Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Hodowla ślimaków jadalnych – jak zacząć zarabiać na ślimakach

Facebook
Twitter
jak zacząć zarabiać na ślimakach

pixabay.com/images/id-1368032/

Hodowla ślimaków w Polsce jest opłacalnym zajęciem, dzięki małej konkurencji i dużemu popytowi na rynku europejskim.

Spis treści - kliknij strzałkę

Hodowla ślimaków jadalnych – gatunki i zapotrzebowanie

Najczęściej hodowanymi ślimakami jadalnymi są:

  • Helix aspersa muller (ślimak ogrodowy lub mały ślimak szary)
  • Helix aspersa maxima (ślimak afrykański lub duży ślimak szary)
  • Helix pomatia (ślimak winniczek podlega częściowej ochronie)

 

Hodowla ślimaka afrykańskiego ze względu na ilość mięsa porównywalna jest z hodowlą na tuszki winniczka. Ślimak afrykański daje od 2 do 9 gramów mięsa na sztukę, natomiast winniczek osiąga masę między 7 a 9 gramów. Prognoza konsumpcyjna mięsa ślimaków ma wzrosnąć pięciokrotnie do 2040 roku, gdzie obecnie sięga ona 30 tysięcy ton rocznie. Najwięcej ślimaków zjada się we Francji, Belgi, Holandii, Portugalii, Niemczech i we Włoszech.

Hodowla ślimaków zarobki i koszty inwestycji

Ile można zarobić na hodowli ślimaków? Inwestując 40 tysięcy złotych w fermę, możesz wyprodukować 10 ton ślimaków. Koszty takiej hodowli ślimaków to teren pod poletko hodowlane o powierzchni 3 tysięcy m² oraz budynek gospodarczy do rozrodu o powierzchni 30 m². Ze sprzedaży zbiorów tj. 10 ton hodowca otrzyma 100 tysięcy złotych. Po odciągnięciu podatków zarobek wynosi około 60 tysięcy złotych.

Koszty podstawowego sprzętu i pożywienia:

  • Sterownik hodowli ślimaków 1300 – 1500 zł
  • Nawilżacz/zamgławiacz do hodowli ślimaków ok. 1400 zł
  • Stół do rozrodu 200 zł/szt. + kubki lęgowe (torf, kreda, woda)
  • Inkubatory 5-10 zł/szt.
  • Pasza (mieszanka ziół, warzyw, owoców, roślin i śrutu zbożowego oraz witamin i minerałów) od 2,5-3 tysięcy złotych za tonę + dodatek do paszy marchew suszona 200zł/25kg.

Hodowla ślimaków opłacalność

Opłacalność hodowli ślimaków zależna jest od wielkości hodowli i zasobów finansowych, jakie posiadasz na start. Hodowla ślimaków im jest większa, tym większe zyski może wygenerować. Hodowla ślimaków w domu będzie miała raczej charakter eksperymentalny i nie przyniesie oczekiwanych zysków. Domowa hodowla ślimaków może stanowić próbę sił przed podjęciem decyzji o zwiększeniu skali hodowlanej.

Hodowla ślimaków dotacje

Ostatnie dotacje na hodowle ślimaków (i nie tylko) rozpoczęły się 16 maja 2022 roku i trwały do 14 lipca 2022. Dotacje były możliwe do pozyskania w ramach Programu restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych (do 1 ha, bez ubezpieczenia KRUS). Składając wniosek można było otrzymać 60 tysięcy złotych na zakup ziemi, maszyn, zwierząt oraz budowę, rozbudowę, modernizację budynków. Informacje dla rolników o dotacjach są dostępna na oficjalnych stronach rządu gov.pl.

Hodowla ślimaków dotacje

pixabay.com/images/id-71447/

Hodowla ślimaków krok po kroku

Jak założyć hodowle ślimaków by była ona legalna i bezpieczna? Przede wszystkim trzeba dysponować gruntem pod hodowlę ślimaków oraz budynkiem, który przeznaczysz do rozmnażania. Przed adaptacją pola i budynku warto wybrać się na szkolenie z zakresu hodowli ślimaków. Profesjonalne hodowle ślimaków prowadzą takie szkolenia i są jednocześnie punktami skupu. Kurs hodowli ślimaków obejmuje wszystkie etapy prac hodowlanych. Na szkoleniu określa się możliwości infrastrukturalne, co do wielkości hodowli. Po uzyskaniu niezbędnej wiedzy czas na praktykę.

