musi coś zjeść

Psa niejadka należy karmić stosując 3 zasady wymienione powyżej. Kamienie psa niejadka również powinno odbywać się o stałych porach i nie częściej niż 3 razy w ciągu dnia. Bądź konsekwentny, a jeśli obawiasz się, że twój pies traci na wadze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Być może problemem nie jest niedojadanie z powodu grymaszenia przy misce, lecz poważne dolegliwości zdrowotne, uniemożliwiające psu jedzenie.

Pytania czytelników

Ile razy dziennie karmić psa yorka

Pies mały, taki jak york powinien jeść częściej niż 2 razy dzienne, gdyż jego mały żołądek nie jest w stanie zmagazynować pokarmu na dłuższy czas. Yorkom zaleca się podanie 3 porcji dziennie.

Ile razy dziennie karmić psa shih tzu

Shih tzu także należy do małych ras psów, dlatego w jego przypadku także zaleca się częstsze karmienie, ale mniejszymi porcjami. Shih tzu zaleca się podanie 3 porcji dziennie.

Ile razy dziennie karmić psa labradora

Zdrowy dorosły labrador powinien jeść dwa posiłki dziennie o stałej porze. Jako pies duży nie powinien być karmiony bezpośrednio przed, ani po aktywności, ze względu na ryzyko skrętu żołądka.

Ile razy dziennie karmić psa owczarka niemieckiego

Zdrowy dorosły owczarek niemiecki powinien jeść dwa posiłki dziennie. Jeśli jest to pies pracujący, to powinien zjadać nawet 4 posiłki dziennie o zwiększonej kaloryczności.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka cavaliera

Szczeniak cavaliera między 6. a 8. tygodniem życia powinien jeść między 4 a 5 posiłków o stałych porach. Od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia powinien jeść 3-4 porcje. Po 6. miesiącu cavaliera należy karmić 2-3 porcjami.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka chihuahua

Przy psie rasy chihuahua nie sprawdzi się podawanie dwóch posiłków w ciągu dnia. Dla chichuahua poleca się podawać 3 porcje w ciągu dnia.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka cocker spaniela

Szczeniak cocker spaniela między 6. a 8. tygodniem życia powinien jeść między 4 a 5 posiłków o stałych porach. Od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia powinien jeść 3-4 porcje. Po 6. miesiącu małego cocker spaniela należy karmić 2-3. porcjami.

Ile razy dziennie karmić rocznego psa

Roczny zdrowy pies powinien jeść 2 razy dziennie. Liczbę posiłków należy skorygować, jeśli jest to pies miniaturowy, mały, pracujący, sportowiec, pies stary lub z nadwagą. Wtedy liczbę porcji należy zwiększyć lub zredukować do jednej porcji.

Ile razy dziennie karmić 6. miesięcznego psa

Sześciomiesięcznego psa należy karmić 2 razy dziennie. Jednak liczbę posiłków należy skorygować, jeśli jest to pies miniaturowy, mały, pracujący, sportowiec, pies stary lub zmagający się z nadwagą. Wtedy liczbę porcji należy zwiększyć lub zredukować do jednej.

Summary
Ile razy dziennie karmić psa – WARTO WIEDZIEĆ | Zoonews.pl
Article Name
Ile razy dziennie karmić psa – WARTO WIEDZIEĆ | Zoonews.pl
Description
Ile razy dziennie karmić psa? Odpowiedź zależy od wieku, kondycji zdrowotnej, aktywności, a nawet rasy psa. Sprawdźmy więc, jak często karmić Twojego psa.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 677

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
2 miesięcy temu

ja karmię 3 razy rano o 6 przed wyjściem do pracy. po powrocie o 16 i na noc o 22. jeśli ktoś szuka dobrej karmy, zdrowej, dobrze zbilansowanej to Empire taką produkuje

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x