Reklama
Reklama

Hot spot u psa – co to jest i jak go wyleczyć

Facebook
Twitter
Najczęstsze przyczyny hot spotów u psa

https://pixabay.com/images/id-962106/

Ciepłe, lenie dni sprzyjają wodnym zabawom w miejskich fontannach czy naturalnych zbiornikach wodnych. Niestety wilgotna sierść to idealne środowisko do rozwijania się mikroorganizmów. Dlatego w okresie wiosenno-letnim hot spot u psa to często spotykany problem. Czym jest hot spot u psa i jak go wyleczyć?

Spis treści - kliknij

Hot spot u psa – co to jest?

Hot spot zwany „gorącą plamą” jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych psów w okresie wiosenno-letnim. To ostre sączące zapalenie skóry, które pojawia się nagle i może mieć ropny charakter. Ten stan zapalny skóry powstaje wtórnie do jej samouszkodzeń. Hot spot pojawia się nagle i ma tendencję do szybkiego powiększania. Wywołuje silny świąd u zwierzęcia, co powoduje uporczywe wylizywanie i drapanie okolicy.  Najczęściej hot spot u psa pojawia się na policzkach, łapach, zewnętrznych stronach ud i w okolicy nasady ogona.  Jeśli pies ma gęste futro i dużo podszerstka, może minąć trochę czasu zanim opiekun zauważy zmianę, która na początku może być niepozorna. Niestety hot spot rozwija się w bardzo krótkim czasie i nawet w ciągu kilku godzin zmiana może ulec znacznemu powiększeniu.

Jak wygląda hot spot u psa?

Z początku zmiana wygląda jak niewielki rumień. Jest to owalny kawałek zaczerwienionej skóry, który nieleczony może się powiększać. Może mierzyć od około 3 centymetrów do nawet wielkości dłoni. Hot spot u psa wywołuje świąd i sprawia pupilowi spory dyskomfort. Dlatego pies próbuje sobie ulżyć drapiąc i wylizując swędzące i piekące miejsce. Dodatkowe podrażnienie mechaniczne miejsca sprawia, że hot spot dodatkowo się zaognia i pojawia się wysięk. Na początku jest to przezroczysta wydzielina, która z czasem może mieć charakter ropny. Pojawienie się ropy oznacza, że w zalęgły się już bakterie, co wiąże się z nieprzyjemnym zapachem. Ponadto zmianom typu hot spot towarzyszą uszkodzenia mieszków włosowych i sierść zaczyna wypadać. W okolicy powstania rany, pojawia się również obrzęk.

Jak wygląda hot spot u psa?
Uwe Gille, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Najczęstsze przyczyny hot spotów u psa

Nie istnieje pojedynczy czynnik etiologiczny odpowiadający za rozwój tej choroby. Tak naprawdę wszystko co powoduje podrażnienie skóry oraz uporczywy świąd i jest czynnikiem indukującym drapanie psa, może skutkować rozwojem ropno-urazowego zapalenia skóry (hot spot).

Jednakże zmiana skórna typu hot spot pojawia się najczęściej wiosną i latem, kiedy temperatury na zewnątrz wzrastają. Chcąc schłodzić pupila pozwalamy mu na zabawy w jeziorze czy miejskich zbiornikach. Niestety ciepła pogoda i wilgoć stwarzają idealne warunki do namnażania bakterii, które są główną przyczyną powstawania zmian hot spot u psa. Po wodnych zabawach sierść pupila nie wysycha tak szybko, a warunki beztlenowe, brak przewiewu i wilgoć sprawiają, że nie trudno o „zaparzenie skóry”. Dlatego rasy długowłose oraz mające ciągoty do wodnych zabaw są szczególnie narażone na powstawanie hot spotów.

Hot spot może być również skutkiem alergii. Organizm osłabiony alergią jest dużo bardziej podatny na infekcje. Dlatego alergeny wziewne np. pyłki roślin czy ugryzienia owadów mogą również być powodem ostrego zapalenia skóry (hot spot). Stąd rasy, które często borykają się z problemem alergii (buldogi francuskie, buldogi angielskie, mopsy) mogą również mieć tendencję do zmian typu hot spot.  

Szukasz karmy dla psa alergika?

Reklama

Pełnoporcjowa karma Petner jagnięcina z żurawiną

Hot spot u psa – diagnostyka

Rozpoznanie zmiany typu hot spot ustala się najczęściej na podstawie objawów klinicznych, które są bardzo charakterystyczne. Dodatkowo lekarz weterynarii przeprowadza pogłębiony wywiad z opiekunem, w celu identyfikacji czynnika pierwotnego predysponujących do wystąpienia zapalenia.  

Czy hot spot u psa jest zaraźliwy?

Miejscowe, ostre zapalenie skóry, czyli hot spot nie jest zaraźliwy ani dla ludzi ani dla innych zwierząt.

Jak wyleczyć hot spot u psa?

https://pixabay.com/images/id-1191676/

Jak wyleczyć hot spot u psa?

W leczeniu zmian typu hot spot najważniejsze jest wyeliminowanie rozwijających się na skórze bakterii oraz świądu. W tym celu lekarz weterynarii zaleci antybiotykoterapię oraz leki sterydowe. Lekarz może również zarekomendować przemywanie rany specjalnymi środkami odkażającymi czy szamponami o działaniu bakterio- i grzybobójczymi. Warto założyć psu kołnierz, aby nie drapał i nie podrażniał rany oraz wygolić okolicę zmiany. Wystrzyżenie włosów pomoże uwidocznić rzeczywisty obszar skóry, objęty procesem zapalnym. Jeśli zareagujemy szybko i podejmiemy odpowiednie leczenie, hot spot udaje się wyleczyć w ciągu około tygodnia.

Domowe sposoby na hot spot u psa

Nie istnieją żadne domowe sposoby zwalczające hot spot. Jeśli zauważymy na skórze psa zaczerwienie najlepiej od razu zgłosić się do lekarza weterynarii. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepiej. Szybka wizyta w lecznicy to przede wszystkim szybka ulga dla Twojego pupila.

Hot spot u psa – czy można mu zapobiec?

Niestety hot spot ma tendencję do częstego nawracania. Dlatego warto zadbać o czworonoga, by uniknąć tego kłopotliwego problemu.

Unikajmy stojących zbiorników wodnych, a jeśli już pozwolimy psu na wodne zabawy, osuszmy go dokładnie po takiej kąpieli. Dokładne wycieranie i suszenie pupila zniwelują gromadzenie się wilgoci na skórze i jej odparzaniu w ciepłe dni. Warto również regularnie szczotkować pupila, co zapewni lepszy przepływ powietrza tuż przy skórze. Ponadto podczas codziennej pielęgnacji szybciej zauważymy niepokojące zmiany. Pamiętajmy również o regularnym stosowaniu środków przeciwpasożytniczych. Jeśli zauważymy nadmierne drapanie czy wylizywanie psa w konkretnym miejscu dokładnie sprawdźmy, czy na skórze psa nie znajdują się rany, ugryzienia czy zadrapania, które mogą być wrotami zakażenia.

lek. wet. Ewelina Pawlińska

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Hot spot u psa – co to jest i jak go wyleczyć | Zoonews.pl
Article Name
Hot spot u psa – co to jest i jak go wyleczyć | Zoonews.pl
Description
Wilgotna sierść to idealne środowisko do rozwijania się mikroorganizmów. Dlatego w okresie wiosenno-letnim hot spot u psa to często spotykany problem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 2902

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x