 

  1. Przygotowanie pola.

Przygotowanie gruntu pod hodowlę ślimaków obejmuje budowę ogrodzenia, by zapobiec ucieczką ślimaków. Warto wkopać siatkę przeciw kretom w celu ograniczenia strat w hodowli. Należy wyeliminować z gruntu trujące chwasty, zamontować na polu ukośne paśniki z palet 20 cm nad powierzchnią ziemi oraz system nawodnienia dla utrzymania optymalnej wilgotności. W kwietniu wysiewa się koniczynę, jarmuż i rzepik perko dla urozmaicenia diety. Rośliny te dają też cień i zatrzymują wilgoć.

 

  1. Przygotowanie budynku do rozrodu

Budynek musi zapewnić optymalne warunki do rozrodu: wilgotność (60-80%), temperaturę (20 st. C) i wentylację. Nie ma znaczenia czy jest murowany, drewniany czy metalowy. Ściany i podłoga nie mogą chłonąć wilgoci, dlatego zaleca się pozostawienie surowej izolacji ze styropianu oraz impregnację podłogi z odpływem kanalizacyjnym. Budynek musi mieć pełne zaciemnienie, okna trzeba zakryć. Budynek reprodukcyjny musi być wyposażony w sztuczne jarzeniowe oświetlenie, nawilżacz oraz wentylację. W budynku powinien znajdować się następujący sprzęt: stoły reprodukcyjne, regał na inkubatory (otwarty), porodówkę (regał zamknięty), sterownik monitorujący parametry hodowli ślimaków, grzejnik olejowy lub nagrzewnicę, nawilżacz lub zamgławiacz, kratki wentylacyjne.

 

  1. Przygotowanie tunelu foliowego do tuczu występnego (odchów podrostków przed wypuszczeniem na pole).

 

  1. Zgłoszenie hodowli ślimaków

Hodowlę ślimaków należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii, by otrzymać numer weterynaryjny. Formalności trwają około 30 dni, dlatego trzeba dokonać ich na miesiąc przed odbiorem pierwszego stada.

 

W kolejnym kroku trzeba wybrać czy zaczynasz hodowlę ślimaka od stada matecznego, które zaczniesz rozmnażać czy wybierzesz kokony (jaja ślimaka) lub młode ślimaki gotowe do życia na polu. Stado warto odebrać z ferm zarodowych na początku roku, oseski odbieraj w maju, a jaja w marcu i kwietniu. Reproduktory odbiera się tuż przed rozrodem, czyli na przełomie lutego i marca i używa tylko raz. Ostatnim krokiem są zbiory i sprzedaż ślimaków, która odbywa się od sierpnia do października.

Hodowla ślimaków może odbywać się zewnętrznie na polach, wewnętrznie w pomieszczeniach zamkniętych lub systemem mieszanym. Hodowla ślimaków w Polsce początkowo miała charakter wyłącznie zamknięty w tzw. ślimaczarniach, ale najbardziej opłacalny jest chów mieszany.

 

Hodowla ślimaków jadalnych czy na śluz

Hodowla ślimaków jadalnych daje szerokie możliwości sprzedaży. Hodowca sprzedaje ślimaki do celów przetwórczych, na mięso, jaja oraz kawior. Kawior ślimaka smakuje ziemisto-orzechowo lub ma smak grzybowo-dębowy. Hodowla ślimaków jadalnych nie musi ograniczać się wyłącznie do rynku gastronomi. Śluz ślimaków znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetyków, a żywe ślimaki „pracują” w spa i salonach piękności. Hodowla ślimaków na śluz prowadzi też sprzedaż jaj również do celów kosmetycznych i farmaceutycznych. Muszle ślimaków po obróbce wykorzystuje się do serwisu dań ze ślimaków i do celów dekoracyjnych.

 

Redakcja

 

Bibliografia:

K. Szkucik, M. Ziomek, M. Maćkowiak-Dryka, W. Paszkiewicz, Ślimaki jadalne – użytkowość, wartość odżywcza i bezpieczeństwo dla zdrowia konsumenta, „Życie weterynaryjne”,86(8) 2011, s. 631-635.

Przeczytaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
Hodowla ślimaków jadalnych – jak zacząć zarabiać na ślimakach | Zoonews.pl
Article Name
Hodowla ślimaków jadalnych – jak zacząć zarabiać na ślimakach | Zoonews.pl
Description
Hodowla ślimaków w Polsce jest opłacalnym zajęciem, dzięki małej konkurencji i dużemu popytowi na rynku europejskim.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x